Test na toxoplazmózu. Je hrazený pojišťovnou?

leuse
17. srp 2007

ahoj holky, doktor se mě ptal, zda budu chtit udělat test na toxoplazmozu. Nevite jestli je to hrazený pojištovnou a zda je to nutné? do styku s kočkama nepřijdu, ale mám obavy, aby něco nebylo na zelenině, co občas dostanu od rodičů.. díky za rady.

wrtulka
17. srp 2007

ahojky,
já si doktorce naopak říkala o to jeslti by mi test neudělala. Tvrdila mi že je to pro miminko nebezpečné, pouze v případě že bych otěhotněla a měla tu nemoc jako akutní.. Nebo jak to napsat, prostě že bych jí právě prácházela.. Prý se projevuje jako silná chřipka, horečkama a tak..
Pokud ji prý nemám, a někdy jsem ji prodělala tak se může maximálně stát, že mám v krvi obranné látky a ty by dělaly zase problém jen v případě že by jich bylo hodně. A na to by se test dělal až v těhotenství.
Tak mi to pověděla moje gynekoložka.
Tak jsem jí věřila..
W.

daluri
17. srp 2007

Ahoj, já mám taky dilema, mám tři děti, 4té má přijít na svět v březnu. U těch tří jsme psa ani kočku neměli a teď jo, tak se taky bojím, ať neco nechytnu, ale všude píšou, že se to přenáší, při uklízení hovínek, je nutné mít rukavice. To by mě zajímalo, kdo to uklízí jen tak 😝 . No a pak, když by do hlíny na zahradě kočka nakadila a já bych tam třeba plevala.. Přímo z přítomnosti či z hlazení nic, no tak snad nic nechytnu. Jinak, že člověk to má v sobě, u někoho se to může projevit, jiný zas má protilátky...ale přesně nevím, jak to je 😨

michaelac
17. srp 2007

Ahoj, tak já mám doma taky kočičku a těhotenství proběhlo v pohodě. Doktor mi říkal, že ta nemoc se u kočky projeví pouze jednou za život (jako že se přenáší) a že by to byla blbá náhoda, kdyby zrovna v době těhotenství a co se týče trusu, tak pokud budeš používat rukavice je to ok......prý pokud trus "nesníš" nejsi přímo ohrožena. 😉
Tak krásné těhotenství....Míša

adrianav
18. srp 2007

ahojki, toxoplazmoza pojistovnou hrazena je,muzes si o ni pozadat kdykoliv za tehotenstvi.Ale protilatky se u tebe projevi nejdrive az 6 tydnu po nakazeni...jenze moznost nakazy je tak miziva,pokud dodrzujete zakladni hygienicka pravidla,ze bych to ani neresila.....pokud mate doma kocicky tak vyklizejte zachodek kazdy den, protoze toxo se v kocicim trusu stane infekcni az po 24hodinach...a pokud mate kocku vylozene domaci co nelovi mysi a tak, tak bych toxo ani neresila.....my mame kocky 2,navic jednu co chodi ven a v pohode 😉

leuse
autor
20. srp 2007

děkuji moc holky, kočky doma ani nemáme 🙂 Tak se na to vybodnu 🙂

baruna
20. srp 2007

Nechci vás holky nijak strašit, jen chci vyvrátit jeden mýtus. Pravděpodobnost, že chytíte toxo od kočky je miminální. Mnohem větší pravděpodobnost je u např. zpracování syrového masa, nebo při jeho špatné úpravě.
Kočka může být přenašečem toxo jen 1x za život - musí mít průjem a navíc se to ve výkalech rozjíždí až 3 den. Takže od kočky chované doma je možnost nulová - pokud se pravidelně čistí záchod.
A prý toxo prodělala většina z nás a ani o tom neví 😒

pajule1982
21. srp 2007

Jo jo to je pravda ja byla loni na vysetreni u doktora, protoze jsem si nasla boulicku v trisle a on me poslal na krev, zjistili mi prodelanou toxoplazmozu. Nevim z ceho, doma jsme zvire nemeli. Je ale mozne ze pokud nekdo ji treba jahody ze zahonu a neumyje si je muze tam byt vselicos trus, vykaly, nejen od kocek, ale taky hlodavcu. no proste muzete to mit a ani to nevite...

lenkazdenek
21. srp 2007

Tak mě můj doktor tvrdil,že když náš kocour nechodí ven a prožil celý život doma tak se nemám čeho bát akorát nemám měnit kočkolit

leuse
autor
22. srp 2007

tak já nevím, asi si ten test nechám udělat, když to platí pojištovna, tím nic nepokazím, každej má jinej názor a babo raď 🙂 Kočky jsme doma neměli, max jsem si někde nějakou pohladila, toť vše... Ale rodiče mají zahrádku a samozřejmě vypěstěnou zeleninu mi posílají...

kasli
22. srp 2007

No mi máme kočky doma, a nic se nestalo! Aakorát jsme od začátku těhu nesáhla na kamínky a vyměňuje je manža 😝
Testy na toxo mi ani Dr. nenabídl, pokud to je hrazené pojišťovnou, tak pro klid v duši bych si ten test asi nechala udělat, ale jináč je to zbytečný. Pokud by náhodou nebylo něco v pořádku, tak se to ukáže i na dalších testech, kterých se v těhu dělá kvantum 😉

bihan
24. srp 2007

Mám pocit, že test na toxo je jedným zo základných testov ako HIV a žltačka hneď na začiatku tehotenstva a ak nie je, rozhodne by som sa nechala otestovať... človek nikdy nevie...
A hlavne babulky, už tu niekde diskusia o toxo bola, ale v princípe ide o to, že chudák tie mačky ani v takej miere nemôžu za to, čo im prisudzujeme..
Najrýchlejší spôsob, ako dostať toxoplazmózu je z tepelne neupraveného mäsa alebo zle umytej zeleniny... Mačka, tak ako človek, dostane toxoplazmózu len raz v živote a už je voči nej imúnna.. No a na záver, cca 80% populácie toxoplazmózu prekoná a ani o tom nevie...
V tehotenstve je dosť nebezpečná, takže ak ste ju ešte neprekonali, treba si trošku viac dávať pozor na to, čo zjete, ale to si treba dávať aj kôli listerióze a neviem čom u ešte 😉

liaa
25. srp 2007

Ahoj děvčata.Já ted nedávno podezření na toxopl.řešila.V běžných těhu testech se nedělá ale při zákl.odběrech,by Vám ji gynekolog na požádání měl udělat.(pokud je tedy alespoň trochu vstřícný).Já si ji nechala udělat v laborce na ,,hradí pacient,společně s listerií)Chytla jsem nějakou virozu a nebylo mi fakt dobře-tak pro jistotu.Můj gynekolog i imunolog měl ovšem dovolenou a jiní lékaři(náhradní gynek.a obvodní)mi tyto testy odmítli udělat ačkoliv jsem měla vážné důvody.Takže jsem si sehnala žádanku a vše si zařídila sama.Učet teprve čekám ale bude to přibližně 800Kč za toxo a asi 500Kč za listerii.Hledala jsem ale další informace na internetu a zjistila jsem,že pokud je žena těhotná a má doma kočku,je dobré nechat udělat test na toxo samotnému zvířeti.V laboratoři přesně zjistí,zda pro vás zvíře může znamenat reálné nebezpečí,nebo zda už vás nemůže nikdy nakazit.Takže naše kočička byla chuděra také na odběru.Na výsledky z laboratoře čekám.Ale rozhodně jsem v situaci,kdy se mi vyplatí mít o tomhle přehled a nedělat si alespoň s tou toxo starosti.

svetluska.l
27. srp 2007

Ahoj holky,ja se dneska ptala gynekolozky,ale rekla mi,ze bych si musela 1000Kc zaplatit na test a ze mam mit doma zdravy kocky 😠

leuse
autor
27. srp 2007

tak to je teda přístup :(

lenkazdenek
27. srp 2007

Svetlusko,no to snad nemyslí vážně? 😒

liaa
27. srp 2007

Ahoj Světluško.Tak já zažila podobné jednání.Už jsem se o tom v rubrice porodní babička zmínila ale napíšu Vám to zde znovu.
Před nějakým časem se mi v sobotu udělalo náhle zle.Manželovi také ale v mírnější formě.Později se přidala zimnice,průjem,nechutenství.Řešila jsem to běžnými prostředky(dieta,pitný režim,přírodní uhlí)
Jenže do pondělí se to zhoršilo a přidala se i bolest hlavy.Radila jsem se s,,porodní babičkou"(zdejší téma)a ta navrhla raději konzultovat věc s lékařem,když jsem těhu.Volala jsem tedy svému gynekologovi-měl dovolenou.Volala jsem své obvodní.Ta mi řekla že Listorioza je jen z ovcí a ty přece nepěstuji a pokud mi to do pár dnů nepřejde,že mi udělá test na salmonelu.Ještě mi radila,že pokud bych ale přestala cítit pohyby či krvácela,ať jdu do porodnice(no nejsem padlá na hlavu,to vím taky)
protože mne nedávno škrábla kočka a podebralo se mi to a protože jsem měla nepříjemný pocit aby to nedej Bože nebyla Listerioza,rozhodla jsem se nevzdat a žádat odborné vyšetření dál.
Volala jsem tedy náhradnímu gynekologovi.Popsala jsem mu,jak se onemocnení u nás doma vyskytlo a že já mám příznaky den ode dne silnější.Navrhla jsem mu,že bych pro jistotu chtěla testy na Listeru a Toxo.Že si uvědomuji,že nejsem jeho pacientka ale zda by byl ochoten mi je napsat a já si je ráda uhradím.CHvilku přemýšlel a pak mi řekl,že už ví co mi je.Že jsem se asi před měsícem musela pohádat s manželem a mé střevní potíže jsou toho důsledkem,.Tedy že jsou psychosomatického původu.Zmohla jsem se už jen na to,že mne ale i bolí v krku a že podobné příznaky onemocnění má i manžel-odvětil,že jsem ho nepochopila a tím jsme se rozloučili.
No..Asi 10 minut jsem tu nehoráznou drzost rozdýchavala doma na židli a přemýšlela,zda se mám smát či plakat.
Pak jsem se rozhodla poradit se svým imunologem.(pro imunitní defekty jse pod jeho dohledem)Bohužel i on byl nečekaně momentálně na pár dnů zcela mimo.Naštěstí jse mohla vše říct do telefonu jeho asistentce.Ta teda takovým jednáním bylarozčarovaná.Z důvodu nepřítomnosti pana doktora mi mohla žádanku vypsat,ale pouze na ,,hradí pacient".Což je člověku tak nějak jeno,když se bojí o život miinka aby nic nezanedbal.Takže po příchodu žádanky jsem si vše sama zařídila.
Četla jsem příběh maminky,které děťátko zemřelo na Listeru.Tato maminka byla 10 dnů v průjmech,zvracení a horečkách.Vše se řešilo až když dítěti nebylo pomoci.Tak si kladu otázku?Jak dlouho chtějí lékaři čekat?Pokud čekají týden,zda to dotyčnou maminku nepřejde,pak další týden-než přijdou výsledky testů-to vše je hra o čas,který liknavostí lidí může miminko ztratit.
Samozřejmě si uvědomuju,že případů ohrožení Toxo i Listerií není mnoho.Ale jsou.!!!A když si je těhotná žena ochotna pro svůj vlastní klid si testy nechat udělat,zaplatit,vyzvednou výsledky a jediné,co po lékaři chce je vypsání žádanky-která zabere tak minutu času...skutečně nevím v čem je problém..Mimochodem by mne zajímalo,zda by stejný lékař byl podobně flegmatický vzhledem ke své vlastní těhotné ženě...

svetluska.l
28. srp 2007

Holky tak to teda ziram...nekdy mi prijde,ze nejsme zeny privadejici na svet novy zivot,ale neodbytne a otravne mouchy,co dorazi na pani doktorku ci pana doktora a furt po nich neco chteji...manzel rikal,ze sme na tom podobne jak za stredoveku,kdy si kazda musela pomoct sama 😠

terra
28. srp 2007

Když jsem byla těhu,tak jsem doktorovi řekla,že mám edoma pokojovýho kocoura a on mi nechal udělat test na toxo - byl samozřejmně negativní s hodnotami které odpovídali tomu,že jsem toxo už v životě někdy prodělala.Byl zadara. Kočku máme doma už přes 20 let - teda né jednu 🙂 tato je druhá 😀

Bylo mi řečeno,že když jste v kontaktu s kočkami,tak toxo s velkou pravděpodobností proděláte.
Pokud v kontaktu nejste a otěhotníte,tak je větší pravděpodobnost,že se nakazíte ze špatně upraveného masa,než od kočky. Bylo mi přímo řečeno,že bych to hovínko musel pozřít,nebo ho brát do ruky a neumýt si ruce.
Ještě pozor na sliny,ale tohle všechno se týká těch,které v životě do kontaktu s kočkou nepřišly,kočku si nově pořídily a hned na to otěhotněly.

Já během těhu pro jistotu neměnila kocouří záchod,ale s kočičákem jsem se běžně mazlila.

Myslím si,že se kolem toho dělá zbytečný humbuk - je třeba jen dodržovat základní hygienická pravidla 🙂

liaa
28. srp 2007

To je Terro fakt to onemocnění není tak časté.Na druhou stranu-je lehké být v klidu když je člověk v pořádku a ví,že mu spíše nic nehrozí.A jinak se člověk cítí když jemu samotnému je dost zle,příznaky mohou odpovídat a lékař ti testy neudělá.Kdybych si neprožila to,co se mi stalo-nikdy bych si s nějakou Toxo také nelámala hlavu. 😉

terra
28. srp 2007

Lio já tvůj příspěvEk nečetla - nějak jsem jej přeskočila.No musela jsi prožívat perné chvíle to ti věřím ☹
Navíc pokud máš oslabenou imunitu,nic nemůžeš zanedbat či nechat na náhodě - chápu.

leuse
autor
4. zář 2007

tak si to představte, dnes jsem byla u doktora, chtěla jsem si nechat udělat pro jistotu a klid toxo a on mi řekl, že to stojí 600,- že to pojišťovna nehradí. Nemůžete mi někdo poradit, jak mu dokázat, že to hradí, když to některý těhule platit nemusí? je v tom pěknej bordel.. moc díky!

leuse
autor
5. zář 2007

tak jsem si dneska volala na pojištovnu jak to vlastně s tím placením je. Pokud doktorovi řeknete, že máte doma kočky a bojíte se, že to máte a on bude mít důvod předpokládat, že toxo můžete mít, jsou testy zadara. Ale když je to jen vaše přání a on si myslí, že ji mít nemůžete, tak si to platíte. Dobrý, ne?
to kdybych věděla, tak tvrdím, že mám doma koček plno.

liaa
5. zář 2007

No..Já myslím,že také záleží hodně na ochotě!!Nevěřím,že by pojištovně musel ,,podepisovat"že má těhu pacientka doma kočku.Lidově řečeno na tobě ušetřil!!

svetluska.l
6. zář 2007

ja to mela stejne holky,uz jsme to tu psala...me rekla,ze to pojistovna nehradi,ze si muism zaplatit okolo 1000Kc a ze kdyz sem tehotna,ze mam mit kocky doma zdravy a vic se se mnou nebavila...uz jsme s erozhodla,ze jestli bude na pristim UTZ vse ok,tak od ni odejdu,snad me prevezme rovnou porodnice v Podoli...

anakonyes
6. zář 2007

Ahoj holky, já jsem chtěla test na toxu, protože dělám pošt,.doručovatelku a v poslední době jsem chodila i do ghett, kde lítaj po chdbách krysy, kde se opravdu bojíš na cokoli sáhnout. Kolikrát i dobrý čtvrti musíš lézt ke schránkám přes popelnice a podobný chuťovky... nepřišlo to doktorce jako pádný důvod k testům a prý by už stejně bylo pozdě, kdyby náhodou vyšli pozitivní... 😖
A to jsem o jedno těhu letos na jaře přišla, tak jsem myslela, že by jako mohla chtít sledovat víc. Jenže to jsou ty limity na výkony. Jinak je to super doktorka, pěčlivá a tak, ale krev mi nevzala ani na potvrzení těhu, to radši za 14dnů další utz... Přeju štěstí všem 🙂

leuse
autor
7. zář 2007

no je to děs, holky. Fakt dneska člověk neví s čím se setká. S doktorem se hádat nechci, že na to mám právo, chci k němu chodit dál, protože je jinak dobrej... Tak vám všem přeju štěstí, aby vše bylo ok

daluri
14. zář 2007

Tak holky, včera jsem byla u dr na kontrole a sestra mi zapisovala výsledky krve, co mi brali v srpnu, bylo to v 8týdnu, brali to skupinu,HIV, syphilis atd a taky na toxoplazmozu, tak vám to tu jen píšu, protože jak jsem si četla ty Vaše příspěvky, že třeba musíte žádat o toxo, tak to mě překvapuje, protože si myslím, že to je nebo by mělo být v tom základním vyšetření.. Jinak mi brali včera krev na vady, příští týden si mám volat na výsledky, tak to bude týden napětí, snad bude vše Ok, držte palce 😉

liaa
14. zář 2007

Bude to OK Daluri!!A z z tohoto příkladu je vidět,že skutečně záleží na ochotě a svědomí lékaře!!!Také určitě na tom,jak se mu v ordinaci vede.Zdá se,že někde šetřej,jak se dá.Následky jim jsou tak nějak jedno...že...

daluri
14. zář 2007

Díky za podporu Liaa. Vidím,že čekáš mimi v lednu a dítka máš přibližného věku jak já, tak jsme se už zapojili do školního ruchu, viď!? Děcka zatím nosí jen lístky o kč, zaplatit ten prac. sešit, tamten prac. sešit, třídní fond, děs! Během týdne jsme do školy vrazil kolem dvou tis., hrůza! 😠

zuuzza
14. zář 2007

Ahoj holky, tak já toxo měla asi tak před třema rokama, přišli mi na to tak, že mi dělali kompletní odběry krve, prostě úplně na všechno, nnoa tam se to zjistilo. Jelikož jsem ale neměla žádný ty příznaky, co jinak bejvaj, tak jsem nedostala ani ty šestitýdenní antibiotika. Jenom jsem musela pravidelně dojíždět do infekční poradny, kde my to sledovali, no a když už se zdálo vše v pohodě, tak jsem mohla otěhotnět. I tak jsem ale měla trochu strach, ale dr.na gyndě mi nechala udělat testy na toxo hned a pak asi ještě jednou či dvakrát, no a naštěstí bylo vše OK. No jinak kočky jsme doma neměli, takže bůhví, kde já k tomu přišla, jo a nic jsem za ty testy neplatila, ale to bylo asi jiný, že to prostě kontrolovali, páč jsem to předtím měla

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru