Šly byste na odběr plodové vody?

rioko
13. pro 2013

Dobrý den, chci se zeptat i na názor jiných.Jsem ve 14 tt, ve středu jsem byla na screeningu, UTZ negativní - nosní kůstka nalezena, dokonce tak špičatý a velký nos že se doktor vyjádřil, že to nemůže být dítě s downovým syndromem, šíjové projasnění 1, takže vše ok. Krev taky negativní, riziko 1 :800. Ale poznámka, že vzhledem k věku je mi 36) a nižší hodnotě 0,63 MoM doporučují genetickou konzultaci. Je mi jasné, že tam mě budou přemlouvat na odběr plodové vody. Výsledky jsou vlastně dobré a já byla rozhodnutá, že na amnio v tom případě nepůjdu. Ale pořád mi to trochu vrtá hlavou, ta nižší hodnota - ale není ani hraniční. Jsem domluvená s mým gynekologem, že v 16 týdnu mi odběry dělat nebude, vzhledem k časté falešné pozitivitě - měla jsem to i u prvního že mě falešně vyšlo hodně pozitivní riziko ale na amnio jsem nešla a mám zdravé dítě. Můj doktor mě udělá v 16 tt podrobný UTZ, má kvalitní. Jaký máte názor na to vy? Je to druhé vymodlené dítě po IVF a nechce se mi moc podstupovat ani to malé riziko potratu po amnio

mooncaa
13. pro 2013

Nešla bych, taky mám dítko po IVF, tripple testy mi Dr. nedělal, screening vyšel dobře. Jsem starší než ty a kvůili věku mě nikdo na amnio nehonil, byla jsem připravena je odmítnout.

rioko
autor
13. pro 2013

@mooncaa díky za názor

llluckaaa
13. pro 2013

@rioko Jasně, držím palce, ať vše dobře dopadne 🙂

rioko
autor
13. pro 2013

@llluckaaa děkuji

jancip
13. pro 2013

@rioko S takovými výsledky co máš, bych určitě nešla. Nešla bych ani na tu genetickou konzultaci, kde Tě budou pravděpodobně lámat. Jeden porodník mi říkal, že z toho mají slušné peníze, takže to doporučují, i když to není úplně nutné.

pisisvori
13. pro 2013

@jancip kamarádce je 37, na genetické konzultaci byla v Gennetu a nikdo jí nepřemlouval, spíš jí říkali, že z jejch pohledu to nutné není, přestože ona chtěla jít sama.

rioko
autor
13. pro 2013

@pisisvori já jsem byla na té genetické konzultaci u prvního a tam mě teda dost přemlouvala doktorka a byla ještě nepříjemná že jsem ji odmítla

nadja73
13. pro 2013

@rioko poprve jsem byla tehotna v 37 letech, riziko DS bylo 1: 50 000. VV 1:24 000 a na odber jsem z toho duvodu nesla, protoze i velke ultrazvuky byly v poradku. Ve druhem tehotenstvi jsem byla rozhodnuta, ze pokdu vysledky budou hranicni, ze na odber pujdu a i kdyz mi bylo 39 let, tak i v tmto pripade jsem nesla. Pak me doktorka v Gennetu trochu rozhodila, ze i kdyz UTZ i krevni testy vyjdou OK, tak se muze narodit postizene dite. Coz mi rozhodilo cely zbytek tehotenstvi a opravdu jsem mela strach. Mam samozrejme i druhou holcicku zdravou.
Vek opravdu neni dulezity, ja mela lepsi vysledky nez kdejaka dvacitka. Rid se srdcem a ver, ze miminko bude zdrave.

jitule77
13. pro 2013

já bych šla, kdyby mi to doporučili...přiznávám, že i když mi je tolik, kolik mi je, dobrovolně bych neriskovala možnost, že se narodí postižené dítě...už tak se toho může (ťuk ťuk) nedejbože stát tolik...že když je nějaká šance se tomu vyhnout, udělala bych to. V rodině máme postiženého po prodělané DMO a vidím, jak je ten život pro něj i všechny kolem těžký...
Mimochodem - k tomu Prenascanu: já na něj nešla, nemám na to peníze, takže i kdyby vyšel špatně prvotrimestrální screening, šla bych na amniocentézu nebo na odběr klků...ale kolegyně z práce finanční stránku neřešila, dala za to v Gennetu 14.000,- ...výsledek: máte pravděpodobně holčičku s Turnerovým syndromem...ale na stoprocentní potvrzení ji stejně hnali na amnio...takže dva dny probrečela..aby jí řekli, že dle výsledků amnio je malá v pořádku....prostě vyhozený prachy, nervy navíc...

pampeliska1
13. pro 2013

@rioko jak popisuješ svou situaci, tak bych na amnio nešla.. Navíc moc nechápu, proč dr. řeší, že je jedna hodnota nižší?! Přece všude se píše, že se výsledky nedají oddělovat, že se musí brát pouze konečný výsledek screeningu, a to negativ/pozitiv. Ty máš negativní, takže bych to neřešila. Ale jak tu už zaznělo - dej na svůj vnitřní hlas, ten ti poradí nejvíc 🙂

kamimik
13. pro 2013

Měla jsem to podobně a na amnio jsem nešla. Testy v 16.tt dopadly katastrofálně, utz ok,ale krev ne. Hodně jsem četla,jak jsou falešně pozitvní, tak jsem šla na další dva UTZ a vždycky bylo všechno v pořádku. Amnio jsem odmítla a narodil se nám zdravý chlapeček. Strašně jsem se bála rizika potratu a jsem ráda, že jsem se takto rozhodla. Řídila jsem se selským rozumem, na utz je vše ok a že nesedí krev do tabulek...to už je jiná. Držím palce🙂

petule12
13. pro 2013

@rioko - měla jsem to úplně stejně jako ty, vše dopadlo dobře, pouze nižší MoM a věk 36 let. Dr. mě vynervovala, že bych měla jít na odběr plodovky. Když jsem se jí ptala, jestli je nějaký vážný důvod, tak prý věk je dostatečný důvod. Nic jiného mi k tomu víceméně neřekla. Byla jsem z toho docela špatná, doma 2 letá dcerka, takže klidový režim by nepřicházel v úvahu, riziko potratu sice malé, ale pořád nějaké riziko tu bylo. Měla jsem to pořád v hlavě. Pak jsem to vzala z toho hlediska, co bych dělala kdyby mi řekli, že tam je down....šla bych na potrat nebo nešla....a můj dr nakonec řekl, ať počkám na screening ve 20tt a uvidí se. A vše naštěstí dopadlo dobře. 😉
Bohužel to rozhodnutí za tebe nikdo neudělá ☹ ale když ti vše dopadlo tak dobře, tak bych věřila, že to bude dobré 😉
Mně strašně vadilo, jak mě do toho tlačili jenom proto, že je mi 36 😠
Moc držím palce, ať je vše v pořádku.

meddvidek
13. pro 2013

Já bych šla, stoprocentně. Na genetice v Praze v Podolí mi řekli, že tam po plodovce potratí tak jedna matka za rok a to proto, že nedodržuje klidový režim 3dny polehávání. Prej je mnohem větší pravděpodobnost mít Downa, než potratit po plodovce. Z mého okolí na tom bylo spousta lidí a úplně v pohodě. Mít doma postižený dítě není vůbec jednoduchý a proto bych nikdy neriskovala a šla na plodovku.. Nechápu lidi, co na plodovku nejdou, neumí si představit, co to je mít doma postižený dítě..

rebelie
13. pro 2013

@rioko Nešla bych... já bych teda asi nešla ze zásady nikdy, ale v Tvém případě mi to riziko nepřijde vůbec vysoké a je-li to vymodlené miminko po IVF, tak bych neriskovala ani trochu...

ventilkova
13. pro 2013

s temito vysledky bych nesla

markkketa
13. pro 2013

Premyslim, kolik testu je potreba podstoupit, aby lekari dali zene sanci byt stastne tehotna..

berenika39
13. pro 2013

@meddvidek jenže Podolí je špičkové pracoviště. Průměr se dělá ze všech - i těch menších, méně úspěšných, a pokud Podolí a Apolinář mají procento nula nula nic, tak ty ostatní ho mají vyšší, logicky. A ty pošleš maminku do nějaké méně zavedené, dobré nemocnice a tam to procento může dosahovat vyšších čísel. Z jedné informace není možné dělat relevantní závěry. Pořád riziko potratu převyšuje riziko postižení. Není dobré nabádat k amc, si myslím já.

berenika39
13. pro 2013

@rioko věk už dávno není idikací k amc! to bývalo. mrkni na porodnice.cz, to je renomovaný server, s opravdu kvalifikovanými radami, myslím, že lepší není. nešla bych, i když jsem to z neznalosti věci udělala, a lituji toho. nestalo se nic, dopadlo to dobře, ale ty nervy.

evaviki
13. pro 2013

nesla bych.. u nas bolo riziko 1:120, papp-a jem mela 0,17, co je extremne nizke a stejne jsem nesla.. pockala jsem si na utz ve 20tt a tam mi potvrdili, ze je ok (na 99%) 🙂

tehulka12
14. pro 2013

@rioko mít ty výsledky jako ty,tak bych nešla.

laska.nezna.hranic
14. pro 2013

nešla bych. bez ohledu na výsledky by mě k tomu nejspíš nedonutil nikdy nikdo. a už rozhodně ne kvůli věku. k čemu by mi ta informace byla? je pro mě nepředstavitelné, že bych nechala zabít vlastní dítě jen proto, že se podle nějaké pravděpodobnosti vyhozené z počítače nenarodí coby ideál, takže nevidím důvod vystavovat ho riziku a sebe většímu stresu, než těhu samo o sobě je.

rioko
autor
14. pro 2013

Všem moc děkuji za názory. Já právě přesně nevím co znamená ta nižší hodnota, jen jsem si našla že hraniční dolní je 0,4 a to ještě nemám, doktorka do telefonu mi to nevysvětlila. Vím, že věkem se zvyšuje pravděpodobnost postižení, ale neřekla bych že to je tak jisté a 36 ještě není tak strašně vysoký věk.Mě fakt vrtá hlavou jedině ta nižší hodnota, ale jak tady někdo píše, že by se nemělo posuzovat z jedné hodnoty ale z celkového vyšetření, tak to bych měla opravdu brát jako negativní. U Vojty jsem měla ve 12 tt dělané odběry jinde než teď a tam mi jen po telefonu řekly že je to negativní, riziko jsem měla 1: 720 tedy ještě o malinko horší než teď. Jenže v 16 tt se to posílalo jinam zase a tam mě vyšlo riziko 1:55 a vůbec nebrali na zřetel, že ve 12 tt to bylo negativní a navíc to je přesnější vyšetření. Takže na genetické konzultaci stres, tlačení a přemlouvání na plodovku, kterou jsem po genetickém UTZ u doktora Vlašína odmítla. Ale je pravda, že jsem byla celé těhotenství trochu v nejistotě.
Ještě k těm procentům komplikacím a potratu po amnio, riziko je psané kolem 1 procenta a to je u mě vyšší, než riziko postižení, které je vlastně 0,125 a ano záleží taky na klinice kde to provádí. Ale já mám strach i z té malé pravděpodobnosti, nehledě na to že si nejsem jistá, jak bych s hyperaktivním 4 letým synem byla 3 dny v klidu. Sna mi můj gynekolog vysvětlí tu nižší hodnotu a budu v klidu

rioko
autor
14. pro 2013

@markkketa hlavně možná není nutné všechno říkat, kdyby mi teď jen řekli negativní a kolik je riziko byla bych v klidu a neřešila bych nižší jednu hodnotu

rioko
autor
14. pro 2013

@berenika39 a kromě toho že je asi v Praze dobrá klinika kde je riziko nižší nechápu, že uvedou jediný důvod potratu po odběru ten, že žena nedodrží klidový režim, protože já znám minimálně dva případy osobně kdy se udělalo amnio špatně a zanesla do dovnitř infekce a přišly o zdravé miminko, takže to se mi moc nezdá ten jediný důvod

berenika39
14. pro 2013

@rioko ano, to máš pravdu. určitě těch důvodů pro špatný konec může být víc.
Já amc beru jako důležité vyšetření, ale jen tam, kde žena ví, že by těhu ukončila ..kdyby to bylo špatné. ALe dělat to je pro klid, pro jistotu, abych věděla, že je miminko zdravé - i když mi to potvrdil hodně vypovídající screening, to mi přijde jako hazard se životem.

rioko
autor
14. pro 2013

@berenika39 já právě ani nevím co ta nižší hodnota může znamenat, ale když není hraniční tak asi nic znamenat nemusí? já vím, že pokud by mi řekli že čekám postižené dítě, asi bych se tentokrát pro přerušení rozhodla, ale zase záleží na rozsahu postižení. No už jsem se rozhodla, že plodovka opravdu ne, asi jsem se zbytečně z jedné hodnoty vystresovala

rebelie
14. pro 2013

@rioko Podlě mě si odpovídáš sama - riziko postižení je nižší než riziko potratu po amniu, v takové situaci se mi zdá opravdu nerozumné amnio absolvovat... A ještě k těm výsledkům z Tvého prvního těhotenství - v tom 16tt to byly tripple testy, které mají vysokou falešnou pozitivitu a vlastně se už dávno považují za přežité... takže osobně považuji za nejlepší se jim úplně vyhnout...

llluckaaa
14. pro 2013

@meddvidek Já zase nechápu lidi jako ty 😒 Z jedné jediné informace od dr. z Podolí uděláš závěr, že by na amnio měly jít všechny. Tak za prvé - jak moc máš ověřenou tu informaci, že tam skutečně potratí jedna matka ročně? A skutečně věříš tomu, že všechny potratily kvůli vlastní chybě? Už vidím, jak dr. např. přiznává pravdu: ano, riziko tu je a polovina případů byla způsobená špatně provedenou amnio na našem pracovišti 😒 A víš, jak jsou na tom podle oficiálních statistik ostatní pracoviště? Já to nezkoumala, protože k tomu nemám důvod. Mně třeba přijde zbytečné absolvovat vyšetření, kde je riziko potratu vyšší než riziko narození postiženého dítěte. Navíc když se toto to vyšetření dá obejít jinak.
A prosím, neházej všechny do jednoho pytle, ne všechny nechodí na amnio z neznalosti informací nebo že namají představu o výchově postiženého dítěte 😉 Ať se každá z nás rozhodně podle vlastní vědomí a svědomí, jen tak to bude nejlepší 🙂

rioko
autor
14. pro 2013

@rebelie já vím že v tom 16 to vychází falešně pozitivně mě to taky tak vyšlo a tentokrát jsem rovnou řekla mému gynekologovi že nechci aby mi je v 16 tt dělal a on souhlasí, nabídl mi právě ten podrobný UTZ v 16 tt

@llluckaaa úplně souhlasím s tím, co píšeš, taky bych si neudělala jasno z toho, co mi řekne jeden doktor, celkové statistiky a hlavně co znám a slyším od jiných maminek mluví o něčem jiném a tomu věřím víc

scai
14. pro 2013

Já jsem na ní jít nechtěla, skoro za žádnou cenu, pak mi vyšly ale tripply na down 7:1..... i přesto jsem ale plodovku odmítala a byla přesvědčená, že někdo něco zkazil! (prvotrimestrální screening ok)... a vyhádala si nové odběry. Tak byli dost proti, stálo mě to dost nervů, ale nakonec nový odběr, šlo do jiné laborky a co myslíte? Výsledek úplně jiný a to 1:2500 Pak jsem byla i na genetice, kde mě objednali teda hned po tom prvním výsledku a doktorka mě tam moc chválila za to, že jsem si to vybojovala znova a že ona by mě na to asi znova stejně poslala, že jí to přišlo celé nějaké divné!
Jo a šlo i o to, že mi furt těhotenství dělali o 10 dnů starší než bylo! Já to věděla jistě, jeden sex v měsíci...oni furt, že ten UTZ je přesný a nebrali na mě ohled. Takže i proto jsem byla přesvědčena o té chybě. Vyšlo mi hrozně vysoké HCG...

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru