Test na toxoplazmózu. Je hrazený pojišťovnou?

leuse
17. srp 2007

ahoj holky, doktor se mě ptal, zda budu chtit udělat test na toxoplazmozu. Nevite jestli je to hrazený pojištovnou a zda je to nutné? do styku s kočkama nepřijdu, ale mám obavy, aby něco nebylo na zelenině, co občas dostanu od rodičů.. díky za rady.

helulicek
9. únor 2010

No vidíš!!!! sem ti říkala, že se není čeho bát!!! 😉 Jsem ráda, že to dobře dopadlo a máš dobré zprávy. Hele a kdo ti to říkal s těma dvouma rokama???

milada2
9. únor 2010

Ahojda holky, můžu popsat své vlastní zkušenosti s toxoplazmozou, kterou jsem prodělala v dětství, ve 2. třídě. Byl to docela mazec. Byla jsem delší dobu pořád nemocná. Ale fakt pořád. Pak jsem jednou spadla z prolézačky (jen z nízkého stupínku) a do druhého dne jsem měla plné koleno vody. Pak jsme chytla příušnice a byla jsem skoro na umření. Díky nim jsem se dostala na infekci. A tam jednu skvělou paní doktorku naštěstí napadlo udělat mi testy na toxoplazmozu (měla jsem i uzlinu v tříslech). A byla pozitivní. Prý právě kvůli toxoplazmoze jsem byla pořád nemocná - tělo bylo oslabené a každá nemoc a úraz probíhaly mnohem hůř než normálně. Poležela jsem si 6 týdnů na infekci, pak nějakou dobu probíhaly pravidelné kontroly.

milada2
9. únor 2010

Jo a zvíře jsme do té doby žádné neměla. Jen právě ve chvíli, kdy mi to zjistili jsme měla chvilku křečka a ten musel z domu 🙂 a zakazovali mi stýkat s jakýmikolivzvířaty. Pravděpodobně jsem to prý chytla venku, např. z pískoviště, protože kolem baráku lítala spousta potulných koček.

extravaganca
9. únor 2010

helulicek:No mě se taky parádně ulevilo 😀 Teď prostě snažení vynecháme a po dobrání antibiotik hurá opět z vesela do toho 😵 O těch dvou letech psala eloana na předchozí straně.Ale jak jsem psala.Podla primaře z infekčního je to capina jak blázen.Po přeléčení dokonce ani nemusím chodit na kontrolní testy.

helulicek
9. únor 2010

No to já taky nechodím, ani malej nikde nebyl. A tys měla nějaký příznaky?? nevím, možná jsi to psala, ale já nečetla celou diskuzi 😅
Já totiž o tom vůbec nevěděla 😕 Jsem ani nekašlala, nehorečkovala atd. prostě nic, až mi udělala gyndařka při zjištění těhu krevní testy 😅 Takže radost vystřídal strach, ale věřila jsem celou dobu, že to bude dobrý a maličký to vydrží. Buď ráda, že to máš teď, aspoň pak budeš klidnější, já si zažila pěkný nervy a to nejen ze strachu co bude ale i z jednání personálu na infekčním. Ti mě s.ali a stresovali víc než celá nemoc.
Tak teď už aby se jen zadařilo těhu co?? Moc držím palečky 😉

eloana
9. únor 2010

ahoj holky o 2 letech jsem psala ja. Ale mam to z druhe ruky -teda od zname co ji mela -ale ona je trosku opatrna takze asi radeji 2 roky cekala.
Mozna ,ze drive to bylo trosku jinak je to taky 10let zpet.
ku prikladu spoluzacka toxo mela a byla i v nemocnici -ted kdyz bude chtit mit dite musi ji na infekcnim i presto hlidat.a to ji prodelala jako 6 leta.

eloana
9. únor 2010

taky to slo podle me hodne dopredu.Kdyz ja mela napriklad spalu -lezela jsem 14dni na infekcnim...
A ted ?ted se berou antiobiotika a mala byla doma tyden🙂
proto jsem psala ,ze se doporucovalo 2 roky neotehotnet
to same kdyz se chytne toxo v 1trimestru....drive znelo jednoznacne potrat.Nyni to je pry ta nejkrajnejsi moznost-leci se to antibiotiky

eloana
9. únor 2010

milada2---no drive se ot trosku prehanelo.
Ja se o toxo zacala zajimat pri prvnim tehotenstvi- kdyz jsem to rekla doktorce -hlavne to ,ze cely zivot mela doma kocky spala s nima v postely -kocky normalne behaly venku.Rekla mi ,ze jsem ji urcite jako dite prodelala.
A neprodelala.
takze mit doma krecka vubec nevadi ani kralika atd.... jedine tak ,ze bys ho pozrela spatne tepelne upraveneho.
Ano jedine zvire, ktere to prenasi je kocka.Ale nakazila byses jedine ,ze bys pozrela vykaly a to 24hodin stare🙂
takze spis se clovek nakazi -spatne tepelne upravenym masem. Nebo tatarak,krvave bifteky atd......
a dale spatne umytou zeleninou ze zahradky-(kocka se tam muze vykalet)
Znam zpoustu lidi co prodelala toxoplazmozu a vubec doma nikdy kocky nemeli

mmmk
9. únor 2010

Milada, nekde u doktora jsem cetla, ze toxo muzes chytit prave i treba ze spatne umyte zeleniny, co dosla do kontaktu s pudou, kde ty bakterie byly. Dokonce to z toho mela i jedna uzivatelka z konika.

helulicek
9. únor 2010

No tak já jsem vyrůstala celej život s kočkama a nic. Co bydlím s manželem tak ve styku s kočkama vůbec nejsem a chytla jsem ji, no není to na naštvání 😠 Může to být např. ze špatně umyté zeleniny, z půdy, i z masa - stačí špatně umytej nůž a použít ho na něco co se tepelně neupraví...myslím, že nejrizikovější je kuřecí, ale to si nejsem stropro jistá 😉....

extravaganca
10. únor 2010

helulicek:Já žádné příznaky neměla.Jen jsem měla zvětšené uzliny(měsíc zpět),ale přičítalo se to probíhajícímu zánětu trojklanného nervu,ale primář říkal,že to mohl být právě vrchol probíhající toxoplazmozy.Ty hodnoty které jsem měla už prý z toho akutního stavu přecházeli do "normálu",ale pro jistotu mě přeléčí,právě kvůli té rodině.Jsem ráda,že mě to potkalo teď.A jak jsi psala..mohla jsem to chytit z čehokoliv(obrazně řečeno).Kočku ve svém okolí nemám.Tak to bylo nejspíš z jídla.

eloana
10. únor 2010

ahoj-nejcastejsim-zdrojem--je-kralici-maso-proto-je-lepsi-ho-nechat-premrznut
pak-hovezi.
veprove-a-kureci-jsou-spise-zdrojem-salmonel.
je-to-retezec-nakazena-kocka-se-vykali-kralik-sezere-travu-seno-atd....
to-same-skot
extravaganca-kazdopadne-je-to-lepsi-ze-jsi-ji-prodelala.Uz-mas-na-ni-protilatky
a-v-tehu-to-je-jedine-plus

sovicka_
22. zář 2010

potřebovala bych poradit.
Jsem po IVF, osmý týden těhotenství. Chováme kočku, kočka koná potřebu striktně jen venku, doma žádnou nádobu na hovínka nemá, nechodí ani k nám na zahradu. Je to nalezenec, zhruba 3-4 roky starý, kastrovaný kocourek. Dá se říct, že přes den je vesměs doma, v noci se toulá po venku. Výjimečně přinese na práh domu myš (stalo se to asi 4x 🙂)
Mám nějak řešit případnou nákazu toxoplazmózou? V CARu mi řekli, že můj gyn by mi měl udělat test, ale u něj jsou tak dlouhé objednací lhůty, že se mi nechce kvůli odběru to nějak hrotit. Dělá to běžně i obvodní doktor, když bych si tam naslepo dojela a ten odběr chtěla (a případně si ho i zaplatila)? Nebo si myslíte, že vzhledem k povaze naší kočky je to zbytečné?

betuse
22. zář 2010

@sovicka_ Ahoj, já patřím mezi snažilky, ale test jsem si nechala udělat už teď- kočky máme od mala. udělala mi to na gyndě na požádání a bezplatně, prý to udělá i obvoďák. Trvalo to týden. Výsledky-- toxoplazmózu jsem prodělala, ale už je to dýl, takže léčba není potřeba a už jsem teď vůči ní imunní. Uffff 🙂

sovicka_
22. zář 2010

Díky za info, tak já si dojedu k obvodní.

acacia
15. dub 2013

Podle předního českého parazitologa prof. Jaroslava Flegra má toxoplasmu 1/3 populace. U lidí nad 65 pak každý druhý. Trochu mě tedy překvapuje, jak se tu vzájemně některé ujišťují, že není šance ji dostat.

pindruscha
28. dub 2013

acacia má pravdu, podle nějakého výzkumu ji u nás má asi třetina národa, dokonce ve Francii ji má mít zhruba 70% lidí. Slyšela jsem, že prý tam probíhá nějaký výzkum týkající se dopravních nehod - jestli lidi s toxo mají zpomalenější reakce a nakolik to může ovlivnit řízení a nehodovost.... 😎
Já mám doma taky číču, záchůdek čistím pravidelně, často desinfikuji, myju si ruce i když ji jen pohladím, ale často se mi stane, že mi, mrcha, dá pusinku na tvář, když se lísá. Už by jí měl být za měsíc rok a četla jsem, že toxo kočky prodělají do jednoho roku a pak už jsou v poho, tak v to doufám.... 😕

betkanezbedka
29. říj 2013

takze jen takove to zhrnuti, nakolik mi tady chybi vice faktu:
I latentni forma toxoplazmozi neni uplne neskodna, nakolik vytvari v tele cysty. A to nejcasteji v mozgu, ocich nebo srdci.
Taky ovplyvnuje uroven dopaminu v tele. To zpusobuje, ze ma clovek mensi obavy a tim padem je mene opatrny. Z vysledku statisticke studii udelane v Praze ma clovek z latentni toxoplazmozou 2.65 krat vetsi sancu na dopravni nehodu nez clovek bez ni (to znamena ze ze 100 lidi ktery meli dopravni nehodu jich ma pravdepodobne 72 toxoplazmozu).
V Cechach je nakazena 1 tretina populace. V Nemecku a Francii 70%.
Pri jeji nakaze se zvysuje riziko potratu u tehotnych zen. Taky je velka sance, ze dite se narodi s latentni toxoplazmozou.
Pokud zena mela pocas tehotenstvi toxoplazmozu, muze to ovplyvnit plod pricemz dusledky (hluchota, mentalne poskozeni, poruchy ucenlivosti) se muzou projevi az ve vyssim veku.
Nejhorsi vplyv je pokud byla matka nakazena v prvnim trimestri.
Taky pokud mate latentni toxoplazmozu pocas tehotenstvi tak je 72% sance ze vase dite bude chlapec (normalne je pravdepodobnost 51%).
Na jeji lecbu se muzou pouzit antibiotika.
Primarni hostitel daneho parazita jsou kocky, nakolik prave v jejich strevech sexualne dospivaji a rozmnozuji se.
Vysledkem tohoto rozmnozeni jsou pak cysty obsahujici zygotu (prvni embrionalni stadium). Tyto cysty jsou pak z tela kocky vylouceny prostrednictvim kociciho trusu a kontaminuji pudu, a vodu. V studenem a vlhkem prostredi pak dokazou prezit nekolik mesicu.
Cilovou skupinou techto parasitickych embrii jsou hlodavci. Pokud se prostrednictvim spiny nebo vody dostanou do jejich tela, rychle napadnou jejich bunky (ve kterych prezivaji) a nasledne se asexualne rozmnozuji az se rozsiri do celeho tela, kde vytvareji male cysty (latentni forma toxoplazmozy). V mozgu hlodavcu trosicku pozmeni jejich fungovani (presneji amygdalu). To zpusobi, ze hlodavci, ktery normalne utikaji, kdyz zaciti feromony kocky se misto toho pri dane vuni stanou vzrusenymi, co vyrazne zvysi sanci, ze krysa/mys neutece a bude kockou snezena. Tak se dostane zpatky do zaludku kocky kde muze zase zacit sexualni rozmnozovani.

I kdyz je primarni zdroj nakazeni kocici trus a "cilovy" prijemce jsou hlodavci dokaze napadnout v podstate vetsinu horkokrevnich zivocichu. Prave proto muze byt clovek nakazen i v pripade ze nema primi kontakt s kocicim trusem.
Napriklad pokud snedl nedostatecne tepelne spracovane maso zivocicha ktery byl nakazen vodou: hydina, prasata, kraliky, ovce, kravy, ... nebo pri pojidani syrovych vejec.
Zaznamenane byli i pripady nakazy u vegetarianu, kde nebyla dostatecne umyta zelenina nebo ovoce.

odkazy:
http://en.wikipedia.org/wiki/Toxoplasma_gondii#...
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC117...
http://en.wikipedia.org/wiki/Toxoplasmosis
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC147...

https://www.youtube.com/watch?v=m3x3TMdkGdQ
magreg
28. črc 2016

Rada bych se podelila o svou zkusenost....Ze jsem tehotna jsem zjistila v 8.tydnu,v 10.teprve na ultrazvuku...ve 12.meli doktori podezreni na toxo.Nic mi nebylo,jen drobna skvrnka v oku....ocni toxoplazmoza.Kocku nemam,syrove maso nejim,na zahrade samozrejme rukavice,kde jsem to chytla vubec nevim.Kazdopadne po konzultaci s genetikem,jsme se rozhodli pro UPT.Riziko pres 10% ze miminko nebude zdrave a bude mit bud ocni,vyvojovou nebo jinou vadu....pokud nekdo zvazuje,zda si nechat udelat testy,tak ja jsem rozhodne pro ANO.

baarmanka
Odpověď byla odstraněná
Zobraz

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru