Vrozené vývojové vady. Vyšly vám?

talls
26. zář 2008

Ahoj holky,
chci se jen zeptat, zda někomu z vás vyšly u miminka vrozené vývojové vady...co konkrétně, jak jste to řešily, zda to vyvrátila či potvrdila amniocentéza....příp. když se mimi narodilo, byla diagnoza potvrzena, nebo vyvrácena...
My právě řešíme toto....byli jsme s mimi na genetickém UZ v 19+5 a vše se jevilo absolutně OK...jen placenta níž...tak si mne doktor pozval za 6 neděl na kontrolu...ve 25+2.
No a tam našel u mimi zvětšené postranní komory mozku (limit je do 1 cm, my měli 11,5 mm)...pozval si mne na další UZ do nemocnice, kde na to koukal i docent Calda (velká kapacita) a též se mu to nezdálo...tak mne poslali na magnetickou rezonanci, aby se pokusili najít středové mozkové struktury, které mají v mozku být. Ani na MR je nenašli, výsledek s rozporuplným závěrem...tato vrozená vývojová vada, když tedy chybí ty středový struktury se nazývá ageneze corpus callosum...Teď jsme po odběru pupečníkové krve a plodové vody a čekáme na výsledky karyotypu a chromozomů....bohužel i když tyto vyjdou dobře, nemáme vyhráno...
Máte s tímto některá zkušenost, stalo se někomu, že ve 20 tt bylo vše OK a pak náhodně byl zjištěn probém???
Jinak my měli doposud všechno naprosto v pořádku, jak screening v 1, trimestru, tak tripple testy...
Diky za každou zkušenost...

iviss
13. čer 2009

Tak vidím až ten třetí příspěvek, tak ještě jednou:
Ahoj holky,
jsem tu úplně poprvé a mám velké trápení
Před třemi lety jsem prodělala zamlklé těhotenství v 9 tt, myslela jsem si, že je to to nejhorší, co mě mohlo potkat, ale šíleně jsem se spletla Po revizi se mi podařilo otěhotnět a mám 2 letého syna Tadešáka. Nyní jsem ve 21. týdnu. Ve 20.týdnu mě čekal šok!!!! Mé gynekoložce se nezdál mozek miminka - rozšířené mozkové komory a srdíčko se jí taky nepozdávalo. Čekalo mě vyšetření v Brně - Centrum prenatální diagnostiky, kde mě to jen potvrdili Miminku se nevyvíjí mozek a má těžkou srdeční vadu, bylo mi doporučeno ukončit těhotenství. Teď, když mé dítě žije, roste a kope mě v bříšku. Ale bohužel !!!! V pondělí jedu opět do Brna, budou mi odebírat plodovou vodu a choriový klky a zjišťovat, proč se to vůbec stalo.
Chtěla jsem se zeptat, zda jste měla někdo takový osud jako já nebo znáte-li v okolí někoho, kdo tím také prošel. Příští týden budu muset jít rodit a mám šílenej strach. Nevím, co mě čeká, na netu jsem se toho moc nedověděla a co jsem přečetla bylo jen to, že bolesti jsou horší než u normálního porodu.
Prosím, pomozte mi někdo

masacek
13. čer 2009

Ahoj holky,je to smutné téma ale bohužel se to stává.Už jsem sem psala včera ale poslední dobou mě ten kůň zlobí.Mám teď Lucinku ale před ní byly 3.marné pokusy.Nejprve jsem potratila po odběru pl.vody/chlapeček byl zdravý/,potom zamlklý potrat v 10tt a nakonec jsem ´přerušila kvůli VVV Turnerův syndrom.Bylo to moc těžké období.Když už jsem to skoro vzdávala podařila se nám Lucinka.Nyní jsem znova těhotná v 6tt a veškeré vyšetření budu absolvovat znova.Jsou to šílené nervy ale stojí to zato tak si držme palce 🙂 🙂 🙂ať máme brzy zdravá miminka.

peta79
14. čer 2009

Ahoj iviss.
Mám za sebou to, co nejspíš čeká tebe ☹ Náš chlapeček měl také VVV.Byla jsem 20.tt+2.
V pondělí jsem nastoupila do nemocnice, každé dvě hodiny jsem dostávala injekce (někde dávají kapačky). Bylo mi po nich dost špatně. Ale v tu chvíli to tak nevnímáš.Dávali mi prášky proti bolestem a zvracení, ale šlo to vydržet i bez nich (nerada beru léky). V úterý odpoledne jsem už měla větší bolesti a večer po sedmé hodině už jsem to měla za sebou. Při všem tom trápení jsem měla asi štěstí, že to šlo tak rychle a ani jsem nemusela na revizi.
Sestřičky i dokoři byli moc milí. Manžel mohl přijít kdykoliv, i v noci a být se mnou jak dlouho jsme chtěli.
Budu na tebe myslet, držet palečky 😔
Fyzicky jsem byla do měsíce v pořádku, ale s psychikou je to horší. Už je to 5 měsíců , ale není den, abych si na něj nevzpoměla.
Teď jsem v 7.tt a jak píše masacek - jsou to nervy, ale nesmíme to vzdávat. Přeji ti moc štěstí.

moncicik
15. čer 2009

Ahojda taktéž se s vámi podělím....
Na 13.týdnu mi vyšel positivní screening pomocí utz., že prý máme abnormální trojcípou chlopeń a abnormální reverzní tok v a vlně,ihned mi odebrali krev na PAPP-A test,za týden řekli že krev vypadá normálně ale mám vysoké NT 3,4 mm.Tak mě poslali na odběr choriových klků tzv.CVS, dnes mi řekli že výsledky které ukazovali riziko M.Downi 1.7, je v pořádku 🙂 🙂 ufffffffff,vím že asi ještě nemáme vyhráno co se týče srdeční vady ale už te´d je mi lépe.Snad mi rozumíte.
Pevné nervy a zdravíčko dětičkám 😉
Mona

kaleilah
15. čer 2009

Ahojky holky, vyšly mi špatně tripple testym zítra jdu na genetiku, čeká mě utz a odběr plodovky, ale ta te jít nechci, chtěla bych se zeptat může být u všeho se mnou manžel?

aurecon
16. čer 2009

kaleilah: Tak na plodovku nechoď, když na ni nechceš, ne? Jaké riziko ti vlastně vyšlo? A manžel být u toho může.

iviss
19. čer 2009

Ahoj Peto 79 - tak už to mám za sebou. Do nemocnice jsem nastoupila v úterý 16.6., odpoledne mi do pochvy zavedly nějakou tabletku - prý aby se změkčilo hrdlo, večer zavedly 3 tyčinky (vypadalo to jako prskavky) do čípku, nic příjemnýho, ale dalo se to vydržet, bylo asi 10 h večer, dr.se mě ptal, jestli chci nějaké prášky, tak jsem se ho zeptala, jestli to bude do rána bolet, řekl, že ne, tak jsem dostala jen diasepam na spaní. Šla jsem si lehnout, v 1 h ráno mě probudily jako by křeče na konečník, ale ještě jsem usla. Ve 3h znovu a křeče byly silnější,né silný, ale silnější a asi po 2 minutách. Tak jsem zavolala na sestru. Dovezla mě na vyšetřovnu, kde mě dr. prohlídla. Jak do mě začla vrtat, myslela jsem, že umřu. Ty křeče byly jako by na čípek a konečník a jak mi čípek roztahovala, myslela jsem, že umřu. Najednou silná bolest, dr.mi protrhla prsem vodu. Cítila jsem litry, snad i hektolitry vody a ohromná úleva. Kontrakce vymyzely. Odvezli mě tedy zpět na pokoj, bylo asi 3:45 a dali kapačku oxytocin. Ještě jsem trochu zdřímla a zhruba o půl 6 mě vzbudily opět mírnější, ale pravidelné kontrakce. Zazvonila jsem na sestru - opět vyšetřovna. Dr. se ve mě vrtala tak dlouho, až malej vyjel ven. Cítila jsem, jak se mě dotkl buď hlavičkou nebo zádičkama o nohu, což bylo dosti bolestivé. Ukápla mi při tom slza.
Potom mě vezli rovnou na sál, aby odstranili placentu, prý se sama ve 21.týdnu neodloučí. Po půl hodince jsem se vbudila na pokoji. Druhý den mě čekal kontrolní utz, který dopadl dobře, v děloze nic nezůstalo a šla jsem domů. Nyní jsem 2. den po porodu a po fyzické stránce jsem úplně OK. Daleko, daleko horší je ta psychická. Je to šílená bolest a bezmocnost, kterou zatím nemůžu setřást, snad se časem pdaří.
Jinak mám dodržet šestinedělí a počkat si na 3 menzes. Už se moc těším, až začnem opět na miminku pracovat.
Holky, díky za podporu a držím všem těhotným palce, ať to vše dobře dopadne!!!!!

apap
19. čer 2009

Ahoj iviss,
hrozně mě mrzí, čím si teď procházíš. Sama u tvých příspěvků roním slzy (taky nám u mimiska našli ve 20 tt zvětšené mozkové komory, do 24 tt nás pořád honili po vyšetřeních a doporučovali zamyslet se nad ukončením), jsi šikovná holka a určitě to zvládneš a brzy budeš mít zdravé miminko. Moc ti to přeju!

tercie
19. čer 2009

iviss cítím s tebou, zažila jsem si to samý co ty, teď je to 2 měsíce a čekám na 2 ms. Překvapilo mě, že ti řekli že stačí počkat 3 ms a můžeš zkusit znovu. Já se totiž upnula na to, že se budem pokoušet znovu, ale mě každej doktor říkal něco jinýho, někdo půl roku a na poslední kontrole můj dr dokonce doporučil až rok, přitom prý jsem v pořádku a zahojená, jako bych žádný zkrok nepodstoupila. Řekla jsem si že se začneme snažit hned, vždyť kolik mamin otěhu už v šestinedělí, po normálním porodu, nebo krátce po něm... tak docela ráda čtu, že ti řekli už po 3ms, snad nic nepodělám, toho se bojím nejvíc.
JInak moc držím palce ať se vám taky zadaří co nejdřív, po takový smůle si všechny zasloužíme kapku štěstí, holky. No ne? 😉

iviss
19. čer 2009

Ahojky, apap: jak to nakonec dopadlo, je miminko v pořádku???? U nás nebylo na co čekat, rozšířené mozkové komory do 16 mm a těžká srdeční vada, takže se to muelo ukončit, bohužel ☹

Tercie: Hroznej zážitek co??? Pro mě teda katastrofa, nebýt toho, že mám doma 2,5 letýho Tadeáška, tak jsem snad skočila z mostu 😒
Jinak musím samozřejmě dodržet 6ti nedělí, což máš hned měsíc a kousek a potom ještě 3MS, takže ono se to k tomu půl roku pomalu blíží a taky nepředpokládám, že otěhotním první měsíc, to se mi nikdy za ty tři těhotenství nepovedlo, takže se to šoupne ještě dál, ale ten pocit, že už se snažíš....... 😉

peta79
19. čer 2009

Ahoj. Nám v Gennetu řekli, ať dodržíme šestinedělí a počkáme na výsledky genetiky. Déle, že čekat nemusíme. Moje Dr. mi řekla počkat 5 - 6 měsíců. Začali jsme se snažit hned v ten den, kdy přišly výsledky.
Dlouho jsem se nemohla dotknout břicha - protože tam bylo prázdno ☹ Nebo když jsem viděla těhulku, nebo miminko ☹ kolikrát jsem odešla z obchodu, nebo v práci brečela...Ale nejhorší bylo, že jsem malého viděla 😔
iviss věř, že to bude lepší.

apap
19. čer 2009

iviss: ano, náš malý vypadá zatím jako zdravé miminko. U nás byly mozkové komory 12,5 mm (až do porodu) a ještě se mi objevila v krvi akutní infekce herpes labialis, takže nás hnali na všechna možná vyšetření, aby se to kdyžtak stihlo před ukončením 24 tt. Po porodu měl malý mozkové komory jen 5 mm, ale stále nás sledují na neurologii.

iviss
20. čer 2009

Peto, tys ho chtěla vidět nebo to bylo, ale asi to tak bylo lepší 😔
Za jak dlouho po porodu jste se teda začli snažit? Já mám pocit, že ten čas vůbec neutíká, že se asi nedočkám.

Apap - tak to s malým vypadá dobře, budu vám držet palce.

apap
21. čer 2009

Iviss, děkuji. My tobě taky!!! 🙂

tercie
22. čer 2009

peta tak to si nedokážu vůbec představit, já se na maličkou nenašla odvahu podívat... dodnes mě straší i vzpomínka na to, jak se mi mezi nohama hýbala než PA přestřihla šňůru a než ji odnesla, a jak na ni ještě mluvila, aby se nebála... jen to píšu a mám slzy v očích, lítost jo,. ale už ani brečet mi nejde, přitom by se mi tak ulevilo.

Iviss to mi povídej, zážitek za všechny prachy, a to čekání předtím, to bylo nejstrašnější co jsem kdy zažila, čert vem bolest, ta přejde...ta fyzická. Aspoň vím, že porod není tak strašnej, a že ho v budoucnu určitě vydržím znovu, za tu cenu, že budu v náruči svírat svoje zdravý děťátko... Co holky? 😉 To za to stojí.

Taky ještě čekám na výsledky z genetiky, navíc nám řekli že se ta čekací doba může prodloužit ze 2. měsíců na 3, kvůli dovoleným, tak mám po náladě. I když nám říkali, že genetická ta naše vada nebyla, ale jeden nikdy neví, chvi mít jistotu.

Apap, přeju ať je malinkej zdravej !!!

peta79
22. čer 2009

Dodrželi jsme šestinedělí a počkali na výsledky z genetiky, takže po necelých osmi týdnech.

Nechtěla jsem mimi vidět, ale byla jsem sama. Na cestě do sprchy mi praskla voda , jen jsem stihla dojít k posteli,zazvonit na sestřičky a malý už byl venku 😔 .

apap, snad to bude s malým v pořádku.

tercie
22. čer 2009

Peta to je mi moc líto... ale tohle miminko bude v pořádku, neboj, moc držím palce 🙂

peta79
22. čer 2009

tercie, děkuju. Snažím se být v pohodě, ale moc to nejde. Pořád mám strach 😒
Nakoukla jsem do tvého albíčka, také to nemáš jednoduché. Přeji ti , aby jsi byla brzy těhulka 🙂

iviss
23. čer 2009

Holky, je to šílený, zítra to bude týden, co se malej narodil a jsem na tom snad hůř, než dřív 😔
asi mám hejblý nervy, protože jsem taková unavená, nesoustředěná, motá se mi hlava, ach jo. Už aby to bylo za mnou. Ještě strávit termín porodu, což nebude jednoduchý, protože malej měl být dárek k mým 27.narozeninám, tzn. že moje narozeniny se každoročně promění v slzavé údolí, no prostě na prd. Už se moc těším, až se budeme moci pokoušet znovu.
Na ty výsledky jsem taky moc zvědavá, snad něco najdou a řeknou mi, proč se to stalo. Ale je mi docela jedno, jestli budou za měsíc nebo dva.
Peto, super, že už jsi těhotná znovu, asi to dodá sílu co?

tercie
23. čer 2009

iviss na termín porodu jsem taky zvědavá, jak to přečkám, sice se mi to k ničemu nepojí, ale stejně... A malá se mi narodila přesně na velikonoční pondělí, takže velikonoce odteď pro mě budou taky smutný svátky.
Taky se těším, až budu znovu těhotná, myslím, že to opravdu zažene smutek, budem se znovu radovat z novýho života... i když ten strach už bude asi napořád... pořád je čeho se bát, jen se tomu nesmíme holky poddat. Ono na nás to štěstí někde čeká, věřte tomu!!! 🙂

Ivissko mě hodně pomohlo si zajít na kineziologii, člověk se s tím musí vyrovnat i podvědomě, jinak je to pořád hodně živý, já jsem pořád brečela, každej letmej dotyk nebo pohled na břicho mě tak dostal, ta myšlenka, že tam byla a už není, pocit prázdna, to bylo strašný, myslela jsem, že to nevydržím... ale po tý terapii už jsem nebrečela... bylo mi smutno, to jo, ale ty záchvaty pláče pak přešly, cítila jsem se o moc líp.

iviss
23. čer 2009

Holky, nechápu, proč je svět takovej nespravedlivej, čím větší socka, tím více děcek a zdravých, chjo 😔
Tercie, já se snad s tím poperu, akorát jsem šíleně podrážděná a odnáší to nejvíce mí nejbližší, hlavně můj syn, kterej mě neustále vytáčí a zlobí. Nervy mám na pochodu no hrůza....

Holky, ještě dotaz, jak dlouho jste po porodu krvácely???? Já budu zítra týden po porodu a pořád krvácím. Sice né nijak zvlášt silně, ale červeně, tak mám strach, aby nebylo něco špatně. Po porodu jsem totiž byla ještě na revizi dělohy, takže bych už asi neměla, nevím no

tercie
23. čer 2009

iviss já jsem krvácela celých 5 týdnů, pak týden nic a pak přišla ms. Taky mi pak dělali revizi, ale myslím, že jen seškrábli placentu a jinak celkově byl ten zákrok o hodně šetrnější než revize po zamlklým, to mě seškrabali tak důkladně, že jsem pak špinila jen dva dny.

iviss
23. čer 2009

Jé Tercie, tak to jsi mě uklidnila, už jsem si myslela, že je to blbý a že budu muset na výškrab znovu a to by se mi teda opravdu nechtělo 😠
kolik už jsi měla MS???? Kdy se začnete snažit? 😉

lilili2
23. čer 2009

Holky jak vám zjistili ty zvětšené mozkové komory. Já byla na velkém utz a o nějakých komorách se mudr. nezmínila - to vám je měřili automaticky nebo už to z toho utz bylo zřejmé? 😒
Jinak holky držím vám palce ať to co nejdříve přebolí.

iviss
23. čer 2009

Lilili neboj, to by dr. zjistila, ano dívá se na hlavičku a měří mu ty komory, ale ve většině případů je to v pořádku, takže nic neříká, určitě by to viděla, neboj, kvůli tomu se ten utz ve 20.týdnu dělá. tak se neboj
mě u syna taky nikdy nic o komorách neříkala, protože to bylo OK, ted byly zvětšený a to hodně, limit je tuším do 1.0 mm a můj chlapeček je měl 16mm což je mazec.
tak se měj a fakt se neboj

marikap
24. čer 2009

ahoj, tak bohuzel musim rozsirit vase rady... v pondeli na velkem ultrazvuku nasi holcicce zjistili VVV a to velmi vzacnou: mame malformaci leve plice, je zvetsena a tlaci srdicko doprava. ted nas ceka vysetreni srdicka v patek a za necele dva tydny vysledky plodovky. zatim to nevzdavame, kdyby ty vysetreni dopadly dobre a prava plice se vyvijela normalne tak urcite budeme pokracovat. pro miminko by to znamenalo, ze hned po narozeni by musela podstoupit tezkou operaci - odstraneni leve plice... ale my verime, ze to dobre dopadne 🙂

teprv ted opravdu chapu, jaky to je, kdyz vam zjisti, ze mate nemocne detatko, moc citim s holkama, co se s miminkem musely rozloucit a drzim pesti tem, co pokracuji dal! zivot nekonci, musime verit a doufat 😉

tercie
24. čer 2009

iviss já mám za sebou druhou ms, teď jsem 14dc čekám na třetí, a už se snažit chci, akorát mám strach, protože mi všichni říkají půl roku počkat... jako nedělám si iluze že otěhu hned, ale půl roku je dlouho... Váhám, nevím. Ale z fyz.hlediska se cítím v pohodě, tak to asi risknu, a nebo uvidím jak se to vyvrbí, no...

Marikap staršně moc držím palce, ať je vaše holčička v pořádku!!! Nikomu nepřeju, ani nejhoršímu nepříteli zažít to, co jsme zažili my...

iviss
24. čer 2009

Tercie, vím, že je to takový naprd. Mě v nemocnici řekli, dodržte šestinedělí, počekejte na 3-5 MS. Takže počkám na 3MS a jdu na to. Právě že jsem přesvědčená, že se to hned nepodaří, takže z toho stejně bude půl roku, ale ten pocit, že už na tom makáš 😀 držím ti holka palce, at je to co nejdřív

tercie
24. čer 2009

iviss dík, já ti přeju to stejný 🙂 vyjádřilas to úplně přesně, ten pocit, že už na tom makáš 😀
Taky musíš čekat na histolku nebo vám ji dělat nebudou? Já si tak říkám ještě tyhle výsledky mít po kupě a pak už se snad nemusím bát ničeho...

iviss
25. čer 2009

Tercie, musím čekat na výsledky, v Prenatálu v Brně mi odebrali před porodem asi 5 těch největších stříkaček plodovky, potom jsem jela rodit domů do Znojma a tam mi dr. řekl, že jim do prenatálu poslali vzorek placenty a miminko, že poslali do Bohunic na pitvu ☹
výsledky by prý měly být do měsíce, ale tohle čekání mě nevadí, to mě nějak neomezuje 😉

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru