Triple test, budu ho moct odmítnout?

partyzanka91
10. pro 2013

ahojky. Právě jsem se dočetla že v 17 týdnu těhu se dělají odběry krve na tripl. Myslela jsem že už to mám za sebou a že triplem se myslí ten screening ve 12 týdnu kombinovaný s odběrem krve v 9. týdnu. Upravané riziko downa mi vyšlo 1:12000 (počítá se populační věk + hodnota z odběrů). To je velice nízké riziko, vlastně téměř mizivé. Bylo mi řečeno že kdybych rodila 12 000x jen jedno dítě z nich by bylo postiženo downovým syndromem 🙂. Teď mi pan gynekolog oznámil, že v příštím týdnu mi chce dělat nějaké odběry (pro zajímavost 17. 12. přesně na moje narozeniny). Přičtuli si současné stáří těhotenství tak počítám že musí jít právě o tripple test. dost mě vyděsilo to že jsem si přečetla že tyto výsledky bývají velice často falešně pozitivní i přes to že screening byl negativní. Pak se posílá na nějaký velký ultrazvuk a odběr plodové vody (kde hrozí riziko potratu). Znamená to akorát dlouhé čekání, velké stresy a k tomu úplně zbytečné ve většině případů. Myslíte si že budu moct tento test odmítnout? Už i tak se dost stresuju aby bylo všechno v pořádku, nemusím si přidávat ještě tohle. A navíc by nám to úplně pokazilo svátky. Také jsem četla o tom že tento test už by měl být zrušený právě kvůli své nepřesnosti. Je to pravda, je možné že ty odběry co mi chtějí dělat jsou jen klasická glykémie a jiné... Děkuji moc. Akorád se zase zbytečně děsím, nechci si přidávat stresy když mám tak nízké riziko i věk.

frantiska85
11. pro 2013

Ahoj. Tripple je zastaralý a často falešně pozitivní test, nechápu proč za něj lékaři tahají peníze z pojišťoven. Jeho výsledky bych se rozhodně nestresovala.
Na odběr plodovky (amniocentéza) posílají, když předchozí testy vyjdou špatně. Pak bych zvážila riziko možného postižení a riziko potratu vinou amniocentézy.
Velký ultrazvuk a cukr bych absolvovala.
Jinak každý test můžeš odmítnout. Nenech se do ničeho nutit.

jancip
11. pro 2013

@partyzanka91 Můžeš odmítnou, jen možná něco podepíšeš. Taky jsem odmítla a to mi výsledek z 1. scr. nevyšel tak dobře.

zarucha
11. pro 2013

@partyzanka91 absolutně se na to povznes. Odmítni to. Pokud máš dobré výsledky NT screeningu z konce prvního trimestru a miminko se vyvíjí dobře, jsou triple testy nesmysl. Znám tolik holek, které se kvůli falešně pozitivnímu tripplu měsíc trápily, že čekají postižené dítě, a pak jim ve 22 týdnu řekli, že je dítě vlastně zdravé....stres miminku škodí, není to dobré. takže klid, nezanedbávej kontroly, ale mně po dobrých výsledcích screeningu v 13 tt v podolí i u mé gynekoložky jasně řekli, že další testy už nejsou potřeba a znovu jdu až na velký screening ve 21. týdnu (začátek ledna). Amnicentézu bych odmítla stoprocentně, to je úplný nesmysl, pokud máš riziko 1: 12000.

elana
11. pro 2013

@partyzanka91 odmítnout můžeš kdykoli cokoli, ale pokud ten prvotrimestrální skríning dělal Tvůj gynekolog a sám Tě na něj poslal a teď Ti ještě nabízí k tomu triple, tak by to nebylo rozumný ho odmítat (nechci rovnou napsat, že bys byla hloupá-tak to prosím vůbec nemysli, píšu to v čistě řečnickém!!! slova smyslu). Ale pokud se dělá tzv. integrovaný test, tj. prvotrimestrál PLUS k tomu triple, to vše se dá dohromady, tak se vysoce zvýší efektivita skríningu jako takového, záchytnost 95%, zatímco se velmi sníží falešná pozitivita toho testu. Samotný prvotrimestrál má záchytnost "jen" 90%, tak si to přeber jak chceš, ale já bych neviděla jediný důvod, proč to odmítat. Jen bych se optala, zda se výsledek bude posuzovat samostatně (do toho bych nešla) nebo integrovat (takže zvedne záchytnost o dalších 5%) a pak bych byla jen ráda, že můj kraj a lékař (já to tak taky měla) nabízí ten v současnosti nejlepší skríningový test 😉

partyzanka91
autor
11. pro 2013

elana: ahoj screening mi nedělal můj gynekolog. Byla jsem na něm v nemocnici u Apolináře, protože tam ho provádějí zdarma. Navíc mi příjde i mnohem lepší a přesnější nežli ten co má doktor v ordinaci. Triply bych měla podstoupit u něho, jen mi řekl že to budou odběry nic víc, o co jde jsem zjistila až na netu. Ještě se na té návštěvě na to poinformuji

majka43
11. pro 2013

@partyzanka91 V 17 týdnu se bere krev na druhý screening a pak ve 20 týdnu jdeš na velký UZ. Je to stejný jako ten ve 13 týdnu. Já myslím, že na o triple test se nejedná. Já byla na velkým UZ teď v pondělí.

evikmi
11. pro 2013

@partyzanka91 já jdu na triple za týden, stres z toho nemám a odmítat ho nebudu, ale je fakt, že máš právo na odmítnutí 😉 nevidím v tom žádný riziko, pokud je gyndař rozumný a předchozí testy byly naprosto v pořádku, určitě přihlédne i k nim 😉 zcela upřímně, i kdyby mi vyšel špatně, nešla bych na odběr plodovky, toho se bojím mnohem víc, ikdyž tam taky není velké riziko 😉 navíc v půlce ledna jdu na velký UZ 🙂 takže se hoď do klidu a uvidíš, že to bude dobrý, neboj 🙂

ladie
11. pro 2013

Já jsem tripple do dobrém výsledku NT scr. odmítla. Jen jsem tuším u doktorky něco podepsala. Ale sama doktorka mi říkala, že je to v dnešní době zbytečný (a ještě ne zcela vypovídající) test 😉

romcovaklarka
11. pro 2013

@partyzanka91 Mě ani v jednom těhotenství Dr. na triply ani neposílala ,právě z důvodu nespolehlivosti. Takže si myslím, že to můžeš i odmítnout, nutit tě přece nemůžou.

elana
11. pro 2013

@partyzanka91 tak to se zeptej a rovnou mu řekni, že pokud nejde o integrovaný test, tak že triple nechceš. Pokud o něj půjde, je nesmysl to odmítnout, to on bude vědět, tyhle základní pojmy (integrovaný test, sérum integrovaný test atd.) by měl znát.

jinak ta % jednotlivých testů jsou hezky rozepsána tady: http://www.clg.cz/pris.htm (koukám že sama jsem je trošku popletla, IS má spolehlivost 92%, ale samotný prvotrimestrál dokonce JEN 83%). Fakt už jsem alergická na větu, že triply jsou překonané. Ano jsou-samotné. Jinak v kombinaci naopak.

anetka1701
11. pro 2013

U druhého těhotenství mně doktor na triplly neposílal - NT screening dopadl na 1, nebyl důvod. U prvního jsem na nich byla (jiný doktor), ale kdybych se bývala více zajímala, nešla bych ani na ně :o)

partyzanka91
autor
11. pro 2013

elana: pokud se na to dívám tak na ten druhý intergrovaný test už je stejně pozdě když se provádí v týdnu 14 + 0.

Situace se má následovně. Volala jsem na kliniku kde mi prováděli 1. sreening a ptala se jich na ty triply. Bylo mi od nich řečeno, že je mám odmítnout, oni je už dávno nedělají právě pro nespolehlivost a zbytečné stresy matek. Mám se akorád dostavit na další velký UV. Triply se prováděli v dobách kdy ještě 1. screening se nedělal a nebo se dělají ženám který ho zmeškají, ale jinak už nemá význam. Jsem tedy rozhodnutá že odmítnu a případně podepíšu reverz. Jen doufám že mi pokud to odmítnu neodmítnout poskytovat další předporodní péči. Na všechno ostatní: cukrovku, ultrazvuky a tak půjdu

andelka
11. pro 2013

Nebyla jsem na triplech ani u jednoho, NT vyšel dobře..Dr to nechtěl a ani bych na ně nešla. Když nechceš, nedej se. A odmítnutí další péče se neboj, to je blbost. Triply nejsou povinné, ani amnio ani doběry chor.klků nejsou povinné, ani při špatném výsledku NT. Cokoliv můžeš odmítnout.

lenulab
11. pro 2013

Na triplech jsem byla jen u první dcery a to jen proto, že jsem vůbec netušila, že nějaký screening existuje... Moji dr. to vůbec nezajímalo... Po druhé jsem byla jen na NT screeningu a nový dr. se mě ani neptal jestli triple chci nebo nechci, Když NT vyšlo krásně, vůbec se o tom ani nezmínil 🙂

eficenka
11. pro 2013

@partyzanka91
u nás ve městě se už ani tripple testy nedělají, je to zastaralá metoda, takže odmítni.. kdyby se u nás dělal tak ho odmítnu také. jinak je na Tobě co chceš a ne, platíš si zdravotní pojištění a si "zákazník"

radushka1
11. pro 2013

Já byla jen na NT, u nás se už tripple nedělají. Jinak kámoška ho včera odmítla, tak proč by to nešlo 😉

elana
11. pro 2013

@partyzanka91 ne, on se provádí OD 14+0, tzn. od tohoto tt mají nastavený tabulky. Ale provádí se až tak do 18.tt.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru