Proč ultrazvuk neodpovídá týdnům těhotenství?

monahr
17. kvě 2012

Ahoj holky.Dneska jsem byla na vysetreni.Podle dr.jsem dneska v 11t+6.no a podle UZ je dite v 10tt.neni to divny?a termin porodu mam prej zatim stanovenej dobre.....A mimco se vyviji pry dobre a srdicko bije dobre.Mate nekdo podobne zkusenosti?

camelinka
17. kvě 2012

takovych temat je tu ted spousta, a ze je mimis mensi muze zpusobit pozdejsi ovulace,jestli se nepletu a nic spatneho to neznamena 😉

martinka2000
17. kvě 2012

ahoj je to uplne normalni nikdy nemuzes presne vedet kdy byla ovulace takze je normalni ze podle posledni menstruace a podle ultrazvuku se to muze lisit o tyden nebo dva pokud se mimco vyviji dobre a nejsou komplikace je to uplne normalni vec mela jsem to tak taky a hlavne jsem mela holku celou dobu o dost mensi nez bylo podle ms a podle UZ proste se jen narodila mensi ale ted ve dvanacti je uplne normalni byla celou dobu a je velika a zdrava 😉

pejullka
17. kvě 2012

já měla taky malého ze začátku o týden míŇ A PAK TO VŠECHNO KRÁSNĚ DOHNAL🙂

ladybugie
17. kvě 2012

projdi si internet, diskuze tady a uvidíš, že to divný není. Většinou rozdíly do 14 dní tam nebo zpátky dr neřeší. já měla všechny tři děti na všech utz vždycky jen větší 🙂 a odhad váhy u dcery?? těsně před porodem dle utz 4,5kg a po porodu 3,1kg, takže vypovídací hodnota utz rozhodně není 100%

ebsian
17. kvě 2012

Zrovna to řeším 😀 TP podle MS 9.12.2012, podle UTZ v 7+0tt to je 19.12.2012 a dneska jsem zjistila, že mi v průkazce ten termín zůstal na toho 19.12. i když je asi trošku menší - 8+6tt a 2.1cm. Tak je to zvláštní.

Ale každé nám to doktor dal jinak, záleží taky, jak se prcek hýbe, ten můj včera stále mizel a objevil se na chvilku a byl zas pryč, tak jsme ho naháněli 😀 Takže nevěřím, že to měření bylo tak přesné. Proto asi nechala ten první termín od UTZ v průkazce.

palomitacheca
17. kvě 2012

Podle poslední MS bych dnes měla být 29+1tt., podle UTZ ve 12. týdnu jsem dnes 28+0tt. a to i odpovídá době otěhotnění 🙂

helcenka
18. kvě 2012

Pokud se mimi vyvíjí dobře a vše je OK, dobře roste, tak to může být plus mínus 2 týdny (tzn. mimi může být o 2 týdny menší nebo i větší). To se bude ještě časem měnit, uvidíš.
U nás např. mimís byl asi až do 28. týdne pořád o nějakých 10 dní menší, pak ve 32. týdnu najednou o týden větší, takže neodpovídal 32. týdnu, ale 33. týdnu.

andara
18. kvě 2012

Tak mě dr na to řekla, že je hlavní, jestli je miminko symetrické -jestli nemá třeba moc velkou hlavičku oproti ostatnímu a tak. 😉

slundo
18. kvě 2012

je to naprosto normální. Měla jsi pravděpodobně opožděnou ovulaci. Termín a stáří těhotenství podle PMS se dá přesně určit jen když máš zcela pravidelný cyklus. A to nikdy nemůžeš vědět. Takže vše je určitě jak má, jen Ti dr. bude všude uvádět dva termíny 🙂

luciemeli
18. kvě 2012

nemůže to být všechno stejný podle MS bych byla ve 31. týdnu...podle velikosti a pohybů jsem už
34....a podle dr tśouhlasí 34. týden ...no tak co naděláš...hlavně že budete oba zdravý 😀!

dona01
18. kvě 2012

divny to neni 🙂 cele tehotenstvi jsem mela mimco vetsi nez melo byt a to jsem byla po IVF,takze jsem vedela,kdy presne bylo oplodneni.mela jsem termin podle ms 19.12. a podle utz 15.12. a narodil se 13.12.

schnek
18. kvě 2012

Je to jenom odhad. Stačí, když doktor na obrazovce při měření klikne o milimetr vedle... milimetr k milimetru a jemu to vyhodí jiný stáří těhotenství, než podle MS. Taky jsi mohla ovulat později/dřív. Navíc dítě roste individuálně a ve skocích, nelze všechna těhotenství nacpat do zprůměrované tabulky 😉

svoba
18. kvě 2012

To není velký rozdíl. Pár dní je běžných. Oni měří tři hodnoty a na to maj tabulky. Když se mrňous hýbe, tak je to pár milimetrů sem, pár milimetrů tam ... Klid! 🙂

berenika39
18. kvě 2012

S velkou pravděpodobností není problém s miminkem, ale s doktorem a jeho UTZ. Je to pc software, aby mohl určit stáří plodu, musí mu někdo zadat údaje - lékař. jezdí ti po břiše sem tam, hledá, jak zaměřit bod A , jak zaměřit bod B, a když se trefí jen o malinko vedle, hned se to celé navenek ukáže jako týden sem, tam. ideální na určení TP je týden cca 12-13, kdy je to dobře měřitelné, pak už se to neupravuje. Taky jsem to měla všelijak, na začátku se Petr 😉 jakoby nevyvíjel, měla jsem termín na revizi, pak se čekalo, pak zase měřili a neodpovídalo to, a hele, jsou mu skoro čtyři roky🙂.

majinka1981
19. kvě 2012

Já mám určené mladší těhotenství. Např. mám termín porodu v průkazce podle poslední menstruace 21.6. a podle ultrazvuku 6.7. Protože jsem otěhotněla o 14 dní později. Měla jsem dlouhé cykly 36 dní...Takže u doktorky jsem 35.týden a podle ultrazvuku 33.týden.

snuflinka
19. kvě 2012

Já jsem taky otěhotněla dýl, než je průměr ;) A navíc ty úplné začátky byla malá ještě menší, takže se mi tam mezi stářím z MS a stářím z UTZ udělala asi 8denní mezera (i když skutečný rozdíl je jen 4 dny), ale na UTZ z 13. týdne při screeningu už to hezky dorostla a velikost úplně přesně odpovídala tomu, kdy vím, že jsme ji počali 🙂
A třeba teď ve 30. týdnu zase vycházela menší, ale to se nedá brát, ten ultrazvuk ve 12. - 14. týdnu je prý na určení stáří nejpřesnější 🙂

mm_mm
19. kvě 2012

Na každý fotce, kterou od doktora dostanu z ultrazvuku, je rozměr (převeden na týdny a dny) a vedle toho tolerance +/- 12 dní, to znamená, že ultrazvuk se může seknout o tolik dní a nic s tím nenadělá ani super doktor. Takže to pravdu vůbec neřeš. Já měla na začátku ještě větší rozdíl než ty a postupně s to začalo srovnávat.

anatanka
19. kvě 2012

Presne. Neres. Mne se oba terminy lisily skoro o mesic, takze jsem absolutne nevedela, co plati a jestli se teda mam chystat na zacatku cervna nebo cervence...🙂 Mela jsem v prukazce uplne sileny dva terminy, ktery od sebe byly vzdaleny 3 tydny, coz jsem byla fakt unikat mezi znamyma. Nakonec platil termin podle UTZ

vverunka37
14. lis 2012

Ahoj mela bych dotaz dneska jsme byla na kontrole a jsem ve 29tt ale brisko od meho miminka je na 26tt chtela bych se zeptat jestli nekdo nemel podobnej problem nevim vubec co to znamena pokud se to nezlepsi tak me poslou do nemocnice lezet zatim dekuji

kacenka1979
4. srp 2013

Tak nejpřesnější je to od 11tt do 13tt...kdy mimca rostou stejně...je to vypozorovane z ivf kdy se ví přesně kdy došlo k otehotneni...tolerance je +-3 dny max 5 dní pak ve 20tt +-7 dní max 10 dní...ve 30 tt +-7-14dní tam už je to daný genama....ja byla 9+1 pak 11+3 na velkém ultra ve 12tt 12+4crl hlavička 12+5 celkem schoda🙂 ve 20 tt se měří vic parametrů a výpočet celkem vycházel že prcek je o 3 dny starší...ve 32 tt odpovídal33+1...ja si poslední ms nepamatuju☹ takže tp mám dle ultra ve 12 tt a myslím že se trefil přesně protože se sexovalo25-29.12.takže zhr iuba to vyšlo na 27.12....:-) hlavně přesně ti nikdo nepoví den už jen to že sperma si klidně počká i 5-7 dní na vajíčko a oplodnění trvá cca 24-48 hod....to pak hodí to že to nevychází na den souloze....navíc ovulku můžeš mít klidně8-14 nebo i 20 den....a pokud je rozdíl ms a ultra vic než 8 dní tak berou tp dle ultrazvuku v tom 12 tt ...prý je přesnější než ms

luciksima
4. srp 2013

já měla rozdíl 9 dní 🙂

margotg
4. srp 2013

Nejpřesnější termín porodu je podle UZ ve 12. týdnu. Jěště s odřenýma ušima ve 20 týdnu. S termínem dle MS se to může lišit i o 3týdny, ostatní UZ jsou už v určování TP méně přesné.

coccinella
27. zář 2013

Ahojky,
našla jsem na internetu tento článek a z více zdrojů jsem zaznamenala, že ultrazvuky nejsou zrovna prospěšné miminku.. tak jen o tom chci informovat, obrázek si udělejte samy..
pá 🙂
http://medium.mysteria.cz/text_scr/2008_8_ultrazvu k.pdf

iffka84
2. únor 2016

Ahoj, je možné, že na ultrazvuku vidí doktor 5tt, ale podle SMS bych měla být v 7tt? Prý se miminko buďto špatně vyvíjí nebo jsem otěhotněla déle. Ale to jsem neměla pohlavní styk. Děkuji

ponickova
11. únor 2016

Ahoj holky, vytahuju téma.

Po vysazení antikoncepce (8/2015) jsem měla cyklus 40 dní (někdy i déle). Dnes mi Dr. potvrdil těhotenství, ale říkal, že podle data poslední MS (23. 12.) je miminko o 10 dní menší. Podal to dost fatálně, tvářil se dost nešťastně, postavil se k tomu negativně a defacto mi řekl, že to spíše nevidí. (ani mi neřekl, v jakém tt jsem a já byla z toho všeho tak hotová, že jsem se na spoustu věcí nezeptala)

Ale nedá mi to a říkám si, že když nemám "správnou" délku ms, nemůže být přece velikost plodu odpovídající. Je možné, že je to díky dlouhému cyklu? Předesílám, že ovu testy jsme nijak neřešili,bazální teplotu jsem si neměřila, takže tohle přesně určit nemohu. Ale na pozdější otěhotnění by sedělo i to, že pozitivní tt jsem měla až teď v sobotu 6. února.

eficenka
11. únor 2016

prorotže dítě není ROBOT!
jedno dítě se narodí donošené v termínu a má třeba jen 2,3 kg, druhé dítě má zase třeba 4,5 kg. nebo se narpodí lehce nedonošené a má 1,9kg a druhé i když nedonošené tak má t řeba 2,7 kg...
je to pouze orientační? copak se rodí stejné děti ?

werumka
11. únor 2016

@ponickova Ahoj, byla bych úplně v klidu. Pokud máš cykly 40 dní a déle, pak ovulace mohla být nejdřív 25. den cyklu (a déle). Určení stáří těhotenství podle menstruace počítá s tím, že ovuluješ 14. den cyklu. Tj. miminko může být o 10 dní mladší, ale klidně i o víc. Vůbec bych se tím nestresovala. Pokud jsi měla test pozitivní 6.2., pak si od tohohle data odečti 14 dní - a to je s největší pravděpodobností datum ovulace (23.1. - tj. nějaký 30 den cyklu) A podle tohohle data se řiď 😉

ivanka12301
22. únor 2016

ahoj holky přišla jsem za vámi s dotazem. ☹ poslední ms jsem měla 23.12.2015 po tydnu vynechání jsem byla u lekaře na podezření na těhu ( testy pozitivní) ale lekař na uz nic neviděl vše nasvědčovalo že bych měla normálně mít ms. pozval si mě za 3 tydny kde mi podle uz potvrdil že bych měla byt 7 tt (10.2.2016) 7 tt podle ms. jenže včera večer mě začlo trošku tlačil celé bříško (bez krvácení) dávala jsem to za vinu zácpě ale raději jsem odjela na kontrolu na pohotovost v novám jičíně. no pro mojí smůlu mi doktor po 10 minutovém ultrazvuku zdělil že nevidí srdeční akci dle ms bych měla byt 8+5 ale doktor řek že jednat nevidí srdeční akci a že plod podle uz vypadá na 7+4 a že se jedná o zamlklý potrat.ale prej by to měl skontrolovat ještě druhý lekař aby se to potvrdilo.ale hned dnes ráno mě chtěl už vzit na revizi ( ale ja nešla.. ☹ stále doufám že se někde stala chybička) prosím jaké máte skušenosti? je nějaká šance že sem třeba mohla mit posunutou ovulku a že sem v menším týdnu tudíž srdičko ještě není? nebo máte někdo zkušenost že by srdíčko začlo bít třeba až v 9 tt? nechci nic uspěchat pořád doufám v chybu zítra bych měla jit na uz ke svému lekaří ale ten stres s toho je neuvěřitelný.. 😢 prosím poradtě..

leontynka21
20. zář 2016

@schnek tak kdyz mam rozdil dle menzes 7 dni od ult.drzim se terminu dle menzes?

marcelin91
4. lis 2016

Ahooooj 🙋🏽😎 dneska jsem byla u lékaře no a byla jsem překvapená, pred 14 dny jsem byla poprvé u lékaře protože mi vyšel pozitivní testík, doktor koukal potvrdil, že je tam gestační váček, a že je v děloze. Do papíru napsal 7+2 ...
No a dnes (po 14 dnech) jsem přišla a doktor koukal, a řekl mi, že jsem 6+2, a bombonek má 0,53cm, srdíčko bilo ❤️ Ale jakto, že takový skok ? 😱 Vždyť ted bych mela být 8+5 😰 Má někdo zkušenosti?

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru