První test na Downův syndrom. Stojí to za to?

finlay
2. pro 2011

Ahoj, máte někdo zkušenosti s prvním testem na D.syndrom? Jsem čerstvě těhotná, a u doktora mi tohle nabídli, ale nehradí to pojišťovna. Prý až ten druhý test. Stojí to za to si to platit? Díky

janinka1987
4. pro 2011

@ined77 Ano, to samozřejmě. Když jsem si to zjišťovala, mělo to být asi 1 % případů...Ale i tak mi to za to stojí...Já jsem však v tomhle trochu jiná, vrozených vad se neskutečně bojím, máme to v rodině. Sice ne pokrevně, ale viděla jsem, co obnáší roštěp páteře a byla jsem jako praktikantka na táboře pro mentálně postižené děti a přiznávám, že bych se o postižené dítě prostě celý život starat nemohla ☹ Proti screeningu samozřejmě nejsem, i když ta cena se mi zdá fakt přemrštěná ☹ Kdyby to bylo do tisícovky, nepřemýšlím o tom, ale patnáct stovek se mi zdá dost. A pokud ukáže "jen" downův syndrom...Já jsem prostě radši pro tu plodovku 🙂

ined77
4. pro 2011

@janinka1987 ..vše má své pro a proti 😉 .já osobně si také nedovedu představit starat se o postiženého človíčka...
a ta cena...je zvláštní jaké jsou v tomto rozdíly...u nás v nemocnici se neplatí nic...teda jen 50 kč za fotečku.jak vidno, je to byznys jako každý jiný 😒 .

vanule
4. pro 2011

@janinka1987
@ined77 souhlasím s váma, když to tu tak pročítám hlava mi nebere už jen takové rozdíly v cenách - někde nic, jinde přes tisíc, to je to naše zdravotnictví. Ale na druhou stranu co by jsme pro miminka neudělaly, že 😉

januzza80
4. pro 2011

Ahojky holky,tak ja jsem v zahranici a mela jsem to zdarma,ale i kdybych to mela platit,tak do toho jdu,je to dulezite.Rozhodne pro zdravi miminka udelat maximum.Penize jsou v tomhle nepodstatne.A teda nechapu,proc nekde se plati vic a nekde min.Takove veci by meli byt zdarma.

romca13
7. pro 2011

@januzza80 je to totiž brané jako nadstandardní vyšetření.... co jsem se teda dozvěděla,, třeba na stránkách VZP je uvedeno, při normálním těhu má žena nárok pouze na 2 UZ -- ve 19-20 tt a pak v 30-32.... takže asi tak,,, taky bych brala aby to bylo zdarma, když je to o mnoho víc přesnější než ty tripple testy,,, ale tripple testy zae ukážou i jiné věci,,

anitram18
7. pro 2011

@finlay pokud nejseš zastánkyně plodovky ( při jakémkoliv výsledku), tak to za to stojí...a není to jen na Downa, jak tu někdo píše...
pokud chceš jít tak jako tak na plodovku, je to zbytečný, vyhozený peníze....

Mně vyšel tento test bohužel hraniční, pak pozitivní triply, takže jsem šla na plodovku, ale pokud by mi vyšel dobře, triply by se už ani nedělaly a na plodovku bych nikdy nešla

rebelie
7. pro 2011

@finlay Pokud máš na mysli prvotrimestrální screening, který se dělá kombinací utz a rozboru krve cca ve 12tt, tak pokud víš, že bys případně uvažovala o potratu, tak na ten screening běž, je totiž mnohem spolehlivější než tzv. tripple test, který se dělá v 16tt a který bohužel, ač je značně zastaralý, hradí pojišťovna... Tripple testy mají vysokou falešnou pozitivitu, a pak Tě často nutí jít na plodovku zbytečně... ale i v případě "pozitivního" prvotrimestrálního screeningu (není pozitivní, počítá se jen pravděpodobnost) Tě budou hnát na odběr plodové vody, aby se podezření potvrdilo... takže první otázka, kterou si musíš rozmyslet je, zda bys eventuelně šla na potrat a pokud ne, je asi celý screening (první či druhý, to je jedno) zbytečný...

moudivlacek
7. pro 2011

za me urco jist na 1.screening, me vysly tripply priserne,udelali me je pozde a ve 23.tydnu tehotenstvi me strasili a nutoli do amniocentezy,jen diky vysledkum toho 1.screenu jsem se na to vyprdla a na nic nesla a maly je v poradku 😵 ja nic neplatila,ale platila jsem nejaky poplatek na cele tehu za nadstandart UTZ....

leontyna6
10. pro 2011

Já na něm byla, vyšel mi pozitivní na downův syndrom 1:300, druhý integrovaný screening ještě horší 1:180, tak jsem šla na amniocentézu a naštěstí vše dopadlo dobře🙂 Podruhý bych na ten test šla ale znova, jen bych se zaměřila na to, co mi vyšlo špatně. Měla jsem totiž podle ultrazvuku šíjové projasnění v pohodě, nosní kost přítomnu. Jen z krve mi vyšlo skoro 5x vyšší HCG a to mi zkazilo celkový výsledek. Což vysoké HCG bývá často a nic to nemusí znamenat. Kdežto u např. Downovýho syndromu bývá ještě ten druhý hormón nízký, šíjové projasnění nad 2,5mm a bývá nepřítomna nosní kost. Já to měla v pohodě, takže teď už bych na anmiocentézu nešla, kdyby mi zase vyšlo jen vyšší Hcg. Ale ten 1 screening bych si určitě zaplatila.

crca
11. pro 2011

Pokud myslíš opravdu ten prvotrimestální screening tak,kdybych to věděla u děcek,že to jde jen si to musím zaplatit -šla bych,jenže jsem to nevěděla 😒 V 16tt mě vyšlo vysoké HCG a kolotoč začal,nervy,stres,brečela jsem,nevěděla co mám dělat,bylo to takhle před Vánocema,z plodovky jsem měla hrozný strach,máme děti po 5 letech snažení po umělém oplodnění.Bylo to i na rychlo,ve čtvrtek jsem byla na genetice a v pondělí jsem měla nastoupit-nejhorší u mě bylo,že jsem čekala dvojčata a na to tabulky nejsou,takže to byla sázka do loterie.V neděli jsem ještě zoufalá volala k nám do porodnice k jednomu dr.-potřebovala jsem ještě nějaký názor 😅 ....odvrátil mě od toho 😀 a to mě pomohlo.prostě jsem v pondělí volala hned ráno,že nepřijedu,že nejdu ať se děje co se děje 😝 A děti jsou zdravé a v pořádku,takže kdybych věděla že něco jde ve 12tt tak do toho jdu-i když kdo ví,jak by vyšly výsledky u těch dvojčat 😅

majinka1981
11. pro 2011

Já na něj jdu v pondělí. Platím jen 30,- Mám žádanku na genetiku, takže neplatím nic víc.

maudn
11. pro 2011

mě to hodně uklidnilo, i když 1500 je 1500, pokud máš v rodině Douwna, tak ho máš zdarma, šla bych do toho znova, je presnejší než pak ten druhy,pokud na něj nemáš peníze a přesto bys ho chtěla, tak snad by ses s dr mohla domluvit, ze teticka od manzela mela dite s downem, jestli to nahodou neni pak placene pojistovnou, ale ja na takove akce nemam zaludek🙂)

lucista
6. led 2012

No ono to placení je asi fakt jak kde, já jsme byla na NT screeningu jak u prvního těhu s dcerou tak u í teď a ani jednou jsem neplatila, byla jsen ve FN v Olomouci, ale pokud vím tak v OL je ještě dr POlák který to dělá také a ten az to chce 1500.- a navíc na něj ani nejsou moc dobré reference...takže je možná lepší si zjistit kde s edá toto vyšetření podstoupit, kařdopádně bych na něj šla i za cenu že bych si ho měla zaplatit...jsou to testy které zcela nahrazují triple testy a oproti triple tesům, které jsou 60% vychází s přesností 90% takže pak se mamiknky nemusí stresovat opakovanými testy, které jsou většinou jen falešně pozitivní...

jennyska
4. lis 2013

@lucista @majinka1981 @crca @leontyna6 @moudivlacek @rebelie @anitram18 @romca13 @januzza80 @vanule
@janinka1987

Ahoj Maminky 🙂

mohla bych Vás oslovit v souvislosti s Vašemi zkušenostmi s Testem Downova syndromu z krve matky a naší Wiki knihovničkou Modrého koníka? Tu si tady na MK tvoříme všechny, takže vlastně i vy svými zkušenostmi 😉

Tím, že svou zkušenost vložíte na https://www.modrykonik.cz/test-downova-syndromu... pomůžete ostatním těhulkám, které si právě prochází stejným obdobím a hledají radu, tip, zkušenosti v tomto období.

Děkuji Vám, že pomáháte a přeji krásný den!
Janča

chris_n
4. lis 2013

některé pojištovny toto proplácí ....

mimusecko
9. kvě 2015

Dobrý den holky, prosím můžete mi napsat jaké hodnoty vám vyšly na DS. Převážně holky nad 30 let prosím. Je to pro mě důležité. Je mi 32 let a čekám první dítě a jsem z testů vyděšená. Doktorka sice říkala že je vše ok ale i tak mě zajímají vaše výsledky a zda máte zdravé dítě. Moc děkuji

p1983k
9. kvě 2015

Určitě by jsem si to zaplatila..cca 1400,-,to jsem platila já a pojišťovny na to přispívají..šla jsem si s účtem na VZP a 500,- mi vrátili,další screening je ve 22 tt a ten už se neplatí u nás,je v ceně toho prvního. Určitě by jsem do toho šla,je to nejpřesnější vyšetření,jestli je miminko v pořádku a roste jak má 😉

p1983k
9. kvě 2015

@mimusecko Mě vyšel první ve 13 tt 1:560,pokazily mi to výsledky krve..pozvali si mě ještě jednou na překontrolování v 17 tt a krev se mi umoudřila,ted už mám riziko 1:42000..ale byly to nervy ☹,mě krev bohužel nejspíš kazilo mizející dvojče,měla jsem vysoké hcg. Pokud budeš mít ultrazvuk na jedničku tak by jsem se nestresovala,ta krev to kazí často,slyšela jsem to i od mých kamarádek. Je mi 32 let.

mimusecko
9. kvě 2015

@p1983k No mi to vyšlo právě 1:3894 a prý je to vzhledem k mému věku ok ale mi se to zdá málo. Strašně se bojím.

soleilll
9. kvě 2015

@mimusecko Já měla 33 let a výsledek 1:262, UTZ v pořádku, na amnio jsem nešla a dítě je zdravé takže buď úplně v klidu. Samozřejmě 100%-ní je jen amnio, ale vzhledem k riziku komplikací bych to v tvém případě taky nepodstupovala.

p1983k
9. kvě 2015

@mimusecko To je krásný výsledek,vůbec by jsem se nestresovala 😉

p1983k
9. kvě 2015

@mimusecko Mrkni sem,strašně jsem řešila ten můj výsledek a holky mě ujistily že je to v pořádku 😉
https://www.modrykonik.cz/forum/o-tehotenstvi/spatna-krev-na-screeningu-horsi-vysledek-2/

zuza01
9. kvě 2015

@mimusecko To je krásný výsledek, já jsem měla u druhé dcery 1:2, na rozštěpy,na Downa 1:100000. 30 let. Dcera je v pořádku.

mimusecko
9. kvě 2015

@zuza01 No na DS máš výsledek krásný, máš 100 000 a já jen 3894. ☹ Snad se brzy uklidnim.

mimusecko
9. kvě 2015

Holky moc vám děkuji za rychlé odpovědi, je opravdu super mít si s kým o tom povykládat když v okolí nikoho nemám. Moc si toho vážím, ještě jednou moc děkuji 🙂 jste zlaté.

babanci
12. říj 2015

Moje dcera byla minulý týden. Sono naprosto báječné, krev nebyla stoprocentní. Doporučili plodovku, do toho nechceme jít, přeci jen je to invazivní metoda a je tam hrozba potratu, tchyně lékařka jí toto ani nedoporučuje. Zaplatili jsem tedy test za 14 000 korun z krve matky, posílá se až někam za moře a budeme čekat 14 dnů na výsledek. Snad to dobře dopadne. Nervy, které z toho všichni máme a jsem přesvědčená, že zbytečně, nejsou pro matku a dítě dobré.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru