10měsíční odmítá maso i zeleninu, jak pokračovat?

beatax
20. lis 2015

Ahoj, mame presne 10ti mesicniho prcka, prikrmum moc neda, sni mi denne cca 100 g kase (mlecne krupicove, ci ryzove), co ma rad je jogurt + ovoce, maso i zeleninu neda do pusy, kdyz ano zacne davit, chleba/ rohlik/ krupku neda do pusy, chleba jednou zkousel spolknout a pak se pozvracel, piti odmita (jakekoli, z jakehokoli hrnecku), je kojeny, aktualne mame 3 jidla denne: snidne kase, dopo kojeni, obed: (je to hnus ale...) - maso + zelenina + banan (pak sni cca 60 - 70 g), odpo kojo, vecer jogurt s ovocem, pred spanim kojo, v noci cca 3x - 4 x kojeni, nevim jak dal... zda ma cenu zavadet dalsi jidlo, bylo by to zas jen ovoce ... pribyva cca 150 g za mesic ...
nemate zkusenost? uvazuju i o tom, ze zrusim tu zeleninu mixovanou s bananem, ze to nema smysl, jednak je to nic moc a stejne se takhle zeleninu jist nenauci :( zoubky nemame, a jidlo sam neuzmoula, vse mixuji... budu vdecna za jakoukoli radu - myslite ze ma smysl nahradit dalsi kojeni prikrmem? pokud ano - jakym? 🙂) diky moccc, B.

lv
20. lis 2015

mixování nevadí, některé děti kousky snáší špatně - dcerce jsem mixovala do hladka do roka
napadá mě jen rýže uvařená ve vývaru - tedy s kouskem masa, ryby /nebo pohanka, jáhly místo rýže./
co ochutit, kmínem, bylinkami? nebo nějakou "sladší" zeleninu, jako fenykl, batáty..

bajana
20. lis 2015

@beatax vytrvala by som so zeleninou...skusala by som davat do rucky zuzlat nejaku pripravenu na pare (mrkvu, cuketu,kedlubnu, brokolicu), skusila hrasok, kukuricu. Tiez by som sice velmi nevychovne, ale aspon u nas ucinne skusila krmenie pri nejakom podnete (telka, knizka). Ovocie uz je, takze o "zavadzani" uz tazko hovorit, ale ponukala by som ho tak casto, ako je to len mozne.

beatax
autor
20. lis 2015

batát mám v lednici, dnes vyzkousime... 🙂 jahly se mu snazim take davat ale ty sni jen s bananem, nebyt bananu tak snad neji vubec nic :(
jake bylinky uz bych mohla pouzit - sem v tomhle tapajici zelenac 🙂

prvne jsem mela pocit, ze prece bez masa a zeleniny se nemuze spravne vyvijet (vsude pisi jak se kojenci ublizi kdyz nedostava maso v 1. roce), ale pak sem si zas rikala, aby jedl maso a zeleninu s bananem ze to nema cenu a ze se to nikdy nenuci prijmout....

diky moc za rady 🙂

helen_h
20. lis 2015

Ono se říká, že se má začínat zeleninovými a masovými příkrmy a sladké (ovoce) rozhodně zařazovat až později, až se dítko trošku rozjí a přivykne chuti zeleniny. Možná je tedy docela zvyklý na sladké (i ty kaše bývají přislazené a pak to ovoce), tak mu to opravdu může nechutnat... Těžko říct, co s tím, ovoce bych asi vysadila a zkusila byť jen jeden příkrm denně (třeba oběd) zeleninu, začít nějakou "sladší", děti mají rádi dýni, mrkvičku, pak to míchat s bramborem... začnou po trošičkách, ale nabízet a nabízet a snad chuti přivykne.

helen_h
20. lis 2015

Jinak náš "jedlík" toho třeba do roka snědl opravdu jen vždycky na pár lžiček, prostě kojit kojit a sem tam něco do toho.. jestli se mu ještě do příkrmů úplně nechce, taky bych to nehrotila. Ale přijde mi zbytečné vše nastavovat banánen jen aby to snědl...

lucizal
20. lis 2015

Můj malej se mi taky v 10 měsících sekl s jídlem. Dokonce byl i 3 týdny znovu jen na mléku, rýžovém. Má alergii na bílkovinu kravského mléka, takže ještě o to to bylo trochu těžší. Strašně jsem se tím trápila. Nechtěla jsem mu dávat ani ovoce, ale pak jsem se na to vykašlala. Pomalu jsem zařadila ovocné přesnídávky a zeleninu jsem mu přidávala do nich. Takže do všeho jsem mu přidávala hruškovou přesnídávku. Jablko nemůže, protože po tom se mi osypává. Takže snídal mlíko, k obědu měl zeleninu s hruškou (dýni s kruškou, mrkev s hruškou). Takhle to bylo měsíc a půl a pak mi začal jíst polívky. Je fakt, že kousky mu nevadily. No a pak se seknul i s polívkama. Jednou jsem vařila omáčku a on se mi furt sápal po hrnci, tak jsem mu dala na lžičku a málem mi snědl i lžičku. Teď je mu 14 měsíců a nejvíc stále jí omáčky. Já si myslím, že každé dítě se k tomu jídlu propracuje. A nějakým nucením se trápí jak mimčo tak i mamina. Zkuste mu míchat zeleninu s ovocem a časem ovoce ubírejte. Já tam přidávala i mixované maso. Pokud to dítě sní, tak si myslím, že až tolik nezáleží na tom, že my si myslíme, že to musí být hnusné :D Malej je navíc chudokrevnej, takže jsem do něj musela cpát hovězí maso horem dolem. A čím je stařší, tím je to lepší. Dodnes ale nejí třeba brambory...Každé mimčo je jiné

beatax
autor
20. lis 2015

prave s tou chudokrevnosti mam take strach.. :( jinak my jsme zeleninou zacinali klasicky jak se doporucuje, ze zacatku mu dyne chutnala, mrkve ne, ale ty sladsi druhy snedl ,ne zavratne mnostvi ale snedl, pak bojkotova vsechno i ovoce a jenom jsme chvilemi kojili, ted uz vzal na milost ovoce, ale zeleninu neda do pusy, prijde mi ze co tyden to ma jine chute... ted uz neda ani dyni, ale je fakt ze jak si zvykne na sladke tak je to naprd a tezko se to odnaucuje, a to pribuzni by mu davali knedliky a slazena jablka ... no comment...

beatax
autor
20. lis 2015

tak jsme dnes zkusili batat... krasne sladouckej, a prvni lzicka skleb, silenej :D tak sem mu tam foukla trochu UM, a druha lzicka, naval na zvraceni, tim skoncili obedove zeleninove hody a bylo kojo :D 😠

lucizal
20. lis 2015

@beatax co se tyce chudokrevnosti tak se nebojte. Malej ji mel kvuli tomu,ze ja mela v tehotenstvi malo zeleza,malej se narodil predcasne a prvni pediatr se na to vykaslal a kontrolni naber neudelal. Zkousejte ruzne. Muj malej od roka ji vsechno. Akorat bez soli a malo korenene. Ale uz proste padl i parek a gumovej bonbon. Stejne by se s tim driv nebo pozdeji setkal. Ja zase nejsem striktnim zastancem super stravy u ditete. Snazim se aby z veliky casti jedl tak jak ma,ale obcas dostane nejakou dobrotu. U nas se to jidlohodne zlomilo po tom roce

mwkaty
20. lis 2015

Ahojky, u nás to bylo donedávna podobné. Malej jíst odmítal, ale i nerad se kojil. Celkově jsme s jídlem bojovali. Snažila jsem se to brát s nadhledem. Někde jsem četla, že v této době u nás dítě hlady ještě neumřelo, takže tak jsem k tomu přistupovala. No a pak jsem vyzkoušela příkrm nejmenované značky a synáček překvapil a snědl pár lžiček. Sice se u toho netvářil kdovíjak, ale jedl. Ovoce jedl líp. Byla doba, kdy jsem mu dávala jenom ovoce a kojila, protože zeleninu jsem sice připravila, ale nikdy ji nechtěl. Dala jsem tomu čas a po 4 měsících vidím pokroky. Ale jako po mém jídle by se sápal. Když jim párek, chleba, sušenku, tak to ho velmi zajímá a zuřivě se domáhá🙂 Takže přeji pevné nervy a vydrž. Oni se ty děti nakonec rozjí....dříve či později.

lv
20. lis 2015

Bylinky petrželka, bazalka, kmín, fenykl, kopr..všeho malinko

beatax
autor
21. lis 2015

diky moc holky 😅

smallinka
21. lis 2015

@beatax Asi bych také vytrvala, nelámala bych to přes koleno. aspoň malé dávky ať sní. mě holky ze začátky jedly dobře, teď máme 13 měsíců a dost frfňáme - jedné vadí kousky, druhé zase chutě....no dělám to tak, že jim zkouším dát, vezmou několik lžiček a pak to plivou ven...tak končíme...jdem si hrát, v podstatě je nechám pořádně vyhladovět (asi neměly ještě hlad) a pak jim dám to stejné znovu....většinou to dojí, ale jsou dny, kdy do nich zeleninu ani maso prostě nedostanu. Ikdyž zkouším i trochu soli. Hele a zkoušela si batáty nebo mrkev to je sladké, to sníme vždycky 😀 tak jsem to ze začátku přidávala skoro do všeho. Ale co jim chutná....je zelenina (brambor, mrkve např) + maso na kousky + postrouhat sýrem - to všechno dát do alobalu a zapéct....po tom se můžou utlouct. Nebo bych možná už zkusila to jídlo udělat lehce na trošce cibulky nebo pórku na másle - to dá přece jen trochu chuti. Nebo bylinky: po troškách bazaka, čerstvá petrželka, kmín....Myslím si že tvému miminku to zřejmě nechutná. Křupky teda valíme ve velkým, zkus mu ji dát třeba do ručičky ať si s ní ze začátku dělá co chce....holkám to třeba dělá dobře i na dásně, jak se klubou zoubky.

linda.r
21. lis 2015

Podle mě je zbytečné to jídlo v 10ti měsících hrotit. Moje starší dcera do roka nechtěla kromě kojení jíst nic (teda kromě pár křupek) a pak najednou během měsíce začala jíst normálně s náma. Akorát mléčné výrobky teda nejedla až do šesti let. Mladší dcera sice kolem sedmého měsíce začala jíst zeleninové příkrmy, ale měla po nich takovou zácpu, že jsem ji raději až do 10ti měsíců jen kojila. Pak začala normálně bez problémů jíst . Že byly déle jen na MM na nich žádné následky nezanechalo, ale pravda je, že vybíravé jsou pořád 🙂