Špatný triple test - zvýšené AFP. Jste na tom podobně?

fish
22. lis 2007

Ahoj těhulky.Minulý týden jsem byla na tripple testech a v úterý jsem se dozvěděla,že mám zvýšenou hladinu alfa-fetoproteinu-zvýšené riziko rozštěpu páteře,břišní stěny...Zítra jdu na genetickou konzultaci.Není tu někdo,kdo je na tom podobně nebo to měl taky tak a dopadlo to nakonec dobře?Potřebuju povzbudit,mám nervy jako špagát.

lucianas
22. lis 2007

Ahoj Fishi,
mě se nic takového nestalo. Ale snad tě povzbudí to, že od mé sousedky dvěma kolegyní v práci dopadly tyto testy špatně. Nevím, kolik pak absolvovaly vyšetření, ale nakonec se oběma narodily zdravá miminka. A věřím tomu, že budeš i ty stejný případ a že se budeš moci radovat ze zdravého mimíska, které ti bude dělat jen samou radost. 😉
Držím palečky, aby ti to zítra dobře dopadlo!!!!! Určitě dej vědět!

fish
autor
22. lis 2007

lucianas,moc děkuju za povzbuzení,hrozně mám strach.Ještě že jdu zítra už ráno na 9hod,do odpoledne by mně asi kleplo. 😖

lucianas
22. lis 2007

Budu na tebe myslet a doufat s tebou, že to dobře dopadne!!!!

lendy1
22. lis 2007

fish,
osobní zkušenost nemám, ale moje nej kamarádka a bylo to následovně:
1. dítě - tripple test byl O.K. a malá se narodila s vadou srdce, musela jít ve 2.letech na operaci a vše je už v pohodě
2.dítě - tripple test ji vyšil strašně špatně, nevím, jak se to přesně udává v nějakých číslech, ale prý to bylo dost špatné, podstoupila odběr plodové vody a několik důkladných ultrazvuků a malá se narodila v pořádku a je zdravá.

Takže i když máš špatné testy, pro jistotu si nech udělat důkladný ultrazvuk a pak záleží na tobě, jestli půjdeš i na odběr plodovky-většinou to dr. doporučují při těchto špatných testech, ale osobně neznám nikoho,kdo by testy měl špatné a pak se mu narodilo postižené dítě. Myslím, že kdyby byl opravdu problém, tak to ti dr. brzy zjistí.

Fish, neboj, uvidíš, že to bude dobrý. Hlavně žádný stres, miminko bude určitě v pořádku, musíš tomu věřit...

fish
autor
22. lis 2007

Já už jsem toho od úterka,co jsem se to dozvěděla přečetla tolik,že bych mohla dělat přednášky.Je fakt,že jsem narazila jen na jeden příspěvek maminy,které vyšel tripple špatně a taky se jí narodilo mimčo s Downem.Jinak co jsem četla,tak většinou nakonec všechno dobře dopadlo.Ale stejně se hrozně bojím.Červíček pochybností hlodá....

kinsli
22. lis 2007

Ahojky fish, já jsem byla na amniocentéze včera. Na genetice s tebou a manželem sepíší rodinnou anamnézu a pak jdeš na odběr plodové vody. Samozřejmě ho můžeš odmítnout, to je na tobě. Já sama bych postižené dítě nechtěla, tak jsem raději šla. Měla jsem to všechno na rychlo, v úterý mi volali z gyn. že mi nevyšly tripple testy a ve střebu jsem už letěla do nemocnice. Tak jsem o tom nic moc ani nevěděla. Každopádně mě pak doktorka na genetice říkala, že je dobré mít s sebou na ten odběr diskmena, no prostě něco s hudbou, aby jsi se na samotný odběr nesoustředila. Co je blbé tak už je to braný jako zákrok, mamžel sice s tebou musí jít jako doprovod, ale čeká v čekárně. To já jsem před tím nevěděla takže to byl pro mě docela šok. Ale jinak se fakt není čeho bát, já jsem rozhodně žádný příklad hrdinství nebyla, ale fakt to moc nebolí. Jen je to spíš nepříjemný a pak ten vpich cítíš, já když vstávám z postele tak mě to ještě bolí. Měla by jsi pak po odběru 3 dny ležet a 3 týdny klidový režim. Píše se neschopenka. Budu Ti držet pěsti a zítra dej vědět.
Jinak nám vyšel down. choroby 1:240

jabber
22. lis 2007

kinsli - to je asi jak kde, se mnou byl manžel normálně uvnitř. Já jsem sledovala celou dobu obrazovku s ultrazvukem, manžel taky a doktor nám říkal co právě dělá a kde je mimísek, takže na ten vpich jsem se nesoustředila vůbec. Nemohla jsem se vynadívat na to stvořeníčko 🙂

jabber
22. lis 2007

fish, kinsli - držím vám pěsti, ať je všechno v pořádku 😉

paolin
23. lis 2007

hodnoty screeningu krve jsou pry nastaveny hodne nizko. aby se zajistily pripadne problemy. hodne holek ma atypicke vysledky, ale to nakonec nic neznamena(muze to byt treba vyssi hladila HCG). a i kdyz vyjde pozitivni screening, tak jen 95% deti ma pak nakonec Down. drzim palecky, at je vse OK!

holcicka kamaradky se narodila s rozstepem patra. na UZV nic nenasli, az pri narozeni. v roce sly holky na plastiku a ted je mala uplne v pohode. trochu neprijemne byly zacatky, kdy bojovali s pitim. ale vychytaly specialni dudliky a vse bylo OK.

fish
autor
23. lis 2007

Holky,tak jsem zpět z té genetiky.Vypadá to,že je to snad v pořádku.Úplně klidná sice budu až po UZ ve 20.tt-cca za 2týdny,ale myslím,že můžu být klidná.To zvýšení je fakt jen mírné,hraniční hodnota toho AFP je 2,5 a já mám 2,45.Prý to může být způsobeno tím,že mám nízko položenou placentu(zatím překrývá děložní hrdlo).A taky je to věkem.Dr.říkal,že kdybych nebyla ve věku nad 35let,tak by mi to riziko ani nevyšlo a vůbec bych na genetiku nemusela.Všechno ostatní je dobré.Riziko na Down.syn. je ještě menší než 1:50 000.
Takže závěr ve zprávě:
Vzhledem k věku jsme konzultovali možnostAMC,paní má ale screening na Down.syn. dobrý,jen trochu vyšší AFP,proto počkáme na podrobný UZ.
Tak je snad opravdu všechno OK.paolin,rozštěp patra by mi nevadil,to se dá upravit.Měla jsem strach spíš z rozštěpu páteře,břišní stěny ap.

lucianas
23. lis 2007

Ahojky,
fish - to jsem moc ráda, že ti to vyšlo dobře a že můžeš být klidná. Věřím, že ti vyjdou dobře i výsledky z UTZ v tom 20tt. Budu ti držet palečky, aby vše bylo v pořádku.

petruna
23. lis 2007

fish : u rizika roštěpu je dobré, že se to dá snadno zjistit podrobným ultrazvukem, takže po UTZ ve 20 týdnu už budeš vědět definitivně, jak na tom jste. A verim ze dobre !! V tomhle případě mi příde plodovka jako zbytečný risk (je tam 1 procento riziko potratu)
Neco jineho je u rizika downa, tam UTZ nestaci....vetsinou se chodi na plodovku prave kdyz je riziko downa. Kdo downa nechce, tak ho dobry vysledky z plodovky dost uklidni. Taky jsem se tu nesetkala s maminou, ktere by se spatne triply potvrdili spatnou plodovkou. Ale nic neni stoprocentni....zadne vysetretni neda naprostou jistotu, ze se mimi narodi uplne zdrave. Kazda mamina, at uz jde nebo nejde na plodovku musi proste jen doufat...
Vim o holkach, co meli vsechny testy v poradku a downik se jim stejne narodil a naopak o holkach, co jim vyslo vsechno mozny blbe a maji zdrave deti.... 😕

paolin
23. lis 2007

kamaradce rostep u dcery UZV nezjistili. vedeli, ze tam asi bude, ale az po porodu se ukazal.
pri UZV se meri sire sije, pokud je zmerena hodnota vysoka, udelaji se krevni testy a pak pripadne vysetreni plodove vody.
tak at je vse OK!

fish
autor
23. lis 2007

Já bych do té plodovky šla jen kdyby se něco našlo na tom UZ(ale to snad ne) nebo kdyby ty hodonoty byly hodně zvýšené.Navíc v případě rozštěpů páteře a břišní stěny(což je můj případ)je jen 90% spolehlivost,že se tyto vady z AMC odhalí.Down je 100%.

fish
autor
23. lis 2007

paolin,ta šíře šíje se měří v I.trimestru(tzv. šíjové projasnění-tloušťka kožní řasy).To jsem měla v pořádku.

paolin
23. lis 2007

jasne :o) ve 12.tt. mas pravdu 🙂

petruna
23. lis 2007

paolin : mě bylo řečeno, že na genetickem UTZ ve 20 tydnu se rostep patere a brisni steny pozna.... 😕 , teda me ho aspon kontrolovaly a vse v poradku.
Tak nevim, jestli lez aby nebyl na UTZ videt...
downa UTZ neodhali ani nepotrvdi na 100 procent..Jen muze rict dalsi rizika. kamaradka mela spatny triply na downa (docela dost)) a i na UTZ mela dva znaky downa (na plodovku nesla) a kluka maj zdravyho...

listicka77
23. lis 2007

Tak nevím, mně teda gyn na UTZ ve 20tt říkal, že je i spolehlivě vidět, že tam není rozštěp patra a dokonce rtu!

paolin
23. lis 2007

no, tak ze ti to rekli, je jedna vec. to, ze nektere rostepy patra nejsou viditelne je realita. a kamaradka je toho dukazem. nechci se dohadovat. je to proste fakt. 😵
jak pisu, na UZV se meri sire sije a pokud je zmereny rozmer vysoky nebo vyssi, posle se maminka na vysetreni krve a pripade plodovky. v 95% pozitivnich vysledku na Down se narodi zdrave dite. coz je velmi pozitivni 🙂

paolin
23. lis 2007

mimochodem, ja pisu o rostepu patra. coz muze byt krome mekke tkani i na kosti.

listicka77
23. lis 2007

Paolin, já ti věřím, že ten případ znáš. Jen říkám svou zkušenost. Možná záleží i na kvalitě UTZ a třeba i na tom, jak je mimčo natočené (protože vidíš je kolmé řezy).

paolin
24. lis 2007

to je pravda, ze nekdy uz je UZV sonda proste stara a na novou neni. ono u rozstepu patra je to tezky. pres kosti to nemusi byt videt. no, hlavne, ze budou miminka zdrava 🙂

kamca21
15. únor 2011

Ahoj chtela sem se zeptat, moje mamka ma 39 let je v17 tydnu. Vsechny testy z krve mela vporadku sla ale na odber plodove vody a tam ji vysla nejaka zvisena hodnota ze by snad male mohlo mit rostep patere nebo brisni steny. ☹ Chtela sem se zeptat jestli nevite zda je odber plodovky opravdu stoprocentni. moc dekuji

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru