Ako naučiť dieťa na čajík/vodu? Pije iba UM

ah1234
5. bře 2019

Ahoj, mám skoro 5 mesačného syna, začali sme pred 3 týždňami s príkrmami. Je to veľký nejedlík, mliečko moc nechce, spapá málo z príkrmu. Čo mi príde ale horšie je, že nechce okrem UM nič iné piť. Skúšala som rôzne čaje, vodu, rôzne teploty nápojov. Jediné, čo nechcem je, aby sa naucil na sladké čaje typu tých od Sunaru, tak to som neskúšala (trvalo nám 2 týždne, kým som ho naučili na štiepené UM, ktoré nie je sladké). Nejaké typy, prosím ? 🙂 Ďakujem.

bayt
5. bře 2019

@ah1234 Syn je kojený, začala jsem přikrmovat v 6 měsících. Začal doopravdy jíst (jakože si nevezme dvě tři lžičky, ale něco jakžtakž sní) v 10 měsících. Až v té době začal sám od sebe a rád pít i různé čaje atd. Do té doby jsem dávala spíš symbolicky k jídlu, aby se naučil na pitný režim. Zezačátku na lžičce, poté jsem zkoušela hrnečky.

Dítě do 9 měsíců mimochodem nepotřebuje nutně jiné tekutiny než mléko.

ah1234
autor
5. bře 2019

@bayt moj kojení nie je, UM vypije max 400-500ml denne momentálne, príkrm nič moc. To moc neriešim, keď je spokojný, že.. samozrejme tiez nečakám, že bude piť pol litra čaju denne, ešte to moc nepotrebuje 🙂 len by som chcela, aby si na neho pomaly zvykal, ma alergiu na BKM, takže ho chceme od UM odstaviť hneď ako to pôjde, lenže to ide tažko keď pľuje hocijakú tekutinu v ktorom nie je UM. A človek by typol, že to robiť nebude, keď štiepený nutrilon je nechutný a čaje sú mňam :D

alassel
5. bře 2019

Nebizej vodu mebo caj jen po lzickach. Treba kazou hodinz jednu lzicku, at si zvykne na chut. Az zacne teplo, napike se sam.. uvidis. Moje deti byli taky na UM a pily postupne po lzickach🙂

bayt
5. bře 2019

@ah1234 On si vezme tolik, kolik potřebuje. Tak podvyživený není, ne?🙂 Tak se tím netrap. Já myslím, že dřív jak v roce se stejně toho UM nezbavíte...

ah1234
autor
5. bře 2019

@bayt tiež nie som optimistická žeby sme to zvládli skôr jak v roku.. mrzí ma len jak sa trápi a zároveň nič iné ako Nutrilon nechce 🤷

nikolaamiminko
5. bře 2019

Mela jsem stejny problem, pediatr nam rekl, ze nevypada dehydratovane a dale neresil - pouze rada neustale nabizet piti. No zacal pit az pred 1.narozeninami, pomohla nam lahev s brckem (z DM babylove) asi ho to bavi z toho pit? Jinak pak jeste upijel z lahve nebo sklenicky (videl, ze z toho pijeme my)

bayt
5. bře 2019

@ah1234 Asi blbej nápad, ale co mu přimíchávat Nutrilon do jiné výživy? Že by na to jako přešel postupně?

ah1234
autor
5. bře 2019

@bayt myslíš do iného mliečko alebo proste do stravy rozmixovanej ? 🙂

veronikav31
5. bře 2019

@bayt to není pravda, při kojení opravdu dítě nepotřebuje nic jiného k pití, ale UM je něco jiného, to je jídlo, zasytí, k němu potřebuje buď čaj nebo vodu.

@ah1234 nezkoušeli jste chladnější pití?můžou to být zuby. do čeho mu to zkoušíte dávat?

bayt
5. bře 2019

@ah1234 Myslela jsem do jiného mlíka 🙂

@veronikav31 Jsi si jistá? Vždyť to je to samé jako mateřské mléko ne? Tj. tekutina, ze který se dítě napije.

veronikav31
5. bře 2019

@bayt jsem si 100% jistá, mám obě dvě děti vyrostlé na UM. Mateřské mléko je i na žízeň, UM je jen na jídlo, na žízeň ne,má to zasytit žaludek, na žízeň je voda(čaj). U kojení je to jednodužší, dítě si vezme mléko na žízeň a pak si vezme mléko na jídlo, takhle to u UM nefunguje, Zkus si udělat řídkou krupicovou kaši, vypít, zažene hlad, ale bude potom žízeň...takhle to funguje u UM, je to mléko rozmýchané ve vodě, či-li na hlad, ne na žízeň

preiba
5. bře 2019

@bayt ono mimochodem dítě kojene ne, ale dítě na um musí pít i jiné tekutiny k um... 🙂

bayt
5. bře 2019

@veronikav31
@preiba Tak jsem si to schválně našla a není to pravda. Opravdu v rozmíchaném UM by mělo být stejný podíl tekutiny jako v MM, tudíž z toho dítě vyzíská i pitný režim a až do rozjedení s příkrmy nemusí dostávat tekutiny navíc, pokud je tedy nechce. Např. https://www.independent.co.uk/life-style/health...

Vždyť to i dává smysl. Mateřské mléko je voda - plus tuk, cukr a další látky. MM je voda plus tuk, cukr a další látky, úplně stejně.

preiba
5. bře 2019

@bayt zvláštní, že mám obě děti na um a vždy na to kladly doktorky obě nezávislé na sobě velký důraz a i v porodnici, že první týden nemusí nic, pak už ano . I v nemocnici kde jsem se synem nějaký čas ležela mi řekli, že MUSI pít i čaj nebo vodu, protože mléko je zajištěné oproti mateřskému, proto u miminko déle vydrží spát...

preiba
5. bře 2019

@bayt nevidím tsmv článku nic o umělé výživě, jen o mateřském mléku

vita_
5. bře 2019

@preiba @bayt Též mám syna od narození na UM, má téměř 7 měsíců a ještě neměl ani lžičku vody ani čaje. Nikdo nám nic takového nedoporučil ani v porodnici ani pediatr. Jinak v článku: “Breast milk or formula has all the fluid that your baby needs!”

bayt
5. bře 2019

@preiba Formula znamená umělé mléko. Ale ono se to dřív doporučovalo i u kojených dětí a tím víc u nekojených, že musí pít čajíky atd. Jen jsem chtěla zakladatelku uklidnit, že dítěti bude stačit jen UM, když tedy stejně jiné tekutiny odmítá.

veronikav31
5. bře 2019

@bayt promiň,ale co mají nějaké vědecká stránky společného s názorem pediatrů? U UM se voda(čaj) doporučuje,aby se UM lépe trávila a nebyla zácpa a na tu si dost maminek stěžuje, že její dítě UM betonuje a musí mu pomáhat rourkou,apd.. a proč? protože nedávají tekutiny, viz.: https://www.maminka.cz/clanek/pitny-rezim-kojen...
Jinak ten článek jsem prolítla očima a převážně se tam píše o kojení a podávání vody, že není potřeba další voda podávat když se kojí a že je podle poradců je potřeba výhradně kojit do 6 měsíců věku dítěte.

veronikav31
5. bře 2019

@vita_ ty nedáváš ani na zapití příkrmů ani vodu,ani čaj?? to mu dáváš na zapití UM? chudák dítě,to mu teda musí příkrmy dobře jít do krku, neumím si představit jíst kašovitou stravu, už skoro s kouskami a nezapíjet to

nikolaamiminko
5. bře 2019

Syn je od 1m na UM a pediatr nam rekl, ze zadne jine tekutiny podavat nemame, tekutiny jsme meli zacit s podavanim prikrmu, coz u nas bylo po 4m, nicmene jak uz jsem psala vyse syn do ca roku odmital piti a vlastne jedina tekutina byla UM. A zije ;)

bayt
5. bře 2019

@veronikav31 No tak vybrala jsem jeden jediný článek z mnoha, a je to podložené jak vědeckou studií, tak odbornými názory pediatra. Je to jak o kojení, tak o UM. Co se týče UM a zácpy - ono je to těžké. Synbyl plně kojený a přesto měl období, kdy prostě klidně dva týdny nešel na velkou. Plus u kojeného dítěte mám jistotu (ne stoprocentní), že mateřské mléko je pro něj nejvhodnější, ale u UM mohou rozličné značky sednout různě. Že by ale byl příčinou nedostatek tekutin, to si nemyslím.
Spočítej si prostě, kolik vody při UM dítě dostane - vždyť je to minimálně z 80 % vždy jen voda 🙂

vita_
5. bře 2019

@veronikav31 Dávám UM, jí naprosto bez problémů od začátku, jak hladký příkrm ze lžičky tak celé jídlo "do ručičky". Nevím, jak krmíš své dítě dítě ty, ale u nás je sci-fi v průběhu krmení nabízet lahvičku s tekutinou, na to aby šlo jídlo lépe do krku (i když příliš nerozumím, co tím chceš vlastně říci-je třeba aby se naučil potravu ze lžičky vzít, posunout si ji jazykem a spolknout, ne aby se to naučit spláchnout vodou) na to není čas, jsem ráda, že chvilku "posedí" ve vajíčku, spráská jídlo a valí na břicho se plazit, takže tvrzení o tom, že je chudák a jdou mu příkrmy špatně do krku, bych si odpustila.

vita_
5. bře 2019

@veronikav31 A jinak my jsme třeba zářným příkladem toho, že opravdu na UM bez vody a čaje není třeba na zácpu trpět, od narození má kromě jednoho dne stolici každý den, od zavedení příkrmů i 2x, ;)

veronikav31
6. bře 2019

@vita_ s jezením problém nemáme, od 9m jí plnohodnotné kousky,umí dobře kousat a posouvat si jídlo jazykem,některé věci jsou sušší, např. těstoviny s masem, tak dávám pít,má hrneček, sedí v jídelní židličce, krmí se sám a já jej dokrmuji. jinak nemysly si, mám dítě z hadích ocásků, tak vím co to je, obě dvě děti takové jsou, proto se krmí sám a já jej zároveň krmím, jinak by se najedl málo, jí rukama spoustu věcí. A jinak takový chleba s máslem se jí bez zapití špatně(teda,alespoň mě osobně), sám sahá po hrnku a pije si sám,když má žízeň

@bayt obě děti po pití a um chodili na velkou a v pohodě, dcerka když měla Nutrilon HA tak ne,kroutila se a měla bolení břicha, vyměnila jsem UM a dávala jsem čaj na pití a dobrý, i pediatra mi říkala, že mám dávat pití. Když má příkrmy tak by měl vypít tolik co UM(vzhledem k tomu, že ji pije jen v noci, tak je to snadné)

veronikav31
6. bře 2019

@vita_ a takové kukuřičné křupky se bez zapití dobře koušou...jinak v tom článku píšou, že se nemá podávat jiná tekutina do 6m věku dítěte,předpokládám, že do té doby má mít jen plnohotně mlíko bez příkrmu, u nás se při UM začíná s ukončeným 4.měsícem s příkrmy a to je o něčem jiném,když někdo do 6m kojí a dá pak příkrm tak je tzv. po zadu než ten kdo dává příkrmy od ukonč.4.měsíce. a jinak nemusí snad vodu(čaj) říkat pediatr na to stačí selský rozum, že s příkrmy se má pít, když se UM nahradí příkrmem tak logicky mu musím dát napít
Není špatné zvednout telefon a zeptat se pediatry a uvidíš co ti na to řekne

bayt
6. bře 2019

@veronikav31 Tekutiny typu voda a caj dite potrebuje k prikrmum tak az od toho devatyho mesice. Jestli ti to holka brala tak prece OK, syn to bral az od desateho mesice a neprijde mi to taky divne. Zezacatku totiz u vetsiny deti prikrm mliko nenahrazuje. Ale doplnuje.

veronikav31
6. bře 2019

@bayt říkám, není nic snadného než zavolat pediatrovi, ten řekne co a jak. my si to můžeme pouze domýšlet, články z ciziny taky.ty jsi doktor, že tvrdíš, že dítě k příkrmům potřebuje pití až od 9 měsíce?když se kojí tak je to snadné-dáváš na požádání i třeba každou hodinu, buď se napije nebo nají a jak to chceš dělat při UM a příkrmech? UM se nemá dávat dřív jak po 2,5 hodinách, co když do té doby bude mít žízeň? to ho necháš čekat na další UM?

veronikav31
6. bře 2019

@bayt jinak při kojení dáš příkrm a pak dokojíš nebo ne? to je to pití...

veronikav31
6. bře 2019

@bayt výrobce UM:
Dbejte na správný pitný režim

Pokud dítěti podáváte výhradně mateřské nebo kojenecké mléko, nejsou potřeba žádné další přídavky tekutin. Zaváděním hutnějších příkrmů do jídelníčku vašeho dítěte je ale snižován obsah vody ve stravě. Jakmile nahradíte celou jednu mléčnou dávku příkrmem, měla byste doplňovat jídelníček dítěte o zhruba 200 ml tekutin denně – vhodnou volbou je např. převařená kojenecká voda, neslazené dětské čaje.

Celkový příjem tekutin (včetně vody v ovoci, v polévce atd.) by měl být 120 - 150 ml na kg dítěte denně. Proto, zejména v letním období nezapomeňte na dostatek tekutin. Dítěti je třeba pití stále nabízet – kojenci nemají pocit žízně a o pití si říci dosud neumí. Kritická je pro dítě už 10% ztráta tekutin.

m.e.l
6. bře 2019

Do cca tusim 9ti mesicu mel semtam redeny hipp napoje, pak parkrat dostal vodu (v ucicim hrnku) a od te doby pije jen tu. Dokonce sam ve 14ti mesicich upozorni, ze ho ma prazdny. 😁 Starsi se ciste vody napije kdyz uz umira zizni.