Zvýšené TSH v těhotenství. Je to bezpečné pro mimi?

vlasta23
22. srp 2008

Ahojte holky, dneska jsem se dozvedela, ze mam vyssi TSH. Doktorka byla celkem klidna, ale ja nejsem. Chci se zeptat jestli s tim ma nekdo zkusenosti a zda je to nebezpecne pro mimi. Moc diky
Jmenuje se to hyperthyreoza? Nebo to muze byt neco jineho?

tannawe
23. srp 2008

Ahoj - hyperthyreoza - nedostatek thyreoidniho hormonu zpusobeny snizenou cinnosti stitne zlazy. Je dulezita spravna diagnoza a leceni, takze pokud mas jakekoliv pochybnosti vyzadej si podrobnejsi vysvetleni sveho osetrujiciho lekare. K jejim priznakum patri mj. unava, nespavost, podrazdenost, tepla kuze, zvysena citlivost na teplo, rychly tep, ubytek na vaze nebo obtizne pribirani na vaze. V tehotenstvi je dulezite zda telo vyrabi dostatek thyreoidniho hormonu, aby detatko melo jeho dostatek.
TSH povzbuzuje cinnost stitne zlazy - abnormalni hodnoty jsou znamkou toho, ze telo se tezce vyrovnava bud se snizenou nebo se zvysenou cinnosti stitne zlazy. 🙂 Takze urcite doporuciji pri jakychkoliv pochybnostech konzultovat sveho lekare, lepsi je se zeptat nez se deptat... 😉

vlasta23
autor
23. srp 2008

no ja se ptala, ale rekla mi, ze pry to je jen trosku, tak ze to budeme sledovat a uvidime. Problem je, ze se mi nechce moc cekat, nechci neco zmeskat. Zvysene TSH znamena teda hypothyreozu nebo hyperthyreozu? Kdybych tohle vedela, tak muzu aspon omezit jod nebo naopak ho pridat. Jenze tedka nevim, co mam vlastne delat.... ☹ Vi to nekdo? Urcite az pujdu za 14 dni, tak ji premluvim, aby me poslala na endokrinologii, ale do te doby jsem to chtela aspon ovlivnit aspon dietou..... Diky

danae
24. srp 2008

Zvýšené TSH znamená hypothyreózu. Zvýšené TSH znamená, že tělo má málo hormonů štítné žlázy a tudíž produkuje více TSH, aby štítnou žlázu stimulovalo k větší činnosti. V těhotenství by mělo být TSH nejlépe pod dvě. Normální hranice je něco přes 4.2, takže pokud to máš takhle zvýšené, tak bych trvala na otestování všech hormonů štítné žlázy a poté případně zahajení substituce (Letrox, Euthyrox).l Nenech to od své lékařky zanedbat. V těhotenství jsou na štítnou žlázu vyvíjeny velké nároky.

vlasta23
autor
24. srp 2008

danae, takze pokud ja mam pres 4 a jsem tehotna, tak je to moc, co? Vim , ze pred tehotenstvim jsem mela vse Ok. mYSLIS, ZE to mohlo mimi uskodit, kdyz jsem v 18.tydnu a predtim jsem o tom nevedela?

danae
25. srp 2008

Myslím, že mimi bude v pohodě, ale určitě to je lepší pohlídat. Nedej se odbýt. Ono i pro tebe to bude lepší. Nebudeš tak unavená.

Ještě k jódu, ber ho kolem 200mikrogramu denně.

vlasta23
autor
25. srp 2008

danae, moc dik, dam vedet, jak jsem dnes dopadla

vlasta23
autor
25. srp 2008

ahoj Danae,

tak si predstav, ze to je uplne jinak. Dneska jsem dostala do ruky testy a kdyz me volali domu, tak to popletli. Respektive sestra to popletla, kdyz mi o tom rikala. Nakonec to TSH mam dobre 1,494. Co mam zvysene je T4- 13,1, T3 mam dobre 191 k horni hranici limitu. Takze pokud neco mam, tak uplny opak hypertrureozu.... Nejsem si ale jista, tak koukam, ze budu muset zalozit nove tema.... To jsou ale zmatky,co? Tak jsem zase na zacatku

xaverov
6. říj 2008

Zdarec holky,
vytahuju tohle tema nahoru, jelikoz mam za sebou zmatecnou kontrolu u endokrinolozky. Ted (cca.3,5 mesice po porodu) mam lehkou tyreotitidu (zvysenou SZ), coz je mi sumak, protoze to se srovna. O co mi jde, je to, ze kdyz jsem se dnes zeptala my lekarky, zda jsem v tehotenstvi byla dobre kompenzovana leky, protoze to jsem naopak mela hypofunkci, tak se po precteni mych minulych vysledku tvarila dost omluvne a rikala, ze "snad jo". Pak se mi celou dobu temer klanela a oslovovala stale titulem, jako kdyby snad mela spatny svedomi nebo co. TSH jsem mela myslim cely tehu nizky, tedy dobry, ale zajimala by mne Ft4, ktera je pry pro tehotenstvi dulezitejsi nez TSH.
Tak by mne holky zajimalo, kolik jste mely nebo mate v tehu hodnoty Ft4 Vy? Ja zpocatku 11,30, pak uz to slo vejs. Dik

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru