Škodlivost ultrazvuku. Víte o tom?

sorathia
8. zář 2006

Ahoj tehulky,
zda se mi, ze jsem jedina, kdo resi zpravu o skodlivosti UTZ, resp. jeho spatneho vlivu na mozek miminka.
Takze se ptam, vite o tom? Resite to? Jak casto vam lekar utz dela? Jak dlouha jsou jednotliva utz vysetreni?.....

protea
8. zář 2006

Ahojky,
taky jsem to řešila ale někde ti píšou že není prokázána škodlivost jinde zase že ano-jen o té škodlivosti jsem vyčetla že může být potom menší mimi.
Tak fakt nevím?
Já byla na UTZ už potřetí-poprvé na tom vnitřím a dvakrát na normálním.
Jednotlivá vyšetření trvají u mne tak dvě minutky maximálně, přijde mi to hrozně krátké.

sorathia
autor
8. zář 2006

protea: ja se desne vydesila, rikam si ze bastim jod aby byl mrnous chytrej a ten utz by to mohl pokazit, ja ma za sebou zatimjen 1 vnitrni vysetreni, ktere trvalo chvilicku.... zkusim se prestat bat¨....

protea
8. zář 2006

To je normální, že máš strach🙂
Nesmíš to ale moc řešit, to bys za chvíli nesměla nic jíst ani pít.......
To ale nejde přece.
Já se taky bála, protože jsem prvomaminka, ale teď už je to lepší.
Počkej, až dostaneš knížku a půjdeš do poradny, tak z tebe všechno zpadne a začneš si to užívat🙂

winnie
8. zář 2006

když půjdete na ultrazvuk 3x, jak se má, tak převáží ta pozitiva (vyloučení vrozených vad) a žádné nebezpečí nehrozí.

kacabacka
8. zář 2006

zase kdyby jsi na ten ultrazvuk nešla, tak bys zase řešila to, že zase nevíš, jestli je to mimi zdravý... tolik holek už bylo na ultrazvuku a mimina byly zdravý. Nesmíš jíst to a to, pít to a tamto, jak chcete těch 9 měsíců přežít? Na zelenině a tmavým pečivu? Ale taky neni jistý, že zelenina je zdravá, když je bůhvíjak hnojená... to abyste si kupovali biopotraviny a kdo na to má? občas mi přijde, že se tu fakt řešej banality......

vilca
8. zář 2006

Ahoj, já jsem ze začátku chodila na ultrazvuk docela často, protože jsem krvácela, takže mi museli kontrolovat, jestli se něco neděje. O škodlivosti UTZ jsem četla jen to, že ji zatím vědci nedokážou potvrdit, ale ani vyloučit. Jen mě štve, když mi tchyně říká: "Nechoď už na ten ultrazvuk, je to škodlivý..." Jenže co nadělám, když mi to doktor doporučí, aby se mohlo zkontrolovat, co se tam děje. Takže to neřeším, důvěřuju svým doktorům... 😉

vilca
8. zář 2006

kacabacka: zase s tebou musím ve všem souhlasit 😉

kacabacka
8. zář 2006

vilca: 😉 tak to jsem ráda,že jsem zajedno, teda, až na to těhotenství 🙂

kristi
8. zář 2006

ja tomu neverim, pristi tyden uz jdu na 2 UTZ a to jsem v 16 tydnu, muj gynekolog mi rikal, ze se svou manzelkou se na jejich mimi divali kazdy tyden, takze myslim, ze gynekolog o tom vi sve...

paula
14. zář 2006

ja cetla ze skodi jen prilis caste a dlouhe ultrazvuky. Jenze to je hrozne relativni, co je caste? 1x denne? tydne? mesicne? Me dela doktor ultrazvuk kazdy mesic, asi 5minut. Starosti si nedelam, protoze bych se asi zblaznila...

vilca
14. zář 2006

Včera jsem četla ve starším Instinktu: "Těhotné ženy, které mají tendence často podstupovat vyšetření UTZ, by se měly mít na pozoru. Lékaři z Yaelovy univerzity v USA totiž tvrdí, že UTZ může ovlivnit vývoj mozkových buněk plodu. Výzkum byl však zatím proveden jen na myších..."
Tak buď můžeme věřit takovým neodborným článkům, které ještě navíc nic moc nedokazují, nebo budeme věřit svým doktorům a několikaleté praxi všech, kteří dosud pracovali s UTZ... Já osobně jsem ráda, že existuje taková možnost, jak zkontrolovat miminko a ujistit se o tom, že je vše v pořádku.

sorathia
autor
21. zář 2006

vilca: nevim zda mas moznost dostat se k prestiznim lekarskym casopisum, ale ja jsem siprvotne take myslela ze jsou to zas nejake pseudoodborne famy, jenze bohuzel, projela jsem medicinske casopisy a clanky o pokusech na mysich a o vlivu UTZ na mozek jsem nasla, presne tak jak vyslo v MF dnes a jinych tiskovinach.
Nehodlam panikarit, protoze UTZ vnimam jako pozitivum, jako vcasnou kontrolu x moznych problemu. Jen si kladu otazku, co uz je zbytecne casto a zbytecne dlouho. Muj lekar je zastancem UTZ pri kazdem vysetreni, delka odhadem tak 3 minuty... pri dalsi navsteve se s nim o tom chci pobavit, jsem zvedava, co mi rekne

janacu
22. zář 2006

Ahoj holky,

já jsem tuto otázku řešila v plavání pro těhotné s porodní asistentkou a ostatními těhulemi. U každého doktora probíhá vyšetření odlišně, takže zatímco někteří dělají UZ i dvakrát týdně u jiného se ho dočkáte jen sporadicky. Asistentka nám řekla, že nutné je provést UZ 3x za těhotenství (ty absolvuji v genetické poradně, kde mi řeknou, zda je mimík zdravý a zda sedí velikosti orgánů a kostí k daným týdnům těhotenství - 13, 20 a 30 tt). Ostatní UZ můžete klidně odmítnout. Původně jsem je taky odmítat chtěla, jenže zatím necítím žádné pohyby, takže ve mě vždy hlodají pochybnosti, zda je vše v pořádku a tak neprotestuji, když mi moje gynekoložka UZ dělá.

draga
22. zář 2006

ahoj holky 🙂) taky jsem to kdesi četla myslím, že v nějaké poradně na netu, že se v podstatě neprokázalo jestli je nebo není UTZ škodlivý asi to nějaký vliv mít bude, protože vždy když mi doktor dělá UTZ mimi sebou strašně hází a kope ale na druhou stranu si říkám, že jsem ráda, že vidím jak mimi roste, jak se hýbe a že je v pořádku, a v dnešní době by muselo být narušeno snad každé mimi, protože se UTZ používá a děti se rodí zdravé a v pohodě. Asi nad tím nesmíme tolik přemýšlet...mimochodem můj doktor mi UTZ dělá při každé návštěvě a vždycky jsem z toho úplně "rozhozená" když mimíska vidím 🙂) začínám 19tt

crca
11. črc 2010

Ahojky,trochu obnovuji toto téma,narazila jsem na něj při brouzdání 😀 😀
Musím říct,že mě dělali utz tolikrát,že bych to snad ani nespočítala,čekala jsem dvojčátka a musím trochu zareagovat pro budoucí maminky,kterým by to vrtalo hlavou 😉 UTZ sice vydává určité vlny,ale myslím si že na mozek to moc vliv nemá,jde jen spíš o to,že tím utz se dráždí děloha......,tak mě to bylo řečeno 😉 proto pak už dělali jen rychlé utz,aby mě zbytečně nedráždili tu dělohu 😉 Mám zdravé děti,šikovné na svůj věk až až 😀 😀

janakar
11. črc 2010

Přispěju svou troškou do diskuze....mám za sebou předmět na VŠ Zdravotnická technika a bylo nám prezentováno, že dnešní přístroje pro diagnostiku vysílají tak malé frekvence vlnění, že škodlivé účinky jsou vyloučené. Škodlivost je možná u jiných ultrazvukových přístrojů, které jsou určeny k terapii a pracují s úplně jinými hodnotami. Takže není nutné mít strach.

madelen
11. črc 2010

To já bych se musela zbláznit 😒 . Od necelého 6tt chodím na UZ každých 14 dní, protože jsem měla problémy. Pak jsem absolvovala větší UZ - NT screening v prvním trim., 3 týdny nato jsem byla na podrobném UZ k vyloučení vývoj. vad a stejně hned nato jsem šla na amniocentézu, která se taky dělá pod UZ. Jsem v 18tt a brzy mě čeká velký UZ ve 20tt - ten bych ráda spojila s 3D UZ, abych nemusela chodit 2x. Ale mimís roste pěkně, já mám klid že je ok a raději nad tím nepřemýšlím. A ve všech " chytrých " knihách jsem četla, že UZ neškodí. Tak doufejmě, že je to tak a buďme rády, že se díky technice můžem dívat našim drobečkům do soukromí 🙂

nevestinka2010
4. srp 2010

jasne, ze skodlivost utz se tezko prokazuje, co by pak asi delali vyrobci? asi tak jako uz by se v dnesni dobe dalo jezdit na vodik z vody, ale copak to nekdo prosadi?
pokud je k tomu fakt duvod - rizikove tehu, tak asi prevazuje indikace nad riziky, nicmene se v CR dela utz v podstate furt a vsem a to uz ok neni, ale kdo by se prel s doktorem... navic, kdyz pojistovnam nevadi to vsem proplacet...
dulezite jsou 2-3 utz za cele tehu, ten zbytek je bud nutny kvuli rizikovemu tehu nebo je naprosto zbytecny
ale samozrejme neni to zas takova hruza jako kdysi pouzivany rentgen 😅

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru