Zátěžový test v těhotenství. Co mě čeká?

aallccaa
12. říj 2010

Ahojky,

chtěla jsem se zeptat, co mě čeká při zátěžovém testu na cukrovku v těhotenství.
Bylo mi dr. řečeno, že mám mít lehkou večeři na cukr a tuky, a od půl noci nesmím nic pít ani jist. A test prý bude trvat celé dopoledne… proboha co to je? Už teď se bojím. To bez jídla a pití nevydržím od půl noci až do poledne dalšího dne.....

Jdu do Zlína na polikliniku, tak kdyby už tam nějaká maminka z diskuze byla, ráda si přečtu její zkušenosti🙂

konvalinka.2
14. říj 2010

Ahojky, mě test dělali v Blansku. Ráno na sedmou jsem měla dojít na lačno, kde mi odebrali krev (žilní), potom jsem dostala na vypití glukozu (je to hrozně sladký a není to moc dobrý, teda mě to vůbec nechutnalo) no a pak jsem musela čekat dvě hodiny u laboratoře a potom mi odebrali krev ještě jednou. Někde jsou odběry tři. Jeden na lačno, druhý po hodině od vypití sladkého roztoku a a potom ještě po hodině. Někde berou krev jen z prstu, někde ze žil. Já jsem po celou dobu směla odejít jen na záchod. Jinak nikam. Nesměla jsem jíst ani pít. No dá se to vydržet, ale jako nic moc... a výsledky jsem měla ještě ten den. Takže něco podobného Tě asi taky čeká. Měj se krásně.

ygreen
14. říj 2010

dojdeš, změří ti cukr (u nás gokometrem), nasypou ti do pití granule co se změní ve sladkej roztok, vypiješ to, dvě hodiny sedíš v čekárně, čteš si a pak ti změří cukr a řeknou ti výsledky, toť vše. Nesmí se ani moc chodit. V pohodě. Já taky nejedla od půlnoci a byla jsem objednaná dokonce až na 1 hodinu, takže jsem se najedla poprvé až o půl čtvrté 😉

gtver
16. říj 2010

V zásadní věci - odběr na lačno a druhý po dvou hodinách od vypití glukózy to u mě probíhalo stejně. Ovšem neměla jsem jakékoliv omezení ohledně pohybu, normálně jsem odešla a vrátila se po dvou hodinách na druhý odběr (samozřejmě stále bez jídla)

ivett
16. říj 2010

já taky nesměla od půlnoci jíst a pít jsem mohla jen vodu a jen trochu, u nás objednávají hned na brzo ráno, tuším na 6.30 nebo 7.30, odeberou krev - žilně, dají vypít glukozu - mmch pěkný hnus 😝 na zapití nám dali hlt vody, pak jsme 2 hodiny museli sedět na zadku a čekat, nikam nejít, max. na wc v nutných případech, po těch 2 hodinách nám krev vzali znova - žilně a cca do 15 minut nebo půl hodiny nám přišli říct, kdo to měl v poho a kdo ne, zprávu odesílali k doktorovi, po tom druhém odběru krve už nám dovolili jíst i pít...
dá se to zvládnout, ale já tam radši měla manžu, bez jídla mi v tu dobu bylo dost blbě a slabo, tak pro jistotu...

ivett
16. říj 2010

jo a co se týče toho pohybu, tak nám bylo řečeno, že je to proto, abysme nevydávali žádnou energii a ten druhý odběr pak byl na výsledky co nejpřesnější, tak nevím no...

krtek.93
16. říj 2010

Ahoj! Já byla teď v pátek na tom testu na poliklinice v Praze. Nástup na sedmou, od večera nejíst nepít (já teda šla spát dost pozdě, tak jsem pila naposledy někdy po půlnoci). Pak odeberou krev z žíly, daj vypít ten sladkej roztok (toho jsem se strašně bála, ale neni to ani hnusný, je to prostě sladký, nic víc 😉 ). Akorát se připrav na větší objem - nám dali vypít dost velkej kelímek (půl litru?), z toho mi pak bylo chvilku divně (ne z tý chuti, ale je toho prostě hodně najednou). Pak dvě hodiny počkat - nejíst, nepít a nekouřit a nedoporučovali moc fyzickou aktivitu a většina lidí asi zůstala na poliklinice, ale já bydlim za rohem, tak jsem šla domů. Po dvou hodinách druhej odběr a to je vše. V půl jedenáctý bylo hotovo. Já budu mít výlsedky až někdy příští tejden u gynekologa, ale už po tom prvním odběru upozornili pár lidí, že maj vyšší hladinu a některý to nedokončili, že se maj domluvit s dr., co dál (u nás teda nedělaj speciálně jenom těhotný, bylo nás tam přes dvacet a těhulí z toho tak třetina - ale na ty druhý odběry brali těhulky přednostně 😉 )

krtek.93
16. říj 2010

@ivett : Já to s tou aktivitou pochopila spíš tak, aby se někomu neudělalo blbě - prej kdyby byl problém, pokračovalo by se vleže 😉

Jinak mě fakt zaskočila spíš velikost toho kelímku než chuť - je to jak když si doma uděláš nasycenej roztok cukru - fakt nic strašnýho 😉 Třeba Smecta se mi zdá horší - ta má navíc blbou křídovou konzistenci a rádoby vanilkovou příchuť 😀

ivett
16. říj 2010

krtek.93 nevím jak to skutečně je, jen jsem tlumočila, co nám řekli...a ten roztok mi teda přišel hodně hnusný, já ho teda lokla na ex, protože dávat si pauzy, tak to v životě nedopiju, čichla jsem k tomu a málem hodila šavli, fakt humus a jedna holčina neměla daleko k tomu, aby to ze sebe vyhodila 😀 ale jako jsou horší věci no...a teda půl litru mi přijde hrozně moc, my měli cca 2,5 dcl kelímek, a nebyl plný, tipla bych tak max. 2 dcl a pak nám do toho kelímku crcli deci vody na zapití...všichni jsme se tam šklebili hnusem 😀
zrovna smectu jsem zkoušela a ta mi nevadila, je fakt, že ta křídová konzistence byla divná, ale chuťově mi to přišlo naprosto v pohodě...asi každého chuť no... 😀

jinak u nás dělali 5 těhotných a 3 netěhotné, nám těotným všem řekli, že dobrý a ti netěhotní to měli 2 špatný...výsledky pak poslali doktorovi, a ten mi jen potvrdil, že ok...

ivett
16. říj 2010

jo a jeden chlap už nemohl to sezení vydržet, tak začal špacírovat po chodbě tam a zpět a dostal zprda od sestry, že má sdět a nevyvíjet žádnou aktivitu...a ten test mu zrovna dopadl blbě...

krtek.93
16. říj 2010

@ivett : Že by se ty roztoky lišily? ten u nás byl fakt půllitrovej, byla tam ryska 0,5... A nijak nevoněl, nesmrděl, jenom byl sladkej. Na zapití nic. Já se právě bála, když jsem všude četla, jak je to hnusný... a moje máma, která na tom byla asi před rokem tamtéž, mě dorazila informací, že to je minimálně tři deci (já do tý doby čekala tak decku a půl). Možná někde dělaj hodně hnusnej, ale menší a u nás zrovna víc a na chuť to jde 😉 Mně právě setřička na dotaz, jestli smím odejít úplně, řekla "já vás varovala". tak jsem to pochopila spíš tak, že jestli někde za rohem hodíte šavli, nechoďte mi sem pak brečet 😀 No uvidíme, výsledky ještě nemám.

ivett
16. říj 2010

no nám řekla sestra, že nám nese na vypití čistou glukozu, tak nevím, bylo to čiré, průhledné, ani ne husté, prostě sladká nebo taková prostě divná voda a nevoněla nebo nesmrděla nijak výrazně, ale prostě mě nevoněla 😀 ty 3 dcl jsou klidně možnýl, já fakt nemám odhad, ale půl litru to nebylo určitě, to bych zas jako poznala a neexla to...

krtek.93
16. říj 2010

Že bych se překoukla a bylo tam 0,3? No každopádně to neni kelímeček, co jsem si představovala, ale pár pořádnejch loků 😉

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru