Šly byste na odběr plodové vody?

rioko
13. pro 2013

Dobrý den, chci se zeptat i na názor jiných.Jsem ve 14 tt, ve středu jsem byla na screeningu, UTZ negativní - nosní kůstka nalezena, dokonce tak špičatý a velký nos že se doktor vyjádřil, že to nemůže být dítě s downovým syndromem, šíjové projasnění 1, takže vše ok. Krev taky negativní, riziko 1 :800. Ale poznámka, že vzhledem k věku je mi 36) a nižší hodnotě 0,63 MoM doporučují genetickou konzultaci. Je mi jasné, že tam mě budou přemlouvat na odběr plodové vody. Výsledky jsou vlastně dobré a já byla rozhodnutá, že na amnio v tom případě nepůjdu. Ale pořád mi to trochu vrtá hlavou, ta nižší hodnota - ale není ani hraniční. Jsem domluvená s mým gynekologem, že v 16 týdnu mi odběry dělat nebude, vzhledem k časté falešné pozitivitě - měla jsem to i u prvního že mě falešně vyšlo hodně pozitivní riziko ale na amnio jsem nešla a mám zdravé dítě. Můj doktor mě udělá v 16 tt podrobný UTZ, má kvalitní. Jaký máte názor na to vy? Je to druhé vymodlené dítě po IVF a nechce se mi moc podstupovat ani to malé riziko potratu po amnio

zamilovanadonej
13. pro 2013

Já bych nešla.

rioko
autor
13. pro 2013

@zamilovanadonej díky za názor

ve24
13. pro 2013

já jsem musela jít u prvního ☹. Naštěstí to dopadlo super a narodil se zdraví kluk, ale známá, která na tom byla měsíc předtím, tak ji řekli, že výsledky jsou v pořádku, ale narodila se ji holčička s dawn. a ještě, aby toho nebylo málo , tak musela jít hned po narození na operaci srdce. Na ultrazvuku předtím nic nepoznali.

llluckaaa
13. pro 2013

Jsme domluvení s manželem, že na amnio nepůjdu, ať se děje co se děje.

ve24
13. pro 2013

@llluckaaa proč?

1velrybka
13. pro 2013

@rioko Pokud by mi to doktor doporučil, šla bych, i když samozřejmě nerada. Zpočátku se zdálo, že budu muset taky jít, ale byl to planý poplach.

llluckaaa
13. pro 2013

@ve24 Invazivní metoda, která má svoje rizika, která nejsme ochotni podstoupit. I kdyby dopadla pozitivně, tak nebudeme do těhotenství zasahovat.

laurital
13. pro 2013

Pokud by mi to lékař doporučil, šla bych i přes riziko potratu.Nicméně chápu, že po IVF je ta obava daleko větší.

akashka
13. pro 2013

@rioko vždy jsem si říkala ze pokud bych se v podobné situaci ocitla na amnio bych nešla a radši obětovala peníze na prenascan.. V tvem případě tuplem, podstupovat to riziko i když malé, jen kvůli tvému věku, mi přijde zbytečné.. Držím pěsti ať je vše v pořádku 😉

soleilll
13. pro 2013

@rioko Je to jen tabulková hodnota vyjadřující obecné riziko. Pokud ti to vrtá hlavou, chceš mít větší jistotu a nemáš nouzi o finanční prostředky, mrkni se na neinvazivní vyšetření "prenascan". Nic není stoprocentní, ale amnio má svá rizika, kdežto tohle vyšetření spočívá jen v odběru krve. Dělají ho v Brně na Veveří. Dávám jen do úvahy - já bych tuhle cestu zvolila. Samozřejmě máš ještě čas a můžeš počkat do dalšího UTZ. (Měla jsem pozitivní výsledek NT+ z hodnot krve i kvůli věku, na plodovku jsem nešla a dítě je v pořádku.)

ve24
13. pro 2013

@llluckaaa tak to je asi věc názoru. Možná kdybych měla umělé oplodnění, tak bych do toho nešla, ale přirozeně to ano. Nevím asi jsem byla divná, ale bylo mi 20 let, jak jsem čekala syna a představa, že bych vědomě přivedla na svět dítě, které by s toho života nemělo skoro nic tak to jsem nechtěla. ☹

llluckaaa
13. pro 2013

@ve24 Jasně že je to věc názoru. Já jsem napsala ten svůj. Nikoho nenutím, aby se jím řídil 😉

ve24
13. pro 2013

@llluckaaa já jsem to taky nemyslela ve zlém. Navíc můj bratranec má holčičku s down. Tak proto jsem do toho i šla, protože to mohlo být v rodině, i když jí říkali, že je to náhoda.

vendulka
13. pro 2013

@rioko nešla bych, já měla u druhého taky díky věku (to mi bylo 27 😀) doporučení kvůli těm hodnotám jít do gen.poradny a na amnio, dlouho jsem to řešila,ale pořád jsem si říkala, že to mají jen kvůli tomu věku, hodně jsem to konzultovala s mojí dr a ta říkala, že by nešla, pak jsem si nechala udělat v tom 16tt triple testy a byly v pořádku, takže jsem se ujistila v tom, že na to nepůjdu,ale celé těhu mi to vrtalo hlavou a teď mám zdravé dítě....takže pokud tam je vše v pořádku a jen tam hraje roli ten věk, nešla bych 😉

rioko
autor
13. pro 2013

@ve24
@llluckaaa
@1velrybka
@laurital
@soleilll
děkuji všem za názor. Já jsem byla u prvního rozhodnutá s manželem si dítě nechat i kdyby to byl dow ale teď už ne, nicméně opravdu se mi nechce riskovat zbytečně, když jsou ty výsledky asi negativní.Jen ta jedna nižší hodnota mě trošku vrtá pořád hlavou.

@soleilll četla jsem něco o tom ale nepochopila jsem z toho kolik to stojí, v letáku co jsem tam dostala to nepíšou ani kdy se to má dělat

athena7
13. pro 2013

@rioko vždyť to máš velmi dobré výsledky, proč amnio ... já bych teda určitě nešla. v Tvém věku je to super výsledek, vykašli se na genetickou poradnu a další věci, máš to dobré 😉

laurital
13. pro 2013

@rioko Prenascan stojí myslím 14.000,-

rioko
autor
13. pro 2013

@vendulka Vendy díky, já právě vyčetla že ta nižší jedna hodnota je sice nižší ale hraniční ne a jinak vše je v pořádku tak si říkám že jsem blbá, že nad tím furt přemýšlím ale to víš, úplně to vypustit nejde

rioko
autor
13. pro 2013

@athena7 díky to jsem potřebovala slyšet 🙂
@laurital to je dost, přeci jen jsme dost vyšly z peněz při IVF a KET a teď jsem od začátku na neschopence tak to bysme nedali dohromady

vendulka
13. pro 2013

@rioko já ti rozumím, taky jsem to tak měla, všude si četla různé informace a zjišťovala u jiných maminek, nakonec jsem se rozhodla to nepodstoupit, riziko tam nebylo bůh ví jak velké....přeji ,aby to bylo v pořádku a Vojtíšek měl suprového brášku 🙂

rioko
autor
13. pro 2013

@vendulka díky věřím tomu že bude

soleilll
13. pro 2013

@rioko Chápu, že je to hodně peněz, taky jsem po IVF, na který padla většina úspor. Taky si myslím, že máš výsledky dobrý, nehrotila bych to. Další UTZ ti poví víc, pro další informace můžeš zkusit i tripple test. Jde v podstatě o tvůj pocit a na kolik chceš mít "jistotu". Tady je info: http://www.prenatal.cz/index.php?id=140

laurital
13. pro 2013

@rioko Drž se, bude to ok.Musím přiznat, že čím víc se snažím vcítit do tvé situace tak váhám.Ty hodnoty jsou opravdu ok a pokud je věk a nižší h. MoM hl.důvodem, asi bych to hodně zvažovala, zvláště po IVF.
Každopádně bych počkala s rozhodnutím do dalšího UTZ.

pisisvori
13. pro 2013

@ve24 výsledek plodové vody byl dobrý a dcera byl Down? To se mi nezdá?

rioko
autor
13. pro 2013

@soleilll díky jdu 30.12 ke svému gynekologovi a ten ví, že na amnio nechci pokud budou výsledky ok tak mi ještě řekne a udělá mi ten UTZ - na tripple test si určitě dělat nenechám, u prvního mě vyšlo falešně riziko hodně vysoké a byly to zbytečné stresy, můj doktor dělá právě ten UTZ - teda taky ho chce zaplatit ale 350 kč, má hodně kvalitní UTZ. Já ale vím, že důležitější bude ten ve 20 tt a to už by na amnio bylo stejně pozdě

rioko
autor
13. pro 2013

@laurital no jiný důvod není, ten věk mě ani tak netrápí spíž ta nižší hodnota. Já nemám možnost jet ani na nějakou konzultaci do Brna, syn má druhý den neštovice a já s ním musím být doma, takže bych se musela prostě rovnou rozhodnout jestli amnio jo nebo ne. Ale je tam psané negativní, tak se budu snažit to tak brát no

frantiska85
13. pro 2013

Nikdy bych nešla.

ve24
13. pro 2013

@pisisvori opravdu je to tak

lenjii
13. pro 2013

Taky bych určitě nešla.. sestřence vyšli 2 těhu pozotivně na DS a má dvě zdravé holky... a pokud máš výsledky OK.. tak není co řešit 🙂

rioko
autor
13. pro 2013

@lenjii díky jsem už víc klidnější ve svém rozhodnutí nejít

@pisisvori to jsem už taky slyšela žádný testy ani amnio nejsou úplně jisté, vyjímečně se to stát může i přes negativní výsledky z amnia

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru