Baby led weaning aneb první příkrmy jinak

luvie
7. črc 2010

Baby led weaning (BLW) je metoda postupného zavádění příkrmů, kdy dítě ve věku asi 6 měsíců nedostává kašičky, ale přímo kousky různého jídla, z nichž si samo vybere. Nejdříve bude jídlo pravděpodobně jen zkoumat a olizovat, postupně se naučí žužlat, kousat a polykat.

Svému dítěti jsem doposud občas dávala kousky intuitivně, začalo to tak, že mi sama "kradla" syrovou zeleninu při snídani, teď krásně užužlá kus okurky, sní kousek banánu. Kaše mi moc nejí, za dva měsíce přikrmovaní se stalo 4x, že snědla víc než dvě lžičky... Téměř vždy ale sotva ochutná a jídlo ze lžičky odmítá. Ale kousky zkouší s velkou chutí, i když toho taky mnoho zatím nesní. Uvažuju, že se se kašiček zbavíme navždy... Pro mě je stresující každý den vařit jak ďas a pak si to sama sníst...

Dnes jsem se náhodou dověděla o této metodě - máte někdo zkušenosti?

janneke
11. črc 2010

Luvie, znám Rapleyovu metodu, mám dojem, že to je totéž..
http://www.rapleyweaning.com/
Žádné mixování, a s přikrmováním dítěte se začíná ve chvíli, kdy je schopné jídlo samo uchopit a dopravit do úst. Tzn. kolem 6-tého měsíce.
Samozřejmě, že se děcku nedává syrová zelenina (nad tou poznámkou o syrové mrkvi a dítěti bez zubů jsem se zasmála), nýbrž vařená, tudíž měkká - a takové kousky, které se dají snadno chytit.
To krmení mixovanou stravou a kašičkami se zavedlo pravděpodobně proto, že někdo kdysi vymyslel, že se děti musí začít přikrmovat už ve věku 3.-4. měsíců, kdy ještě nejsou schopny "samy" jíst.
Strach, že se dítě jídlem zadusí, tedy, že jídlo vdechne, to bych neviděla až tak dramaticky.
Tuto metodu jsme částečně zavedli i u nás a dcerka je nyní v roce schopná nabrat si sama jídlo na lžičku a dopravit do pusy.

luvie
autor
11. črc 2010

@naty @beruska24.9. @beruska2x @jijitka
vidím, že jsem zase řekla něco, co jsem nevysvětlila 😀 ad lžička: věřím, že není mnoho tak ztřeštěných mamin (a vy k nim určitě nepatříte), které se projevují jako jedna matka v mém okolí: "Když už jsem tu mrkev tak dlouho ždímala, tak tu šťávičku do něj dostanu všechnu..." ale když někdy vidím, jakou rychlostí mizí v (některých) dětech přesnídávky, a že jsou to většinou cvalíci, tak to mě trochu zaráží. Tím rozhodně nechci nikoho kritizovat, každou reakcí, kterou tady uvádím, jen obhajuju SVŮJ post, ne názor, který chci předhodit všem ostatním 🙂
ad syrová mrkev, ještě jednou kopíruju, co jsem psala už výše:
Zpočátku nabízíme měkké druhy ovoce a zeleniny, případně tepelně upravíme, aby bylo možno "ukousnout" dásněmi
Jídlo podáváve v podlouhlých kouscích, nebo v přirozeně se vyskytujících tvarech lehce uchopitelných, např. květák, brokolice - dítě si odkousne, co zvládne
Já Kačce syrovou (tvrdou) zeleninu dávám, když si o ni sama řekne. neumí ji zatím ukosnout, ale baví ji ji ocucávat. Nevidím jediný důvod, proč by ji pod mým dohledem nemohla mít. Dostali jsme spoustu hraček, které podle mě představují mnohem větší riziko - ty má taky pod dohledem, jako ostatně i většinu jiných hraček a předmětů...

@beruska2x znám 4leté dítě v plence... bohužel, ale souhlasím, že je to taky hodně o přístupu matky, dítě má mnimální podíl. Ohledně času stráveným s dítětem, naprosto souhlasím, jsou lidi, kteří zvládnou dodělávat dvě školy a přitom být POŘÁD se svým děckem, a znám lidi, kteří se ohánějí, jak nemají na dítě čas, ale přitom doma bordel, nehty nalakované, dítě v jedné papírovce 8 hodin... každý je jiný..

@johanka. zmražený hrášek je asi dobrý na prořezávající zoubky, ne 🙂 ale takovou hru bych teda se svým dítětem nehrála...

@janneke je to úplně totéž, myslím, že v našich podmínkách je rozumné, tak jak říkáš ty, že jste zavedli částečně. Já se o tomto způsobu taky dověděla náhodou, ale předtím jsem Kačce jídlo do ruky dávala, dokonce ještě než jsme začali přikrmovat, ocucávala si se mnou syrovou zeleninu - prostě proto, že ji chtěla...

janneke
11. črc 2010

@luvie Částečně v tom smyslu, že jsem nechávala dcerku hrabat se v misce a vybírat si, co si sama dá do pusy a mezi sousty jí občas strčila do úst lžičku s tím samým jídlem. Jinak by oběd trval taky třeba půl dne. 😀
Anebo jsem před ní vyložila například kus brokolice, pár kousků těstovin, kousky masa a pomáhala jí rukama.
Taky jsem začala s mixováním, ale to bylo spíš pro zlost. Dcerka to nechtěla, skutečně jíst začala až někdy po 8. měsíci věku a to rovnou kousky a rukama. Potom se sama začala zajímat o lžičku.

luvie
autor
11. črc 2010

@janneke Tak nějak se to snažím praktivovat skoro od začátku přikrmování... Kašičky vůbec nechce, asi 3x mi chytla lžičku a vrazila si ji do pusy, ale za dva měsíce je to opravdu úspěch 🙂 Takže zatím máme doma v podstatě téměř plně kojené 8měs. mimčo 😀 Ale prospívá moc hezky, takže to neřeším 🙂 A když jí dám kousky něčeho, aspoň o to projeví zájem, takže i to je můj důvod... Uvidíme, jednou se jíst naučí, teď jsou navíc vedra, to ani mně se nechce jíst...

janneke
11. črc 2010

@luvie Však ona na to přijde.
Koupila jsem si knížku od místního autora, S. Kleintjes, Jídlo pro malé děti (Od prsu ke krajíci chleba). Ten se zmiňuje o tom, že po šestém měsíci má každé dítě svůj specifický jídelníček (vychází se z toho, že do šestého měsíce dostává dítě pouze mléko): jedno dítě je pořád hodně kojené, druhé dítě už jí 3 jídla denně. Vše je v pořádku.
V tomto věku jde o to hlavně nabízet, nabízet, nabízet...

luvie
autor
11. črc 2010

@janneke tak nějak to vidím i já. trochu mě mrzí, že je člověk pořád hodně ovlivněn okolím, ale snažím se nedat na všechny ty "správné" názory okolí - "cože? ona ještě nejí? to ti bude z prsa pak cucat furt!!" prostě, když jí prso stačí, tak to beru, jednou se dopracuje i k tomu chlebu 🙂

janneke
11. črc 2010

Zajímavý článek, zda se dítě může udusit jídlem (v angličtině)
http://www.borstvoeding.com/voedselintroductie/...
Mám tu ještě jeden skvělý článek k tématu, ale ten je bohužel holandsky. Zkusila jsem to hodit do Google translate, ale je to zkomolené.

janneke
11. črc 2010

8,5 měsíční chlapeček Gijs jí sám chléb:
http://www.borstvoeding.com/kleintjes/foto-albu...

janneke
11. črc 2010

@luvie To je stejné, jako by ti lidi říkali: Cože? Už má rok a ještě nechodí?
Když nechodí, přece ji nebudeš zvedat na nohy a nutit chodit... totéž s pevnou stravou...

sussanah
12. črc 2010

@luvie tak jsem si precetla diskuzi a teda je to zajimava teorie, jen co je pravda 😉 ale jak uz to tak byva, na vsem je trochu. Maly nemel se lzickou problem, od narozeni na ni dostaval kapicky, takze si jen zvykal na jine chute. Ted je to jedlik nejvetsi (nekdy az 300g 😅 ) A to prosim do neho nijak nervu, on ma proste pusu otevrenou jak vrata do tunelu.. Ale musim rict, ze jsi me inspirovala a tak dneska dostal testoviny zvlast na pultik a na pul se krmil sam a na pul jsem ho krmila lzickou. Bordel vsude neskutecny, ale maleho to ohromne bavilo, spis ho ta moje lzicka obtezovala. Ale zas nemuze obedvat jen testoviny ze 🙂 No proste myslim, ze na tom neco pravdy bude, drzim palce 🙂

luvie
autor
13. črc 2010

@janneke jj ten jsem taky četla. Je ale až s podivem, kolik lidí si myslí opak 🙂

@sussanah my jsme zkoušeli lžičku na kapičky dřív taky, ale nechtěla 🙂 a jenom těstoviny dávat nemusíš, Kačka miluje brokolici - ožužlá si ty řůžičky, vařenou mrkev, syrovou nektarinku, okurek... fantazii se meze nekladou - prostě co je měkké, včera si dokonce okusovala maso, ale to pak zase plivala ven, neumí si s tím ještě poradit 😀 Jo a bordel jsme taky měli, ale poslední dobou se učí víc si t odávat do pusy než házet na zem 🙂

sussanah
13. črc 2010

@luvie jj dneska jsem udelal brokolici, ale koupila jsem spatny oliv. olej, takze to bylo cele horke, tj uspech nula ☹ Ale pak jsme odpoledne ohryzavali spolu nektarinku, skoro nic mi nezbylo 😀 Ja myslim, ze u nas je to precejen uz o necem jinem, ale fkat je, ze me to trochu primelo zacit mu davat vice vetsich kousku 🙂
@janneke ehm, mozna budu mit hloupy dotaz, ale to ze ji mimco v 8,5m sam mekky chleba neni az takova vyjimka nebo jo? 😕 Dneska se s nim maly taky ladoval na veceri, uplne jsem si na to pri tom vzpomnela 😀

janneke
14. črc 2010

@sussanah Vyjímka to není, ne. Jen jsem dala odkaz, protože mi to přišlo hezky nafocené. 😀

sussanah
14. črc 2010

@janneke ajo, tak to jo 😉 Ja mu na cheba namazu vzdycky jeste trochu jogurtu a to je potom curbes kolem 😀

janneke
14. črc 2010

@sussanah U nás byl včera k obědu hrášek jako příloha. Určitě si to dovedeš představit, že... 😀
Akorát dcerka je teď poslední dobou děsně hravá, takže nechat jí samostatně jíst znamená, že se nažere pes a dítě je o hladu (pes stojí u ní a neunikne mu ani jedno sousto)

sussanah
14. črc 2010

@janneke jj pes uz moc dobre vi, od koho dostane nejvic zradla 😀

nesetrilek
14. črc 2010

My jsme s prikrmy jeste nezacali, nejak jeste nevim, kterou cestou se vydat. Kupovane hotove konzervy a presnidavky se mi nezda to prave orechove a instantni kase taktez ne, ale tato me velmi zaujala! 😉 I kdyz bych ji teda asi taktez jeste zkombinovala s prisunem cehosi po lzickach... No, moznosti je opravdu spoustu a mne se to rozhodne nechce uspechat, Jenikovi zatim mlicko staci, tak zatim vyckavam a studuji 😎

luvie
autor
15. črc 2010

@sussanah to jsem ráda, že mu tak chutná 🙂 já třeba zatím olej nedávám, spoléhám na mléko, ve kterém se vitamíny rozpustí 🙂 a dnes jsem konečně sehnala celkem obstojný květák, tak zkusíme zítra, ale Kačka teď v těch vedrech ani moc nejí, vlastně to nejedla už předtím, takže teď vůbc 😀
@nesetrilek ahoj 🙂 můžeš zkoušet dle libosti 🙂 ale dívala jsem, že Jeníkovi už je půl roku pryč, moc dlouho pevnou stravu neodkládej, aby se naučil žužlat, kousat, polykat, atd - musí si rozvíjet motorické dovednosti i v této oblasti 🙂 Kačka je v podstatě i ve svých 8 měs. pořád ještě skoro plně kojené dítě, ale nechávám ji ať zkouší, že existuje i něco jiného 🙂 a lžičku využiješ tak jako tak 🙂 Kačka, když už něco má na lžičce, si ji bere doruky a zkouší si to dávat do pusy sama - daří se jí, ale brzo ztrácí zájem... ☹ A jinak, kupované příkrmy mi taky nejsou moc sympatické - obsahují kdeco... Hlavně že má člověk dávat vždy jeden druh a pak vyčkat - ale maso-zel. příkrm pro děti od 6. měs. obsahuje složek asi 6, z toho 3, které jsme ještě nezkoušely... tak nevím, co si o tom mám myslet. Ale každý ať si udělá svůj názor a jedná dle svéh osvědomí, že ano 😀

ciernovlaska
15. črc 2010

hoci som o tej metode este nepocula, zda sa mi to celkom logicke. Moja dcerka od zaciatku odmietala cokolvek kasovite, rozmixovane. Vsetko chcela len hryzt a len ochutnavala. Nastudovala som si vsetko o zavadzani prikrmov, snazila som sa, nakreslila som si presne tabulky, kedy co zavadzat, ale u nas to vobec nefungovalo. Vsetko, co som pre nu pripravila, som nakoniec vyhadzovala. Skusala som aj kupovanu vyzivu, ale ako nahle to ochutnala, zavrela usta a ani za svet dalsiu lyzicku. Doteraz nezje ziadnu kasu, vyzivu, nic take. Raz ochutnala to, co som jedla ja, bolo to kusok hovedzieho meska z polievky a zrazu chcela jest. Nakoniec som po niekolkych tyzdnoch (resp. az po troch mesiacoch) bojov o kazdu lyzicku zahodila vsetku teoriu za hlavu a zacala som jej varit zdrave veci, ktore jeme aj my a len som ich trochu popucila vydlickou. Samozrejme som nic nesolila, ani som jej nedala ziadne sladkosti. Konecne zacala jest a strasne rada ochutnava nove veci. Nikdy nemala ziadnu alergicku reakciu na nieco v strave. Minule zjedla dve varene kukurice tak ako jeme my, obhryzla ich dookola. Ale to uz ma par prednych zubov, hoci este nema stolicky. Jasne, ze to vsetko najdem v plienke,ale nerobim si z toho starosti. Myslim si tiez, ze nasi predkovia nemixovali detom stravu, a deti jedli od malicka to, co jedli aj dospeli, a tym sa ich organizmus nastavil prirodzene nastavil na stravu v danej oblasti.

nesetrilek
15. črc 2010

@luvie: Uz se pomalu chystam neco uvarit, ale ted mame exem, tak cekam, az zmizi nebo se alespon zmirni (kez by), nebo alespon bude nejak ustaleny, abych vubec poznala pripadnou negat. reakci na jidlo. Ted kazdy den totiz vypada jinak. Ale dneska jsme byli u lecitele, tak uvidime, jestli to pomuze... Presne tak, at si kazdy udela vlastni nazor a podle toho se zaridi, ja se snazim jednat intuitivne 😉

luvie
autor
18. črc 2010

@ciernovlaska to je milé slyšet, že někdo k tomuto dospěl podobně jako my 🙂 ať se vám i nadále daří nejen v jídle 🙂

@nesetrilek tak to s tím exémem chápu. Kačka naštěstí všechno v pohodě, dnes jsme s ní byli dokonce v "opravdovém" bazéně na veřejném plavání a zdá se že ani ten chlor jí nevadí.... ťuk ťuk
Jinak s negativní reakcí - já si taky nejsem jistá, dvakrát mi teď zvracela, myslela jsem, že to bude žloutek, ale teď po třetí jedla to co už měla předtím mnohokrát, tak nevím, jestli to není z něčeho jiného - třeba z hlíny, té sní taky spoustu 🙂 zeptám se doktorky.
Tak ať je exem brzo pryč a dej vědět, jak Honzík papá. 😀

kvakulka
18. črc 2010

@luvie Náš chlapeček taky nesnáší cokoli rozmixovaného 😅 . Od začátku zavádění příkrmů nejí vůbec kaše, masozel. příkrmy tak nanejvýš pár lžiček, rozhodně ne s chutí. Jediné. čím ho můžu jakž takž nakrmit, aby se nasytil, je jogurt, eventuelně ovocný pyré (tím se moc nezasytí)- prostě bída. Takže to dělám podobně jako ty- asi od 7-8 měsíců si pěkně ukusuje (z měkčího ovoce, zeleniny, kukuř. křupky atd.)- takže je pro mě i pro něj mnohem menší trápení, když ho nechám v kočáře "zpracovat si" půlku banánu, neb po lžičkách by ji rozhodně nesnědl. On je takový typ "já sám"- takže do lžičky mi mlátí, klidně si vytahuje sousta z pusy, když mu ho tam jen tak lupnu, a sám si ho tam cpe zpátky. 😀 😀 Myslí, že kolem 6-7 měsíce mu ještě občas zaskakovalo, ale teď už nikdy nic (rád třeba i samotnou vařenou rýži- zrníčka no problem)

kvakulka
18. črc 2010

@ciernovlaska Jo jo, tak to děláme přesně jako vy- když je to od mámy z talíře, tak sní všechno- aspoň si musím hlídat co jím, aby to mohl i on- ale my jíme zdravě a kvalitně, a když náhodou jím nějaký humus (třeba párek), tak se s tím někam schovám 😀 😀 😀 . protože jíst a nedat mu- to by mi neprošlo- z toho jeho "mama, déééj" bych dostala žaludeční vředy 😀 😀.

kvakulka
18. črc 2010

@luvie ještě k názorům okolí- mně třeba tcháně prorokovala, že když spím od narození se synem s v posteli, že se ho pak nebudu moci zbavit. No a on úplně v pohodě přesedlal do postýlky přisunuté k mé posteli asi před 3 týdny- už se mě prostě nasytil, asi ho ani nebaví se vzájemně kopat a odsouvat.
Stejně tak přece žádný dítě nebude chtít pít mámě z prsu do deseti a čůrat při maturitě do plíny- jsem pro to občas dítěti ukazovat, že se dají věci dělat i jinak, dospěleji, ať si to zkusí, jestli už to pro něj není příjemnější, ale když ne- tak proč se s ním prát, že? 😉

zmuzle
18. črc 2010

@luvie Ahoj, ja sice tuto metodu nepraktikuju, ale v necem mam podobnou zkusenost. Syn mi odmital prikrmy, nikdy mi nepozrel zadnou mix. zeleninu apod. Kase take ne. mohla jsem varit, kupovat sklenicky a jedine zacal jist casem trosku jogurtu a urcity druh ovoc. presnidavky. Rozjedl se az kolem 11 mes. a to rovnou kousky, cele testoviny apod.
A to jsem s prikrmy zacla az v 7 mes. a vlastne jsem dlouho taky jen kojila. Syn prospival, ja uz mene, kojeni co hodku a neco v noci bylo vycerpavajici. Ted jsem rada za to co uz sni. Drzim palce, at se vam dari.

lu777
18. črc 2010

ahoj

zajímavá diskuse 😉

no každopádně já bych se bála toho vdechnutí protože třeba Matýsek jedl tak rychle (od narození šíleně hltal a dodneška je to boj), že takhle brzo bych mu kousky dát nemohla, dávala jsem je později a přesto jsem je z něj kolikrát doslova vyklepávala, je to hrůza když to zaskočí a teď lapá po dechu to dítě 😔
a bez kašiček by to třeba u nás stejně nešlo, protože byl na UM brzo a pil ho hrozně moc a měl pořád hlad, takže jsme museli s příkrmem začít už od začátku 5. měsíce a to bych mu kousky teda opravdu dát nemohla...

jako metoda mi to připadá zajímavej nápad, ale musí se postupovat individuálně si myslím... já si např. příkrmy dělala dost po svým, protože mi nepřipadá nejlepší dát dítěti jeden měsíce jen mlíko a další třeba brambory, zeleninu i maso jak mi řekla doktorka, to mi přijde šílenej skok na to trávení a celej organismus... hodně jsem se soutředila na to aby to bylo lehce stravitelný...
rozhodně jsem ale dlouho nemixovala, jen na začátku, v nějakých 8 měsících jsem se snažila už víc a víc rozmačkávat, ale jsou prostě jídla, kde to nejde, nebo teda nám to nešlo a odmítal mi to

jinak ještě mně teda odmítal lžičku protože nevěděl co s ní... pak si do ní několikrát kousnul a nechtěl ji vůbec... tak jsem koupila silikonovou měkkou aby to při kousnutí do ní nebolelo... během týdne pochopil princip (že se pořád nesaje jako u mlíka ale že musí otevřít, požužlat, spolknout a zavřít pusu, ono je to složitější než si člověk myslí)...

ještě mě napadá, že např. ta propagovaná mrkev co se všude uvádí jako začátek příkrmu - tak to u Matýska byl jedinej příkrm kterej prostě nepozřel... jedině s něčím namíchaný, ale samotnou mrkev jsem mu dala podle chytrých knih na začátku a až asi za tři dny mi došlo, že byl tak hysterickej proto, že mu prostě samotná nechutná 😅

a jinak pozor, alergie může být fakt na cokoli... kamarádčina dcera ji má právě na tu mrkev 😒

meleri
18. črc 2010

Luvie

myslím že je fajn dávat dítěti cucat syrovou zeleninu, prořezává si na tom zoubky. já dávala mrkvičku, někdo dává rohlík nebo oplatek, mi přišla zdravější ta mrkvička nebou kousek jablíčka....my teda pasírovali mixovali protože byl velký jedlík ale zároven dlouho neměl žádné zuby..
neboj se jenom co jí naroste víc zubů bude ti krásně papat třeba i nudličky, můžeš dělat takové nudlové směsi s dušenou zeleninkou, ale to až později...
problém opravdu vidím v tom, že děti, co nerozkoušou pořádně tak fakt nestráví, vyjde to ven....takže jak pak bude tělo prospívat?

hele proč nezkusíš navařit velký kotel zeleniny s masem, rozmixovat ponorným mixerem, je to rychlovka, a namrazit např. 4 5 krabic i víc na mnoho dní? pak jen rozmrazuješ. není na tom nic špatného, jídlo je stejně dobré jako čerstvé! 🙂 tak nebudeš muset vařit každý den.

Já to tak dělám, sice ted už mín syn už je větší takže jí hodně věcí co my...ale např. dodnes navařím velký kopec rajské polívky a namrazím to do malých krabiček, a 3x týdně tu polívku má protože ji miluje...

jinak spousta lidí co kojí tak jejich děti kolikrát vydrží plně kojené i do 9 měsíců ..ale jak kdo, jestli to u vás je v pohodě, tak se neboj, kdyby ti malá neprospívala určitě to hned poznáš!

lu777
18. črc 2010

jj, my taky mixovali, protože jsme začínali s příkrmama už v 5. měsíci a byl velkej jedlík... by se mi vzteknul kdyby se měl nakrmit sám... ještě asi v 7 měsících si pamatuju jak máme video a tam ho krmím a to jsem to do něj v podstatě házela první půlku toho příkrmu, pak se uklidnil a zbytek dojedl normálním tempem... ale on měl prostě velkej hlad, je to žravec 😀 a nemá trpělivost 😝

jinak na kousání jsem taky dávala kousky hodně, ale jen měkký věci, který se nedaly vdechnout, právě s mrkví jsem měla špatnou zkušenost, protože tu můžou rozkousat na malinký kousíčky a to i mně se to podaří občas vdechnout...
dávala jsem okurku, syrovou cuketu, jablíčko.. na to prořezávání zoubků nebo na zabavení je to super

ad vaření: jak píše Meleri: udělala jsem si směs a dala to do mrazáku a pak to večer vyndala do lednice, ráno vrzla do teplý vody a měla jsem takhle navařeno na týden dopředu, někdy i na víc (to jsem pak dělala třeba dvě různý varianty)

a je fakt, že mě napadlo co Meleri, že jestli malá nechce moc příkrmy, tak u kojených dětí to tak může být, znám dva případy, kdy byly děti plně kojené až do roka! pokud prospívá a nemá hlad, tak je to podle mě ok a zkoušela bych, ale žádnej stres....

meleri
19. črc 2010

lu,

tak u nás to trvalo než se naučil posunovat tu stravu jazykem a polykat, no rozjedl se pořádně až kolem 8 ho měsíce, ale teda byl to jedlík...ted je to zas takové všelijaké, někdy jí krásně, někdy ne....ale rozhodně ho nenutím, nechce, kroutí hlavou tak už nedostane..
právě že v tom 8 měsíci jak se rozjedl, tak toho snědl fakt hodně a rychle, a hlavně nesnesl když v okolí někdo jedl a on ne! 😅

s tou mrkví jsem moc problém neměla, ted mi to připomnělo že super je strouhaná mrkev s jablkem a banánkem, fakt neznám komu by to nechutnalo, a navíc to pěkně osvěží jako svačinka super...

je fakt že zezačátku je to trošku dokola, těch receptů zas moc není, ale fajn je třeba mixované maso s mrkví a s rajčetem, do toho trochu rýže, má to dobrou chut, rajče se musí samozřejmě oloupat... 🙂

právě že jedna kamarádka to tak měla, do roka ji moc nejedl, nechápu vlastně jak přežíval ale byl to statný chlapíček tak mu asi nic nechybělo, dodnes toho teda moc nepojí, ale je přitom baculatější než můj syn, který sní za dva takové mimísy.

luvie
autor
19. črc 2010

@kvakulka naprosto s tebou souhlasím - ukazovat dětem, jak všelijak jdou věci dělat je moc důležité. no a názory okolí - dodneška vzpomínám "s láskou" na jednu sestru na novorozeneckém, která když první den viděla, jak mi mimčo spí u prsa úplně se zhrozila, začala ji šimrat pod krkem a tvrdila mi, že si odrovnám bradavky... Kačka mi u prsa denně prospí i 3 hod. plus něco v noci - to už ani nevím, spím - a bradavky mě nebolí 😀

@zmuzle tak uvidím,e jak to bude u nás 🙂 taky kojím dost často, ale zatím mi to nevadí... dík za povzbuzení

@lu777 tady je vidět, jak jsou ty děti každé jiné 🙂 a jinak kojení já se nebojím, těším se, že nám to vydrží dlouho, možná to Kačka cítí a nespěchá 🙂 ale kously jí prostě jedou lépe

@meleri díky, taky mi přijde zdravější mrkev než rohlík... v mražáku něco mám, ale nemáme tam mnoho místa, navíc ne všechno se dá - třeba zmražená ryže nechutná moc ani mně... ☹ ALeprospívá hezky a to je důležité 🙂

@meleri dík za recepty, dělám mrkev s jabkem, zkusím přidat i banán. Obměňuju to s hruškou, včera jsem zkoušeli jogurt, tak ho tam taky šupnu. Jde o to kombinovat, Kačce třeba celkem chutnala rýže se syrovou okurkou a masem... 🙂