Pozitivní výsledky na protilátky v krvi při kr. sk. 0-

macanet
6. dub 2007

Ahoj maminky, chtěla bych se zeptat, zda některá z vás měla pozitivní výsledky na protilátky.

kacka79
9. dub 2007

Ahojky, já mám už asi na třetí odběr pořád pozitivní protilátky a nikdo není schopný mi vysvětlit co to pro mě znamená. Jen mi Mudr. pořád říká, že to je v pohodě, no to jsem se toho teda dozvěděla. Ani nikde v knížkách jsem to nenašla .. tak nevím

majenka
9. dub 2007

Ahoj holky, také mám Rh faktor "-", takže jsem se o to zajímala...a vyčetla jsem...negativní Rh faktor má cca 25% lidí. Při prvním těhotenství je vše v pořádku ničemu to nevadí. Jestliže má otec dítěte Rh "+", tak se ihned po porodu se začnou v těle matky tvořit protilátky, které tam zůstávají už navždy (dítě může mít Rh faktor po otci a krev dítěte vyvolá v matčině těle obranou reakci). Proto se zkoumá, jaký Rh faktor má otec dítěte. Jakmile má Rh+, tak se mamince hned po porodu dají nějaké léky, které tvorbu protilátek zastaví (nebo zmírní). Toto je důležité pro případ, druhého a dalšího dítěte, které by bylo díky maminčiným protilátkám ohroženo. Tělo by miminko bralo jako "nepatřičnou věc" v těle a snažilo by se ho z těla vypudit (potrat). Pokud se stane, že má maminka v těle protilátky (vyšší, než-li je bezpečné-nevím, zda se nemohou vytvořit i u nedokončeného těhotenství-mám na mysli třeba při potratu), měla by být pod větším lékařským dohledem a v případě nutnosti se jí podávají léky na snížení imunity (právě aby tělo nebylo schopno miminko z těla vypudit).
Takže já jsem manžela ještě před svatbou hnala k lékaři, abych zjistlila, jaký Rh faktor má, když vím, že já mám negativní. Ale je to náhoda, oba dva máme naprosto stejnou skupinu i negativní Rh faktor. Takže až budu těhulka,může svému lékaři ukázat potvrzení o manželově krevním rozboru. Někteří lékaři ale i přesto trvají na nasazení léků po porodu (dle pravidla-otec není nikdy jistý, tak pro jistotu...což mě docela urazilo, když jsem to četla 😠 )
Tak...snad se v tom trošku vyznáte a snad jsem to moc nepopletla...každopádně, je na netu spousta vysvětlení negativního Rh faktoru a jeho důsledky v těhotenství...stačí jen hledat... 🙂

macanet
autor
9. dub 2007

majenko díky, tak vím asi to samý, co ty. Zítra mám jet do nějaký poradny do Hradce, protože mi sestřička říkala, že sice to asi bude zbytek látky z injekce po amniocentéze.Takže se to ještě v krvi objevilo.uvidíme, zítra to zjistím a dám vědět, co to přesně znamená.

macanet
autor
11. dub 2007

Tak včera jsem byla v tom Hradci, bylo to přesně tak, jak jsme si to mysleli.Zbytek po injekci.Jinak když jsem se zeptala, jak to teda je s tou krevní skupinou, tak mi bylo řečeno, že se to hlídá, abychom si s miminkem nešli proti sobě.jinak u prvního to nevadí, ale po porodu musím dostat injekci opět na protilátky , aby druhý těhotenství probíhalo v pořádku.takže jsem se dozvěděla vlastně to, co jsemj tak nějak věděla a nic tam se mnou stejně nedělali, takže zbytečná cesta do Hradce a celý den v háji ☹ Napsala akorát do průkazky, že je to zbytková látka po injekci a jeli jsme domů 😠

romi.r
11. dub 2007

Rh negativní matka a Rh pozitivní dítě

Krevní skupina a Rh-faktor se vyšetřuje během prvního prenatálního vyšetření i u všech těhotných žen. Přítomnost možných protilátek se během těhotenství vyšetřuje třikrát. Problém nastává, když je žena Rh negativní a muž Rh pozitivní. Hrozí tak nebezpečí, že dítě bude také Rh pozitivní. Co z toho vyplývá? Pokud Rh negativní matka čeká Rh pozitivní dítě, je riziko, že organizmus matky vytváří protilátky vůči krvi vlastního dítěte, tzn. organizmus matky "se nebude snášet" s organizmem dítěte. Příčinou vzniku protilátek (izoimunizace) matky proti krvinkám plodu je průnik malého množství krvinek plodu přes placentu k matce. Toto se děje i během těhotenství, avšak množství je tak malé, že zpravidla nevede k izoimunizaci matky. Za porodu nebo za potratu je toto množství již mnohem větší a matka může být izoimunizována.

Kdysi byl tento problém častou příčinou potratů a úmrtí novorozenců. Dnes už umíme k této komplikaci přistupovat úspěšně. Problém Rh inkompatibility (tj. nesnášenlivosti v Rh systému) nehrozí při prvním těhotenství, protože pokud se během těhotenství neudálo nic závažného, krvinky z krve matky a z krve dítěte se nepromíchají. Při porodu však mohou krvinky Rh+ dítěte proniknout do krve Rh- matky. Pokud by tvorba protiáltek anti-D dramaticky stoupla už během těhotenství, musel by být porod vyvolán dříve.

Po porodu se vyšetří Rh faktor narozeného dítěte. Je-li Rh+, matka dostane do 72 hodin po porodu injekci Rhega. Pokud je dítě Rh-, Rhega se nepodává. Jednoduše můžeme říci, že tato podaná protilátka zničí v krvi matky Rh+ krvinky plodu dříve, než si tělo matky začne vůči nim tvořit protilátky. Ty by mohly během dalších těhotenství vážně poškodit plody. Platí, že s každým dalším těhotenstvím stoupá tvorba protilátek anti-D, a tím i riziko poškození plodu, ale jenom v případě, že matce nebyly po porodu Rhega podána.

A ještě něco - injekce Rhega se aplikuje nejen u Rh- žen po porodu, ale i u těch, které překonaly nebo podstoupily potrat. Doporučuje se však i ženám po amniocentéze nebo po mimoděložním těhotenství.

majenka
11. dub 2007

Romi: super vysvětlení, děkujeme 😵 . To vypadá na odbornici z praxe... 😉

romi.r
11. dub 2007

z praxe ano 🙂 ale to jsem stáhla z netu, protože kdybych to vysvětlila po svém, tak by jste to asi nepochopili 🙂 🙂

iza
11. dub 2007

ahoj holky, já jsem také Rh- a nikdo to se mnou nijak neřeší neb se jedná o první těhu a to by mělo být v pohodě 😉

macanet
autor
11. dub 2007

Izi, se mnou to taky moc neřešili až do tý amniocentézy, pak vyšly blbě ty testy, kde byl zbytek látky(antiglobulin?) a musela jsem frčet do toho Hradce, stejně jsem se jen projela 😠

romi.r
11. dub 2007

jestli máš screening Pl negativní, tak se to neřeší, řešit to budou až po porodu, podle toho jestli bude malej Rh pozitivní, vyšetří mu taky krevní skupinu a když bude pozitivní, tak ti pak píchnou tu Rhegu, teda jestli nezapomenou 🙂

majenka
11. dub 2007

Romi, tak jestli jsem to dobře pochopila, pokud máme s manželem oba A1 Rh negativní, tak naše dítě nemůže být s Rh pozitivní? Pravidla dědičnosti pro krevní skupinu bych věděla, ale nevím, jestli je to stejné i s Rh faktorem...to je skvělé, že tu máme lékařku 😵

romi.r
11. dub 2007

majenka: jsem laborantka 🙂 jestli jste oba dva A- negativní tak může být pouze negativní.Ale skupina může být A- nebo 0-

majenka
11. dub 2007

Romi: díky moc 🙂

mojki
12. dub 2008

Ahojky chtěla jsem se zeptat píchali mi taky protilátky v těhoteství a po porodu jsem si založila tu očkovací průkazku,nedávno jsem jí našla a zjistila jsem že jsem po šesti neděli v pul roku měla jít na transfúzní stabici na kterou jsem zapoměla tak jsem se vás chtěla zeptat je to už 2,5 roku kdy jsem měla na to jít jestli je to možné ještě na to jít děkuji.... 🙂

blanina
18. dub 2008

ahoj, chci se zeptat romi.r jestli s tím má nějakou skušenost jakožto laborantka... mám A Rh negativní ale zároveň tam jsou pozitivní D, při zběžném vyšetření KS vyšlo Rh+ a při opakovaném Rh-. není mi jasné proč tam jsou D když u negativního by být neměly a co to vlastně znamená. manžel je "samozřejmě" A+. díky

des
12. srp 2009

Ahoj holky...já mám trošku zapeklitější problém: od začátku těhotenství (prvního!!) mám pozitivní protilátky při krevní skupině 0+ (!!) ... dost mě doktor straší, tak se chci zeptat, jestli se tu náhodou neobjeví někdo, kdo je taky taková rarita...

krisie
19. srp 2009

Ahoj Des. Zrovna teď jsem upadla do šoku...taky jsem měla problém s protilátka už v prvním těhotenství a dokonce jsem kvůli tomu rodila v 35. týdnu. No jenže se mnou tehdy nikdo nic neřešil, nikdo mi nic neřekl a já mám pocit, že jsem nedostala to poporodní očkování. Teď jsem podruhé těhotná v 10. týdnu a jsem celkem vyděšená z toho, co se může stát. Na gynekologické prohlídky chodím pravidelně, ale nikdo mě nevaroval, co se může stát. ☹

lendik1983
19. srp 2009

Ahoj holky, jsem Rh-, manžel Rh+, syn Rh+. Po porodu jsem injekci dostala, po 6ti týdnech jsem měla jít na kontrolu, jestli nebude potřeba další... Protože jsem si myslela, že už nikdy těhotná nebudu (hodně komplikovaný porod), nešla jsem tam. A teď jsem ve 12.tt a nezbývá mi nic jiného, než se modlit, že všechno bude v pořádku. Romi, děkuju za zkopírování té problematiky - konečně jsem si ve srozumitelné podobě přečetla o co vlastně jde 🙂

evanek77
19. srp 2009

ahoj,
mám stejný problém, jse A rh- a v červnu mi zjistili, že si na malého tvořím protilátky a tím mu rozbíjím červené krvinky. V pondělí jsem byla na dalších odběrech, v pátek se dozvím, jestli mu hrozí transfuze. Zatím mu kontrolují průtoky mozkovou arterií, čím rychleji krev proudí, tím méně krvinek má. Důsledkem je pak málo kyslíku v mozku a otok- hydrops.
Na ten umřel můj loňský chlapeček, měl hydrops v takovém rozsahu, že se musel vyvolat porod. Zkoumali mne na hematologii a protilátky byly zvednuté už loni, ale né tolik, aby jeho vážný stav způsobily samy o sobě. Nakonec se to uzavřelo tak, že to byla kombinace s downovým syndromem.
Takže letos mne docela zaskočilo, že mne straší transfuzemi a je to vážné....

krisie
19. srp 2009

☹ Já jedu zítra ke své bývalé gynekoložce pro veškeré poporodní výsledky, a hlavně zjistit, jestli mám nějakou možnost dozvědět se, jestli mi to očkování píchli. Ale podle všech indicií ne. Prý bych musela mít očkovací průkaz a ten jsem teda opravdu nedostala. Jsem z toho úplně rozhozená, protože ze všech různých zdrojů zjišťuji, že se matkám s Rh negativním ta protilátka píchá tak nějak automaticky. Už jsem to dneska pěkně obrečela.

evanek77
19. srp 2009

kristie,
já nikdy očkovací průkaz neměla a nemám a už mi ty anti D protilátky píchali: mimoděložní, 2x plodovka, porod
jinak se dají píchnout i do 3 měsíců výšší dávka, tak se zkus zeptat 😉

krisie
21. srp 2009

Ne ne. Je to blbé. Včera jsem si to byla zjistit a ty protilátky jsem opravdu nedostala. Vysvětlila mi sestra, že jsem je nedostala proto, že když jsou v krvi už během těhotenství (můj případ), tak už to očkování prostě nezabere. No a to mě fakt nas...o,protože mě mohli v porodnici aspoň upozornit a varovat, že mít další dítě je hrozné riziko. Já teď musím počkat 14 dní na výsledky protilátek co mi teď brali a prý můžu jen doufat, že tohle dítě bude mít RH faktor negat po mě. No jenže to zjistím až po porodu. Jsem z toho v pasti. Hned jak se dozvím výsledky , fičím do poradny pro riziková těhotenství a musím zjisti přesně, co se stím malým může stát, ale už i ta sestra mi naznačila, že to pravděpodobně bude horší než teď. 😢

evanek77
21. srp 2009

krisie,
to jsem nevěděla, mně totiž tu injekci letos po plodovce píchli i přesto, že jsme je ještě půl roku po prvním porodu zvednuté měla... dnes jdu pro výsledky odběrů z pondělí, tak ti pak písnu 😉
jinak rh- můžeš mít miminko leda pokud by byl manžel heterozygot, tj. je rh+, ale má z 50% i dispozice k rh-. Tak může vaše dítě podědit rh-. Jinak ne, rh+ je totiž dominantní dědičnost. Takže by bylo vhodné vyšetřit manžela, jestli je homozygot(2x Rh+) nebo heterozygot(rh+ a rh-).Kdyžtak koukni na net,je to dost posané tady všude:
http://www.babyweb.cz/Clanky/a636-Rh-faktor-a-R...
http://is.muni.cz/th/176561/lf_b/BKPKsmall.txt
http://www.lubusky.com/cc_12_prevence-rh--d--al...
http://www.bizy-bee.com/holky/tehotenstvi-mater...
http://cfm.lf1.cuni.cz/aloimun.htm
http://www.lubusky.com/cc_42_prinos-dopplerovsk...

evanek77
21. srp 2009

a já to nejdřív oplakala, ža asi další miminko mít nemůžu, ale nakonec mne vcelku uklidnilo, že to fakt už dnes imunosupresivy a transfuzemi umí podchytit, sice třeba jen do 30tt, ale potom, co jsme loni přišli o malého je i tohle pro mne zázrak. Vždyť 2kilové miminko už se vypiplat dá 😉 🙂

peroli
21. srp 2009

tak já měla něco podobnýho - Lin má sice stejnou skupinu jak já ale jiný Rh než já a když se narodila tak mi taky píchli jakousi injekci a když jsem se tehdy té sestry ptala na co to je tak mi řekla že to stojí 1300,- tak jsem znovu zeptala a zase mi odpověděla že 1300,- to stojí a do třetice.... hádejte co? že je drahá že stojí 1300,- 😠 😝 😀 😀 😀 no, bylo to na kopanec... zachránilo ji jen to, že jsem měla chvíli po porodu 😝 😀 nezbylo mi nic jinýho, než se na to zeptat až své mudry a ta mi řekla, že je to právě proto, aby další těhotenství moje tělo nebralo jako bacila a nevypudilo ven... od té injekce uběhlo už víc jak 11 let, mám zdravého chlapečka 😵 😵 dokonce se stejnou krevní skupinou i Rh
nevíte někdo jestli je ta injekce celoživotní? asi jo, že?

evanek77
21. srp 2009

peroli,
pokaždé, když se můžeš setkat s krví miminka,tj. potrat, ivvazivní vyšetření v těhotenství, porod, tak ti píchnou pro jistotu novou, ta injekce způsobí, že se ti nerozvinou protilátky, nechrání doživotně. já už ji dostala řx a stejně se mi rozvinuly....

peroli
21. srp 2009

evi... moc moc moc držím pěstičky ať máš krásné a hlavně ZDRAVÉ miminko 😵 😵 😵 hlavně ať ho máš
však ono se říká "nejkrásnější ze všech dárků, dává život do kočárků" a s tím naprosto souhlasím... tak tfuj tfuj tfuj ať je vše v pořádku 😉 😵

peroli
21. srp 2009

no teďka u Fifíška mi to nepíchali, protože to má naprosto stejný jak já... ale co by se stalo, kdyby u třetího (uvažujeme o něm 😵 ) bylo jiné Rh než mám já, nevíš?

evanek77
21. srp 2009

peroli,
děkuju 😉
nestalo by se nic, 3x za těhu by ti vzali krev na kontrolu a po porodu ti píchli tu injekci anti D 😉
sestra je rh- a má naprosto bez problémů 2 děti rh+.... prostě někdo problém má, někdo né

evanek77
21. srp 2009

když je fifíšek rh- tak to píchat nemuseli, to by bylo zbytečné 🙂

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru