Ultrazvuková vyšetření, jak se na ně díváte?

zanet614
11. kvě 2013

Vážené nastávající maminky,

studuji obor porodní asistence a v rámci bakalářské práce by mě zajímalo , jak se díváte na ultrazvuková vyšetření (jestli z nich máte strach, s jakými pocity tam chodíte, jestli je vnímáte jako přínosné vyšetření, jaké máte zkušenosti se sdělováním výsledků ze strany lékařů atd.).
Budu ráda, když se se mnou podělíte o své zážitky, zkušenosti, pocity, zkrátka vše, co Vás v souvislosti s tímto tématem napadne.

Děkuji. Žaneta

aronek
11. kvě 2013

@zanet614 ahoj, moje první těhotenství bohužel skončilo zamlklym těhotenství. Dr mi to řekl, když jsem byla jeste slecena nahoře na koze a to naprosto bezcitne. Že dítěti netluce srdce, ať si sjedu do nemocnice, že mi udělají revizi. Nebyla jsem schopna ani slezt z kozy a jak jsem brečela, málem jsem nedojela domu a nabourala. Dr mi k tomu nic nerek 😠 a nevysvetlil. Po této zkušenosti jsem změnila lékaře. Ač jsem ještě několikrát potratila, nový lékař vždy vše naprosto profesionálně vysvětlil. Na každém UTZ mně vždy zajímalo, jestli tluče srdce a pak jsem vetsinou přestala vnímat a hrozně se mi ulevilo.

ssassi
11. kvě 2013

@zanet614 já si nejvíc pamatuju ten první ultrazvuk. když jsem viděla tu "fazolku". vyhrkly mi slzy 😝 no a pak jsem až do 20. týdne zvracela tak, že si z každého vyšetření pamatuju jen to, že jsem zhluboka dýchala, abych nikoho neohodila. což se mi stejně nepovedlo 😀
a pak si pamatuju bohužel až moc dobře vyšetření z porodnice. neosobní necitlivý běžící pás, informace na půl huby, žádné soukromí.

evcounek
12. kvě 2013

no já u prvního vidělaj jen fazolku se srdíčkem a pak až někdy kolm 20tt.
teď jsem podruhé těhu a do té doby jsem viděla naše mimi asi 20x. 😒 prvně asi po 7dnech vynechání s tím že tam asi ještě nic není a že je brzy (dr. si pořídil asi nějaký starší UTZ) za 3 dny jsem jela do nemocnice protože jesm začala krvácet. tam jsem jim řekla, že jsem asi těhu, ale dr. tam ještě nic neviděl. tak mě doktorka vyšetřila udělala UTZ a že mimi má sdíčko a odpovídáme 6+3 a máme hematom (pak se z toho vyklubalo mizející dvojče). v nemocnici jsem strávila asi 5 dní a pustili mi domů. (jetě mi dělali UTZ že je vše v porádku) druhá den jsem byla u svého dr. ten dělal utz a že mimi nemá srdíčko tak mi to řekl s rukou mezi nohama a sím, že mám ještě ten den jít na předoperační vyšetření (já byla tak vynervovaná, že mi sestra nemohla nabrat kreva tak mi jí nechala kapat do zkumavky) a druhý den na revizi. Ještě, že dělali předoperační vyšetření. sedíčko prý máme ale asi prý o to stejně řijdu neb obaly mají tvar srdce a to je prý špatně. kontola za týden. Za týden na kontrole jsem krásně kulaťoučky a vypadáme tak jak máme 😀. Teď jem ve 14tt a jsme zdraví jako řípa i hodnoty NT máme krásné 1,2mm a tripl testy nás čekají až 4.6. tak uvidíme

leikkka
12. kvě 2013

za uz jsem ráda, ať nám sdělil dobré věci či nepříjemné. Při první těhu si uz užíval můj manžel, byl vždy natočený k němu, tak jsem toho moc neviděla, při druhém už to bylo jiné, ale dozvěděli jsme se zamlklý potrat, velmi citlivě - náš lékař má uz lepší než v nemocnici, a vždy jsem mu důvěřovala, u třetího těhu jsme si to užívali s manželem oba dva, má krásně zdravé dva synky a nebýt uz, tak bychom hodně plašili kvůli špatným výsledkům tripl testu apod. - uz prokázal,že je vše v pořádku. Co víc si přát, že? 🙂

speedygon
12. kvě 2013

@evcounek teda to je mazec...vytrpěla sis svoje...já měla zatím vždy štěstí na ohleduplný a příjemný personál jak na gyndě, tak na UTZ. Dotazy zodpověděli, při UTZ vysvětlí, na co se právě díváme. Pouze sestra na gyndě je taková zvláštní vůči mně....Tak Ti přeji, aby mimi bylo v pořádku(dcerka je taky listopadová, narodila se 16.11. 🙂)

zanet614
autor
12. kvě 2013

Moc Vám děkuji! Samozřejmě klidně piště dál, alespoň budu mít inspiraci, co všechno zjišťovat.

katja77
13. kvě 2013

@zanet614 UTZ vítám jako přínosné vyšetření. Jednou mi ho gyndarka neudělala a byl z toho průser (myom). V těhotenství jsem každý UTZ vítala s radostí a tesenim se na nové zprávy o dítěti🙂 Doktora jsem vyměnila, můj současný je citlivý, výsledky sděluje šetrně, odborně, jako se sobě rovným, ale zbytečně nestrasi, moc mu věřím.....Za těhotenský příplatek provádí v těhotenství mnohem více UTZ než je stanoveno Pojišťovnou.... Otázkou zůstává,zda to nemá nějaký negativní .vliv na nenarozené mimino.....

betysek
13. kvě 2013

Určitě vnímám utz jako přínosné vyšetření. Při prvním těhu doktorka neměla utz v odrinaci, tak že jsem byla jen asi v 6tt, 12tt, 22 tt a 36 tt. Byla jsem ráda i za to, aspoň jsem viděla, že mimčo je v pořádku a vše je jak má být. U druhého mimča už doktor měl utz v ordinaci, tak že jsem vlastně mimčo viděla při každé návštěvě v poradně a byla jsem ráda. Druhé těhu bylo po IVF a ve 22 tt bylo na specializovaném pracovišti zjištěno, že není vidět nosní kůstka, tak že druhá polovina byla trochu hektická, prtože jsem odmítla odběr plodové vody, tak že jsem byla ráda, že vidím mimčo při každé poradně a že kromě té nosní kůstky je vše, tam kde má být...Strach jsem přímo z vyšetření utz nikdy neměla, spíš potom u druhého mimča jsem u každého vyšetření doufala, že bude vše v pořádku a odcházela jsem vždy se stále větší nadějí že mimčo bude v pořádku. Teď je dcerce 11 měsíců a zatím vypadá, že bude v pořádku....To jak to sdělí doktor, je spíše otázka doktora samotného. Na tom specializovaném pracovišti to bylo všelijaké, šlo to tam jak na běžícím pasu, prostě to vzali jako hotvou věc, že doporučují odběr plodové vody - podotýkám vyšetření bylo provedeno ve 22tt, tak že jsem se musela rozhodnout běhe pár dnů...Naštěstí mám super gynekologa, který byl ochotný si o tom se mnou popovídat a probrat všechny možnosti, tak že jsem nakonec na odběr plodové vody nešla...

radulka57
13. kvě 2013

Já mám z vnitřního utz pokaždé strach! Není mi to vůbec přijemné, ale na druhou stranu alespon vím, že je vše v pořádku. Na uplným začátku těhotenství sem si prožila utz snad 6x za týden, kvůli podezření na mimoděložní. Kde mě to teda doktoři taky řekli bezcitelně a byla jsem z toho zhroucený a nakonec se ukázalo, že je vše ok, no a ted se pokaždé bojím tam jít, jestli bude vše ok. Ale zároven na něj chci jít, samozřejmě ho beru jako velmi přínosný. Je to nejlepší vyšetření, ze kterého se dozvím jak je mimi vlastně na tom.

mafeska
24. kvě 2013

Velmi přínosně, nedovedu si bez nich těhotenství představit, je to vlastně jediný způsob jak nenarozené miminko vidět.
Z prvních uz jsem měla velký strach protože jsem se bála že se mohu dozvědět že náš malý voříšek už není. Naštěstí jsem měla celé těhotenství obrovské štěstí. Vlastně jsem se bála téměř všech a až po absolvování všelijakých testů na vvv atp. jsem se na ně opravdu těšila a chodila jsem na ně v klidu a s radostí že malou uvidím. Njehorší uz pro mě byl ten který jsem musela absolvovat po autonehodě, měla jsem nepopsatelný strach, a do toho mi ho dělal lékař který nebyl zrovna moc příjemný a sympatický. Moje gynekoložka je super, cokoli jsem chtěla vědět srozumitelně mi vše popsala a vysvětlila, u uz mi vysvětlovala a ukazovala která část je která. 🙂

agentkadaisy
25. kvě 2013

Já jsem se v prvním těhotenství těšila na každý utz a chodila jsem na gynekologii spíš jako do kina. Když mi doktor utz neudělal, cítila jsem se skoro uražená. Ale teď u druhého už to tak nemám. Už vím, že jako zdravotní kontroly je to trochu přehnané (v zahraničí jsou utz kontroly myslím jen 3 za celé těhotenství a maminky na ně musí mít předpis a jet do nemocnice) a člověk má vlastně vždycky obavu, co tam uvidí a jestli fakt budou dobré zprávy. A taky vím, že miminko je ve skutečnosti mnohem nádhernější než nějaký šedý flek na obrazovce 😉

enah
4. čer 2013

AHoj prace je jiz odevzana nebo te zajima i dalsi nazor?

zanet614
autor
27. čer 2013

Ahoj, nee, práce ještě odevzdaná není a názor mě samozřejmě zajímá 🙂 Díky

sabuse1
27. čer 2013

já se na utz těším, jediný z čeho mám obavy je pokaždé ten ve 20tt aby neodhalil nějáké vady, 2x se mi zatím ulevilo takže to pro mě je taková jistota,že je mimčo v pořádku

soleilll
27. čer 2013

@zanet614 Já se na UTZ vyšetření dívám jako na černobílý rozmazaný fleky na obrazovce 😀 Ale samozřejmě to vnímám jako jasnou informaci, co se v břiše děje nebo co se událo od posledního všetření. Prvotní zjištění, že se embryo uchytilo, pak genetika (v našem případě 3x) a pak dalších X ultrazvuků kvůli rizikovému těhotenství. Pokud je lékař empatický, je to výborná zkušenost, i když se zrovna řeší nějaký problém. Nezastávám názor, že to dítě poškozuje, takže za mě určitě přínos.

zuzamik
1. črc 2013

Ahoj, já jsem z ultrazvuku nikdy strach neměla- jsem na něj zvyklá při každé prohlídce, kdy mi paní doktorka vždy ukáže, co tam vidí a jestli je to dobře/špatně. V těhotenství jsem ho poprvé absolvovala v 6.týdnu a byl to pro mě ohromný zážitek- sice tam byla jen "fazolka" bez srdeční akce, ale přesto to pro mě byl strašně silný moment- poprvé jsem viděla našeho drobečka. Při druhé návštěvě (9.tt) už jsme viděli malého človíčka s bušícím srdíčkem- je to nepopsatelné... Každé vyšetření utz trvá méně než minutu, tak nemám strach, že by to miminku uškodilo- paní doktorka to omezuje jen na dobu nezbytně nutnou ke zjištění všeho, co potřebuje. Mě osobně to pomáhá získat pocit klidu, že je vše, jak má 😉

kristinasaxi
1. črc 2013

Ahoj, jsem poprvé těhotná a na svůj první ultrazvuk jsem šla asi ve 5týdnu. Musím říct, že sem se těšila a těším se pokaždé, když tam jdu. nepřipouštím si, že by mohlo být něco špatně. Když sem poprvé slyšela srdíčko, rozplakala sem se 🙂 A vlastně pokaždé, když toho tvorečka vidím na obrazovce, tak se mi chce plakat radostí. Vždycky mám radost, že ho vidím a už se nemůžu dočkat dalšího 🙂

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru