Vrozené vývojové vady. Vyšly vám?

talls
26. zář 2008

Ahoj holky,
chci se jen zeptat, zda někomu z vás vyšly u miminka vrozené vývojové vady...co konkrétně, jak jste to řešily, zda to vyvrátila či potvrdila amniocentéza....příp. když se mimi narodilo, byla diagnoza potvrzena, nebo vyvrácena...
My právě řešíme toto....byli jsme s mimi na genetickém UZ v 19+5 a vše se jevilo absolutně OK...jen placenta níž...tak si mne doktor pozval za 6 neděl na kontrolu...ve 25+2.
No a tam našel u mimi zvětšené postranní komory mozku (limit je do 1 cm, my měli 11,5 mm)...pozval si mne na další UZ do nemocnice, kde na to koukal i docent Calda (velká kapacita) a též se mu to nezdálo...tak mne poslali na magnetickou rezonanci, aby se pokusili najít středové mozkové struktury, které mají v mozku být. Ani na MR je nenašli, výsledek s rozporuplným závěrem...tato vrozená vývojová vada, když tedy chybí ty středový struktury se nazývá ageneze corpus callosum...Teď jsme po odběru pupečníkové krve a plodové vody a čekáme na výsledky karyotypu a chromozomů....bohužel i když tyto vyjdou dobře, nemáme vyhráno...
Máte s tímto některá zkušenost, stalo se někomu, že ve 20 tt bylo vše OK a pak náhodně byl zjištěn probém???
Jinak my měli doposud všechno naprosto v pořádku, jak screening v 1, trimestru, tak tripple testy...
Diky za každou zkušenost...

misicka455
7. lis 2010

Neboj plodovka sepodaří já na ní taky byla takže s e ničeho neboj 😉

lomarinka
8. lis 2010

@misicka455 děkuju za podporu;) bála jsi se po odběru těch 14DNÍ? Já se přiznám, že ano..možná je to teď že je to čerství, možná tím dvojitým vpichem a možná je to přirozený... ale je to síla....

misicka455
8. lis 2010

Jasně, že bála to je lidský snažila jsem se co nejvíc odpočívat nic netahat a myslet pozitivně 😉

lomarinka
8. lis 2010

@misicka455 netahám...myslím...odpočívám;))) nakonec s emi to ještě začne líbit 😀 😀 😀

misicka455
20. lis 2010

@lomarinka Tak co jak se mášnějaké novinky?

petrullina
21. lis 2010

Ahoj,
třetí těhotenství je neplánované,ale za to mi dává zabrat mnohem více než obě předešlé dohromady ☹ ....začalo to celodenním zvracením a obrovským váhovým úbytkem (15 kg),které vyústilo v hospitalizaci v 15tt,do té doby to přišlo doktorovi úplně normální a za slova ,,to vydržíte" bych ho nejraději víte co....to nakonec přešlo,ale v 16tt se v krvi ukázal vysoký AFP,takže jsem byla pozvaná na genetiku,kde to opakovali znova a opět vysoká hodnota AFP,na utz nic neobvyklého,kromě zjištění,že je miminko tak o týden větší,teď jsem objednaná na velký utz ve 20tt k Apolináři,tak jsem na to moc zvědavá,po přečtení na netu,co všechno by to mohlo znamenat, z toho nemám moc dobrý pocit,ale snad vše dobře dopadne
všem tady držím palečky,aby bylo vše o.k.

misicka455
21. lis 2010

@petrullina raději nic nečti ať nejsi zbytečně vystresovaná ty testy v 16tt někdy mohou být falešně pozitivní a nic se z toho nemusí vyklubat. Přeji aby vše dobře dopadlo 😉

petrullina
21. lis 2010

@misicka455 děkuju,jsem na to moc zvědavá a snad se i dozvím,jestli to bude holčička,kterou si všichni přejeme 🙂

misicka455
21. lis 2010

Držím palečky 😉

vlckulka
8. pro 2010

ahoj, nevíte jaký je limit pro velikost postranních komor u 4 měsíčního miminka? Byly jsme včera na utz mozku a Verunce naměřily 7,4 a 6,3mm, neřekli mi k tomu nic a závěr zprávy je "lehce zvětšené postranní komory". Nevím, zda to něco znamená nebo ne?

misicka455
9. pro 2010

Tak když ti k tomu nic neřekly tak to asi nic znamenat nebude a jdete ještě někdy na utz? Jestly to budou hlídat?

lomarinka
29. pro 2010

Tak holky!!! jdu se svojí pěknou troškou do mlýna...snad tím zvednu nálada nějaké nastávající mamince, která sem přijde bezradná stejně tak, jako jsem sem došla já.......

tak po dnešku máme už větší(bojím se říct 100%) jistotu, že nám v bříšku roste kránej zdravej klučík!!!! Amnio dopadlo dobře, dneska ještě kontrolní UZ v 21tt a na genetiku už prý nemusíme;)))) ještě kontrolní kardio a pak už jen čekání na osobní setkání;)))))

děkuju Vám všem tady, co jste mi pomáhali - hlavně misicce455 a držím palce ať dopadnete stejně jako náš prcek;)

(jen pro připomenutí - prvostrimestrální screening dopadlo zle-116 pravděpodobnost na Patauva(Trizomie 13)...Je mi 28 takže na věk jsme to hodit nemohli:o/ udělalo to podle všeho splašené srdíčko a o něco horší krev....)

agenturaberuska
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
misicka455
7. led 2011

Gratuuji lomarinka ke zdravému dětátku 🙂

lomarinka
18. led 2011

@misicka455 děkuji;)))

sebian
14. kvě 2011

Ahoj holky,
taky bych se s Vámi ráda podělila o svém nejtěžším rozhodnutí v životě. Ve 20.týdnu jsem byla od gynekologa poslála na Gennet. Tam mě poslal z toho důvodu, že jsem ve 3.měsíci šla na rentgen plic (bohužel jsem nevěděla, že jsem těhotná). A protože miminko neznal od začátku, chtěl mít jistotu, že je s ním vše v pořádku.
Když jsem přijela na Gennet, paní doktorka mě ujistila, že to miminku určitě neublížilo. Tím mě uklidnila. Pak ji však přinesly výsledky z tripel testů. Vyšlo mi tam zvýšené riziko na rozštěpové vady. S hrůzou v očích jsem tomu nějak pořád nemohla věřit. Riziko bylo 1:6é. Doktorka mě uklidňovala tím, že to může být díky pozdnímu nabrání krve na tripplesty. Přesto mě za dva dny na to poslala na UTZ. Ty nervy byly neskutečný... Doktorka mimčo přeměřovala, koukala na srdíčko,atd. Pořád mě uklidňovala. Rozštěpové vady tam žadné neviděla... Tím jsem si myslela, že je vše v pořádku. Ale... Pak mi sdělila, že se jí nezdá poměr hlavičky a dlouhých kostí - pažních a stehenních. Že to třeba nemusí nic znamenat, ale aby vyloučili genetickou vadu, doporučili mi odběr plodové vody. V tu chvíli jsem myslela, že to se mnou šlehne. Byla jsem tam sama, ten pocit bemoci se nedá ani popsat. S odběrem plodové vody jsem souhlasila.... Za 24 hodin na to měly být hotové výsledky. Druhý den jsem tam hned volala, výsledky však ještě nebyly. To čekání bylo hrozný. Hned další den mi volali a sdělili, že výsledky vyšly negativně a že je to chlapeček. Bylo jsem v tu chvíli tak neskutečně šťastná, že se to nedá slovy popsat. Myslela jsem si, že máme vyhráno... Bohužel však realita byla jiná. Za 14 dnů jsem šla na další UTZ. Vycházelo to na 22 týden. Na ultrazvuku mě však opět nepotěšili. Chlapečkovi našli polydaktilii - nadpočetný prstík na nožičce a hypospádii - těžší formu, neměl douzavřené valy a mikropindík byl posazený níž. Jinak kosti rostly ale byl oproti hlavičce 3týdny pozadu. Dle jejich hodnot se to prohlubovalo. Opravdu jsem byla bezradná. Pořád se mi tomu nechtělo věřit. Nevěděla jsem co dělat. Názor geneticky byl takový, že všechny vady jsem operovatelné - mimo těch kostí. Ale že mi bohužel nemůžou říct, zda se tam neprojeví něco dalšího či kosti nepřestanou růst. Nemohla jsem tomu věřit. Všechny ty vyšetření byly vlastně k ničemu. Takové nervy celou dobu a k čemu? Aby mi ve finále řekli, že je to vše špatně? Neskutečné!! Přítel byl z toho též v šoku. Nechtělo se mu tomu pořád věřit.
Měla jsem týden na rozhodnutí. Během týdne jsem dojela ještě jednou na Gennet-odkázal mě tam ještě můj gynekolog, který se dobře znal s paní primářkou. Z jejích slov, které nebyly zrovna pozitní jasně vyšlo najevo to, že se spíše přiklání k tomu, abych těhotenství přerušila. Ostatních vad a syndromů tam hrozilo opravdu hodně... . Pořád jsem nevěděla jak se rozhodnout. S přítelem jsme to hodně rozebírali... Oba jsme měli ten názor, že nárok na život má dostat každý. Pořád jsme si říkali, že ten náš malej je bojovník.... Pořád dokola jsme zvažovali rizika.... Nakonec s těžkou duší jsme se rozhodli, že těhotství ukončim.
Když jsem měla nastoupit do nemocnice, bylo to hrozný. Nejraději bych se na místě otočila a odešla domů. Nikdy už nic podobného nechci zažít. Ten pocit, když sedíte v čekárně, ten malej vás kope a Vy břečíte, protože víte co nastane je šílený... Opravdu jsem chtěla jít domů. Ale pak mi rozum říkal at to nedělám, že by byl neštastný.... Nedokázali bychom mu zajistit plnohodnotný život. A pořád jsem slyšela slova přítele, který mi řekl, že by si nikdy neopustil, kdyby mu syn ve 20letech řekl, co to udělal, že ho nechal žít, když tomu mohl zabránit. S velkým psychickým vyčerpáním jsem se rozhodla do nemocnice nastoupit... bylo to ale opravdu těžké rozhodnutí. Sestřičky byly hodně, ujišťovaly mě, že jsem se rozhodla správně. Ve 13hodin mi píchnuli první vyvolávačku. Kontrakce mi přišly hned po čtvrt hodině... nebyly silné, ale přišly 🙂 Vzhledem k tomu, že mám leidenskou mutaci, museli mi ředit krev.... . Kontakce k večeru přestali. Ve 21hodin jsem usnula jak dřevo a ve 23hodin mě opět probudili... do 2hodin do rána se daly vydržet, ale pak. Bylo to šílený. Opravdu hrozný zážitek. Ta bolest, nedá se popsat. Epidurál mi píchnuli až čtvrt hodiny před tím, než jsem porodila... Bali se, aby mi nezastavili kontrakce....a mě se to tak neprodloužilo. V 5 hodin jsem to měla za sebou. Doktor pak přišel k posteli a řekl mi, že rozhodnutí bylo správné. Že podle prvotního ohledání plodu byla plod hodně zasažený a vše co určili genetici tam opravdu prokázalo... - hlavně poměr hlavičky a tělíčka. Doktor ještě řekl, že pokud bych se rozhodla ho donosit, tak by na 90% ani nepřežilo. Tím se mi skutečně ulevilo... Věděla jsem, že jsme se rozhodli správně. Nedokázali bychom mu zajištit spokojený život a hlavně plnohodnotný život. Co si budeme povídat, dnešní doba je opravdu zlá. S bolestí v srdci jsem si sice protrpěla šílené psychické i fyzické vyčerpání, ale na druhou sptranu vím, že to bylo pro dobrou věc. Můj chlapeček mi k mé paměti zůstane, to se nikdy nezmění... Je to můj první syn a na to nikdy nezapomenu. Vím, že spousta lidí mě za toto odsoudí, ale já vím, že jsem se rozhodla správně.... . Dát někomu život je jedna věc, ale hodná života je taky důležitá.

leopolda
18. kvě 2011

@sebian moc smutný příběh.Já jen za sebe,bych se rozhodla stejně.Nikdo nemá právo tě soudit.Právě proto se dělají všechna vyšetření,abychom měli možnost volby a taky možnost dalších dětí a spokojeného života.Na svého chlapečka nikdy nezapomeneš,ale časem bude bolest snesitelnější.Moc držím palce.

misicka455
21. kvě 2011

@sebian jsi moc silná osoba a do života přeji jen štěstí a ještě kupu zdravích dětí .

sebian
30. kvě 2011

holky dekuju moc za podporu. Verim v to,ze budu mit dalsi deticky zdrave. Je to opravdu hrozny zazitek a nikomu nepreju,aby to musel zazit.

bublenudle
30. kvě 2011

@sebian Mám slzy v očích....posílam pohlazení,ale rozhodla jsi se dobře...bolí mě srdíčko za Tebe...přeji ,aby jsi měla co nejdřive zdravé miminko....měj se pěkně....

marhulinka
30. kvě 2011

@sebian taky jsem si teď přečetla tvůj příběh...přehu hodně moc sil a brzy zdravoučké miminko.)

kami77
30. kvě 2011

@sebian Ahoj,presne vim,co prozivas.Stejne rozhodnuti jsem ucinila letos v breznu v 19tt.Taky u meho nenarozeneho ditka zjistili,ze ma VVV mocoveho systemu.Podstoupila jsem opakovane UZV a taky odber choriovych klku,po strance geneticke byl chlapecek v poradku,ale ubyvalo mi plodove vody a jak mi rekl doktor,za par dni by mi stejne v deloze zemrel.Preruseni tehotenstvi bylo pro me tim nejtezsim rozhodnutim v zivote,ale zaroven vim,ze jsem udelala dobre jak pro nej,tak pro nas...Presne vim,co jsi prozila a prozivas a vez,ze nejsi sama.Bohuzel takovych maminek jako Ty a ja je spousta.I kdyz jsem myslela ,ze me to nikdy nepotka...Stalo se.Taky mi moc pomohlo se z toho vypsat a "popovidat" si s maminkami,ktere si prosli stejnym...v IP Ti poslu odkaz na chat.Drz se!!!

sebian
2. čer 2011

Hrozně se teď bojím. Nevim co udělat pro to, abych se dobře připravila na maminko a nestalo se mi to i podruhé. Nevíte jaké brát vitamíny, atd? Doktorka mi řekla, že až budu chtít znovu otěhotnět, měla bych na to tělo připravit, jednak vitamínama, jednat zdravou výživou. Teď si dám půl roku pauzu a během té doby bych se chtěla nějak ,,připravit"... Momohly by jste mi prosím? 🙂
Kami77, to je mi moc líto. Vím co jsi musela prožít... Je to hrozný když víš, že ho máš pod srdíčkem a něco s ním není v pořádku, vid? Těhotenství jsi plánovala? Budeš se ted v nejbližší době pokoušet o další mimčo? 😉

sebian
2. čer 2011

@marhulinka děkuju moc

sebian
2. čer 2011

@bublenudle děkuju mocinky. snad se vše povede a nebudou už žádné problémy ☹ nikdy jsem si nemyslela, že by mě tohle potkalo. ☹ Ale život je boj a má se bojovat.. Nic se neděje jen tak ☹ už se hrozně těším, až budu moc mít další mimčo... .

sebian
2. čer 2011

@misicka455 Děkuju!! ale není to o síle ☹ hrozně mě to bolelo. a i ještě ted... vždy se najde nějaký ,,doveda", který Vám vše připomene, ale né v tom dobrém slova smyslu ☹

bublenudle
2. čer 2011

@sebian J byla 2xIVF a 1xKet...pak jsem si musela dat pauzu od hormonu,a taky fin.prostředky opět ušetřit.po 4 měs jsem zjistila,že jsem v 7tt,přirozeně,po tydnu co jsem byla asi nejštastnějši na téhle planetě,mi doktor oznamil po víkendě stravenem v nemocnici,že mimi není vidět na ultrazvuku a že mam mimoděložni těhu a musím na potrat..byla to katastrofa pro mě,nikdy jsem nedoufala,že sama otěhotním,a ted jsem musela na potrat..zhroutil se mi celej svět...dnes by mi koncit 16tt,a jsem z toho stale ještě smutna...život je boj...ani nevím,kdy pujdu na dalši IVF...nějak přestavám věřit,že budu někdy máma...měj se pěkně ,zdravě papkej,dodržuj pitný režim a vitaminky...přeji at máš brzo své zdrave vytoužené miminko v náruči...paaa

marhulinka
2. čer 2011

@sebian já mohu doporučit hlavně kyselinu listovou nebo brát Femibion,ten jsem brala,když jsme se snažili,pak celé těhu a i během kojení.

sebian
2. čer 2011

@bublenudle tak to je mi moc líto... nepřestávej veřit, určitě mámou budeš...dej tomu čas.obdivuji tě, že to takhle zvládáš... držim palečky, aby ti to vyšlo a měla jsem zdravé a štastné mimčo... papa

bublenudle
3. čer 2011

@sebian Ty taky..musíme bojovat a věřit 😉 pa pěkný den

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru