Vyšetření v 6. měsíci těhotenství. Byly jste na něm?

chezzule
20. bře 2012

Ahojky holky,chci se zeptat jestli některou z Vás také poslala vaše gynekoložka v 6.měsíci na nějaké zdlouhavé vyšetření.
Mě posílá na nějaké tří-hodinové vyšetření a vůbec nevím o co se jedná ☹ všechno je vpořádku,tak teda nevím,jestli se mám něčeho obávat a co mě čeká.

tyrisa
20. bře 2012

@chezzule tak to fakt nevím....já byla jen na velkým UZ a na echo srdíčka plodu a to teda žádný dlouhý není 😕

anina32
20. bře 2012

@chezzule a nemyslela tím ten test na cukrovku? To je prý na pár hodin.

chezzule
autor
20. bře 2012

na velkém UTZ sem taky byla nedávno,tak nechápu,co je tohle zase za výmysly od doktorky.Můj názor na nějaké časté vyšetřování je zbytečnost,zbytečně otravují miminko už v bříšku a znervozňují maminy...

chezzule
autor
20. bře 2012

říkala něco o cukrovce....a to je povinné?u nás na to nikdo netrpí a ani já!

salomee
20. bře 2012

No, to snad z těch klasických jedině těhotenská cukrovka.. Tam se musí dlouho jen tak sedět a čekat,...napřed se vyšetř krev a moč na hladinu cukru...když je to v pořádku a nemáš ten cukr zvýšený už nalačno, tak se pak se vypije roztok glukózy a dvě hoďky se čeká (neměla bys nikam chodit, ale být v klidu), pak zas vezou krev a jdeš dom🙂.

salomee
20. bře 2012

No ono na to trpět nemusíš, můžeš se zdravě stravovat, být štíhlá, zdravá..a stejně tě těhot. cukrovka potkat může.

salomee
20. bře 2012

@chezzule Tady je docela obsáhlá diskuse o tom, kdo odmítl, kdo neodmítl, proč... Mě teda sestra řekla, že je to povinné, tak nevím...ale co je vlastně dneska povinné, na vlastní riziko člověk může odmítnout cokoliv.
https://www.modrykonik.cz/diskuse/tema/odmitla-...

elana
20. bře 2012

@chezzule to bude ta cukrovka...zátěžový test, oGTT...takhle to najdeš na netu, jestli si chceš přečíst, oč se jedná. Odmítnout můžeš cokoli, ale měla bys vědět, že těhotenská je něco úplně jiného než klasická cukrovka, nezáleží vůbec na tom, jestli ji z rodiny někdo má a nekompenzovaná dietou může způsobit vážné komplikace u miminka. Tolik fakta. Zbytek je na Tobě.

chezzule
autor
21. bře 2012

Aha tak to sem nevěděla,určitě tam půjdu,zdraví miminka je teď pro mě to nejdůležitější....jinak děkuji všem za rady 🙂

rychetkami
21. bře 2012

@chezzule to bude orčitě cukrovka...je to na ty tři hoďky,pije se sladký roztok, já bych to neodmítala, jdu na to...

petrusew
21. bře 2012

To bude určitě zátěžový test na cukrovku. Sestra mi řekla, že je to na mě, ale vzhledem k tomu, že mám mamku na interně a diabetologii, a vzhledem k tomu, že vím, co to může mít za následky nejen u mě, ale i u miminka nepřemýšlela jsem nad odmítnutím.

salomee
21. bře 2012

@petrusew To je zajímavý, mě sestra řekla, že to povinné je, asi nechtěla, abych dělala vlny...
Ale já bych je nedělala.

petrusew
21. bře 2012

@salomee mě říkala, že je to na zvážení, ale já bych stejně šla a ještě že tak. Cukrovku jsem měla, ale díky dietě kompenzovanou a bez následků pro mě nebo malou. Ono asi fakt dost záleží na doktorech a sestřičkách...

llluckaaa
21. bře 2012

@chezzule Vůbec se toho neboj. Přibal si něco na čtení a svačinu, aby ses mohla po testech najíst. A u mě to trvalo hodiny jen dvě, tak to třeba taky nebudeš mít na tak dlouho. Dala ti k tomu nějaké instrukce? Musíš jít na lačno a mít od poslední jídla odstup aspoň 10 hodin.

salomee
21. bře 2012

..jo, já měla čtení, ale nějak jsem se nemohla soustředit a začíst, tak jsem stejně jen hleděla před sebe s MPtrojkou v uších..ale i tak jsem se divila, jak to utíká. Rozhodně to nebylo k nepřežití.

chezzule
autor
22. bře 2012

Zatím o tom nevím nic,mudr.mi nic bližšího neřekla,ale jdu si k ní pro nějaké papíry,ještě před tím než půjdu na to vyšetření, tak se jí zeptám na podrobnosti...

salomee
22. bře 2012

No určitě bys měla být upozorněna, abys došla nalačno a taky do kolika hodin ne nejpozděj dostavit, aby to stihlo proběhnout..

salomee
22. bře 2012

Jak jsem tam byla já, jedna paní došla velice až před desátou a poslali ju pryč...jako jestli byla do té doby kvůli tomu nalačno, to nevím.. ale zřejmě chyba v edukaci.

chezzule
autor
4. dub 2012

Vyšetření trvalo 2,5hodiny dalo se to přežít,ale ten cukrový nápoj byl pěkně fuj 😒 mám rozpíchanou ruku od braní krve,se mi poprve udělaly modřiny z odběrů.Teˇd už jen čekám na výsledky které mi sdělí moje gynekoložka v úterý,snad dopadnou dobře.

werunqa
4. dub 2012

Myslis OGTT?na tom jsem byla-chodi se tam mezi 24-28tt a u nas to trva 2 hodiny...celkem nuda no-ale uteklo to..napoj mi chutnal 😉 .
Krev u nas berou z prstu-takze taky nic prijemnyho-ale dalo se to 😎 .,jen mala me pekne tlacila na mocak a ja nesmela jit ani na WC ty 2 hodky-tak jsem musela vydrzet 😅

klarasl
19. říj 2013

Chtěla bych se zeptat, jestli někdo nevíte, kdo nebo co určuje povinnost jednotlivých testů v těhotenství?? Všude se jen píše seznam, ale bez odkazu, proč tomu tak je. Hledala jsem i na stránkách ministerstva a zatím marně.
Díky

zuzamik
23. říj 2013

@klarasl Povinné nemáš nic- ani doházet do poradny. To je kouzlo svobodného světa. 😉 Jen už si pak každý musí přičíst odpovědnost za svá rozhodnutí a případné problémy...

ajurka
24. říj 2013

@salomee ahoj chtela bych se zeptat k tomu vysetreni cukrovky. Vetsiniu po ranu kdyz se nenajim tak mi je spatne a dokonce zvracim. Co kdyz po tom co vypiju ten caj to vyzvracim? To bych musela jit znovu? Nebo jak to je?

klarasl
24. říj 2013

@zuzamik To chápu a vím, že nemusím 🙂 Ale vadí mi, že je to povinné bez toho, aniž by kdokoliv znal zdroj. Tak proč je to povinné? Mají rovnou říct, že je to dobrovolné. Jde mi hlavně o to, o co se můžu opřít legislativně...jako kdo to "nakázal", jaký úřad a proč. Prostě je divné, že to nikde není...

prcekverunka
24. říj 2013

@chezzule Tak to asi bylo na cukrovku. Nemusí u Vás na ni nikdo trpět, dělá se to preventivě, protože těhotenská cukrovka není nějak výjimečná záležitost.

zuzamik
24. říj 2013

@klarasl Ale jak říkám- povinné to není! Je to to samé jako s vyšetřením plodové vody- taky se dočteš, že od určitého věku se dělá všem, ale to není pravda- tato vyšetření ti mudr jen doporučí, je na tobě, jestli na ně půjdeš (na tvé riziko).
Třeba mě na cukrovku mudra neposílala: bavila jsem se o tom s ní a říkala, že na to posílá jen rizikové pacientky (tzn. ty, co mají problémy- zvýšené hodnoty glykemie v krvi, cukr v moči apod.). Že plošné testování neuznává, protože je to zbytečný stres a zátěž jak pro maminku tak pro mimi. (kdyby po mě to vyšetření chtěla, tak bych na něj šla- nejsem typ, co odmítá, ale když to podle ní nutné není, tak proč bych měla prosedět den někde na klinice...)
http://www.aperio.cz/poradna/495

liss_durman
24. říj 2013

Tak to bylo zřejmě vyšetření na cukrovku... To byl hnus, viď 🙂 Ale Já mám za to, že jsem na něm byla až někdy v 7. měsíci...

salomee
24. říj 2013

@ajurka ....no, tak to nevím, snad poradí i někdo, komu se to přímo stalo, ale záleží..pokud bys to vyhodila hned, tak je jasný, že asi znovum jinak to asi posoudí sestřičk přímo až na místě dle toho, jak dlouho po tom y to blinkání přišlo.... jinak teda doporučuju se objednat na co nejdřívější dobu, abys netrpěla dlouho...

klarasl
25. říj 2013

@zuzamik Díky za super odkaz! Vše začalo s výměnou mé doktorky. Ta stará byla v pohodě a nikam mě nenutila. Tahle nová je sterilní a absolutně bez zájmu o nějaký individuální přístup.

vilibalda
25. říj 2013

@klarasl Jestli tě zajímají doporučené postupy týkající se těhotenství, tak je najdeš tady http://www.gynultrazvuk.cz/doporucene-postupy-c...
Asi Tě nejvíc budou zajímat Zásady dispenzarní péče ve fyziologickém těhotenství. Tam je popsáno na co má těhotná nárok a nic není povinné. Je to návod, aby doktor nic nezanedbal (pokud zanedbá, můžeš ho žalovat) a doktor se těchto postupů nemusí držet úplně. Může použít lepší, novˇejší metodu (pokud existuje). Když se podív´aš na té stránce vpravo, je tam kalkulátor pro dataci těhotenství dle CRL, kam si můžeš zadat svoje těhotenství a dostaneš seznam vyšetření i s termíny, kdy mají být provedeny.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru