Výsledky testu na těhotenskou cukrovku. Máte zkušenost?

brigule
4. říj 2012

Ahoj, minulý týden jsem byla na testu na cukrovku a výsledky byly:
nalačno 5,0
po 1 hod 9,2
po 2 hod 5,4

Doktorka hned že prostřední hodnota je zvýšená (neřekla kolik by měla být) a proto musím být sledovaná na diabetologii. Když jsem přišla k diabetoložce, podívala se na výsledky a řekla, že první i poslední hodnoty jsou rozhodně v pořádku a ta prostřední je taky vyhovující do 10, takže cukrovku nemám, nebude mi vystavovat průkaz diabetika ani nařizovat žádnou dietu. Ale pro kontrolu mě pošle ještě na nějaký další test za týden. Teď tedy nevím co si mám myslet... Jaké máte zkušenosti s tím vy?

ivasad.
4. říj 2012

V učebnici porodnictví mám toto:
Fyziologické hodnoty pro těhotné ženy jsou:

glykémie nalačno: < 5,6 mmol/l
glykémie 1h po zátěži: < 8,8 mmol/l
glykémie 2h po zátěži: < 7,8 mmol/l

Rozhodovací limit k vyloučení cukrovky - glykémie 2h po zátěži < 7,8 mmol/l . Takže cukrovka to podle mě není, (ale jsem jen sestra, ne dr), může jít jen o nějakou poruchu glukózové tolerance. (pak bys měla do konce těhu jen nějakou lážo plážo dietu, nic striktního). Uvidíš za týden, držím palce 😉

brigule
autor
5. říj 2012

díky! ten kontrolní test bude prý probíhat následovně: Ráno nalačno odběr krve+moč, dále odběr krve 1,5 hod po obědě a pak další odběr krve 1,5hod po večeři.

llluckaaa
5. říj 2012

@brigule Ahoj, tak podle mě to těhu cukrovka je a měla bys být zbytek těhotenství na dietě.

damada
5. říj 2012

@brigule viz http://www.tehotenskacukrovka.cz/ tam o tom píšou vše... především to, že u těhotenské cukrovky je nejdůležitější ta prostřední hodnota, která bývá většinou zvýšená nejčastěji... podle mě to tedy těhu cukrovka je... mě klasická diabetoložka taky řekla, že mám hodnoty úplně v pohodě v normě, ale když jsem si zavolala do porodnice na diabetologii, hned mě objednali....

elnika
23. črc 2014

Ahojky.Tento týden mi zjistila mudr po testu OGTT těhu cukrovku s hodnotami na lačno 5,33 po hodině 9,3 a po dvou hodinách 7,7.Jsou tyto hodnoty hodně vysoké nebo jen zvýšené?V poradně mají dovolenou,tak čekám a nevím co zatím jíst,tak akorát nejím sladkého nic,jinach chleba,nízkotučný sýr,eidam 30%,žervé a žervé s pažitkou a nějakou šunku jim a k tomu vždy půl papriky.Sním dva krajíce se sýrem a šunkou a půl papriky je to moc?Na oběd si dám třeba filé na másle s kmínem a solí a trochu brambor,ráno snídám rovněž chleba,sýr,papriku.Myslíte,že je to tak správné?Alespon zatím než skonči v poradně dovča a prvně si mě tam pozve?Děkuji za všechny rady a názory.Jsem z toho úplně na nervy.

pt1981
23. črc 2014

@elnika ahojky, já jsem měla po dvou hodinám 7,9 a vím, že maximum mělo být těch 7,7, co máš ty... Teď je otázka, jestli tě zařadí do diety, nebo ne... Já jsem toto zvýšení měla jen jednou, teď mám po jídle max. 6,3, ale diagnóza cukrovky i s dietou mi zůstala.... Mám dietu se 325 sacharidy na den... Na snídani je třeba 80g chleba, 15g másla, 150g sýra, tvarohu nebo uzeniny ( pouze šunka).... Pak je svačina, zas kousek chleba, máslo, 100g ovoce, na oběd kolik chci masa, zeleniny + odvážená příloha, na svačinu zase pečivo + mlíko a na večeři to stejný, co k obědu... Mám ještě přidanou druhou večeři, protože trpím na ketony v moči, což je příznak hladovění... Sýry můžu jen do 30%, vše polotučné ne nízkotučné. Za vzorné dodržování jsem dostala i ovoce na odpoledne, stejná dávka, jako dopolko, ale do 17h nejpozději. Kdykoliv přes den se můžu dojídat zeleninou.... Sladký nic, to je jasný.... Vydržet to jde naprosto v pohodě 🙂. Držím pěsti a kdyžtak mi napiš, ju?

elnika
23. črc 2014

pt1981 poslala jsem ti zprávičku 🙂

granda
23. črc 2014

Přítomnost těhotenské cukrovky se zjišťuje dvakrát v průběhu těhotenství:

1. Na začátku těhotenství (co nejdříve po jeho zjištění) má být všem ženám stanovena glykémie nalačno ze žíly.

Je-li 5,1 mmol/l (5,6 podle starých kritérií) a vyšší, vyšetření by se mělo následující den zopakovat.

Je-li také druhá glykémie 5,1 mmol/l (5,6 podle starých kritérií) a vyšší, je potvrzena diagnóza těhotenské cukrovky a žena má být poslána na diabetologii.

Je-li druhá glykémie v normě, žena by měla absolvovat test na cukrovku OGTT (nejlépe tentýž den), jehož výsledek rozhodne.

2. Mezi 24.-28. týdnem těhotenství má být u všech žen, kterým nebyla zjištěna cukrovka na začátku těhotenství, provedeno OGTT - viz dále.

Na obě vyšetření (na začátku těhotenství i mezi 24.-28. týdnem) odesílá ženu ošetřující gynekolog a odběry by měly proběhnout v laboratoři (ne v ordinaci lékaře), která je vybavena ke správnému provedení vyšetření.

lucik024
23. črc 2014

já jsem taky měla po prvé vyšší výsledky a za týden sem šla znovu a už to bylo ok.

elnika
23. črc 2014

do poradny nebo kam lucik024 ?

granda
23. črc 2014

cukrovka je i o psychice,,,,,, prave ze to vyjde poprvé vysoke a pak pohoda....

elnika
31. črc 2014

Ahoj holky,vyfasla jsem glukometr a můžete mi říct prosím jaká ma byt hodnota na lačno a hodnota po jídle?Po jídle se měří myslím po chodce a pul,ze?Díky moc

romantika
31. črc 2014

no nekde ty testy celkem sidi a delaj je jenom na zacatku a za 2 hodiny, cili pak stejnak to prostredni nevis. ja to tak mela, mela jsem tu poslední zase desive nizkou, jsem tam sebou sekla a nikdo taky nic nerekl. byla jsem z toho stejny jelen.

denousek
9. kvě 2016

prosim o názor,radu...
ogtt lačná 4,8, po 60min ,10,8! a po 120min 7,5.
volali mi od dr ze mam mirne jednu hodnotu nad normu to vim tu 10,8 má byt do 10 a že me si pan dr někam pošle ...ale já mu chci rict že nikam nejdu myslite že jako to musim tak hrotit?vim co je to dieta u minulého tehu jsem to mela to samé a žádná hruza tak bych se tim vůbec nestresovala a proste dieta a hotovo zadna dia poradna... v patek se s dr budu domlouvat a chci mu rict ze nikam nechci

katherine177
9. črc 2019

Já mám výsledky takto a jsem objednaná na diabetologii

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru