Prvotrimestrální screening. Co to obnáší?

cibule
23. srp 2007

Ahoj holky. 😉 Včera jsem byla na kontrole, jsem 8tt a doktor mě odeslal do Olomouce na prvotrimestrální screening. Jdu tam asi za měsíc, ale chtěla jsem se zeptat, jestli nevíte, co to bude obnášet? Nevím o tom, že by mi doktor dělal tripple testy (,možná je dělal a nevím o tom)při prohlídce říkal, že je nález perfektní, přesto mě odeslal na tyto testy, oddělení genetiky.(Nebo to budou ty tripple testy?) Moc tomu nerozumím. Nevíte někdo? 😉

gabbi
23. srp 2007

Ahoj Cibul - moc gratuluju k tehu🙂. Nemuzu uverit, ze uz je tu duben 😲 - si pamatuju jak jsem byla ja nedavno vypleskanna z meho tehu testu.

Pokud se nepletu tak Te doktor posila na Nuchal screening coz je tzv. prosviceni sije. Tam jde zjistit riziko downa a dalsi vady. Jestli mam dobre info tak to obnas UTZ a taky odber krve. Rika se, ze tohle vysetreni je hodne presne, ale presto mam kamaradku, ktera tohle vysetreni mela hodne spatne a ted ma 4 roky stareho, krasneho a hlavne uplne zdraveho klucika.
Pokud by to nedopadlo tak pak nastava myslim amnio. Ale ja jsem v tom ne moc znala takze treba Ti nekdo rekne neco vic. To je to co si pamatuju ja z meho tehu - a mam to podavane v anglictine takze jsem klidne neco mohla zamenit.

Preju krasne tehulkovani.

cibule
autor
23. srp 2007

Ahoj Gabbi, moc děkuju. Tak jsem zvědavá, snad nám to dobře dopadne. Určitě si všechna vyšetření oběhnu, je to jistější, než mít postižené miminko. Jinak i Tobě moc gratuluji k synkovi 😀 Můžu se zeptat, ve které zemi žiješ?

majmuna
23. srp 2007

Ahoj Cibule....taky me uz delali nabery na tohle vysetreni...je to presne tak jak napsala Gabbi ale ty vysledky pokud jsou spatne se porovnavaji s tripple testy.Pak teprve amnio....Drzim palecky 😉

darunka
23. srp 2007

Ahoj Cibul, na screeningu v I.trimestru jsem byla a taky v Olomouci. Jedná se o to, že ti vezmou krev a pak půjdeš na ultrazvuk. Je to mnohem přesnější než triple testy jak psaly holky výše. Všechno dobře dopadne, uvidíš, držím palce 🙂

gabbi
24. srp 2007

Cibul urcite to dopadne dobre. Ja jsem to tak nejak ani nebrala, ze jdu na nejake takovy vysetreni - jenom jsem vzdycky byla rada, kdyz doktorka rekla, ze je vsechno OK. Je to jistota i kdyz jak jsem psala, ani spatny vysledek nemusi znamenat postizene mmimi.

Ziju v USA a dekuju za gratulace...uz se na toho naseho chrustika moc tesime🙂

cibule
autor
24. srp 2007

Holky děkuju Vám 😀 Ve spol.termínu mi holky říkaly, že toto vyšetření prý nehradí zdravotní pojišťovna a platíme si ho sami. Prý je to něco kolem 1500kc. Když mě tam doktor objednával, nic takovýho mi neříkal. Jen se tak ptám, peníze si radši vezmu i tak s sebou, ale vy, které jste na tom byly, taky jste si to hradily sami?
Jsem taky ráda, že tam jdu, snad to bude ok 😉

bledulka
24. srp 2007

cibul,já si tenkrát ten screening neplatila-můj lékař patří pod fakultní nemocnici,kde se na to specializují a v rámci toho programu to je zadarmo.Asi záleží na Tvém gynekologovi,ale pokud Ti neřekl o žádné peníze,tak asi platit nebudeš...
jinak kopíruji dotaz z porodnice.cz: (více na http://www.porodnice.cz/poradny.asp?rubrika=4&i...

Vážený pane doktore,
vyhledala jsem ve vyhledávači Vaše předchozí odpovědi na téma kombinovaný test v 1. trimestru, několikrát jste odpovídal, že je jenom několik pracovišť, která jej umí správně provádět. Mimo jiné jste uváděl i pracoviště v Brně. Chtěla bych se zeptat, zda se jedná o Centrum prenatální diagnostiky na Kozí ulici či o nějaké jiné. Jsem v 11tt a ráda bych se na tento test objednala, moje gynekoložka mi řekla, že pacientkám píše doporučení pouze na tripple testy, ty že jsou povinné. A mám ještě jednu otázečku, dá se na ultrazvuku poznat, zda již výživu plodu úplně převzala placenta nebo ne? Mám totiž vysazovat utrogestan a k tomu tři různá doporučení - z CAR od jednoho lékaře 10tt, od druhého 15 tt a od obvodní gynekoložky 12 tt. Jsem z toho poněkud jelen🙂 Mám za sebou dva potraty (7tt a 8tt), tak už se docela bojím. Vaše poradna je super, obdivuju Vaši trpělivost v odpovídání na stejné dotazy vystrašených těhulek!

Dobrý den,viz : Jana Alesova Jiri Andrle Michaela Bartosova
Ladislav Becvar Katerina Bornova Miroslav Brestak
Pavel Calda Dagmar Cechnerova-Smetanova Vaclav Ctvrtecka
David Cutka Ishraq Dhaifalah Petra Drahoradova
Daniela Frisova Veronika Gabrisova Frisova Martin Havlik
Karel Hodik Adam Hudec Richard Husicka
Jiri Hyjanek Marian Kacerovsky Ladislav Krofta
Ivana Kucerova Eduard Kulovany Marek Lubusky
Silvie Manasova Antonin Obr Vlastimil Paral
Sarka Pavkova Jindrich Pernica Jan Petros
Petr Polak Jiri Santavy Kamil Svabik
Bretislav Ulrich Helena Valtrova Hana Viskova
Pavel Vlasin Zdenek Zizka
, to je seznam lékařů, kteří provádějí kombinovaný test správně, nevím ale,kde pracují. Tripple test je zatím oficiální test v ČR, kombinovaný jaksi "navíc" - zatím se neprovádí všude - pracovišť je málo, otázku pojišťovny řeší každé pracoviště jinak, u nás např. zdarma, doporučení lékaře nutné,např. Gennet v Praze - www.gennet.cz - v rámci pojištění bez doporučení. Utrogestan stačí do cca 12.týdne.

darunka
24. srp 2007

Cibul, já na tom vyšetření byla v červenci v Olomouci a neplatila jsem nic. Měla jsem ale doporučení od svého gynekologa. Toto vyšetření se provádí v Olomouci buď ve Fakultní nemocnici nebo ve Fertimedu. V obou dvou zařízeních se nic neplatí, pokud máš písemné doporučení od gynekologa.

cibule
autor
25. srp 2007

Jo, doporučení mám, tak to třeba taky platit nebudu. 😉 A dopadlo Vám to holky dobře?

doriska
25. srp 2007

Ahoj Cibule,
já jsem na prvotrimestrálním screeningu byla a dopadl mi hodně špatně, takže jsem načetla, co se dalo. Zkusím ti sem nějaký odkaz nakopírovat. Nejdřív ale stručně: jedná se o test, který kombinuje UZ a krev. Na UZ se měří především šíjové projasnění (zkratka NT), hranice jsou od 1mm do 2,5mm (někde mají do 3mm), čím méně naměří, tím lépe. Ideální je, když se vejdeš do 2mm. Když je to přes 3,5mm , vypadá to už hodně bledě, ale pořád je šance na zdravé mimčo. Na některých pracovištích ještě pátrají po nosní kůstce (NB), když chybí, je podezření na Downův syndrom. K naměřeným hodnotám se přidají ještě ty z laborky (z krve), nasází se to do počítače a ten vyhodí nějaký poměr 1 ku (nějaké číslo). Pokud je výsledek 1:1000 a lepší, je test hodnocen jako negativní, hodnoty mezi 1:100 a 1:1000 jsou považovány za hraniční, pokud je to 1:100 a horší, je test pozitivní - vyjádřeno slovy "velmi významné riziko vývojové vady" a většinou ti doporučí odběr choriových klků nebo amniocentézu. Amnio lze ale provést až od 15tt, takže se pěknou řádku dní topíš v depresích. Já měla riziko 1:91, NT 2,9mm, a doporučili mi hned odběr choriových klků. Jedná se vlastně o biopsii placenty, princip je stejný jako u amniocentézy - jehlou do břicha. Vypadá to hrozivě, ale mě to skoro vůbec nebolelo, jen je divný, jak cítíš tu jehlu šmejdit v břiše. Pokud tohle vyšetření dopadne dobře, znamená to, že plod má karyotyp v pořádku, těhotenství může pokračovat, ale pokud ti vyšlo hodně špatně NT, může být ještě srdeční vada, která se pozná až na UZ ve 20tt, a asi 130 dalších různých postižení, která jsou naštěstí velmi vzácná, a nebo také naprosto zdravé mimčo. Výsledky jsou rychle, většinou do 48 hodin, a já jsem neplatila nic, i když jsem se nabízela. Asi už v odůvodněných případech hradí pojišťovna. Ještě zkusím ty odkazy:
http://www.fetalmedicine.com/f-books11-14.htm
Tady je něco v angličtině, konkrétně v Chapter 3, v části Outcome of fetuses with increased NT je tabulka, kde to je vyjádřeno statisticky : v 1. sloupečku jsou hodnoty NT, v posledním (nadepsaném Alive and well) šance na zdravé mimčo v procentech.
http://clanky.gynstart.cz/article.php?sid=154&m...
A tady je celá učebnice o prvotrimestrálním screeningu v češtině (hledej v části Odkazy).
Tak ať ti to dopadne dobře, držím palce.

cibule
autor
26. srp 2007

Dorisko, děkuju moc. Já o tom totiž nic nevěděla, takže alespoň vím, co mě čeká a taky, co když to dobře nedopadne. 😖 No, ale musíme myslet pozitivně a tak to snad bude dobrý. 😉 Na ten test jedu 17.září, tak pak napíšu jak jsem dopadla.... Díky i za ty odkazy 🙂

doriska
26. srp 2007

Ahoj Cibule,
není zač. Hlavně, ať ti to dobře dopadne. A kdyby náhodou ne, nepanikař. Já často chodím na www.neplodnost.cz a tam jsem jednou radila holce, co ji vyšlo riziko 1:9, a pak mi tam nechávala vzkaz, že nakonec ta biopsie byla v pořádku. Měla jsem velkou radost.

vivian
26. srp 2007

Myslím, že je chyba, že se tyhle testy dělají plošně (bez genetické indikace, prostě "jen tak pro jistotu") a že doktor většinou ani té těhotné nevysvětlí, o co přesně jde... Ta vyšetření z krve jsou hlavně dost nepřesná, často vycházejí falešně pozitivní výsledky (o falešně negativních radši ani nemluvím) a ta těhotná je pak většinou zbytečně vystresovaná.
Já jsem na to původně vůbec jít nechtěla, ale když jsem k tomu nechala vyjádřit manžela, tak říkal, ať radši jdu... No tak jsem šla, samozřejmě to vyšlo blbě, tak nám nabídli amniocentézu (no a nejděte na ni, když máte špatné výsledky 😒), tak jsem podstoupila i amniocentézu a tam to vyšlo naopak všechno normálně... No podle mě úplně zbytečný stres, pro zdravou mámu, u které není nejmenší důvod k podezření na genetickou vadu.
Jsou to dost nákladná vyšetření a pojišťovny je hradí jen specializovaným pracovištím (v Praze třeba Gennet).

ceeruti
9. lis 2007

Hlky,mam NT 1,2mm,ale prý hraniční hodnoty screeningu,jaka je pravdepodobnost postižení??Jsem z toho hotova ☹

krista
9. lis 2007

Ahojky ceeruti, bohužel neporadím, ale tady je téma o NT hodnotách, možná tam najdeš odpověď 😉
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

many
9. lis 2007

ahoj holky,tak já na to jedu do Olomouce 23.11 a platí se 1400,- 😉

cibule
autor
9. lis 2007

Jo, jinak holky, já dopadla na screeninu dobře 😉 Nosní kůstka byla, NT 1,2. Krev v pořádku 😉
Ceertuli, to by Ti měl říct doktor. 1,2 je dobré 😉 Asi Ti vyšla blbě krev, že? 😒

ceeruti
10. lis 2007

cibule,vyšla me krev blbě,celou nc jsem nespala,jen probulela,mela jsem k miminku velmi dluhou a trnitou cestu,nakonec to dopadlo po umělém,mám pocit,že je mi souzeno,děti nemít,složilo me to,mam strach. ☹

many
10. lis 2007

ceeruti - držím ti pěstičky ať je vše v pořádku a mimi zdravé

cibule
autor
10. lis 2007

Ceeruti, jéžiš, jsem Ti koukám před tím pokonila nick... Pardon 😉 Neboj se, ono i když Ti vyjde blbě krev, nebo něco, tak to ještě neznamená, že mimi není v pořádku 😉 Je to blbej stres, co musíš prožít, ale určitě je mimi zdravé. Půjdeš na klky, ne? Tam Ti určitě řeknou, že o nic nešlo a bude zas dobře 😉 Držím palce 😉

vikvik
10. lis 2007

ceeruti neblazni! vsechno bude ok, na tu krev muze mit vliv takovych veci! treba i to, ze pises, ze to nakonec vyslo az po umelem! urcite jsi brala hormony atd! nosis v sobe krasne zdrave miminko a musis tomu verit a nestresovat ho chudacka!

ceeruti
12. lis 2007

Tak riziko downova sy je u nas 1:9 uěli me odber choriov.klku,me to teda hrozne bolelo a ted budu 2 dny čekat na vysledek. ☹ Ale to čislo je obrovske,už se s miminkem pomalu loučím.

doriska
12. lis 2007

Ceeruti,
to je blbý, ale chci ti říct, abys neztrácela naději. Už jsem ti psala : mně vycházelo celkové riziko 1 : 91, ale když mrkneš do toho papíru, je tam také riziko podle věku matky a podle NT. My jsme měli riziko dle NT taky hódně špatný (1:14). Když jsem to viděla, tak už jsem taky všechno vzdala předem, a snad to dobře dopadlo (uvidím za týden, to bude mimi na světě). Navíc tobě vyšlo NT ukázkově, když je Down, vychází obvykle špatně, 3mm a víc. Musíš věřit, že to bude dobré a moc se nenervovat. Pak mi sem prosím písni, nebo do IP. Držím moc palce!!!

ceeruti
12. lis 2007

Ona nebyla videt nosní kustka a to je zavadejici.

copa
15. zář 2009

mám dotaz, jestli jste šla některá na prvotrimestrální screening až ve 14tt?
já tam půjdu až 14tt+3... 😨

marhulinka
15. zář 2009

COPA a odběry krvičky už máš?? Teď to bude utz??
Mě krev odebrali v necelém 10tt a na utz jsem byla 13tt,kdy to vyhodnocovali...ale ono to jde myslím i najednou 🙂

marhulinka
15. zář 2009

Tam kam chodím já mají buďto scr ve dvou návštěvách nebo najednou: Během jedné návštěvy ve 12.-14. týdnu je současně proveden odběr krve a ultrazvukové
vyšetření. Výsledky biochemického vyšetření jsou k dispozici po několika dnech, kdy je
provedena kalkulace rizika. Tak nevím,zda je to všude stejné...asi bych si tam zavolala 😉

copa
15. zář 2009

marhulinka - budou mi dělat najednou krev i uzt
jen jsem i u dr v letáku četla, že se ten screening dělá jen do 13tt

chose040
20. kvě 2010

Ahoj dámy,
mám na vás dotaz, čekáme s přítelkyní mimi, příští týden jde na krev
a za 14 dní potom na prvotrimestrální screening.
Jakým způsobem se toto vyšetření provádí ??
Vnitřně nebo sondou po břiše??
Nemůže to nějak ublížit mimču ???
Díky za info

Chose

kamikadze
21. kvě 2010

Chose - prvotrimestralni screening je v podstate kombinace odberu krve a ultrazvuku, ultrazvuk se provadi uz pres bricho, nemas se ceho bat. Urcite je dobre, ze na nej jdete, mne o nem moje lekarka nerekla a kdyz jsem o nej pozadala sama, bylo jiz pozde. Tento test je mnohem presnejsi nez tripple testy v II. trimestru.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru