Screening v 17tt - výsledky, prosím o názor

leni78
20. lis 2013

Původně jsem na ten test jít nechtěla, věděla jsem, ze mi ty nervy pak nestojí za to. Doktorka ale byla neodbytna, ze pry je to nezodpovědnost a bla bla. Tak jsem pro klid na krev šla a dnes dostala výsledek. V ordinaci proběhla hádka proto, ze jsem měla zájem o čísla ve výsledcích, nebudu se rozepisovat, je mi z doktorů cim dál víc nanic. Nakonec jsem ukoristila kopii a prosím vas co máte zkušenost o vas názor.

Afp 0,69
Ue3 0,87
hcg 1,24

Riziko trisomnie 21 v datu odběru 1:311
Riziko spoj. s věkem v datu odběru 1:263

Vypočtené riziko pro ttisomii 18 je 1:8457

Já uz jsem z toho tak vynervovana, i kdyz vim, ze ten test je neduveryhodnej, tak tím přístupem doktorky jsem dost znejistela. Tak co myslíte ty čísla.

leni78
autor
24. lis 2013

@elana Jinak díky, ze pises. Ano, chtěla jsem to vysvětlit, stačilo laicky, ale nějak. Cítit zájem, snahu odpovědět na dotaz, na zájem. Prosím te, ty tomu vidim rozumis, myslíš, ze by ji pomohl velký utz ve 24 tydnu ? Vzdyt to uz je pozdě ne ?

elana
24. lis 2013

@leni78 jasně, pokud máš s gynekoložkou i jiné, prokázané a negativní zkušenosti, tak dobrý, ale divím se, že jsi u ní teda ještě stále. Tohle pro mě prostě není žádné zanedbání nebo bagatelizace, že výsledky skrínigu shrne pod výraz v pohodě. Jo, kdyby to vyšlo pozitivní a ona to uzavřela spojením: "je to blbý" a vrazila Ti do ruky telefon na genetiku ať se domluvíš na dalším postupu, tak je to přístup přinejmenším netaktní, povýšený a ukazující na nezájem...ale tohle? Sorry, asi si fakt neporozumíme. Pro mě tabulky na netu jsou prostě jen tabulky, ale ty nezohledňují ty proměnné které se mění v čase (tj. kdybys šla na krev místo v pondělí až v pátek, už by to bylo jiné, kdybys vážila o dvě kila víc/míň, tak taky, jestli máš za sebou potrat nebo byly všechny těhotenství úspěšný, tak taky)...tohle není v tabulkách, ale v PC programu, který to dá celé dohromady a z toho se teprve může nějaká tabulka udělat. Jestli jsi v tabulce našla hodnoty žen, které na tom byly přesně stejně jak Ty, tak klobouk dolů a to už vůbec nemluvím o tom, že různé analyzátory v různých laboratořích po světě mají trošku jiná nastavení, samozřejmě prů.eroidní hodnota je vždycky prů.eroidní, ať ji změří v Bostonu, HavlBrodě nebo Kadani, ale u těch hraničních a jemných hodnot i to hraje velkou roli.

elana
24. lis 2013

@leni78 ve 24.tt už je na genetický uzv vcelku pozdě...nejlepší přehlednost je mezi 20.-22.tt (orgány, hlavně srdíčko na fetální echo spíš k tomu 22.tt, tj. 21+). A to vůbec nemluvím o tom, že u nás je hranice pro případné ukončení těhotenství z lékařské indikace 24+0, resp. teď poměrně nově navíc (odhadovaná) váha plodu musí být nižší než 500g a tu většina miminek v tom ukončeném 24.tt už má za sebou. Takže pokud Tě posílá na genetický uzv fakt až na 24.tt, pak je opravdu divná 🙂

leni78
autor
24. lis 2013

@elana Ja jsem toho našla docela dost, člověk musi hledat. Jsem zvyklá. Jinak doktorka je to jediná ve městě. Co se týče genetiky, ja od ni neočekávám, ze mi ma neco vrazet do ruky, v podstatě si vše zarizuju sama. K doktorovi bych chodila jen kdyz ho potřebuju. Ten screening jsem ja nechtěla, ona me tam az nehezky nutila, aby z toho měla prachy. Pak ji je zatěžko mi dat kopii výsledků, kdyz uz sní neumí odpovědět na zajem o čísla. I ja jako laik bych uz dnes k číslům uměla neco říct. O to mi jde. Ze pokud mam zajem o bližší info k výsledkům, tak musím zjišťovat na netu a i od ženských (zde ), místo aby ona projevila špetku snahy. Ano, zkušenosti s ni mam i jinak špatné. Ja si vlastně uvedomuji, ze od ni v podstatě nic neočekávám, jen alespoň výsledky vyteru, testů.. a když uz ani screening neumí komunikovat, na utz me objedná pozdě, tak ze tam mam jit s vědomím, ze tam jdu jen kvuli tomu, aby ona měla body za vyšetření ? Protoze velmi pravděpodobně výsledky utz ve 24 tydnu uz nemají výpovědní hodnotu.

leni78
autor
24. lis 2013

@elana Tak vidíš 😉 a teď mi prosím te řekni, vo ja s ni mam dělat...ja bych ji nejradši rekla, ze tam nejdu. A bude zas hnusná. Ze ona z toho chce neco mít, ze mi udělá velký utz, ale co ja, mam se pretvarovat, ze mi cela parádní utz. ?

elana
24. lis 2013

@leni78 tak mají, to se zas neboj...jestli by viděli ve 21.tt rozštěp, uvidí ho ve 24.tt taky, vady končetin taky, jestli vadu srdce, tak ta se nikam neztratí, ale bude tam stále...jen prostě pokud jde o ty fatální výsledky, tak už pak jaksi není čas to nějak řešit, resp. není čas vlastně se ani rozhodnout, přičemž většina rodičů nakonec ukončení těhotenství zvolí. Taky jsou různé uzv minor markery, které samy o sobě nemusí nic znamenat a nejsou apriori spojeny s nabídkou těhotenství ukončit (třeba kratší femur nebo malé a operabilní vady srdce, ledvin atd.), ale můžou být součástí nějakého komplexního postižení, které se projeví (třeba jako nebalancovaná translokace chromozomů) po vyšetření plodové vody, ovšem tam výsledky po kultivaci trvají min. 10 dnů, spíš víc (ty rychlé metody, které vyloučí jen základní trizomie v potaz neberu, mluvím o kompletním karyotypu) a opět-když se plodová voda nabere ve 24.tt, tak i kdyby tam něco vyšlo, tak je to už pasé, radikální řešení zákon nedovoluje.

leni78
autor
24. lis 2013

@elana Tak ja tam půjdu 🙂 ať řekne, co řekne...taky se dozvím, jaké bude pohlaví. Tak díky.

elana
24. lis 2013

@leni78 ona Ti bude dělat velký uzv? To je opravdu dost nestandardní přístup, máš nárok na podrobný genetický uzv v prenatálním centru, který provádí lékař s atestací v oboru gynekologie, ale zároveň lékařská genetika...já bych ho u ní odmítla a normálně šla jinam, nevím odkud jsi, ale je to naprosto běžné, každé krajské město takové centrum (nebo víc) má.

ještě jen pro úplnost dodávám, že v tom 24.tt se volí spíš možnost kordocentézy, tj. odběr krve plodu z pupečníku a tam výsledky jsou cca. v polovičním čase proti té plodovce...no ale stejně. Proč bys měla teď, jsi jsi v 19.tt a máš plno času jít ke kováři, tak chodit ve 24.tt ke kováříčkovi a třepat se o každý den.

leni78
autor
24. lis 2013

@elana Dekuji ti moc. Na odběry nepůjdu. Kdybych vedela, ze u ni je utz i na 20 tydnu na prd, objednala bych se dřív do prahy. Ale takhle jsem čekala az me objedná na kontrole a ona mi dala termín az na 24 tydnu. Blby je, ze teď uz je asi pozdě se nekam chtít objednat. Ja jsem realne od pátku v 20 tt. :-\ ale díky , zkusim to v pondělí obvolat.

elana
24. lis 2013

@leni78 zkus, podle mě budeš úspěšná, jestli máš možnost jet do Prahy, tak tam jsou i dobrá soukromá centra (např. Gennet), kde Tě jistě neodbydou. Na tento uzv máš nárok, fakt má doktorka v tomhle zvláštní postup a obávám se, že jen do doby, než ji potká prů.er 😝 , ono je to smutné, ale realita je taková, že přes všechny krevní testy a uzv ve 13.tt, ještě pořád hodně těhotenství "dojede" na ten genetický uzv 😒 , kde se vyskytnou závažné orgánov vady, deformity končetin, neobvyklé tvary hlavičky či rozštěpy, které často provází genetický syndrom atd., takže až někomu něco fatálního v tom 24.tt najde, bude pozdě na dovyšetřování, rozhodování, ev. zákrok a rozjede se jí kolotoč soudů a obvinění z non lege artis postupů, tak se bude divit. Takže obvolej, držím palce, někde Tě jistě vezmou a fakt ještě je čas, hlavně řekni, že Ti Tvá dr. žádanku na genetický uzv nevypsala a sama si Tě objednala až na 24.tt, věřím že to zohlední.

leni78
autor
24. lis 2013

@elana Pořád mi vrtalo hlavou, proc ji tak vadilo, že chci okopirovat výsledky načež mi rekla, ze me tedy pošle do prahy a ja ji na to rekla, ze proč, protoze jsem myslela, ze mi jako dělá naschvál, ona mi totiž dělala velký ultrazvuk i na syna, je mu teď rok a půl. Takze jsem rikala proc do prahy ? A ona, no tak kdyz si chcete někde stěžovat a ukazovat výsledky...a ha ale ja nikde ukazovat výsledky nechci, jen se chcú podívat. A ona aha tak super tak přijďte normálně ke me. A pak jsem si všimla, ze to mam az na 24 tyden, tak jsem to hledala na netu, jak to je a je to pozdě. Me to tedy nakonec prijde, ze ma posílat správně na velky ultrazvuk na specializované pracoviště, jak jsi mi psala , coz pacientkam ale neříká, a píše si odměny na sebe. Ja samozrejme vim, ze holky chodí na specializovaná pracoviště, ale myslela jsem si, ze je to jejich vlastní iniciativa a ze jinak gynekolog velký utz dělá i u sebe.. Kdyz jsem chtěla výsledky do ruky, tak se očividně hodně lekla a bála se, ze budu někde mluvit, tak najednou ze me pošle do prahy, coz ja jsem v tu chvíli nepochopila, proc honem do prahy, kdyz ona velký utz normálně dělá. Takže záhada rozlustena. Jsem sherlock holmes. A díky, zitra tam zavolám.

mafeska
24. lis 2013

@leni78 týjo sleduju tvojí diskuzi dál a já už na tu tvojí doktorku nemám slov

romantika
24. lis 2013

@leni78 jojo pokud jsme nemeli problémy tak jsem to neresila, druhé tehu nam vysly blbe, narvaly jsme 14000do prenascanu coz mne bohudíky ušetřilo odberu choriových klku a plodovky. Kdybychom s manželem nestudovali vse na netu uz bychom male nemeli. Nam vysla jedna hodnota silene nizka. nikdo porad ze nevi co to je a tak a ze klky a potrat a tak. No a pak u porodu se vse ukazalo ze slo o sptane zalozenou placentu a mimi zdrave a najednou všichni ze to je jasne, ze to byl ten nizky ukazatel a tak. No takze dite zazrak - nechat si odbery tak mi poskodi jiz spatnou placentu a v zaveru ani nepoznali ze uz malému nejdou ziviny. Na co se dela kvanta utz když ani nevidi ze je placenta malinka. Ja tomu fakt nerozumim, doktori jsou zahlceni pocitaci a kvanty formularu a uz nemaji cas logicky myslet. Proste hodi cisla a uz ani sami nevi kde se berou. Je to opravdu uz silene, dokazi rodice neskutecne deptat cele tehu a nakonci reknou ze vlastne to bylo jasne ze o nic nejde. A pak mame byt v tehu klidne.
Jenze ja bych za tim videla prave ony slavne programy, digitalizace a tak. Delam v jinem oboru ale ldiky IT vyhazujeme taky miliony za nove programy, porad se musíme preucovat co se sotva naučíme a na kvalitu práce uz není cas.

leni78
autor
24. lis 2013

@romantika Je to pravda. A z principu jsou testy pro me na nic. První dítě mělo v těhotenství utz v pořádku a porod mi doktoři tak zanedbali, ze syn to odnesl s následky. Ja říkám vše je o lidech, o náhodě, testy nejsou vestecka koule, nikdy ti nikdo neřekne, co se podela. Ale co nesnáším, je povyšování se nad maminky, nedodavani informací, lhaní, manipulace, atd. Jsem pes na dodržování lidských práv. Porod je taky kapitola sama pro sebe.

arrowka
24. lis 2013

Já bych k této diskusi měla s dovolením ještě jednu poznámku a neberte si to prosím nikdo osobně, na nikoho konkrétně neútočím. Ano, dnes si lze z internetu nastudovat leccos a pokud toho nastudujeme a přečteme hodně, můžeme mít pak pocit, že jsme na danou problematiku odborníci. Pak tedy nechápu, proč se diskuzemi táhne jako červená nit věta "byla jsem na NT screeningu a na triply nepůjdu, protože vycházejí falešně pozitivní a taky jsem četla, že se od nich dávno upouští" 😕
Ano, typická demagogie člověka, který si přečetl A, ale zapomněl si přečíst B. A ještě takoví radí v diskuzích "nééé, máš NT screening, na triply nechoď...atd...viz výše"
Dovolím si poznamenat, že pokud někdo byl na NT screeningu, tak má laboratoř potažmo genetik vždy jeho výsledky k dispozici a vždy tedy hodnotí výsledky triple testů integrovaně s výsledky z NT screeningu. Lékař tedy dostane na stůl výsledky integrovaného screeningu a to i tehdy, pokud si o něj výslovně nepožádá. Jaká je spolehlivost integrovaného screeningu NAROZDÍL od samostatně hodnocených triple testů je k dohledání na specializovaných stránkách věnovaných této problematice a směšovat tato dvě hodnocení je úplně mimo.

@leni78 Ještě bych k tvému případu a i obecně dodala, že si myslím, že ti doktorka měla říci automaticky číselně vyjádřená rizika (v tvém případě 1:311..). To je čitelná a jasná informace, na kterou má každý pacient právo a kterou bychom neměli jako těhotné z gynekologů páčit.

leni78
autor
24. lis 2013

@arrowka Přesně...alespoň toto číslo. My tu s partnerem vedli hodinovou živou debatu, na téma aspektů, ktere se podílí na vysledku, to by jste nas museli slyšet. Prostě nějaké info podat měla. Díky.

ivkaj
24. lis 2013

@leni78 já měla na down výsledek 1:250, doktor udělal velmi podrobný UTZ a vzhledem k dobrým výsledkům z 1.trim screeningu jsme to dál neřešili. Ikdyž tedy nabízel možnost odběru plodové vody, pokud by jsme chtěli.

elana
24. lis 2013

@leni78 no, jako to opravdu není správně...tenhle uzv je jeden ze tří v těhotenství "povinných" a zatímco první a třetí (tj. kolem toho 9.tt na potvrzení životaschopné nitroděložní gravidity, počet embryí, ev. zygozita dvojčat atd.; a potom po 30.tt biometrie plodu, množství plodové vody, poloha a stav placenty atd.) většinou skutečně provádí obvodní gynekolog a je to v pořádku, tak ten prostřední, zaměřený na vývojové vady, morfologii orgánů a "kvalitu" jejich práce-viz. třeba to fetální echo, z principu provádí specializované pracoviště lékařské genetiky, právě proto, že když se stane, že něco najdou, tak okamžitě je možnost do pár minut nabrat plodovou vodu a dovyšetřit. O tom, že čím víc ultrazvuků lékař udělá, tím je erudovanější a jeho práce hodnotnější, ani nemluvím, takže se logicky s klidnějším svědomím svěříš do rukou doktorovi, který celé dny nedělá nic jiného, než tyto genetické ultrazvuky, zatímco OG řeší mezi provedenými 10 ultrazvuky týdně (jen tipuju, kolik těhotných v příslušném tt může mít v rámci kalendářního týdne) ještě kvasinkové záněty, recepty na antikoncepci a indikace k hysterektomii, což je z 80% náplň jeho práce.

takže vyber jiné pracoviště a s nima se domluv. Držím palce ať to dopadne dobře, ale věřím že ano 😉

@arrowka óó díky díky, konečně to napsal (nemyslím do této diskuze, ale snad obecně na Koně, už jsem si připadala osamocená, jak se pořád snažím bojovat s větrnými mlýny) ještě někdo jiný, že triply nepatří do starýho železa, resp. že když se zintegrují s prvotrimestrálem, tak ten výsledek integrovaného testu má nejvyšší záchytnost při nejnižší falešné pozitivitě. Bohužel ona se ta zkreslená informace nešíří jen po internetu, je řada i dost renomovaných pracovišť, kde z úst jejich lékařů slyšíš něco podobného...např. Apolinář vůbec IS nedělá, pouze prvotrimestrál.

partyzanka91
13. pro 2013

v 17 tt se screening nedělá jen triple testy z krve ne? Mě čekají příští týden ale odmítnu je a nechám si udělat je nběžnou kontrolu, tlak, váhu a sono. Voalal jsem tam a prý mě nebudou k ničemu nutit (tedy sestra mi to řekla) doktor snad taky naléhat nebude, vím co chci a vím že chci odmítnout. Necítím to jako nezodpovědnost jelikož spousta klinik už triple test nedělá a také mají ty ženy zdravé děti. NT screening je zásadní a stačí - zjednodušeně by se to dalo říct takto: proč podstupovat méně přesný test když jsem již dříve podstoupila přesnější na úplně to samé? Každá má právo odmítnout a je to věc nás maminek. Doktor je kritý protože mu podepíšem to že s triple testy nsouhlasíme tak mu to může být jedno a pokud je vstřícný tak pochopí že stres je pro mimi horší nežli jeden vynechaný nepřesný test. Asi tak
P. S.: dokonce i na té klinice kde jsem podstupovala sreening mi řekli že je blbost abych tripletest podstupovala oni už ho dávno nedělají (NT screening jsem totiž měla u apolináře kde budu rodit tam ho dělají zadarmo, jinak docházím k panu Kaprálovi na Hradčanskou), takže když mi lékařka řekla že je to k ničemu už si vůbec nepřipadám nezodpovědně

chris_n
13. pro 2013

@leni78 hele ja ty výsledky takhle ani nemám... dostala jsem jen poměry, v jakých je riziko a hotovo

leni78
autor
13. pro 2013

@chris_n No vidíš, a ja si i ty poměry musela vyzebrat. Dostala jsem jen odpověď, ze je to dobrý. 🙂 Nakonec jsem si tedy prosadila kopii vysledku testu.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru