Vyšetření těhotenské cukrovky, co když čaj vyzvracím?

ajurka
24. říj 2013

ahoj chtela bych se zeptat k tomu vysetreni cukrovky. Vetsinou po ranu kdyz se nenajim tak mi je spatne a dokonce zvracim. Co kdyz po tom co vypiju ten caj to vyzvracim? To bych musela jit znovu? Nebo jak to je? 😕

ratatooy
24. říj 2013

@llluckaaa ne inzulin sem neměla,ja teda ani moc nevěřím tomu že sem cukrovku měla protože sem nikdy nenameřila po jakymkoliv jidle víc jak 5-6,jen proste na tom Ogtt mi to vyletelo na 8,diabetoložka to chtela práve vidět všechny měření

llluckaaa
24. říj 2013

@ratatooy A dodržela jsi všechny podmínky testu? Lačnila jsi aspoň 10 hodin, byla jsi zdravá, ... Ogtt samozřejmě může vyjít falešně pozitivně, ale při dodržení podmínek testu to není moc pravděpodobné 😒 A teď ji teda nemáš, jestli chápu dobře.

ratatooy
24. říj 2013

@llluckaaa jj dodržela sem to aspon myslím ykdyž nikde neuvádějí že by se před tím 10hodin nemelo jist ale vzhledem k tomu že sem na tom byla nekdy v 8ráno tak v 10večer už jsme určo nejedla,a ted ji nemám měla jsem po necelych dvouch hodinách 7,7 a to je hranice kdybyh mela 7,8tak už ji mám

ratatooy
24. říj 2013

@llluckaaa akrát ted přemejšlím že ten den co sem byla ted na ogtt sem akorát začla brát antibiotika

llluckaaa
24. říj 2013

@ratatooy A brali ti krev ze žíly nebo z prstu? Z prstu mohou být výsledky zkreslené ☹ Já měla při kontrolním ogtt rok po porodu 7,63, takže kousíček od porušené glukózové tolerance. Při těhu cukrovce jsem měřila občas a právě jsem si vybírala jídla, u kterých jsem si nebyla jistá (svíčková s knedlíkem, nezvážený sendvič z chleba, nějaké to hřešení 😅 ). Občas jsem se dostala přes 9, takže bylo jasné, že cukrovku mám ☹
Sice nevím, jestli ATB můžou test ovlivnit, ale v podmínkách je, že se má dělat, když je člověk zdravý. Říkala jsi jim, že je bereš?

ratatooy
24. říj 2013

@llluckaaa ja sem si vzala práve první atb asi pul hodiny před testem,jinak test delají z prstu na gyn a berou ješte na lačno ze žíly a to mívám tak 3,2

llluckaaa
24. říj 2013

@ratatooy Tak to může být tím. Jednak testem z prstu a nemocí 😒

ratatooy
24. říj 2013

@llluckaaa ale viš co je třeba další divná věc že třeba od příštího roku se má tolerance testu posunout o neco výš což je taky divny,a nekde už se tyto testy nedelaji vubec

llluckaaa
24. říj 2013

@ratatooy Je v tom bordel ☹

naomi6
24. říj 2013

@ajurka Ahoj, test můžeš odmítnout, ale myslím si, že se to dá v pohodě zvládnout. Není to vůbec hrozně sladké. Prostě sladká voda a nemusíš ji vypít najednou, klidně po částech. Když se budeš stresovat dopředu, tak si nepomůžeš. Pokud tedy hodně zvracíš, zeptala bych se na to doktora, on by ti měl říct co a jak. Držím palce a rozhodně není se čeho bát. Jsou myslím horší věci, než vypít trochu sladké vody 😉

gingerone
24. říj 2013

@ajurka Ahoj, můžeš si projít tuhle stránku (i ostatní informace tam), píše se, že když se s roztokem nepovede, tak se dá udělat jen s rohlíkem: http://www.tehotenskacukrovka.cz/tehotenska_cuk...
Ovšem nemyslím si, že to všude takhle dělají.
Kdyby se stalo, že roztok vyzvracíš, může se stát, že doktoři k tomu budou přistupovat tak, že ho prostě neudělají - a to na základě dalších rizikových faktorů - vyšší věk (do 24 let se nemusí dělat), vyšší hmotnost tvoje nebo i větší velikost miminka na UTZ v pozdějších týdnech, rodinná anamnéza - sourozenci, rodiče s cukrovkou.
Já jsem celé těhotenství nezvracela ani jednou, sladké miluju, roztok mi celkem i chutnal... po hodině strašného trápení, motání hlavy, mžitek, bolesti žaludku... jsem ho prostě komplet vyzvracela (po hodině už to prý ani není častý). Vzhledem k tomu, že jsem hubená, doma cukrovku nemáme a jsem celkem mladá, žádný další test mi už nikdo nenařídil.
Samozřejmě jsem se bála, takže jsem byla ráda za pozdější přeměření miminka, že není moc velké. Dcerka nakonec byla dokonce spíš menší než průměr. Ale do porodu jsem minimálně sladké teda se snažila hodně omezit (takovou chuť na cukrovou vatu jsem ještě neměla!), abych neměla úplně hrozný pocit.
Já bych na něj být tebou šla a nebála bych se, když se stane, že ti bude špatně, tak se holt stane, spíš si vezmi nějaký doprovod, ať pak nemusíš sama domů, kdyby ti bylo zle. Se mnou tam byly ještě dvě maminky a obě byly úplně v pohodě a nic je netrápilo.

baraka1
24. říj 2013

tak mě to teprve čeká a taky se děsím, hlavně toho čekat tam pořád bez jídla, mám co dělat, abych na lačno došla na krev. Prý je dobrý si vzít s sebou citron a vymačkat si ho do toho, já si ho teda určitě vezmu 🙂.

llluckaaa
25. říj 2013

@baraka1 Citrón? To radí v té laborce nebo některé maminky? Já jen, že podle jedné teorie právě citrón pomáhá snižovat glykémii po jídle, tak aby sis jím neovlivnila výsledek testu 😒

ajurka
autor
25. říj 2013

@llluckaaa
@gingerone
@ratatooy Ještě sem se chtěla zeptat... sestřička mi řekla že večer před tím vyšetřením bych už neměla jíst ani pít ale neřekla mi kolik hodin před tím...

llluckaaa
25. říj 2013

@ajurka Mělo by se lačnit 10 hodin před vyšetřením.

xvink
25. říj 2013

Já jsem se toho testu taky hrozně bála, je mi špatně jen z odebírání krve, a když musím být ještě nalačno a k tomu nepít.... Ale nakonec to vůbec tak děsné nebylo. Měla jsem teda samozřejmě ráno zakázáno pít i jíst cokoliv. Pak mi vzali krev a během 15 minut jsem musela vypít půl litru té sladké tekutiny (rozmíchali mi to do teplé vody). Dobré to nebylo, ale čekala jsem to horší. Myslím, že leckdo si takhle sladí čaj 🙂 (já teda ne). Během toho dvouhodinového čekání jsem hlad vůbec neměla, asi působil ten cukr. Špatně se mi udělalo až půl hodiny po druhém odběru, když už jsem čekala na oběd 🙂

gingerone
25. říj 2013

@ajurka 10 hodin

baraka1
25. říj 2013

@llluckaaa radí to maminky, vezmu ho s sebou a zeptám se sestry

ajurka
autor
7. lis 2013

@blahova_andrea
@ratatooy
@llluckaaa Chtěla bych se ještě zeptat, test se má dělat v 24tt. A já jdu na to zítra a to budu přesně 23+0tt... Nevadí to???

llluckaaa
7. lis 2013

@ajurka Ne, vůbec to nevadí 😉

ratatooy
7. lis 2013

@ajurka asi neva ja na nem byla dokone až v 28tt

ajurka
autor
7. lis 2013

@llluckaaa
@ratatooy Dědeček měl cukrovku myslíte, že bych to měla říct?? Rodiče i sourozenci jsou zdraví

llluckaaa
7. lis 2013

@ajurka Pokud se budou ptát na cukrovku v rodině, tak řekni, pokud je to zajímat nebude, tak neříkej. Na test objednaná jsi, takže je to asi jedno 😒

ajurka
autor
7. lis 2013

@llluckaaa a pokud se budou ptát a řeknu, že nikdo myslíte, že to vadí.. myslím si že už děda semnou nemá nic společného pokud rodiče jsou zdraví. Jde mi o to, že jsem slyšela, že pokud má nebo měl někdo v rodině cukrovku prý se musí na toto vyšetření vícekrát 😒

llluckaaa
7. lis 2013

@ajurka Tak to není. Jde o to, že když má někdo hodně vysoké riziko těhotenské cukrovky (cukrovka v předchozím těhotenství, obezita, diabetes v rodině, potraty, porod dítěte s vysokou hmotností, se zdravotními problémy, vyšší věk), tak se test má dělat dříve a pokud vyjde negativně, tak ho ještě opakovat. Tobě test dříve nedělali, takže si s tím nemusíš dělat starosti. Navíc myslím, že je to v laborce vůbec zajímat nebude. To by s tebou řešil spíš gynekolog, který zná tvou osobní a rodinnou anamnézu.

ratatooy
12. lis 2013

@ajurka no m se vždycky ptaly na cukrovku v rodině,je pak pravpodobnější cukrovka i u tebe

ajurka
autor
12. lis 2013

@ratatooy
@llluckaaa Tak už sem si tím prošla 8. nebylo to zas tak hrozné.. akorát po vypití mi strašně teplo a bušilo mi srdce.. asi mnoho cukru 😀 ale zvládla jsem to... výsledky v pořádku.. 😉

verisek91
19. lis 2013

Mě taky bývá blujno,když se ráno nenajím.Vydržela jsem to, ale je to fakt humus sladkej.. :D

jajjir
22. lis 2013

ja jdu v 15+5 proč někdo jde tak brzo a někdo až třeba 28tt?

petrys89
5. pro 2013

Ahoj holky, já jsem glukózu vyzvracela asi do 10 minut po vypití, udělalo se mi hrozně zle a prostě to nešlo udržet. Doktor mi řekl, že by se to při dalším testu nejspíš opakovalo, takže jsem na další nešla a doktor vycházel z toho, že na lačno jsem zvýšený hodnoty neměla.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru