8měsíční dítě chce jen sladke prikrmy

schenni
30. říj 2018

8mesicni mimino se muze utlouct po bananu, ale zeleniny s masem sni max par lzicek, nekdy odmita i ochutnat. Jinak kojim, ale moc toho taky nevypije, vsechno je zajimavejsi nez jidlo. Mate zkusenost s tim, ze jste davali hlavne sladke prikrmy, presnidavky a ovoce, a tim zpusobily odmitani ostatnich jidel v budoucnu? Jak jste resili? Nechci mu sladke noc davat, ale bohuzel malo pribira.

zelenaesmolda
30. říj 2018

@schenni no doporucuje se zacit se zeleninou prave z tohohle duvodu
me mala hned prvni prikrm snedla krasne,druhy den nechtela a rvala hned pri prvnim lzicce ale z prstu to jedla,po par soustech z prstu uz i krasne ze lzicky.
pokud malo pribira tak zkus kasicky.
nema smysl dite nutit,akorat bys mu to znechutila takze zkus nabizet nove druhy zeleniny.
ja mam zase problem s tim,ze nechce pit caj ani vodu z flasky,ma z toho srandu a smeje se ale nepije tak ji caj musim davat po lzickach...
jeste se mi osvedcilo nekrmit kdyz je unavena,to pak nechce jist

taspy
31. říj 2018

Měla jsem něco podobného, jen mi malá začala s příkrmy v pohodě,ale jen do okamžiku,kdy začala se sladkým. Pak začala s jídlem zlobit.Snědla mi jen určité skleničky a domácí vůbec. Nejlépe papala jídla jako špagety,lasagne a příkrmy z DM drogerie. Jsou totiž pěkně voňavé a mají výraznější chuť. Dokázala bych je sníst i já a nezvedal se mi žaludek po olíznutí lžičky jako u některých příkrmů bez chuti a vůně 😀 Začala jsem jí teda domácí jídlo více dochucovat bylinkami, aby mělo více chuť (malá miluje třeba bazalku) a už papá krásně všechno 🙂 Jinak my zase pro změnu teď "ujíždíme" na Kozích kaších od Goldimu, malá by nemusela nic jiného 😀 Je to jediné u čeho nedělá kravinky a krásně otevírá pusinu 😀 Naštěstí kozí mlíčko je strašně zdravé a pro mrňousky úplně ideální, tak mi to vůbec nevadí🙂

zelenaesmolda
31. říj 2018

@taspy koreni do prikrmu vubec nepatri,ani bylinky jako bazalka

lv
31. říj 2018

ač se ti to může zdát nechutné, jde kombinovat i ovocné prikrmy smsem, tedy spíš do maso-zeleniny dát i ovoce, jablka třeba (v kupovanych je často jablecna stava). A postupně ubirat.

bbn
31. říj 2018

@schenni momentálně řeším to samé. Normálně jedla maso-zel příkrm do doby, než ochutnala ovoce. Teď většinu stravy tvoří ovoce, buď presnidavka nebo nakrájené kousky měkšího ovoce, banán sní klidně celý ukusovánim. Včera jsem ale vyzkoušela maso a zeleninu v kusech a taky to v pohodě snedla, tak uvidím dnes, jestli nezmění názor. Jinak u předchozího dítěte to bylo dost podobné, kolem toho 7-8m začal odmítat kasovitou stravu a chtěl jen kusy, a to měl jen 4 zuby.

katkaajirka
31. říj 2018

Upřímně, já bych nějakou neidentifikovatelnou rozmixovanou hmotu taky nejedla ani neochutnala 😉 u nás byl úplně stejný problém se starším synem, jen se kojil. Takže teď moje děti krmím metodou BLW, tedy jídlo do tlapky. Už půlroční dcerka se hezky napapá úplně sama. Například uvařím zeleninu na hranolky nebo kostičky, maso taky tak a nechám je, ať si to sami prozkoumají, seznámí se s různými druhy jídel a přijde mi to smysluplnější než to mixované cosi 😀 a díky tomu se starší syn konečně ve dvou letech (do té doby v podstatě plně kojený) rozjedl.
Jinak je to stále pouze příkrm, tedy jde zatím pouze o to ochutnat PŘI kojení. Takže opravdu nemusí sníst mnoho. Doktoři často nerozlišují, jestli je dítě kojeno, či na UM. V případě UM je žádoucí ho co nejdříve odbourat příkrmy, ale kojit se podle WHO i České pediatrické společnosti má nejméně do dvou let s tím, že se POSTUPNĚ zavádí jiná strava 🙂
V 8 měsících už nebude přibírat kilo za měsíc. Možná dr nesedí do tabulek, ale někdo na té spodní hranici prostě bude. Pokud je aspoň nějaký přírustek, tak je to ok, takto staré děti už se hodně hýbou a např. můj syn měl v půl roce 9,36kg a v roce 10,2kg a dle naší dr vše v pořádku 😉

zelenaesmolda
31. říj 2018

@katkaajirka ty bys to nejedla protoze znas uz normalni jidlo a ostatni chute,dite je nezna tak mu to nemuze chybet 🙂

katkaajirka
31. říj 2018

@zelenaesmolda Ano, já mám raději, když vidím konkrétní suroviny a u malých dětí to je stejně, chtějí se na jídlo podívat, jaký má tvar, barvu, vůni a chuť. Osahat si ho, ocucat a pak i sníst. Navíc si trénují jemnou motoriku.

kittyy17
31. říj 2018

Můj starší nesnědl nic bez batátů, jsou sladké. Jinak kuře pečené s jablky dělám i pro nás... V osmi měsících už děti přibírají málo, spíš vůbec, protože mají víc pohybu. Spíš než přibírání je důležité, aby se dítě naučilo sníst větší porci jídla a zasytit si tak žaludek na 2,5-3 hodiny....

katkaajirka
31. říj 2018

@kittyy17 při kojení neplatí, že se má dítě zasytit na určitou dobu, to jen při UM. Když se kojí, tak do roku příkrmy jsou opravdu jen o ochutnání, dítě se pak má ještě dokojit. To je ale chyba většiny našich pediatrů, že o tom nic neví a jen tlumočí stará doporučení, která se týkají nekojených dětí a takto plošně radí i kojicím maminkám.

katkaajirka
31. říj 2018

A dodám, že půlroční dcera jí opravdu vše. Brambory, brokolici, mrkev, cuketa, dýně, jablka, banány... protože když vidí, co jí, dokáže vnímat i něco jiného, než jen chuť. Na zkoušku jsem ji dala rozmixovanou mrkev s bramborem a plivala to, pak jsem ji to podala na kostičky na talířku a snědla bez problémů od každého dva kousky...

kittyy17
31. říj 2018

@katkaajirka no já si zase myslím, že osmiměsíční dítě by už mohlo jedno kojení vynechat zcela a sníst oběd.

kittyy17
31. říj 2018

@schenni můj mladší syn úplně odmítal osvědčené recepty, nejedl ani přesnídávku. Pak ho tchýně nakrmila sklenickou, když ho hlídala, snědl ji úplně celou v sedmi měsících, a já vzdala pokusy o vaření. Tak zkus Hamanka s tuňákem 😉
A neboj se toho, skleničky s dětským jídlem jsou kontrolované a musí splňovat tak přísné normy, že bys to doma neuvařila. Tchýně osobně kontrolovala Hamanky v laborce Státního veterinárního ústavu, a vždy bez závad (ta sklenička, co dala synovi, byl zbytek kontrolovaného vzorku)

arielka222
31. říj 2018

@schenni já bych zkusila do masozeleniny dat bataty a nebo třeba jablíčko, hrušku. Malý preferuje taky sladší jidla a to doteď (13m) a nebo občas dam skleničku a dávala jsem mu i bylinky ať to má chuť, treba petrželku a bazalku do těstovin. A baští mi hezky. My už po měsíci prikrmu nemuseli dokojovat oběd ptz snědl 150g. Ještě mu chutná petržel a mrkev a dýně, to je taky sladší. Tak vyzkoušej různé kombinace a uvidíš ze něco mu zachutná 🙂

zelenaesmolda
31. říj 2018

Ja teda trosku odbocim ale jak naucit dite pit caj nebo vodu?V lete mala pila vodu v pohode,tedka kdyz ji dam do lahvicky vodu nebo caj tak se tomu akorat smeje ale nenapije se takze kdyz do ni chci ten caj dostat tak po lzickach,to ho pije s radosti.Nejake tipy?Jsme na UM takze na lahvicku je zvykla,mliko z ni normalne pije.

zelenaesmolda
31. říj 2018

@arielka222 mala snedla cely prikrm hned druhy nebo treti den,mliko po obede bylo odbourane snad behem tydne 🙂

arielka222
31. říj 2018

@zelenaesmolda někteří baští hezky. Syn taky papa krasne, jen teď začíná být vybíravka. Jinak s tím pitím to máme stejne, rano a večer má UM. Ale vodu přes den nechce. Někdy mu osladím čaj medem a to si dá. A na dovolenych pil naredene Fresh džusy, ale to mu nechci porad dávat. Takže dávám čaj po lžičkach a učím ho pít rovnou s hrnku jako dospělý. Mam snad 5 učících hrnečku a lahví na pití a jen vyhozené penize ptz nechce. Takže rovnou jak dospely 😀

katkaajirka
31. říj 2018

@zelenaesmolda syn z lahve vodu ani čaj nechtěl, jedině z učících hrnečků od Lovi a Aventu. To pak něco vypil. Klasicky z hrníčku chtěl pít taky, ale to bych ho pořád převlíkala... 😀

rebe
31. říj 2018

Já vždycky dělala jednodruhové příkrmy, aby dítě cítilo chuť potravin, a rychle přešla na kousky do ruky. Ale pokud mu opravdu jede sladká chuť, tak nic není sladšího než poctivě uvařená kvalitní zelenina - pastinák, mrkev, dýně, batáty... Proti nim je ovoce kyselé 🙂

zelenaesmolda
31. říj 2018

@arielka222 kolik je synovi?ja jen,ze dite by med vubec do dvou let nemelo

arielka222
31. říj 2018

@zelenaesmolda med může od roka. Máme domácí, takže vím co tam je a že je nezávadný. Kupovaný bych mu asi taky jeste nedala. Bude mu 14 měsíců.

zelenaesmolda
31. říj 2018

@schenni Jeste me napadlo,my jsme male smichali zeleninku s troskou hoveziho vyvaru (samozrejme nesoleneho a nekoreneneho) a chutna to dobre ze i ja bych to jedla.mozna by to zabralo kdyz to nebude tak mdle?

sheala
31. říj 2018

mně pomohlo vařit zeleninu v páře, má pak lepší a výraznější chuť než ta vařená ve vodě. Často taky přiávám do příkrmů dýni nebo batáty, malinko to osladí a zvýrazní...

zelenaesmolda
31. říj 2018

@sheala bataty jsou super.jenom dodam,ze je lepsi uvarit je ve slupce a pak oloupat,je to snazsi nez je skrabat
mrazila jsi dyni?

kittyy17
31. říj 2018

@zelenaesmolda zkus láhev s brčkem, jak se odklopí víčko a brčko vyskočí. A vodu určitě teplou, moji kluci studenou nechtěli

zelenaesmolda
31. říj 2018

@kittyy17 neni na to jeste mala v pul roce na brcko?

kittyy17
31. říj 2018

@zelenaesmolda aha, tak v půl roce buď ráda, když vypije 50 ml vody za celý den 😉

zelenaesmolda
31. říj 2018

@kittyy17 tak ona si to vezme ze lzicky,neni problem v tom,ze by to odmitala uplne ale proste kdyz ji dam flasku tak se tomu smeje no i kdyz dneska vecer uz si parkrat cucla

schenni
autor
1. lis 2018

Diky za tipy. Zkusim ty bylinky a pokracovat s nabizenim ruznych druhu. Nekdy mi ale totez sni a jindy za boha ne, tak to je tezky 🙂 maso asi propasuju do ovoce, aby byla vetsi jistota ze aspon to sni. Jinak trvaly uspech mam s avokadem bez niceho jineho, tak aspon to. Na množství to ma 3x vic kalorii nez kupovane prikrmy a je vyzivove hodnotne