Screening ve 2. trimestru. Váhám, zda jít

fairyblack
13. kvě 2013

Ahoj holky
Byla jsem na NT screeningu v 1 trimestru a vše nám dopadlo v pořádku.
Teď bych měla jít na screening ve 2. trimestru (odběr krve) předpokládám, že se jedná o triple test?
Po přečtení několika článku váhám zda na něho jít vzhledem k tomu, že často ukazuje falešně pozitivní výsledky. Zase na druhou stranu jsem starej poctivec a když už to mám z Gennetu napsané tak mám obavy to odříct.
Jak jste to měli vy? Též vás posílali na obě tyto vyšetření?

speedygon
13. kvě 2013

Je-li to odběr krve, jsou to triple a pokud máš první screening v pořádku, nešla bych na ně, abys se vyhla případnému falešně pozitivnímu výsledku a stresu z něj....Můj dr řekl, že když je screening ok, na triply nemusím, tak jsem šla až potom na UTZ ve 22.tt

mabe
13. kvě 2013

ja mam osobni spatnou zkusenost s tripple testama. u dcery jsme mela NT screening v poradku, pak spatny tripple testy a nasledoval odber plodove vody a strach co bude dal do 19tt, nez byly vysledky z plodovky. tedka mam za sebou NT screening a pujdu az na velky UTZ v 20tt.

monty2
13. kvě 2013

Záleží také kolik ti je let.... Já jsem na triple testech byla a vše bylo O.K. - je mi 37. Šla jsem, přestože první test byl vcelku dobrý - hraniční. Bohužel jsou parametry tak přísně nastavené, že v kombinaci s věkem někdy vycházejí špatně. Znám případ ze svého okolí, kdy test vyšel 1:12 a po opakování testu vyšel 1:129. Furt je lepší postoupit test než plodovku a pak máš kdyžtak další možnosti vyšetření. Byla jsem také v Gennetu - Letná.

fairyblack
autor
13. kvě 2013

Je mi 29. Já si právě říkám, že když by mi to napsal můj gynekolog tak bych to odmítla asi rovnou. Tím, že to mám psané z toho Gennetu tak k tomu mám nějaký větší respek nevím jak to dobře popsat.

arrowka
13. kvě 2013

Pověra o množství falešně pozitivních výsledků se týká triple testů hodnocených samostatně. Pokud máš za sebou NT screening, budou ti následně dělat tzv. integrovaný test. Gennet triply samostatně nikdy nehodnotí, pokud má k dispozici data z NT screeningu.
Integrovaný test má absolutně nejnižší množství falešně pozitivních výsledků a není tedy žádný důvod ho odmítat. Stačí si vyhledat nějaké statistiky např. tady: http://www.lmsalpha.com/frames/frame7.htm
Doporučuju neshánět informace po diskusích, ale nebát se ptát lékaře a eventuelně se informovat přímo v Gennetu.

arrowka
13. kvě 2013

@fairyblack Možná bych to ještě upřesnila. Statisticky a vědecky není žádný důvod odmítat triple test a Gennet je špičkové pracoviště. Ale jestli víš, že ti čekání na výsledek nedělá psychicky dobře, tak test odmítni. Je to tvé zdraví a nikdo tě nemůže nutit.

eva518
13. kvě 2013

@arrowka napsané naprosto přesně. Samotné triply jsou na nic, ale integrovaný test, který je spojením NT screeningu v 1.trimestru a odběru krve kolem 16tt má nejvyšší možnou výpovědní hodnotu a nejnižší možnou falešnou pozitivitu 🙂

jancip
13. kvě 2013

@fairyblack Já jsem měla první testy na hraně. Tripl test jsem odmítla. Nikdo mě nenutil, nepřesvědčoval. Jen jsem doktorce podepsala odmítnutí, aby ona byla kryta.

arrowka
13. kvě 2013

@eva518 Díky za podporu. 🙂 Ono to chvíli potrvá než se v této věci dosáhne ideálního stavu. Jeden z předpokladů je, aby byl NT screening plně hrazen pojišťovnami. Několik let probíhá čilá diskuse a snad už to není tak daleko...
Další z předpokladů je, aby o NT screeningu byli schopni informovat své pacientky všichni gynekologové, což se bohužel ne vždy děje, hlavně mimo Prahu. Setkala jsem se se slečnou, která si byla nucena vyhledat lékaře na NT screening sama, protože její gynekolog jí řekl, že nic takového neexistuje. A také s lékařem, který mi do očí tvrdil, že není možné určit stáří těhotenství na dny (psal zásadně 10., 11., 12. týden atd...). Přitom kvalitní ultrazvuk a určení přesného stáří těhotenství je pro výsledek naprosto zásadní.

fairyblack
autor
13. kvě 2013

arrowka, eva518: Moc děkuji za vysvětlení je to napsané objektivně a teď jsem koukala na papíry a je tam udávaný i ten dodatek integrovaný. To jsem před tím nevzpoměla nebo spíše nevybavila. Já si právě říkala, že v Gennetu musí vědět co dělají. Tudíž nebudu řešit a půjdu. Ono je to jedno jestli mě má vrtat v hlavě při čekání na výsledky nebo pak spekulovat nad tím jestli jsem neudělala chybu když jsem nešla.

ange_de_la_morte
13. kvě 2013

za screening 2.trimestru osobně nepowažuju tripply - ale screening zaměřen na srdíčko miminka. Jednoduše napsané : 1.screening ( NT - powažuji za podstatný, ale wětšinou ho pojišťowna nehradí), tripple testy ( pokud wyjde dobře NT tak je to podle mně blbost - nebyla jsem), pak screening 2.trimestru ( zaměřen na srdce, orgány, apod, součástí je doppler - placené pojišťownou ), a nakonec screening 3.trimestru ( obecná kontrola miminka, doppler - placené pojišťownou ) ... omlouwám se za ,w,

fairyblack
autor
14. kvě 2013

@ange_de_la_morte vzhledem k tomu, že mi bylo řečeno, že jsou to jen krevní odběry tak v ten den v gennetu určitě neproběhne žádný ultrazvuk. A jestli to dobře chápu a bylo by to zaměřeno na srdíčko miminka tak to z krve nepoznají a musela bych na utz. A na utz jdu až 13 června a to je na 20tt.

ange_de_la_morte
14. kvě 2013

@fairyblack : tak potom se asi jedná oprawdu o ty tripply - já jsem je odmítlal protože mi wyšel dobře screening 1.trimestru

fairyblack
autor
14. kvě 2013

Ještě se vás chci zeptat nevíte za jak dlouho pak jsou krevní výsledky? My totiž zatím stále nikomu neřekli, že čekáme mimčo a už to moc maskovat nejde 🙂

karolinafarkasova
18. říj 2015

V tom pripade nechapu proc moje Dr me posila na triple testy kdyz 1trimestralni kombinovany screening dopadl dobre..nechapu to!!!! 😒

bajana
18. říj 2015

@karolinafarkasova na triple test sa berie krv, nikam sa tehotná"neposiela"...niektorí lekári ich stále robia rutinne a máš právo tieto testy odmietnuť ... alebo následne odmietnuť ďalšie vyšetrenia, ak testy vyjdu blbo...no a ešte je možné, že chce urobiť integrovaný test (1.screening +triple test), u ktorého je zachytnost vývojových vad najvyššia

ivkahasova
15. srp 2016

Čau holky, prosím vas v patek jdu na NT+vyšetření. Udělají mi i 3D ultrazvuk? Dostanu i f fotku ?nebo jen tu černobílou? Děkuji 🙂

ivkahasova
15. srp 2016

Čau holky, prosím vas v patek jdu na NT+vyšetření. Uz jsem ve 20tydnu,
Udělají mi i 3D ultrazvuk? Dostanu i f fotku ?nebo jen tu černobílou? Děkuji 🙂

jluciy
15. srp 2016

@ivkahasova záleží jestli jdeš někam, kde 3D ultrazvuk mají 😉

ivkahasova
16. srp 2016

Brno Veveří

tekbasova
2. lis 2016

Ahoj holky, mě doktorka řekla, že tripltest odmítat nemám, protože i když vyjde pozitivně, přikládá se právě k výpočtům že screeningu. Já tedy půjdu ale s tím že nebudu řešit jeho pozitivitu. U nás v prvotrimestralnim screeningu vše ok, krev také ok.

irisv
2. lis 2016

@tekbasova resim to ted taky, poslali me po genetice na krev a az pak sem se dozvedela, ze jde o triple. Vcera sme se bavili s muzem a dosli k zaveru, ze triple odmitnu. Zitra to chci rict mudr. Pokud nebude test integrovany, tak nepujdu, zjistila sem od kamaradek a znamych, ze je nikdo na triple neposlal, ani jim o nem nerikal. Vysledky NT screeningu mame naprosto vyborny...

tekbasova
2. lis 2016

@irisv ono stejně tak je nikdo nemusel pískat, jen prostě nevěděli že to byl tripl test...

odettaela
Odpověď byla odstraněná
Zobraz

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru