Špatný screening. Nízké PAPP a vysoké volné HCG

petlenka
31. kvě 2011

Zdravím všechny,
jsem momentálně těhotná a prvotrimestriální screening mi vyšel pozitivní. Riziko 1:100 na M.Down. Z krve mi vyšly hodnoty PAPP - 0,4 MoM, volné HCG - 2,29 MoM, šíjové projasnění 2,1, NB nalezena.
Pročetla jsem spoustu diskuzí na toto téma přesto takovou kombinaci hodnot - nízké PAPP a vysoké HCG jsem nikde moc nenašla.
Měla jste některá z vás podobné výsledky? Jak vše dopadlo?
Momentálně čekám na genetiku a pravděpodobně na odběr plodové vody.

catherin89
31. kvě 2011

Ahoj,měla jsem podobný problém,vyšší HCG riziko na Downa, v těhotenství mi bylo čerstvě 20let a hodnota v mém věku byla neobvyklá. Byla mi doporučena amniocentéza.. Bála jsem se, výsledky trvají dost dlouho, ale naštěstí plodová voda byla naprosto v pořádku, spadl mi tenkrát kámen ze srdce. Narodila se mi zdravá dcerka 🙂

aaadus
31. kvě 2011

@petlenka ahoj, taky jsem měla podobné výsledky jako ty. PAPP 0,358 MoM, HCG 1,384 MoM, šíjové projasnění 2mm, NB nalezena = riziko Downova syndromu 1:61. Byla jsem na odběru choriových klků (dělá se do 13tt) a výsledky byly za 4 dny. Máme krásného zdravého chlapečka. Při rozhovoru s genetikem mi bylo řečeno, že krev mi s největší pravděpodobností vyšla špatně, protože jsem v 6tt krvácela z důvodu syndromu mizejícího dvojčete a brala jsem Utrogestan.

catherin89
31. kvě 2011

Musím souhlasit s aaadus je pravda,že na výsledky krve má vliv cokoliv, prý i to kdy tu krev odebírají stačí jí vzít o pár dní dřív nebo později a výsledky by mohli být správné.Já jsem cca týden před odběrem krve měla horečky.tak to bylo zkreslené zřejmě díky tomu. Jinak @aaadus krásný chlapeček 🙂

petlenka
autor
31. kvě 2011

Děkuji vám za vaše příspěvky.
Já mám vcelku pohodové těhu. Žádné krvácení,ani nemocná jsem předtím nebyla. Ono kdo tyhle nervy nezažil neuvěří ☹

catherin89
31. kvě 2011

@petlenka No to je fakt ty nervy si pamatuju do dneška,o miminko jsem se bála i odběru té vody jestli nejsou rizika a tak, ale pak jsem na to šla,řekla jsem si, že chci vědět na sto procent jestli bude dítě zdravé nebo ne.

aaadus
31. kvě 2011

@catherin89 děkuju 🙂
@petlenka nervy to jsou šílené a pak po odběru jsem pořád kontrolovala jestli mi neteče voda. A odběr klků už se u tebe nestihne?

catherin89
31. kvě 2011

@aaadus + @petlenka Také jsem kontrolovala vodu nebo krvácení.Samotný odběr mě téměř nebolel ale potom ten vpich docela jo.celý den jsem trávila v pololehu jak prkno a při každém pohybu jsem to cítila.

petlenka
autor
31. kvě 2011

Nene, klky se nestihnou...jsem dneska 14+5.
S amnio jsem už vnitřně smířená. Celkově se ve mě ty pocity mění...jednou jsem v pohodě a najednou mi příjde vše ztracené.

aaadus
31. kvě 2011

@petlenka to je "škoda", nemusela ses tak dlouho trápit. Já jsem se výsledky dozvěděla v úterý a v pátek už jsem šla na odběr
@catherin89 taky mě vpich bolel a když jsem si šla sednout do čekárny a pak chtěla jít na wc tak jsem se tam složila

catherin89
31. kvě 2011

@petlenka to jsem si v prvním okamžiku kdy mi to doktor sděloval myslela taky ale neházej flintu do žita.Sám můj doktor mi tenkrát říkal,že na odběr vody či něčeho jiného musí každý týden poslat minimálně jednu maminku a opravdu jsem jich pak poznala spousty v poradně, které tam museli a zatím jsem všechny potkala s kočárkem.

catherin89
31. kvě 2011

@aaadus ty jo tak to já zas ne ale když jsem chtěla jít na záchod (a že jsem tam chodila něco kontrolovat ze strachu každou chvíli) tak to bylo hrozné. Oni říkali,že se má být po odběru 3 dny v klidu.Doufám,že mě to nepotká i u dalšího těhotenství, neumím si to představit zas být tak prkenná a ještě přitom běhat kolem staršího dítěte.

petlenka
autor
31. kvě 2011

Děkuji za povzbuzení. To čekání je šílené. O špatném výsledku jsem se dozvěděla minulou středu a to ještě náhodou. Měli mi volat do dvou dnů od dr. kde mi testy dělali v případě,že bude test pozitivní. Nikdo nevolal. Čtvrtý den jsem šla náhodou kolem mé dr, tak jsem se tam stavila, jen tak pro jistotu. A ona chudák si myslela,že už to vím,tak to na mě tak vybafla. Ve čtvrtek mě čeká ta genetika a pak se dozvím co dál a hlavně kdy.
Jinak už mám 2,5 letou dceru. S ní jsem si taky užila. Tehdy mi vyšel screening hraniční a poslali mě na genetiku do Olomouce na kontrolní screening, na něm dopadlo vše dobře,takže už to nikdo dále neřešil. Tehdy mi ty dva dny přišly šíleně dlouhé, než jsme tam jeli. Teď to bohužel není na dny ale na týdny. Doufám,že bude alespoň existovat možnost zaplacení si těch prvních rychlých výsledků.

aaadus
31. kvě 2011

@catherin89 já taky doufám, že už to nikdy nebudu muset podstoupit.

aaadus
31. kvě 2011

@petlenka budu držet pěsti ať to zase dobře dopadne 🙂

martiska36
31. kvě 2011

@petlenka KLID, měla jsem velice podobné výsledky, riziko 1:99, na amnio jsem šla i kvůli věku( to jsem věděla předem že půjdu) a šla bych zase, není se čeho bát, byl to profi nebolestivý jen trochu nepříjemný výkon, připlatili jsme si rychlý výsledek a večer nám volali první rozbory, komplet to bylo za 10 dní. A výsledek - naše Kačenka v sobotu oslavila 3 měsíce.

Kdyby jsi cokoliv chtěla vědět, ptej se, třeba dokážu poradit. Z odběru plodové vody se dělá větší věda, než to ve skutečnosti je. DObře to dopadne.

petlenka
autor
31. kvě 2011

Jééé, to je krásné číst,že máte krásné,zdravé děti 🙂.
Já nemám strach z toho odběru, spíše z toho,že by mohl způsobit potrat. A kolik se platí za ty rychlé výsledky?

catherin89
31. kvě 2011

Já jsem tehdy čekala na výsledky 3-4týdny když jsem se dozvěděla výsledek byla jsem na začátku 6. měsíce a bylo pro mě nepředstavitelné,že bych v tomto stadiu měla rozhodnout o životě svého dítěte. Po tom odběru mi doktor vysvětloval,že vzorek té odebrané vody se vyvýjí oni čekají a první test zkoušejí po 2týdnech a po dalším 1 týdnu ji ještě překontrolují.Skutečně jsem pak dostala do ruky lékařskou zprávu kde byly na dvou datumech podepsaní dva laboranti. Třeba to dělají jinde jinak netuším... Ale přeji aby to dobře dopadlo

martiska36
31. kvě 2011

@petlenka V Brně jsme platili asi 2 000, byl tam výběr z víc možností co vše chceš rychle vědět, my potřebovali Downa ostatní počkalo těch 10 dní. Večer když volala doktorka, tak řekla, že prověřili 3 hlavní vady a vše je negativní. Genetický profil jsme si pak přečetli dodatečně s kompletním výsledkem. Rozhodně peněz nelituju, připlatila bych to znovu.

petlenka
autor
31. kvě 2011

Tak to bych peněz taky nelitovala, pokud ta možnost bude.

petlenka
autor
2. čer 2011

tak vám holky nevím co si o tom všem myslet. Dneska jsme byli na té genetice. Dr. vykládala proč na tu amnio jít, a co to všechno obnáší. Pak s náma probrala náš rodokmen a nemoci. Pak řekla,že máme možnost si zaplatit rychlejší výsledky na ty 4 chromozomy (3600,-),ale že u nás nejde s určitostí říct, na co se zaměřit, takže by nám doporučovala počkat na ten kompletní test. Na odběr jdu 8.6. a výsledky by měly být za 14 dní. Maras. Nechápu,proč to někde jde a někde nejde.

catherin89
3. čer 2011

@petlenka Ahoj,no u nás to taky nešlo vědět dřív,já si stejně myslim,že je lepší si počkat. budou mít více času to prouzkoumat a detailněji za jeden den by to třeba odfrkli co ty víš.. nezoufej,těš se na miminko a říkej si ať to dobře dopadne. já se modlila snad každým krokem.určitě to bude dobrý 🙂 vsadím se,že je tu kupa maminek co měla stejný problém a teď mají zdravé děti... ale chápu ty nervy

andin
14. pro 2011

Ahoj, jsem teď ve stejné situaci jako Petlenka, amnio jsem odmítla, UZ ve 20 týdnu byl v pořádku. Ale bohužel vysoké hcg a nízké PAPP-P z prvního trimestru mi pořád leží v hlavě. Nevíte, jak Petlanka dopadla? Už není aktivní, tak doufám, že to neznamená, že nakonec něco bylo špatně.

salomee
14. pro 2011

@andin ..a nemůže to být tím, že Ti krev vzali moc brzo? Může se to třeba stát, když je těhotenství o něco mladší, než podle výpočtu a odběr je naplánován třeba hned z počátku toho doporučeného rozmezí. Já jsem to tak měla, ty hodnoty přesně: jedno nízké, druhé vysoké přesně naopak, než to mělo být a vzali mi krev znova a pak už to bylo dobré. Ty hodnoty z ultrazvuku jsi měla v pořádku?

andin
15. pro 2011

Byla jsem tam sice hned na začátku 12 týdne, ale špatně to asi nebude, stáří těhotenství víme přesně. A podruhé mě na to jít nenapadlo, napsali výsledek negativní a to mi stačilo. Až později po triple testech začal genetik zpochybňovat NT screening a tak jsem zjistila, že mám ty hodnoty docela mimo. Jinak šíjové projasnění bylo ok a kůstka nevím, nic mi o ní neřekli, ale na UZ ve 20tt byla prý normální.

elana
15. pro 2011

@andin když Ti brali krev v I. trimestru, dělali NT skríning a ještě nabírali ve II. trimestru triple test, tak máš všechny podklady k tomu, aby genetik udělal tzv. integrovaný test, který je v současnosti nejpřesnějším pro záchyt Downova syndromu. Ty jednotlivé hodnoty nic moc nevypovídají, ale když se to zintegruje (na genetice mají program, který to udělá za ně, zohledňuje se tam i věk, váha matky atd.), tak by to mělo vyhodit poměrně přesné číslo. Takže jestli jsi tímto "prošla" (což předpokládám že ano, když jsi s genetikem mluvila), tak se snad nemusíš obávat, oni jsou spíš velice opatrní a řídí se tím, že raději 100 žen na plodovku zbytečně než 1, která má riziko velké a "nepůjde" (resp. nenabídnou jí to).

scvrcek
15. pro 2011

@andin jéé, holka, od pondělí do středy jsem se nervovala kvůli tomu samému..
první screening negativní - jen krev blbá, nízké papp 0,51 a vysoké hcg 3,28, jinak utz v pořádku, takže celkově negativní...tripply negativní, jenže na genetice se v tom začali šťourat, že ta krev byla tak špatná - no nakonec chtěli jen dovézt ty výsledky, a když viděli, že to bylo celkově negativní, nic neříkali, plodovku nedoporučili
Jinak to vysoké hcg jsem měla prý kvůli Utrogestanu, který jsem na začátku brala - teď už to kleslo v těch tripplech.
Takže hlavu vzhůru!

andin
15. pro 2011

Integrovaný test mi pak taky dělali, vyšel 1:57000, což je dobré. Ale pak nechápu, proč mě strašili, že vysoké hcg a nízké papp-a může být příznakem downova syndromu. A triple test taky prý nemá úplnou vypovídací hodnotu, protože jsem ve 14tt krvácela a kvůli tomu měla zvýšené AFP. Ale uklidnňuje mě trochu, že v triplu mi hcg kleslo na 1,77 MoM a to už snad není tak zlý, doufám.

elana
15. pro 2011

@andin hele, integrovaný test má 95% záchytnost DS, je to v současnosti skutečně to nejlepší, co je možno z těch neinvazivních testů provést (ačkoli jsou nyní triply zatracované, tak pokud se zintegrují s krví z I. trimu a s NT, tak to vyruší jejich častou falešnou pozitivitu a naopak se ukáže, že taky ještě "mají co říct"), takže s tímto výsledkem bych byla opravdu klidná. Věř mi, že vím o čem mluvím, když Ti říkám, že genetici jsou banda nadmíru opatrná a nepustili by Tě dál bez dalšího vyšetření (aniž by Ti ho nabídli, resp. někdy velice důrazně doporučili). Ano, vysoké hcg a nízký PaPP v I. trimu může být příznakem DS, to je pravda, ale proto se právě dělaly ty další testy (uzv, triply a integrace toho dohromady), aby se to riziko zpřesnilo. Roli tam hraje hrozně moc věcí (třeba ženy po umělém oplodnění mívají nižší PaPP, zřejmě kvůli hormonům, které užívaly při stimulaci, dále naopak vyšší hcg v testech, to zas způsobuje často Utrogestan, jak už tu psala Svrcek, dále stačí třeba u těch triplů abys byla nachlazená atd. a už je to zas jinde než to má být), ale když celkový test vyšel takhle, tak už nad tím nepřemýšlej, bádaly nad tím hlavy študované, řekly, že je to ok...tak věř, že to ok je. Samozřejmě že se někdy stane, že i přes negativní testy se narodí nemocné děťátko...ale kdybychom jako pacienti neměli věřit "riziku" 1:57000, tak by se žádné testy dělat nemusely, žejo...

andin
15. pro 2011

Nic jinýho než věřit mi nezbývá. Kdyby se v tom nezačali šťourat doktoři, mně by to ani nenapadlo a žila bych ve sladké nevědomosti. Niméně děkuju za uklidnění. Škoda, ze petlenka už není aktivní, opravdu by mě zajímalo, jak to s ní dopadlo, když měla téměř stejné hodnoty.

andin
15. pro 2011

@scvrcek A kolik ti vyšlo hcg na triplu? Já se bála, že 1,77 MoM je taky zvýšený, ale prý snad ne. Tak jsem ráda, že v tom nejsem sama.. Prostě se to asi stává. Taky jsem první trimestr brala léky, duphaston. Na to jsou ale dost rozdílné názory. Na porodnici.cz jsem třeba našla, že duphaston a utrogestan hcg rozhodně neovlivní.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru