První test na Downův syndrom. Stojí to za to?

finlay
2. pro 2011

Ahoj, máte někdo zkušenosti s prvním testem na D.syndrom? Jsem čerstvě těhotná, a u doktora mi tohle nabídli, ale nehradí to pojišťovna. Prý až ten druhý test. Stojí to za to si to platit? Díky

ined77
2. pro 2011

@finlay 🙂 ...máš namysli asi screening v prvním trimestru...u nás se to teda v nemocnici neplatilo, ale kdyby ano, zaplatila bych za to.je to o dost přesnější než následné tripple testy v 16tt.
taky záleží na tvém úhlu pohledu...pokud by jsi byla rozhodnutá si nechat miminko za každých okolností, pak je to zbytečné podstupovat.
a gratuluji k těhotenství! 😵

babka
2. pro 2011

@finlay určitě to cenu má, tenhle NT screening v prvním trimestru je daleko přesnější, než ty pozdější testy. Má i menší procento falešné pozitivity.

romca13
2. pro 2011

@finlay já na něj jdu 13. 12. a platím za to 1450,-, ale vím že v jiných městech je to méně, nicméně jsem vůbec nepřemýšlela , zda na to jít nebo ne a hned se objednala 🙂 Uvádí se, že tyto v prvním trimestru jsou přesně na 95%.

finlay
autor
2. pro 2011

@ined77 děkuju 🙂 A z čeho se test dělá, jaké se dělají odběry? A dozvím se to hned nebo to trvá?

ined77
2. pro 2011

@finlay ...u nás se to děla z krve a z utz..projasnění šíjového....? teď si nevzpomenu 🙂 . a výsledek jsme měli asi za 2h.

ined77
2. pro 2011

@finlay ..krev ze žíly 😉

adellaide03
2. pro 2011

@finlay Já bych do toho šla. U prvního jsem na to nešla a pak mi z těch druhých testů vyšlo větší riziko downova syndromu takže jsem musela jít na odběr plodovky. Teď jsem těhulka podruhé a včera jsem byla na krev, na ultrazvuk jdu 20.12. Tyto testy jsou prý přesnější, a pokud by mi vyšly dobře, a ty druhé třeba opět špatně, tak bych se řídila podle těch prvních a na odběr plodovky nešla. Jo a já platám 1300,-

leeena_4
2. pro 2011

Nám zkušenosti s NT sceeningem a bohužel i s tím Downem. Bylo to hrozné, ale jsem ráda, že se na to přišlo, dokud jsem miminko necítila kopat.

ronyx
2. pro 2011

Tak já jsem na tom prvním placeném tesnu na Downa byla.U nás se to sice platí,stojí 700 Kč,ale nepřemýšlela jsem ani vteřinu,že bych na něj nešla.Tyto testy jsou přesnější a člověk je hned klidnější.Jsem typ,který by si miminko nenechal kdyby mělo Downův syndrom i když moc obdivuju maminkdy,které se o takovéto děti dokáží postarat.Je to obrovská zodpovědnost a závazek na celý život.

leeena_4
2. pro 2011

jinak platili jsme 1100

miskadis
2. pro 2011

Taky jsem samozřejmě byla na NT screeningu, u nás jsem za to platila 300 Kč, ani vteřinu jsem nepřemýšlela, že bych nešla. Přesně, jak píšou holky, tento test je daleko přesnější než ty druhý testy.
Taky bych si nemohla nechat mimi, kdyby mělo Down. syndrom. Já bych to prostě nedokázala.

leeena_4
2. pro 2011

Mě jeded doktor řekl, že není hrdinství přivést na svět postižené dítě. Obdivuju ty, kteří to dokázali, ale plně chápu ty, kteří si dítě nenechali.

weri1
2. pro 2011

určitě bych šla.....já bych si miminko s postiženim nenechala. Nemá život ani rodič ale ani hlavně to dítě

salomee
3. pro 2011

Ahoj, já jsem taky byla, u nás to stojí 1400, a jak tu někdo psal, že měl výsledek za dvě hodiny, tož to já teda vůbec ne. Ultrazvuk se hodnotí přímo, ale krev pár dní trvá...aspoň u mě to tak bylo.

romca13
3. pro 2011

tak koukám, že v Brně je to snad nejdražší 🙂 jinak jdu 13. 12. i na krev i na UZ a výsledky bych měla mít ještě ten den odpoledne,,, sdělují je telefonicky nebo na jejich webovkách po zadání hesla se výsledky dozvím... už aby to bylo,,,, jinak se řadím mezi ženy, které by si postižené miminko nenechaly,,, může si kdo chce co che říkat, že je to sobecké,ale já vím, že bych to nedokázala,,,, ty co to mají opačně mají můj obdiv...

ronyx
3. pro 2011

Mě doktor řekl z tohoto prvního testu výsledky ihned.Doktor mi říkal hodnoty hned jak je měřil na ultrazvuku,myslím že rozhodující byly šíjové projasnění a nosní kůstka.Pak to samozřejmě hodil do počítače a podle váhy maminky,věku a těch hodnot mu vyjela pravděpodobnost Downova syndromu.Já měla hodnotu 1:19 000. Riziko je tuším když je hodnota 1:500 a nižší.

salomee
3. pro 2011

No ale ten test je kombinovaný proto, že se to všechno hodnotí právě ještě v kombinaci s výsledky z krve. Kdyby byl dobrý ultrazvuk a krev špatná, odrazilo by se to na celkovém výsledku.
Já měla krev odebranou prý moc brzo, tak i když byl ultrazvuk dobrý, riziko mi neřekli a hodnotilo se to a právě s tou druhou krví. Když jsem se pak dívala na výsledky prvního odběru a hledala si na netu normální hodnoty, tak jsem se jen modlila, aby to fakt bylo tím, že to vzali moc brzo..
Co se hodnotí na ultrazvuku, to už si nepamatuju, utkvěla mi taky jen kůstka a šíjové projasnění, ale bylo toho víc... ještě nějaký frontomaxilární úhel a nevím, co ještě🙂.

romca13
3. pro 2011

tady jsem našla přesnou definici, co je to NT screening, a jaké vyšetření se dělá

Tento test kombinuje ultrazvukové vyšetření tloušťky nuchálního projasnění ( NT = nuchal translucency ) s vyšetřením z krve matky. Vyšetření se provádíme v 12.-13. týdnu těhotenství. Kombinace těchto dvou metod umožňuje detekci 85-90% dětí s Downovým syndromem. Tradiční screening prováděný v 16. týdnu- tzv. trojitý test dokáže zachytit jen 50-60% dětí s tímto syndromem.
kromě standartního vyšetření se při tomto testu zaměřujeme na přítomnost nosní kůstky (nasal bone - NB) a na tvar toku v ductus venosus . Při vyšetření by měly být vyloučeny i poznatelné morfologické anomalie ( více viz výsledky ).

mám to přímo z webovek centra kam jdu já
http://www.prenatal.cz/index.php?id=57

salomee
3. pro 2011

....tak tom svém úhlu tam nic nevidím, ale vím, že mě ho měřili...a že plody s DS mívají větší...to jsem zas vyčetla někde na netu... o tvaru toku zas nevím nic já🙂.

vanule
3. pro 2011

Přidávám se taky za PRO, tento týden jsem byla na krev a 13.12. jdu na utz platíme 1300kč, ale pro klid duše jsem neváhala..... chci se zeptat těch, které už to mají hotové jak se dělá ten utz, vnitřně nebo už přes bříško????

kasiopea
3. pro 2011

Ahoj, já jsem byla v 10 týdnu na krev a ve 13 týdnu jsem byl na ultrazvuk přes bříško v Ostravě Porubě.Stálo to 850+50 kč fotka :o)Naštěstí bylo vše v pořádku. V tom 16 týdnu už jsem na ty tripple testy už nemusela,doktor říkal že přesnější jsou ty první testy. Určitě to za to stojí 🙂

salomee
4. pro 2011

@kasiopea Tedy, to závidím... můj doktor velice NT screening doporučoval a teď mu ani nevadí, že z něj nemá kompletní zprávu a výsledek - to riziko. Zapomněla jsem mu to vzít a když jsem se omlouvala, pomalu ani nevěděl, o čem se točí, natož aby řekl, ať donesu příště,..řekl, že to nevadí. A žádanku na trpple test mám v kapse.
Mě asi, pokud vím, taky brali krev v 10.tt, ale pak znovu, bo výsledky byly na mašli- naštěstí teda prý proto, že krev byla vzatá moc brzo. A právě ty druhý výsledky krve a kombinaci UZV a krve můj doktor nemá a vůbec ho to netrápí, vlastně se ani nezeptal, jak mi to vyšlo.

tercina
4. pro 2011

já si to u svého dr. vyžádala a poslal mě do Gennetu. Asi v 10tt mi brali krev a něco kolem 12tt jsem šla na UZ. Neplatila jsem vůbec nic. Na tripple testy v tom 16tt jsem pak už nešla.
🙂

janinka1987
4. pro 2011

Asi takhle - mě doktor screeningový test vúbec nenabídl, takže nevím, kolik by se za to platilo. Měla jsem až triple testy, které vyšli špatně a musela jsem na plodovku do Prahy do Gennetu. Výsledky dopadli dobře, ty nervy byli děsné, ale za tu plodovku jsem byla moc ráda. Ta totiž odhalí skoro všechny vady, ne jen Downův syndrom. Takže u druhédo dítěte plánuji, že bych si jí vyžádala rovnou a tím pádem první testy neplatila. To si radši zaplatím tu plodovku...
@finlay

mufinka26
4. pro 2011

Ahoj mě ted čeká screening v prvním trimestru a nebudeme platit ani korunu 🙂

yesu
4. pro 2011

Ahoj holky já jdu na NT až ve 14.tt, vychází mi to blbě kolem vánoc, tak jdu až tak, ale prý to nevadí a platím 1450,-nejdřív se váhala, ale teď sem ráda, že sem se objednala.

romca13
4. pro 2011

@vanule na těch stránkách i od holek co už na tom byly, tak říkaly, že se dělá už přes bříško,,,,,
jinak já jdu hned druhý den po screeningu do poradny, tak aspoň budu vědět,, stejně bych se v těch výsledcích sama asi nevyznala 🙂

ajerdna_sk
4. pro 2011

Ahoj, na tomto teste som bola, na zaklade doporucenia mojej doktorky v Podoli a neplatila som nic. Podla toho, co o tom viem, rozhodne by som na test sla aj keby bol plateny, je to modernejsi a ovela presnejsi sposob posudenia potencialnych vyvojovych vad nez triple test (na tom som ani nebola). Rano vzali krv, za cca 3hodky(aby uz boli vysledky krvy) detailny utz cez brucho a svojej doktorke som niesla dake styry A4 popisane roznymi udajmi o plode 🙂

ronyx
4. pro 2011

@vanule Tak dělá se to spíš přez bříško,ale pokud je špatná viditelnost používá se i vnitřní.U mě doktor použil obojí.

ined77
4. pro 2011

@janinka1987 🙂 ..no jo, ale odběr plod. vody sebou nese určité riziko ☹ ....kdežto NT screening ne 😉 .

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru