Screening v 1. trimestru, 1:60 na Downův syndrom

anina32
16. únor 2012

Dnes jsem se dozvěděla výsledky ze screeningu, ultrazvuk byl v pořádku, ale z krve máme riziko 1:60 na Dawnův syndrom. Protože ten ultrazvuk byl v pořádku tak nás neposlali na odběr choriových klků (doufám že to píšu správně), ale objednali nás až za měsíc na odběr plodové vody. Zmítá mnou hrozná nejistota, jak to dopadne a k tomu ještě to čekání ☹ Proto chci zjistit, jaké výsledky jste měly vy a jak to nakonec dopadlo? Budu ráda za aspoň trošku dobré zprávy a naději, že to může dopadnout dobře. 😕

lucidela
16. únor 2012

Ahoj, já bych nepropadala beznaději. Když jsem byla na prvotrimestrálním screeningu, paní doktorka mě upozorňovala, že výsledky z krve mohou být zavádějící, že důležitý je hlavně ultrazvuk. Sledovala tzv. prosvětlení šíje (snad si to ještě dobře pamatuji) a nosní kůstku. Říkala, že tyhle ukazatele jsou celkem spolehlivé. Píšeš, že ultrazvuk dopadl dobře, tak hlavu vzhůru 🙂

denousek
16. únor 2012

ano hlavní je uzv a ono s přibívajícím věkem tyhle vysledky rostou ze je to špatný ale nakonec byva vetsinou vse ok... a doapdnout dobre to klidne muze neboj se.. jestli jdes n odber plodovky doporucuju s vysledky vyzadat hned..je blby ze tam jdes az za mesic ale snad to vydrís vysledek bude stat za to uvidis... odbery plodovky vetsinou vychazi dobře málokdy se to potvrdí.. 😉 drž se

petamarketka
16. únor 2012

1:60 jsem měla také. Utz naprosto v pořádku... šla jsem na plodovku. Mám zdravou holčičku! Často vyjde screening falešně pozitivně, pokud ti nesouhlasí staří dítěte s datem poslední MS. S tím jsem se setkala už v mnoha případech... Prostě nezapadáš do tabulky. Hlavu vzhůru, i když vím, jak moc těžké to je! Čekání je strašné!

editah222
16. únor 2012

Já jsem měla podobné riziko a rozhodlo jsem se pro odběr plodové vody, výslekdy byla dobré a mám krásného a zdravého chlapečka. Nejhorší bylo to čekání do odběru plodovky (může se myslím až po 16tt) a pak 24hodin na výsledky. Držím palce at ti to taky dobře dopadne.

helulela
16. únor 2012

Jak nám řekli na genetice: "I 1:2 může dopadnout dobře." A je to pravda, u nás to vyšlo 🙂 Držím palce, čekání je na tom nejhorší.

pettule
16. únor 2012

Měla jsem téměř stejné riziko jako ty, ultrazvuk v pořádku. Dostala jsem ale na výběr, zda chci jít na odběr choriových klků či čekat na plodovku. Vzhledem k tomu, že jsem si neuměla představit ještě měsíc čekat rozhodla jsem se pro odběr choriových klků. Šla jsem na odběr hned druhý den a vše dobře dopadlo. Takže moc držím palečky a uvidíš bude všechno v pořádku. Já už mám doma krásnou, zdravou holčičku 🙂 .

maudn
18. únor 2012

AHoj, já nemám zkušenost,ale zkusila bych si to zařídit co nejdříve, jak ti radí holky, čekání je to snad nejhorší a nepřidá to Tobě ani miminku. Držím palečky 1:60 je ještě dobrá šance na zdravé miminko.

zdeniii
18. únor 2012

Ahojky já měla riziko 1:75, takže skoro stejné. Mimochodem na screening se posílá snad od rizika 1:300 což je úplně mimo mi přijde... Ultrazvuk jsem měla jinak také v pořádku ale odběr plodovky mi byl doporučen. Já bych na něj nešla, byla jsem si jistá že je vše v pořádku. Ono tyhle testy jsou opravdu zavádějící a hlavně jsem stejně byla rozhodnutá, že ať to dopadne jakkoliv stejně bych si miminko nechala, takže to pro mne bylo zbytečné, ale manžel na tom trval a tak jsem nakonec šla.
Všechno dopadlo dobře, přijde mi, že to je hlavně aby dostali peníze z pojišťoven... Už to umí zjistit i jen z odběru krve. Ale pořád na nás trénujou 😖
TAkže za mne, není se čeho bát, já bych do toho znovu už nešla. Riziko že se narodí downáček je stejné jako když podstoupíš odběr plodové vody a můžeš o miminko i přijít. Tím tě nechchi strašit, ale riziko tu je.
U odběru plodové vody 0,5% a u odběru těch chloridových klků je to 1% jedinou výhodu v tom vidím to, že když jdeš na plodovku tak už cítíš pohyby miminka, což teď necítíš...

jancule79
18. únor 2012

Ahoj, já jsem měla výsledky na Downa 1:20. Nebyl to ale prvotrimestrální screening, nýbrž triple test. Výsledky z AMC v pořádku a také máme naprosto zdravého chlapečka. Držím palce, určitě to dobře dopadne.

romca13
18. únor 2012

A jaký máš celkový výsledek? POčítá se přece dohromady krev a UZ,, pokud krev byla 1:60 a UZ byl ok, tak přece to riziko není 1:60 ale konečný výsledek by měl být mnohem nižší, ne?? Je divný, že tě na odběr těch klků objednali až za měsíc, vím, že tu jsou holky, které šly hned druhý den po NT screeningu,,,, zkusila bych si domluvit, aby se to udělalo co nejdříve,, přece jen to čekání je hrozné :( držím moc palečky,aby vše dobře dopadlo 🙂

beruska81
20. únor 2012

Ahoj holky já mám riziko 1:45 na Downa. Utz vypadal dobře, NT 2,6, ale do tří je prý ok, nosní kost přítomná. Doktor říkal, že to vypadá všechno v pořádku. Za pár dní mě volal, že v kombinací s krví mám takové riziko. Byla jsem 1. 2. na odběru choriových klků a snad ve středu budu vědět výsledky. Čekání je to nejhorší co může být. Strašně se toho bojím, teďka ty dne jsou opravdu hrozné. ☹

dafenka
24. únor 2012

ahoj 🙂 tak já měla tenkrát vše špatně a to doslova. krev mi vyšla špatně (špatně spočítaná délka těhotenství), NT vysoké (prý bývá u holčiček vyšší), NB nenalezena (byla špatně otočená 🙂 ) a stehenní kost krátká (no bodejť když byly špatně vypočítané tt 🙂 ) riziko na downa 1:68 ☹ tenkrát to byly mé nejhorší Vánoce, za měsíc jsem šla na plodovku, za další měsíc mi přišly ty nejkrásnější výsledky, že čekáme zdravou holčičku 🙂)) takže bych flintu do žita nezahazovala 🙂. vím, že se to dobře říká až je po tom, ale taky jsem si to prožila a to čekání je úplně nejhorší. určitě to bude v pořádku 🙂

veruska007
24. únor 2012

Ahoj, mě vyšlo na triplu riziko 1:13 a miminko bylo zdraveé. Tak neboj. Manželka od kolegy měla taky vysoké riziko, NT 2,5 a holčička je zdravá taky 😉

losice
24. únor 2012

ahoj, ja ziju v zahranici a tady se tripply vubec ani nedelaji, prave z duvodu zastaralosti a nepresnosti. Pokud mas dobre vysledky ultrazvuku, verim, ze vse bude ok. Drzim palce!!!

bruni
28. únor 2012

Tak vám napíšu taky moji zkušenost s testy. Byla jsem na NT screeningu a bylo vše v pořádku. Jelikož vím, že triply jsou už zastaralé a nepřesné tak jsem na ně odmítla jít, ale jaký bylo moje zděšení, když mi zavolali, že mi z té krve, co mi brali v 15. týdnu ! udělali tripl testy a světe div se, pozitivní na Downuv syndrom. Vůbec je nezajímá, že se nemůžou řídit poslední menstruací, když jsem těhotná po IVF a dlouhém protokolu a vůbec je nezajímá, že jsem brala Utrogestan a Ascorrutin a byla po krvácení z hematomu, což vše ovlivňuje výsledky a ještě mi vzali krev už v 15. týdnu místo v 16., kdy je to nejpřesnější. Nikoho to nezajímá, že na tom závisí stres těhotné ženy a ohrožení miminka, prostě ti doporučí plodovku a vydrž si to jak chceš. Je to na běžícím páse a plodovku skoro! vždy miminko přežije 😠 tak co. Kdybych si o tom hodně nepročetla, byla bych teď úplně v pr..., a je mi líto právě holek, které nevědí, co za tím vězí a musí chudáci podstoupit ten šílený stres ☹ a plodovku. Podle mě má smysl pouze NT screening ve 13. týdnu a velký utz ve 20. týdnu. Na ten právě jedu, pro klid duše, který mi teď nabourali těmi zatracenými triply 😒 Držím všem pěsti, ať máte zdravá miminka 🙂

sebestka
28. únor 2012

Holky, mně říkala sestřička, že krevní testy můžou vyjít pozitivně i kvůli odchylce váhy.Nahlásí se větší nebo menší váha,než je skutečnost, a výsledky jsou ovliněny.

kryasl
29. únor 2012

Ahoj, jsem na tom obdobně. Výsledky z I.trimestrálního screeningu 1:45 DS. Ultrazvuk dopadl výborně (nosní kost přítomna a NT 2,2) a v krvi jsem měla jen sníženou hodnotu PAPP-A. Dle těchto kombinací mi byla nabídnuta amniocentéza, souhlasila jsem s ní, protože bych nevydržela čekat až do porodu. Bojím se né že ne, ale beru to tak že to musím zvládnout a miminko je určitě zdravé, to si říkám a myslím pozitvně. Také mám termín odběru až 21.3., budou to asi nejdelší 3 týdny v životě- ale za toho prcka mi to vše stojí🙂)) nezoufejte holky a myslete pozitivně🙂)

mishellv
6. říj 2013

Ahojky holky.Potřebovala bych nějak uklidnit.Jsem v 18 týdnu těhotenství,minulé pondělí mi doktor řekl že mi vyšlo z tripltestu zvýšené riziko na Downa.Hladina HCG vyšší a UE3 nižší.Riziko mam 1:140.V pondělí jedu do Budějovic na odběr plodové vody,hrozně se bojím výsledků a to čekání mě děsí.Nevíte někdo jak dlouho se čeká na výsledky?Nikde nemůžu najít tabulky na optimální hladiny těchto 3 hormonů,je to děs.Poradte prosím.

inkana
6. říj 2013

Ahoj. Optimální hladiny jsou všechny 3 kolem 1. Já měla riziko na DS 1:16. Jsem 14 dní po odběru plodovky v Gennetu, výsledky mi dr. Volala hned druhý den, zdarma a ještě o 2h dřív než obvykle bývají. Čekám zdravé mimčo. Hlavu vzhůru. Jinak já měla jednu hodnotu 0,87 a pak další 0,45 a další tušim hcg 2,25 takže hodně rozházené, když je ideální hodnota 1. @mishellv

verunka8
6. říj 2013

ahoj ja mela riziko Downa 1:17, ultrazvuk byl v poradku. Sla jsem na odber choriovych klku a narodil se mi zdravy chlapecek. Ted u druheho tehu nastesti vyslo vse v poradku.🙂

ratatooy
6. říj 2013

tak triple testy,ty už by se snad ani neměly dělat,a 1:60 je ještě dobrá šance,stejně tak an druhou stranu jsou takový připady kdy vše bylo k a mimi s narodilo nemocny

kristyna96
14. kvě 2015

Ahoj holky, chci se zeptat na screening test, protože vidím, že hodně z vás o tom mnoho ví. Přesně se chci zeptat, jak to vlastně probíhá a jestli ten speciální ultrazvuj je povrchovy a nebo vnitřní. Skoro nic o tom nevím a doktor mi to moc nevysvětlil. Odběr krve se bere jen z ruky? Děkuji 🙂

p1983k
14. kvě 2015

Ahoj,já měla výsledek ve 13 tt 1:560,pokazila mi to krev (vysoké hcg),ultrazvuk byl v pořádku...pozvali si mě znovu v 17 tt na krev i ultrazvuk..spojí se to s výsledky z prvního utrazvuku,říká se tomu integrovaný test..o tom ti nic neříkali? Nový výsledek mám 1:42000,takže jsem názorný příklad toho že jeden blbý hormon v krvi a je celý výsledek špatný.

skate.em
14. kvě 2015

Ahoj, nám vyšlo v 11+6tt riziko na downův syndrom 1:2, byli jsme na odběru choriových klků a malá by měla být v pořádku, docela na ten odběr u nás spěchali, bylo to kolem vánoc...Vše mám popsáno v albu Druhátko v blogu

zo_ja
14. kvě 2015

No tak to není nic moc ale jestli je to z triple testů, tak je to prostě jak když si hodíš korunou.
Jen chci upozornit, že riziko poškození miminka z odběru plodové vody je 1:50, tedy ještě o kus vyšší. Může dojít k infekci, úbytku plodové vody, která se nemusí dotvořit => dítě ohroženo na životě, následnému potratu po tomto zákroku... a znám případy, kdy výsledky byly ok, ale miminko mezitím už odešlo.
Pokud UTZ a NT screening jsou ok, resp. šíjové projasnění, nosní kůstky, tak je to srovnatelně spolehlivé.
A navíc teda je spousta jiných, horších diagnoz, na které se netestuje... u porodu se může stát cokoli...
Takže já osobně bych zdraví a život svého dítka neriskovala, i když teď po testech je to samozřejmě náročné.
Rozhodnout se musíte vy, jen chci upozornit na to, že tento zákrok není tak bezpečný a neškodný, jak se dokoři tváří.

babanci
23. říj 2015

Ach jo, tyhle testy, to je pakárna. Každou Vás to zbytečně vyděsí. Teď jsem tyhle nervy prožívali s dcerou, riziko 1: 262, zaplatili jsem Prenascan a výsledek do 8 dnů. Zdravá holčička. Dcera plakala a bála se a to všechno škodí děcku, několik nocí jsme nespali.

cicaxxx
11. únor 2017

Ahoj. U 1. dcery (dnes 7,5 roku) mi triple test vyšel 1:65 na Downův syndrom. Na odběr plodovky jsem nešla. Tehdy mi bylo 28 let. Dcera je zdravá 😉 U druhé dcery (dnes 9 měsíců) vyšel triple test 1:25 na Downa. Rozhodnutí o amniocentéze nechali na nás. Absolvovala jsem ještě asi 3 podrobné utz a nakonec jsme se rozhodli na odběr plodovky znovu nejít. Dcera je zdravá 😉 To mi bylo 36 let. ....Jsou to šílené nervy. Brečela jsem jako blázen, nevěděla jsem jak se rozhodnout, zda amnio. ano či ne. Nakonec strach, že bych odběrem ublížila mimi a perfektní výsledky z utz. rozhodly, že jsem na odběr nešla. Ale pak v těhotenství, to ve mě hlodalo, zda bude mimčo ok...Zejména před porodem ☹ ...Ale jsem ráda, že jsme se tak rozhodli, velmi mě podržel přítel (když už jsem byla z těch nervů šílená...

ekazdova
15. únor 2017

Ahoj, už delší dobu se chystám připsat svůj příběh. Přesně před rokem jsem zjistila, že jsem těhotná a čekám své druhé dítě ( první syn nyní 10 let ). Bylo mi 38, byla jsem ve výborné formě, nepřipouštěla jsem si, že by mělo být něco špatně. Při prvotrimestrálním screeningu mi vyšla krev dobře, ale na podrobném ultrazvuku nebyla dost dobře vidět nosní kůstka, na srdíčku byla také nedomykavost chlopně...tyto všechny výsledky vedly k tomu, že mi vyšlo riziko na Downův syndrom 1:2. Hrozné..., ale i tak sjem si říkala, že je to výsledek stažený hlavně k věku, ultrazvuk také jen naznačoval, kde vzít jistotu, že nosím nemocné dítě? Byl mi navržen krevní test v zahraničí cca za 15 tisíc, který jsem se rozhodla podstoupit. Následně jsem si to ale rozmyslela, protože výsledek není vždy 100% a v případě pozitivity musíte jít stejně na odběr plodové vody. Rozhodla jsem se prodloužit své čekání ještě o cca 14 dní a podstoupila odběr plodové vody - ta je možná odebrat nejdříve v 16. týdnu. Odběr klků u mne nebyl vzhledem k pozici dělohy možný. Před prvním plánovaným odběrem mi řekli, že miminko se jim zdá menší a že musíme ještě minimálně týden s odběrem počkat. Další nervy, ale snažila jsem se být co nejvíce v klidu. Za týden mi vodu odebrali, dá se to přežít, strach je ale vše úplně bez komplikací a pokud dodržíte klid, mimi se opravdu nic nestane. Hlavní výsledky vám volají do druhého dne. Byl to pátek odpoledne, kdy mi setřička sdělila, že se potvrdil Downův syndrom a že se máme v pondělí dostavit k paní doktorce. Odpoledne tam už nikdo nebyl, tak jsem s hroznou diagnozou zůstala na celý víkend sama a na internetu a po známých hledala naději, jak vyřčenou diagnozu změnit. Marně. V pondělí nám genetička doporučila co nejdříve ukončit těhotenství a začít se snažit znovu. S manželem nám odebrali krev, aby se vyloučila genetická dispozice. Nebyla žádná naděje. Vzhledem k tomu, že jsme měli doma již jedno zdravé dítě, rozhodla jsem se v 17. měsíci podstoupit potrat. Strašně jsem se bála, ale dalo se to zvládnout. Hormony pracovaly a nebylo to lehké. Nejvíce jsem se bála toho, že bych zabila zdravé dítě. Ale výsledky plodové vody jsou 100%ní. Nyní je to přesně rok od otěhotnění, cca 8 měsíců po potratu. Za pár dní mi bude 40 a mě nějak divně bolí prsa a mám divnou náladu...za týden bych měla dostat menstruaci....s manželem jsme si řekli, že to nebudeme nijak hrotit, ale antikoncepci neberu a pozor si nedáváme. Možná, že ještě mám být jednou maminkou....

zuzina3
4. dub 2017

Ahojte, já jsem po IVF 17.1.2017 zavedeno 🙂 V Caru se o mě krásně starali, pak mě musela doktorka odevzdat mé a peklo mi začalo :(.Předávala mě s hematonem, který se už menšil a v 8+1tt Má doktorka tam nebyla, byla tam mladá a bylo to 23.2.:pensive: koukla na mě zapsala a dala mi papír na 1.screening až 30.3 a objednat se mám až po screeningu.Fajn proč ne no, ale 22.3 jsem začala dost krvácet a tak jsem jela na pohotovost, nechali se mě na pozorování a v noci kolem 3:00 ráno se to zhoršilo, padali ze mě i kusy :(.Doktorka co sloužila na přes držku 😠 úplně mě odepsala, že do rána potratím.Asi zázrak když ne pár dní jsem tam ležela 27.3 mě propustili a 30 šla na screening a tam jsem se dozvěděla, že jsem čekala jednovaječná dvojčátka :( co měla jednu placentu. A vypadá to že jsem potratila :( Výsledky mi vyšli 1:77 a srdeční temp 171 za sekundu 😢 Bojím se co bude dál a doufám že to bude ok že za výsledky může stres a utrogestan s ascorutinem.......

luciiie29
25. dub 2017

Ahoj prosim Vas mohli by jste mi poradit mam 1:66 ze bude mit mimco DS je to velke riziko? Doktor mi rekl ze nemam zoufam a pockat na genetiku popripade na plodovou vodu, sije pruhlednosti mam 4,3mm. Na genetiku jdu az pristi utery 😔 to cekani je hrozne 😔

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru