Špatné výsledky ze screeningu v 1. trimestru

mamkule
10. srp 2009

Maminky, prosim o vase zkusenosti, byla jsem ve 12.tydnu na sreeningu za 900kc, krevni vysledky a ultrazvuk- mel odhalit Downuv syndrov,Patauuv syndrom a jeste dalsi, to me vyslo vse v poradku,ale nejake nizsi hodnoty Volny beta HCG,PAPP-A, nevim oc se jedna.Doktorka mi rekla, ze nevim jestli mimi bude mit kratke ci delsi nohy, hele ja myslela ze omdlim, uz jen jak mi to podala.
Uz jsem objednana do Podoli, kde jsem rodila prvniho synka.U nas v rodine se zadne vyvojove vady nevyskytly, pry musim absolvovat genetickou konzultaci a nasledne odber plodove vody, mam hrozny strach o mimi, pocit stesti se jak si vytratil, jsme tak bezradni uplne vsichni.Nemate nekdo zkusenosti? Budu rada, za kazdy radek, dekuju

radana1992
18. únor 2016

Jinak toto vysetreni je komplexni takze neodhali pouze 3 syndromy ale pripadne i vady srdce a jine. Proto jsem tohle podstoupila. Do 20t kdy by byl velky ultz jsem cekat v nejistote a prenascan by neodhalil vse. Ale urcite bude vse v poradku 🙂 screening je jen populacni test. Srovnani hodnot s zenami se stejnym vekem,vahou apod.

samaimi
18. únor 2016

Moc vsem dekuji, trosku jste me uklidnili. Genetika navstivim az za tyden, v pondeli to vse proberu jeste s mym gynekologem, a s tou amnio jeste chvilku pockam. Devcata MOC vam vsem dekuji, ani nevite, jak jste mi pomohly k trose klidu. Kdyz jsem mimi vcera sledovala, ty jeho rucicky, a vsechno... a najednou ona mi oznamila toto... moc dekuji!

baysha
18. únor 2016

@samaimi: hlavně v klidu 😉 Riziko 1:387 je úplně minimální. Já bych v takovéhle situaci na amnio rozhodně nešla - je to invazivní zákrok a je při něm pravděpodobnost zhruba 1:50, že dojde k potratu.

nonnni
18. únor 2016

@samaimi tak mu rekni, at te posle do Gennetu.

babanci
18. únor 2016

@baysha Přesně tento názor mám také. Alarmující je, že tento zákrok dělají několikrát denně, předpokládám, že skoro vždy zbytečně. Ty jejich výpočty pravděpodobnosti...ach jo. Znám tolik holek, co byly zbytečně vyplašené, vynervované a především to jim škodí. To bychom museli být jako lidstvo asi zdegerovaní, kdyby každá z nich měla mít poškozené dítě.

gepe
18. únor 2016

@baysha 1%

babanci
18. únor 2016

@gepe Myslíš,že potratí po amnio jedna ze sta?To se sice oficiálně uvádí,ale takhle optimisticky bych to neviděla. Kdybychom byly my tou jednou ze sta.... viděly bychom to úplně jinak.

nonnni
18. únor 2016

@babanci statisticky jedna ze sta...jenze, kdyz tou jednou ze sta jsi, tak ti to prijde i tak strasne velke riziko.

Nezapomen, ze vetsina tech historek, co koluji mezi lidmi jsou prenesene typu "moje znama ma kamaradku, ktera..."

Dalsim aspektem je to, ze docela velke mnozstvi tehotenstvi konci kolem toho 20. tydne i bez toho, aby v tom amnio hrala nejakou roli, ale je celkem lidske hledat vinika, takze pokud predtim doslo k amnio, tak se o tom v tom smyslu bude take mluvit.

Ja osobne znam jen a pouze jeden pripad (osobne, nemluvim o tech, o kterych jsem anonymne slysela), kdy se amnio objevila i v pitevni zprave plodu, jako duvod potratu.

gepe
18. únor 2016

@babanci me hlavne prijde, ze Tve prispevky nekdy a to nejen v teto diskusi zbytecne strasi tehotne ci nastavajici maminky.

babanci
18. únor 2016

@gepe Tak to se mýlíš. Naopak,jsem přesvědčena o tom,že lékaři zbytečně straší maminky. Každou druhou děsí pseudovýpočty pravděpodobnosti a nakonec se v drtivé většině ukáže,že zbytečně.

babanci
18. únor 2016

Všichni píšeme hlavně zakladatelce. Té se snažím vzkázat,aby se zbytečně nestresovala,protože to mamce a dítěti škodí,protože šoatně to vychází každé druhé mamince,podle pitomých tabulek,a pak se ukáže,že je všechno v pořádku.

gepe
18. únor 2016

@babanci nedovolila bych si tvrdit ze v drtive vetsine. Ty maminky, ktere mely potvrzene postizeni, ci syndrom nepisou kolikrat verejne, vyslo nam vysoke riziko, mame postizene dite, sla jsem na potrat ci ukonceni tehotenstvi. Statistiku nelze delat dle diskusnich for a kde kdo neco povedel, ze znama kamaradky, atd. Nas za posledni 4 tehotenstvi nedesil ani jeden doktor. Nepopiram, ze obavy ma kazda zena, zda je vse v poradku. Avsak jsou veci, ktere clovek neovlivni, napriklad to zda je plod/dite zdrave ci nikoliv v prenatalnim obdobi.
Pokud zena podstupuje dobrovolne jakekoliv testy a screeningy v tehotenstvi, mela by pocitat i s tim, ze nemusi vzdy vyjit na 1*. Od toho jsou pak nasledujici vysetreni napriklad CVS ci Amniocenteza. Ani do techto vykonu zeny nejsou nuceny a rizika vysetreni jsou minimalni.

gepe
18. únor 2016

@babanci ani tady na mk jsem si tedy nevsimla, ze by kazde druhe vychazely spatne testy 😅

baysha
18. únor 2016

Faktem je, že třeba výsledek 1:50 se už bere za hodně špatný. Přitom to znamená, že z 50 maminek s tímto výsledkem se 49 narodí naprosto zdravé dítě.

babanci
18. únor 2016

@baysha Ano,právě toto myslím Mojí dceři řekli,že kdyż porodí 269 dětí,jedno z nich bude mít DS.K čemu takový výpočet?Kdo z nás to může vyloučit? Denně se potkávám s těhotnými a protože mám těhotnou dceru,zajímám se a hovoříme spolu. A těch je!

gepe
18. únor 2016

@baysha 1:50 se mi tedy nejevi malo. Spis mi prijde, ze i kdyz celkovy vysledek screeningu vyjde Negativni, tak i presto tady nejedna tady resi jednotlive parametry a vysledky, zda je to ok ci ne.
Pokud zenu cokoliv zajima blize, ma to resit s lekarem, ne na foru.
@baysha @babanci vzdyt jakakoliv zena nemusi screening podstupovat! Vse je na dobrovolne bazi. Atd uz jsem psala vyse.

baysha
18. únor 2016

@gepe Já neříkám že je to málo. Jen je dobré si uvědomit, že 98% maminek vystrašených tímto výsledkem se hroutí úplně zbytečně, protože mají nakonec zdravé dítě.

sisstin
18. únor 2016

@gepe na dobrovolne bazi pri nuceni doktoru a vyhrozovani ;) ja na nt jit nechtela, dr mi udelala takovou scenu, ze jsem sla ;) on to ustoji jen hodne silnej clovek ;)

nonnni
18. únor 2016

@baysha jenze to uz je riziko podnikani. Ty testy jsou tak akuratni, jak jen je to s pomoci momentalni technologie mozne. Pokud se nechci stresovat, tak lepsi na ne nechodit....pokud to vsak cloveka nevystresuje jeste o kus vic.

Ya predpokladu. ze ma clovek soudneho gynekologa, tak ten vysvetli a nabidne moznosti. Ze praktikuji totalni emocne plosi blbci, kteri vysledky nedokazi tehotne rozumne intepretovat uz neni problem tech testu, jako takovych.

sisstin
18. únor 2016

To samy ogtt a jine, vse je dobrovolne, ale kdyz prijde na lamani chleba, dr delaji sceny a zastrasuji. Zarnym prikladem jsou manzele Sladkowstina jejich Julianka s Edwardsem, kdy pri kazdem vysetreni v zadance meli, ze rodice vedeli o ES a presto si dovolili defektni dite nechat :/

gepe
18. únor 2016

@sisstin koukam, Ty mas zrejme s lekari celkove stale spatne zkusenosti 😅 osobne bych takovou lekarku ihned vymenila. Coz nemeni na faktu, ze je vse dobrovolne.
Ad Edwards, jiz jsem nekde zminila, ze ma svagrova pracuje na novorozeneckem JIRPu v jiste porodnici. Mivaji tam napriklad deti s Edwardsem ci Patau, kdy rodice tech deti vedeli o danem postizeni a co obnasi, presto se rozhodli si dite ponechat. A ony sestricky a lekari pres veskerou dostupnou lekarskou peci sledovali a sleduji jak jim ty deti pod rukama odchazi a umiraji, aniz by jim mohli vice pomoct.
Vis, to ze jedno dite se dozije delsi doby, neni v tom meritku umrtnosti techto deti jiz v rannem novorozeneckem veku nic. Bohuzel.

sisstin
18. únor 2016

@gepe no mam, napr. zlucnikovoz koliku v tehu mi jeden doktor rekl, ze mam natazeny zada a poslal me domu, muj obvodak rekl, ze je to natazeny sval, takze jsem googlila a vygooglila dg, ktera po vysetreni v nemocnici se potvrdila. To same pediatri, byvala neresila nic, vse jsem si nasla sama, ted mame noveho, pry spicka v neonatologii, opet nezajem a vse si najdu a zjistim sama. Ja jsem k zdravotnictvi dolost skepticka a fakt mi prijde, ze co si clovek nenajde sam, to nema. Plus eticky pristup doktoru katastrofa....

babanci
18. únor 2016

@sisstin Taktéž já mám takovou zkušenost. Jedna taková chytrá v bílém mi léčila dceru . Tukovou bulku...co tuková nebyla. Dcera zemřela ve 24 letech.

samaimi
22. únor 2016

Zdravim opet...tak jsem byla u trech lekaru a vsichni me poslali do Genetu na Prenascen :( vsichni tri me odrazovali od amniocentezy, ze je to moc velke riziko.... ve ctvrtek tedy jdu na odbery a musim "schrastit" 12 500,-... ach jo 😧

xoriska
22. únor 2016

@samaimi Gennet dělá vlastní test , tkterý nestojí nic a je podobný právě Prenascanu , jen nemá pravděpodobnost 97% ale 95 %, zkus se na to zeptat

samaimi
22. únor 2016

Aha... diky, mam od doktora doporuceni... tak se tam zeptam. Jak ctu o te spolehlivosti PRENASCANu, tak me fakt zmatlo, v kolika pripadech muze stejne vyjit falesne pozitivni ci negativni vysledek, ci vysledek nejasny po kterem stejne clovek musi na amniocentezu... Tak jsem ted fakt zmatena a nevim popravde, co delat

annubiss
22. únor 2016

Tak já měla UTZ v pořádku a večer volali že krev špatná, screening pozitivní, 1:170....nervy, šla jsem na genetiku a na amniocentezu, samozřejmě bylo vše OK a máme zdravého chlapečka. Za mě u druhého pokud by to byl stejný případ, že by UTZ vyšel v pořádku a krev špatně už na odběr plodovky nejdu a nebudu se stresovat, může tam být jakákoli nesrovnalost, co nic neznamená, hlavně klid, ale pokud chce mít mamča jistotu, tak ta plodovka nebyla nic hroznýho, druhý den jsem už normálně fungovala.

samaimi
22. únor 2016

My prave mame UTZ uplne v poradku a jedine, co mi vyslo "v sede zone" je T21 v hodnote 1:387... doktori na me tlaci, at zaplatim tech 12 500... ale fakt nevim, co delat. 😟

hhranolka
22. únor 2016

@samaimi ja jsem na nem minuly tyden byla... ucinnost je 99,8%... pokud ti vyjde nahodou falesne a na amniocenteze se to prokaze, tak ti vraci celou zaplacenou catsku...takze ja mu verim

baysha
22. únor 2016

@samaimi Já osobně bych při výsledku 1:387 nešla ani na amniocentézu, ani na Prenascan. Ale to je každého volba...

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru