5letá dcerka nechce zeleninu ani ovoce

petule12
11. lis 2015

Nevím zda mi někdo poradí. Dcerka 5 let nechce ovoce ani zeleninu. Kromě okurky salátovky, mrkve a jablka a banánu.
Co s tím? Čím nahradit, aby měla potřebné vitamíny atd.? Máte někdo radu?
Používat vitamínové doplňky? Fungují vůbec? Nebo co jiného? Děkuji

josefina79
8. bře 2016

@koncita myslíš, že to dělá ta Hraška? Hollandii on jí taky a nic. Probiotika mu dávám též, ale efekt moc nepozoruju. Jaká používáš?

koncita
8. bře 2016

@josefina79 infant dophilus, jinak ta Hraška je u nás teda zaručená, jednou jsem to s ní asi malinko přehnala a chudák srandil jak prorvanej 😅

josefina79
8. bře 2016

@koncita hm... to zní dobře 🙂. Jdu to koupit 🙂.
Ještě nikdy jsem tu hrašku nepoužívala, jak přesně se to používá? Na netu píšou různé věci, ale jestli to správně chápu, ke konci vaření přisypu do polévky a min. 20 min. vařím. Je to tak? Díky!

koncita
8. bře 2016

@josefina79 kupuju tu na zahušťování, ještě je na obalování - s tou nemám zkušenosti. A je to, jak píšeš, je potřeba to aspoň 20 minut povařit, takže když dělám zeleninovou polívku, tak to tam dávám vlastně skoro hned na začátku vaření, dobré je když si tu hrašku pořádně rozkvedláš v troše studené vody a teprve potom vliješ do polívky. Jo a počítej s tím, že to má hráškovej šmak - on je to vlastně rozemletý hrách, takže to i tak chutná, proto se to hodí snad jen do té zeleninové polívky 😉
Tak ať se dílo zadaří, za zkoušku nic nedáš a dej potom vědět, jestli se výsledek dostavil 🙂

Jo! Důležité - ještě tam dávám červenou čočku (uvařená za chvilinku), takže téhle kombinaci se snad ani ubránit nejde 😀

josefina79
8. bře 2016

@koncita Díky! Jo, jo, občas mu dělám přímo polévku z červené čočky, to on jakžtakž sní. Ta Hraška je super tip, díky moc.
Člověk by neřekl, kolik takový pořádný bobek způsobí radosti. Já to i hlásím manželovi přes SMS. No prostě blázni. A pořád říkám, že až jednou sní jablko, odcházím do baru a vracím se za 2 dny.

koncita
8. bře 2016

@josefina79 Super, jdu s tebou 😀 😀 😀 Až sní dobrovolně syrový jablko, tak jak jsem skoro abstinent, tak si tu hubu vožeru pod vobraz 😀 😀

josefina79
8. bře 2016

@luciebx ufff... čtu to správně? Je mu 5 a jí pouze banán a hrášek, mrkev a kukuřici? To bude Fandův kámoš. Je já jsem doufala, že z toho Fanda vyroste, ale tohle mne trochu děsí.
Jsou u Vás nějaké pokroky? Ani školka nezabrala?

josefina79
8. bře 2016

@koncita super!
V naší rodině jedí všichni všechno. Když jsem se seznámila s manželem, byla jsem z jeho vybíravosti dost na prášky. Kdykoliv přijel k našim, máma šílela,co má vařit, že to zas nebude jíst. A teď to mám doma ve dvojím vydání a ten nejmenší je opravdový expert.

koncita
8. bře 2016

@josefina79 ani nevíš, jak ti rozumím 😉 🙄

aneta15
8. bře 2016

@petule12 jsi na tom vyborne. Muj 4 lety syn neji zeleninu ani ovoce. Vubec zadne. Jedl vse ale jak pobiral rozum tak zacal vse bojkotovat. Kdyz mu neco nekam zamaskuju tak se pozvraci. Jednou jsem ho donutila oliznout jahodu za kinder vejce. Pozvracel se. Mam jeste starsi dceru, ktera ovoce a zeleninu miluje. U nas je spise problem; ze varim zdrava jidla a jemu varim extra. Ji teda asi 5 jidel porad dokola. Jinak je ziv z jogurtu a palacinek 🙂

luciebx
8. bře 2016

@josefina79 on je od 4 ve skole my zijeme v anglii.. jj trosku se to zlepsilo.. on miluje cokoladu a ucitelku ma jako vzor takze sem mu rekla ze si pani ucitelka preje aby zkousel novou zeleninu tak zkusil brokolici a kvetak a byl sam nadsenej ze to pry nijak nechutna a v ryzi se to ztrati haha... a kdyz neco zkusi dostane cokoladu.. jinak bych to na nic jinyho neuhnala.. on z toho vyroste neboj... ja to zase tak moc nehrotim... hold kdyz nechce tak nechce.. ja jako mala taky zeleninu nejedla.. a sem ok 😉

josefina79
8. bře 2016

@luciebx taky expert.🙂 Pro mne je největší problém ta zácpa. Vše ostatní nějak doženu vitam. syrupama atp. Ale ta zácpa ho trápí :(.

krystalka
8. bře 2016

@josefina79 - hele, on ty jahody prakticky nejí ani teď, v neděli mu bylo už 8 ...😉, víš co, jako já už to neřeším, on denně sní jedno jablko na svačinu ve škole (to dostává nakrájené do krabičky a vím, že to fakt sní), plus sem tam další třeba odpoledne, občas se nechá ukecat na vymačkanou šťávu z mandarinek nebo pomerančů, občas banán, ale to tak jednou za měsíc 😉, v létě si dal meloun a pár malin....ostatní ovoce prostě nejí, nebo maximálně ochutná jeden kousíček a pak řekne, že už nechce....se zeleninou je to ještě horší, syrovou sní jedině okurku a to ještě ne pokaždé.....rajče nebo papriku nevezme do pusy, občas kousíček mrkve.....co nadělám no.... hlavně že je zdravý.....letos zameškal ve škole od září jen asi 3 dny, když byl před vánocemi dost nastydlý, jinak nic.... Tak se snažíme aspoň nacpat zeleninu do všech možných jídel, kam to jenom jde, vařenou jí, v polívkách mu nevadí....

luciebx
8. bře 2016

@josefina79 tak zacpa ho musi bolet.. leda zkusit vysvetlit ze kdyz zkusi to a to ze ho nebude bolet brisko to u nas zabira taky

josefina79
8. bře 2016

@luciebx jo, on ví, ze ovoce je na bobecky atd.. Ale sni ho tak jednou za 3 dny. Ted jsme se vrátili z nákupu. Prohlašoval, ze bude jist cuketu, mrkev, mandarinku atd. Vse radostne nakládal do vozíku. Ale vím, ze se toho nedotkne.

krystalka
8. bře 2016

@josefina79 - hmm....to taky dobře známe......radostně si v obchodě vybere kde co a když pak přijde na to, že by to měl sníst, tak se z toho vždycky nějak vykroutí 😀 , jak jsem tady na podzim psala, že jí ten ovocný salát, tak to byla pouze přechodná záležitost pod vlivem té školní akce....už ho zase nejí....opět se vrátil zpátky ke svým jablkům a občas banánu 🙂

luciebx
8. bře 2016

@josefina79 dorazim z fitka a muz prohlasi ze malej jedl salat.. hlavnkovy.. ja cumela jak blazen.. malej natesenej ze mi musi neco rict.. tak sem ho taaak pochvalila.. holky nebojte.. ono to prijde...

josefina79
8. bře 2016

@luciebx hurááá. Já snad začnu chodit do fitka 🙂.

luciebx
8. bře 2016

@josefina79 😀 😀 😀

marrei
9. bře 2016

@aneta15 ufff tak koukám, že náš Erik je na tom dost podobně. Akorát teda do něj dostanu aspoň ten banán. Teď ve školce prý už 3x olízl jablko (upozorňovala jsem učitelky na náš problém s ovocem a zeleninou, tak to ve školce zkouší taky). Doma jablko neolízne ani náhodou. Má problém si i vzít kousek do ruky, šklebí se. Kdybych mu něco podstrčila tajně do pusy, pozvrací se taky. Vypozorovala jsem, že mu asi vadí to křupnutí, když se do O/Z kousne. Jinak si nedovedu vysvětlit, proč jí jen banán, a pak mu třeba nevadí kousky brokolice v polívce, brambory apod. Zkusila jsem na něj ale ovocné šťávy a přesnídávky, ale to je maximálně 2 lžičky. Takže to jistí Immunoglukan a Marťánci 🙂 Na zácpu naštěstí netrpí, snažím se hodně dělat ty zeleninové polévky a ty celkem sní (pod mírným nátlakem, jinak by mu k životu taky stačil jen jogurt, piškoty s kakaem a rohlík se šunkou). Jo a nedávno mi snědl rohlík s máslem a pažitkou, juch 🙂

kamino
9. bře 2016

Ja mam opacny problem, prcek za miluje zeleninu a ovoce a ve skolce solidne trpi.. neji brambory, knedliky, jakekoli kase, ani sladke ani slane. Miluje.treba hrasek, ale hrachovou kasi nesni. Neji maso. Neji sladka jidla. Neji ryby. Nejsme zadni vegetariani, doma varim naprosto normalne, ale dite si to.tak vybralo. . K jidlu vzdy dostavaji jeste kousek ovoce ci zeleniny a dalo hodne prace ho presvedcit, ze dostane.jen jeden kousek, a ze.je.nema.krast detem.. takze co chodi do skolky zhubl kilo, ma hlad..jen cestou domu zdlabne dva banany a doma nevi co by snedl. Takze laska k zelenine neni taky zadna vyhra..

koncita
9. bře 2016

@kamino 😅 😀 😅