Baby led weaning aneb první příkrmy jinak

luvie
7. črc 2010

Baby led weaning (BLW) je metoda postupného zavádění příkrmů, kdy dítě ve věku asi 6 měsíců nedostává kašičky, ale přímo kousky různého jídla, z nichž si samo vybere. Nejdříve bude jídlo pravděpodobně jen zkoumat a olizovat, postupně se naučí žužlat, kousat a polykat.

Svému dítěti jsem doposud občas dávala kousky intuitivně, začalo to tak, že mi sama "kradla" syrovou zeleninu při snídani, teď krásně užužlá kus okurky, sní kousek banánu. Kaše mi moc nejí, za dva měsíce přikrmovaní se stalo 4x, že snědla víc než dvě lžičky... Téměř vždy ale sotva ochutná a jídlo ze lžičky odmítá. Ale kousky zkouší s velkou chutí, i když toho taky mnoho zatím nesní. Uvažuju, že se se kašiček zbavíme navždy... Pro mě je stresující každý den vařit jak ďas a pak si to sama sníst...

Dnes jsem se náhodou dověděla o této metodě - máte někdo zkušenosti?

nesetrilek
19. črc 2010

Tak uz jsem v sobotu uvarila mrkvicku, exem se ustalil, tak jsme do toho sli 🙂. Mixovat jsem nechtela a rozmackany vidlickou nechtel zase J., takze jsme opravdu zkusili kousky. Dneska uz byl schopen tri sousta spolknout, do vcerejska se soustredil spise na to rozmelneni v puse a pak nevedel, co s tim 😝

@meleri: Jenik je schopny z kousku mrkvicky udelat to same, co ja vidlickou, takze o polykani kousku neni rec 😉 Spise si myslim, ze to muze byt opravdu nebezpecne pro ty deti, co hltaji.

luvie
autor
19. črc 2010

@nesetrilek to je super, gratuluju!!!

lu777
20. črc 2010

@meleri hm rajče s masem a rýží, to zní dobře...

strouhanou mrkev Matýsek naprosto nesnášel v kombinaci s čímkoliv.... jeho zajímala jedině vařená mixovaná s masem a nebo pak až když ji mohl kousat celou... ale to je až tak poslední rok, do tý doby mu to fakt zaskakovalo, bylo to o nervy

ježíš já si vůbec neumím představit že to miminečko budu za chvíli zas krmit takhle 😅 😅
jenže malá má taky hodně citlivej žaludek jako Matýsek, takže věci jako hruška nebo kukuřice, o tom si asi zas budeme moct na dlouho nechat zdát 😝

@luvie s tou sestrou jsi mi připomněla jak se malá narodila (byla to superrychlovka), bylo to super, nic mě nebolelo, žádnej nástřih, malá úžasně reagovala a já si ji šupla pod deku a tulily jsme se 😵 a do toho chodila tu noc pořád sestra a pořád na mě že ji zalehnu, nasratej obličej atd... fakt mi to lezlo na nervy, byla jsem ráda, že si to konečně můžu vychutnat (první porod byl o hodně náročnější a malej moc ani nereagoval plus jsem byla z toho víc vykulená a ani mě nenapadlo dát si ho do postele hned v porodce).... mě to naštvalo a řekla jsem jí, že to není státní dítě, ale moje 😀 😀 a byl klid!
ona totiž prohlásila, že vypadá studenější (měřit jsem ji nenechala) a že by ji šupla do inkubátoru... a dost nechápala, že si ji prostě ohřeju sama...

no nic, to je mimo diskusi, jen že to myšlení některejch lidí je fakt zvláštní 😅 😅

meleri
22. črc 2010

luvie,

aha tak to jo...je pravda že my máme celkem velký mražák, takže tam mám vždycky nějaké zásoby...
super je i rozvařená hruška s jablkem, lžička ovesných vloček, nedáš tam moc vody, jak změkne, rozmačkáš syrový banán, malý to měl velmi rád..nebo jablkový kompot pokud máš dobrá jablka, netřeba přilívat vody, max. polévkovou lžíci, jablka se vydusí a mají super sladkou chut, nemusíš přidávat cukr, klasický jablečný kompot je plný vody a nemá skoro žádnou chuť.

rýže s okurkou, to neslyším poprvé, ale ještě jsem to nezkoušela, asi budu muset! 🙂 malý má taky okurku velmi rád..

nesetrilek,
to je pravda, ted už mu to taky nedávám, dřív to jenom žužlal, neukousnul by nic, ale ted už je...

u nás je to horší, tedkom nechce moc jíst, je náročnější...odmítá mi domácí kompoty, nechutná mu chleba, ani krupice, hlavní jídlo ok, ale na svačinku a večeři kolikrát nevím co dát! :(

Lu77,

tak takový personál fakt zabít málo...je fakt že každý má na to jiný názor ,ale myslím že společné spaní je naprosto přirozené , zvlášt když je malinké a potřebuje tě! já taky byla v šoku a taky mě to nenapadlo, až doma...hele možná ti záviděla....

luvie
autor
27. črc 2010

@lu777 s tím státním dítětem si to budu muset pamatovat na svoje druhé 😀 to se mi líbí 🙂 a s citlivým žaludkem - já bych se toho zas tolik nebála - vyzkoušet po trošičkách můžete všechno a postupně případně přidávat či ubírat 🙂 držím pěsti až začnete
@meleri jabko s hruškou a vločkama dělám taky 🙂 banán jí nejradši samotný. dnes si dala k snídani dokonce syrové vločky. Kačka si teď oblíbila bílý jogurt, dnes jsem jí ho prvně dávala s ovocem - jahodou, budem dále kombinovat. tak ať malý Sam zase hezky jí. jo, ale kol. 2 roku prý děti zase pomaleji rostou, tak méně jí - není to tím?

ichbinich
3. srp 2010

Ahojte!
Nechtiac som zalozila tuto istu temu na slovenskom konikovi, tak ma teraz presmerovali tu...
Aj moj maly by sa najradsej krmil sam, ale s kasovitymi potravinami by to teda vyzeralo, tak som to skusila s BLW. Ale nedodrzujem uplne vsetky zasady, davam mu aj mixovane potraviny. To mu ale musim dat lyzicku na hranie do ruky, ktorou sa "krmi" sam, a ja mu pomedzi to dam jedlo do ust. Ale samozrejme iba pokial chce. Ked zatvori usta a otoci hlavu, koncime...
Momentalne skusa viac ovocia ako zeleniny, ale vsak je leto a teraz je vsetko cerstve. On je este stale iba pri ochutnavani, po takmer dvoch mesiacoch este stale nie je nahradena jedna davka mliecka jedlom. Ale vsak sa nauci. Mliecka mam dost a este stale je to prenho jedenie, tak cakam, kym sa nauci.
Zboznuje kukuricne chrumky a baby piskoty, ale samozrejme, ze ich obmedzujem.
S melonom skusal, aky je silny, tak ho odstavil 😉 Od melonu je uz aj vankusik v stolicke 😅
Uhorka ma nenapadla, vdaka za tip, vyskusam 😉
Predvarena mrkva a brokolica mu chutili, karfiol (kvetak) ho moc nenadchol. Ovocie mu chuti viac.

luvie
autor
3. srp 2010

@ichbinich to jsme na tom podobně 🙂 Kačka taky zatím jídlo hodně zkoumá, a k jídlu má prsíko 😀 ale prospívá a to je nejdůležitější. Nejvíc jí chutná jogurt nebo kefírové mléko, přidávám jí do toho různé věci, třeba vločky, ovoce.
Dávám jí i syrové rajče, s tím si taky vyhraje - nakrájené na měsíčky, ale je z toho hodně poznat co jedla 🙂 Teď se naučila, že se dá všechno rozmačkat v dlani, tak prostě zatne, zamručí a mačká 😀
Dej vědět, jak pokračujete

luvie
autor
3. srp 2010

@ichbinich jo, ještě jsem tě chtěla povzbudit v těch "zásadách": je to tak, jak si to uděláte sami. nejde o to dodržovat nějaké zásady, ale být spokojení 🙂

luvie
autor
3. srp 2010

@ichbinich četla jsem si i tvoje příspěvky na MK.sk - Kačka je celkem přizpůsobivá, takže ochutnala mnohem více věcí než Felix, někdy jí dávám i každý den něco nového, zatím vše v phodě. v podstatě nic jí nemixuju, ani kukuřici, dala jsem jí už dokonce hrášek, čočku, jí rýži - tu jí občas zkouším dát na prstu já, protože se jí nedaří nabrat, ale má ji ráda 🙂 Dokonce se naučila zpracovat maso, ukousne si a cucá tak dlouho dokud se jí v puse "nerozpustí" 😀

ichbinich
4. srp 2010

@luvie:
Vdaka za odpovede. Aspon ma inspirujes 😉
Felix uz ochutnal trochu viac, to som len vymenovala veci, ktore "jedol" sam. Uz som kupila uhorku aj kalerab (kedlubnu), tak mu nieco z toho dnes dam. Jasne, ze zasady a tabulky su, ale treba pouzivat aj vlastny rozum 😉 Zatial som sa ale drzala toho, ze ibe jednu novu vec zaviest naraz. Ked vidim, ze mu nieco chuti tak mu to zvycajne dam aj na druhy den. Ved len taky melon by stacil na tyzden 😀
Zatial nereagoval na nic, tak som rada. Ani v rodine alergie nemame, tak preto ma uz ja zavedeny lepok. Ale jogurt som este neskusala. Vidis, ty napises 3 prispevky, a ja mam hned jedalnicek na tyzden 😀
Ked hovoris, ze aj hrasok aj kukurica nie su problem, tak to tiez pomaly skusim. Ryzu a ovsene vlocky som davala s ovocnou presnidavkou - mam instatne vlocky, cistu ryzu a vlocky, bez cukru a prichuti, iba zamiesat do horucej vody.
No, na maso sa tvaril ze ci ho chcem otravit (mixovane kuracie v mrkvovo-zemiakovom pyre), tak ma to trosku odradilo. Mozno mu bude chutit cmulat ako Tvojej Kacke, skusim.
Skusa, aky je silny, dnes s piskotou. Takze melon odstavil a piskotu mi kvalitne rozdrvil. Aby som mala co vysavat 😉 Normalne sa pozeral na svoju ruku, ze co sa bude diat, ked pevne zovrie past. Ja som to vedela, aky bude vysledok 😀 Ale vsak o to ide, aby sa aj pri jedeni ucil. Hlavne, ze sa mu to paci.

janneke
4. srp 2010

Dcerka se rozjedla pořádně až kolem 8.-9. měsíce. Do té doby to spíš bylo zkoušení a hlavně kojení.
Co třeba zkusit uvařit růžičky brokolice, květáku, to se dobře drží. 😀
Rýže, když se dostatečně rozvaří, dají se z ní slepit takové šikovné kousky, tak akorát do ruky. To samé třeba kuskus. Ovšem v tom případě je dobré mít po ruce smetáček.. 😀
Momentálně je dcera ve stádiu, že zahlédne-li cokoli poživatelného, chce to jíst.

ichbinich
4. srp 2010

@janneke: To je super, ze z rozvarenej ryze upatlat kusky 😀 To sa mi paci.
A na kuskus teda pojdem k nejakemu turkovi, mame tu dost predajni, co patria turkom a maju kadejake veci a lacnejsie ako v supermarkete.
Brokolicu a kvetak mal, brokolica mu chutila viac. To co nezjedol, rozobral na tie jednotlive kvietocky a rozmazal po stole a zvysok hodil na zem. Este si aj skontroloval, ze ci to naozaj spadlo na zem, pozeral sa 😀
No ja mam poruke taky minivysavac. Ale uz mu musim zase nabit bateriu, uz tu piskotu dnes rano ledva zvladal 😉
Vcera som vysla na balkon a kym som sa otocila, uz si maly utrhol listok bazalky a strcil do ust. Asi mu chutila, mal ju dlho. Ale potom som mu to vybrala, nevedel to ani prehltnut, ani vyplut. Takze musim davat extra bacha, aby mi to iste nespravil s paradajkami, co mame na balkone, tie su jedovate 😲 (teda vsetko zelene okrem plodov)
On by mi tiez jedol vsetko, co jeme my. Ale vzdy nemoze, tak potom dostane kukuricnu chrumku alebo piskotu alebo nieco ine, co mam po ruke, aby sme sa aspon mohli v klude najest. Ale potom aj tak chce mliecko 😉 Lebo vsak my sme taki "zli", ze ho nechame sa pozerat sa na nas, ako jeme 😉 A je mu jedno, ze pol hodinu pred tym mliecko mal. No co uz.

luvie
autor
8. srp 2010

@ichbinich to je super, jak to hezky jde. Kačka taky zkouší, jak je silná, celý víkend to předváděla u mužových rodičů 🙂
a jinak taky se snažím přidávat nové jídla po jednom. Lepek už dávám asi od 6měs a půl, nevěřím, že když převážně kojím, nějk jí to malé množství co ochutná, ublíží. Teď si taky oblíbila borůvky, byly jsme v lese, koukala co jím, tak jsem jí dala - moc jí chutnaly. a lesní jahody jakbysmet 🙂 Jo a taky ráda žužlá snítku pažitky nebo petržele.

Ale mám další pozitvní zkušenost (a možná recept) Uvařila jsem jí jáhly a nastrouhala k nim syr. mrkev a jablko. Kačce jsem to dala na lžičce, sotva si to vzala, hned to vyplivla. Už jsem to chtěla vzdát a nenutit ji, ale pak mě napadlo udělat jí z toho kuličku. Začala se v tom hezky prohrabovat a něco snědla. Takže kdybych ji krmila jen a pouze lžičkou, nic nesní, takhle to aspoň trochu ochutnala a to mě těší.

@janneke smetáček je myslím potřeba pořád 😀

ichbinich
9. srp 2010

@luvie: podla najnovsich odporucani sa ma lepok zavadzat skor ako pred 1 rokom, najlepsie pokial je dieta este kojene, takze to uz mame odhaknute 😉
Z marhule (merunky) mi predvcerom spravil pyre, a potom si tie zababrane prsty olizoval, aspon som sa mala na com smiat.
Uhorka ani cuketa (predvarena) ho nenadchli. Olizoval, ocucaval, ale potom to vzdal. No ved to nie je take pekne sladke ako ovocie 😉 Ale v kazdom pripade ochutnal a nezahodil to hned.
Jahly som uz kupila, tak mu skusim upatlat gulicky s mrkvou, vdaka za napad.
V piatok sme kupili rozmarin a to si tiez utrhol listok a zuzlal... Asi bude na bylinky 😉
Boruvky/cucoriedky mam iba kupovane pestovane, ziadne lesne, skoda. Tak mu ich skusim tiez ponuknut, ked ich budem jest ja. Este mam aj slivky/svestky, ale na to ovocie ho asi vyzleciem do plienky 😀
Este ze som po rodinnej navsteve, co sme mali v sobotu, neupratala, aspon mi to bude jedno, ze mi namrvi 😝 A potom vytiahnem rovno velky vysavac...

luvie
autor
9. srp 2010

@ichbinich to je sranda, jak mi všechno hezky překládáš 🙂 pocházím z jižní Moravy, bydleli jsme nedaleko Slovenska a slovenštinu mám strašně ráda 🙂 všetko ti rozumiem
JInak s cuketou, i se špenátem, bramborou, atd. jsme to měli podobně. Kačka ji moc nechtěla, až teď, když jsem jí ji dala asi po 5. se do ní pustila. Jde hlavně o to nabízet.
Dnes jsem jí dala celou nektarinku, jen jsem jí uřízla kousínek, aby se měla kde zakosnout. No šlo jí to skvěle, litovala jsem, že jsem si k sobě nevzala foťák, taky jsem se u toho nasmála. Něco vymačkala, něco políčila všude kolem sebe, a celkem hodně toho snědla. Dřív, když jsem jí nektarinku krájela na plátky ji skoro vůbec nechtěla...
No, a nevím, jak ty, ale ještě jsem jí nedala žádný rohlík, chleba atd... protože je tam všude sůl. Tak se chystám upéct kváskový chléb, ale kvásek musí kvasit 4 dny a pak to další den celé kyne... Jednou už jsem ho zkoušela, ale trochu se nepovedl, protože jsem musela odjet, tak jsem to dala předčasně do ledničky a chleba byl takový zdrcnutý... ale zkusím znovu, neosolím a dám Kačce.
jo, nevím, jestli jsi to tu psala, jak vaříš zleninu. Já v páře, mám pak mnohem lepší, výraznější chuť, tak možná by Felixovi chutnala víc :-P

ichbinich
9. srp 2010

@luvie: No dobre, tak Ti prekladat nebudem 😉 Ale ide mi aj o ostatnych, co citaju, takk preto sa snazim...
Ja som mu dala celu broskynu, oskrobala som mu kusocek, aby ju mohol "nacat" a slo mu to super. Niekedy sa da odo mna krmit kuskami, teda ja mu ich drzim pod nosom, a on si odhryzava, niekedy chce vsetko sam.
Dnes mal zase tu cuketu, uz mu sla lepsie. Varila som s troskou vody, nabuduce teda skusim na pare. Tu brokolicu a karfiol som robila na pare, lebo som robila nakyp, a jednoducho som par ruziciek odlozila pre Felixa. Cuketu som neoskrobala, tak ju ohryzal a piskalo mu to pod tymi holymi dasnami, normalne sranda. Cosi pocuckal, ale ziadne kusky nezjedol. Nabuduce mu ju oskrobem a uvidim, ci bude aj odhryzat a jest kusky.
My sme mu dali kusocek zemle, co nam pomaly trhal z ruk. Ale teda to bolo dva alebo tri krat. Takze si z tej trosinky soli nerobim tazku hlavu. A navyse si na tu sol aj tak bude musiet pomalinky zvyknut. Hipp dava sol myslim do vyziv od 8 mesiaca. Podla vsetkeho sa naje viac soli, ked mi olizuje plece a ruku 😉
Ja mam fotak vzdy na stole po ruke, daj si to aj ty tak. Aspon sa budes mat cim chvalit babickam a manzelovi 😀
Bohuzial mi nejde pridat fotku, pise mi iba "chyba pri nahravani fotky", ale nie, aka... ci je velka alebo co. Skoda.

luvie
autor
10. srp 2010

@ichbinich Já většinou když vařím, vařím pro nás pro obě, už jsem si celkem zvykla na jídlo bez soli, často jím úplně to samé co Katka. Vařím v páře i maso, akorát třba rýži hodím do té vody pod pařáčkem. Pro mě je to úspora času, kačka vidí, že jím to samé, teď se hodně vzájemně krmíme, je to legrace.
A jinak mám další recept - nevím, jestli už jsi dávala játra/pečeň: utřeš játra, přidáš česnek, taky utřený, nějaké bylinky, já jsem dala zelenou petržel a pažitku, ale jestli má Felix radši rozmarýn, proč ne 🙂 Lžičkou uděláš kuličky a vhodíš do vroucí vody. Kačce to dnes mooc chutnalo, akorát jsem ji musela krmit, protože v každé ruce držela jednu mrkev a na knedlíčky se došahovala pusou 🙂 Zkusím takhle něco umíchat s bramborama.
S foťákem jsem si říkala, že si ho musím přinést, ale vždycky zapomenu... ☹

ichbinich
11. srp 2010

Ja zase varievam vecer pre mna a manzela, a to 4 porcie, aby sme mali obaja aj obed na druhy den.
Dnes som spravila cuketove pyre s ryzovymi vlockami, ale pohrdol mi tym. Ale potom sa rozplakal kvoli zubom, tak mozno aj preto to nechcel. Aspon mam navarene aj na zajtra 😉
Pecen nemam rada, jest z casu na cas hej, ale spracovavat -bleee... to je take mlandrave 😉
Ale masove gulicky mu mozem spravit z hocijakeho maska. Lebo mixovane masko (Hipp) mi nechcel. Mozno, ked sa tym bude moct krmit sam. Skusim, ked zase budem mat doma maso (nejeme maso kazdy den, niekedy len raz za tyzden).
Dnes si odhryzal z piskoty, teda uz si ju nerozpustil v ustach, ale odhryzal, len s dasnami. Takze vysavac mal zase co robit...
V oboch rukach mrkva a otvarat usta na knedlicky musela byt naozaj sranda... 😀 Viem si to predstavit! Ale s detmi je vzdy sranda.

luvie
autor
12. srp 2010

@ichbinich no, vidím, že s játram ajsme na tom podobně... Muž mi je připravil, naporcoval do mražáku, tak jen vytáhnu kousek a uvařím. Knedlíčky jsem dělala ze zmrzlých - ti ještě snesu 🙂 a když je to jednou za měsíc... No ale s masovýma kuličkama bych to taky mohla zkusit. Chci jí zkusit zapéct brambory, tak do toho možná přidám kousek masa. Začalo mě to vaření celkem i bavit, i když toho pořád moc nesní, ale ty kombinace mě u ní občas samotnou překvapí 🙂 Dnes měla k snídani mrkev meloun pažitku a petržel - kombinovala to o stošest.
Dnes jsem si taky konečně připravila k ruce foťák, tak až stáhneme fotky, pošlu 😀 Dala jsem jí do misky jogurt, do ruky lžičku ať se krmí, bavilo ji to, když jsem jí druhou lžičkou chtěla něco strčit do pusy, sebrala mi i tu druhou, pak i třetí 🙂 Ale musím ji pochválit, na to, že jogurt takhle jedla poprvé, dařilo se jí občas něco nabrat a dát si to do pusy. (A ten nepořádek neřeším 🙂)

ichbinich
13. srp 2010

No to ma Katka dobre kombinacie... A co bude robit, ked bude niekedy tehotna 😀
Felix ma tiez vzdy lyzicku na hranie v ruke. A ked mu chcem dat s druhou lyzickou nieco do ust, tak mi ju schmatne. Ale uz vie s tou lyzickou tak narabat, za to pomaly risknem mu nieco na nu dat. Pekne si ju vie strcit do ust. Sice trafi tak jeden z 10 pokusov, ale vsak sa nauci. Horsie to je, ked zacne s tou lyzickou buchat o stol. Ked tam bude mat nieco nalozene, aby som predtym oblozila stol a vsetko okolo tou foliou na vymalovavanie 😀 Asi musim ist do Baumaxu...
Vcera mi vytrhol lyzicku z ruky, ked som jedla jogurt. Tak som mu dala ochutnat. Najprv sa tvaril dost kyslo, ale potom chutnal dalej. Ak to bola dokopy jedna cajova lyzicka, tak to je vela. Tak mu musim ist kupit plnotucny jogurt a skusit este raz. Vcera som uvarila jablkovo-marhulovo-broskynovu presnidavku, tak mu mam ten jogurt teda cim prichutit, keby sa mi zase ksichtil 😉

luvie
autor
13. srp 2010

@ichbinich až bude těhotná to už si (doufám) bude řešit výživu sama!!! 😀 Já to s tou lžičkou riskuju, ať se to naučí, čím dřív tím líp 🙂 Dnes mi zaxe nic moc nesnědla, ve všem se jen tak hrabala, mačkala, bouchala s tím o stůl, házela na zem, líčila si to po těle. Mám poslední dobou pocit, že pravidelné večerní koupání se změnilo na pravidelně koupání asi 4x denně - po každém jídle je zapatlaná až na palečcích u nohy, ale užíváme si to obě - já se stihnu najíst, ona si všechno postupně ochutná, někdy něco sní, a má zábavu. Akorát to uklízení potom 🙂 Stíhám jí akorát uklidit židličku před dalším jídlem, na zemi často jen posbírám ty největší kusy a zbytek setřu jednou za týden o víkednu když se stará táta - jinak nestíhám, ale zase čteme knížky a chodíme ven - a to je důležitější.
Taky jsme teď poslední 3 dny testovaly vařenou červenou papriku - moc se jí líbí ta výrazná barva a asi jí i chutná 🙂
Jo, Kačce jogurt chutná jen tak, maximálně s vločkama, jinak ho moc neche...

ichbinich
16. srp 2010

Vcera bol nejaky vynimocny den: najprv sa dal krmit tou jablkovo-marhulovou presnidavkou s piskotou (co som mu spravila), otvaral usta sam a to nie len na prvych par lyziciek. Potom ho este krmil manzel a spapal skoro vsetko, co som mu nachystala (asi 3 ploievkove lyzice - to je super uspech).
Potom som mu dala ochutnat cucoriedky, chutili mu. A ked sme jedli cucoriedkovy kolac, dala som mu najprv jeho oblubenu chrumku, ze nech ma co robit a my sa v klude najeme - nie, protestoval, az kym som mu nedala cucoriedky 😉 Daval si ich sam do ust, niektore si pretym rozltacil (no, musi stale skusat, ci je dost silny 😀 ). Z niektorych vyplul vycucanu kozku, niektore zjedol cele aj s kozkou (tie som nasla dnes v plienke...) Takze ideme najblizsie na hrasok a kukuricu, ked sa mu to tak paci, nahanat gulicky po stole a krmit sa nimi...
No, to ze ma kazde jedlo az na palcoch na nohach poznam, lebo vsetko, co mu spadne, konci na stolicke presne pod nohami. No a v sobotu sa mu zase nejak podarilo namrvit si piskotu az do plienky 😲
A celkovo je nova zabavka vsetko rozmrvit a rozmiagat a potom to rozotriet po celom stole a omrvinky pozhadzovat zo stola dole, najlepsie tak, aby boli podla moznosti po celej obyvacke, nie len pod stolom 😉 A samozrejme sa tymi zamiaganymi rukami poskrabat za uchom a pretierat si oci.
To kupanie sa u nas zredukovalo na sprchovanie, podla potreby tiez viac krat a den 😉 Nastastie ma sprchu rad, chyta vodu a vytesuje sa. To viac protestuje, ked ho potom obliekam.

luvie
autor
25. srp 2010

@ichbinich no, s oblékáním na tom jsme stejně - to je hned po plence největší otrava dne... ☹
Dnes jsem se jí u oběda ptala: "chutná ti to?" a ona na to - natáhla ruku s tím, co zrovna jedla a nabídla mi 🙂 hrály jsme tu hru celkem dlouho, už si pomalu zvykám na tu chuť potravin popatlaných v jejích rukách...
Včera jsem jí k obědu uvařila zase po dlouhé době takouvou napolo kaši, krmila jsem ji lžičkou, ale snědla hrozně málo. Takže dnes měla opět všechno v kusech na podnose 😀
S borůvkami to u nás bylo úplně stejné, dokonce mi pak usnula v šátku, když se probudila, našla jsem jí v puse úplně rozcucané šlupky...
Včera jsem někde narazila na téma, kdy učit dítě stolním mravům... Pobavila jsem se - psali, když dítě začne házet jídlo po zemi, ukončete stolování. No, jestli budeš mít chvilku, mrkni na http://www.babycenter.com/404_when-should-i-try...

ichbinich
25. srp 2010

@luvie: to s tym obliekanim v tomto veku asi maju vsetky deti. Vie robit sceny, ako by som ho z koze drala... a ked ho hotoveho beriem na ruky, tak sa vyskiera...
Mne tiez "ponuka" cumel... Ale jedlo este nie, som zvedava, kedy. Dnes som mu spravila zemiakove pyre so zltkom a mojim mlieckom a pohrdol mi tym. Trosku zjedol, ale ak to boli 2 cajove lyzicky, tak to bolo vela. Potom som narychlo otvarala hotove tekvicovo-zemiakove pyre, ale tomu tiez neublizil. Ale ked som mu dala cucoriedky, nestacila som mu ich davat. Este mu nedavam na vyber na tanieri, lebo taniere a misky rad skuma zo spodu a skusa s nimi, ci funguje gravitacia, hihi. A usta mal potom tiez plne supiek, ale dnes vyplul iba jednu. Kedze sa dorazil mlieckom, tak ich zapil a ja ich teda zase najdem v plienke 😉
No, ked si ozuzle chleba alebo piskotu, tak to pusti z ruky, ze akoze blee, to je lepkave. Ale niekedy mu to mozem po kuskoch dat do ust a zje aj zvysok. V kazdom pripade to je sranda...
Clanok si precitam, dakujem. Ide len o to, v akom veku sa ma prestat? Lebo v tomto veku sa tak ucia, ze vsetko vratane jedla hadzu na zem... Asi zase nejaky "experti". Ale aspon sa mame na com pobavit.

luvie
autor
2. zář 2010

@ichbinich tak slavím další úspěchy - Kačka začala trochu víc jíst. Ne vždy, ale tento týden jednou snědla skoro celý oběd - bylo toho asi na 4 velké polévkové lžíce, tak 3x toho snědla hodně, ale pokaždé se snaží a navíc, nedělá kolem sebe už takový nepořádek!!! jasně že občas ještě zkouší házet na zem, ale to už má většinou po jídle, pokud ne, tak má i tak,. protože to už ji taky beru z židličky pryč. Jí úplně všechno, co jí dám, někdy něco nechce, ale druhý den si na tom pochutnává. začíná mě to její jídlo bavit.
A recept 🙂
vařila jsem takovou jakoby polévku: Všecku zeleninu, co jsem našla do hrnce (včetně cibule, česneku, zel. petželky, rajčat), přidám těstviny, rýži nebo jáhly, někdy i maso, zalít trochou vody, uvařit, někdy zahustím krupičkou, vločkama, do hotové kanu olej. Scedím, vývar dám do hrníčku, zeleninu na její stolek, ona se v tom hrabe a vybírá, nakládá si na lžičku, kterou jí musím držet, pak si ji dává do pusy sama. Zapíjí z hrníčku vývarem, ten jí teda držím, nemá zatím svůj plastový 😀
Co u vás nového?

ichbinich
2. zář 2010

@luvie:
No, to co som sa zacala tesit minuly tyzden, ze trochu viac je, uz zase neplati... Takze "obeduje" niekedy aj o 4, jednoducho sa pokusam, ci doje tu trosku, co mu nachystam, aj po spanku alebo hrani. A aj melon naposledy iba odstavoval a dokopy nic nezjedol... Ale cucoriedky, tie by jedol. Ale uz dochadzaju cerstve, tak som nieco zamrazila. Ale to treba trpezlivost s tym jedenim.
Najradsej ma jogurt s ovocim a veci do ruky... Kukuricove zrniecka pekne jedol, ale brali sa mu horsie ako cucoriedky, lebo su mensie. Dnes som kupila mrazenu smes zeleniny - hrasok, kukurica, karfiol, zelene fazulky a cojaviem co este. Zajtra mu to uvarim a nech si vybera 😀
Dnes bol na mna urazeny, ze ja som si dala v meste zmrzlinu a jemu som dala iba suchu kukuricnu chrumku... No, na zmrzlinu si bude musiet pockat do buduceho leta. Ale inak je spokojny, ked mu dam kusok chleba, to sa aspon stihnem naranajkovat 😉
Felix este nevie pit z hrnceka, rad by sice, a niekedy sa mu to podari, ale vacsinou to konci na mimo ust. Takze tvoj recept si musim zapamatat a skusit tak za mesiac. Ked mi trha pohar z ruky, dam mu tak polievkovu lyzico vody do plastoveho poharika a skusam sa mu pomoct, aby si ho zdvihol a napil sa. Niekedy sa krasne napije, niekedy vsetko zase vypluje. Ale kedze tam ma iba trosinku tej vody, je mi to jedno, vsak uschne.
Kacenka je velmi zlata a sikulka 😉 Asi tak si to predstavujem aj s Felixom, dve lyzicky, miska obratena a jogurt az za usami 😀 Este som to neriskla. Uvidim, ci ho to teraz iba zase hnevaju zuby alebo ci sa to jedenie trosku zlepsi. Potom mozme skusat, ci sa naje cosi aj sam.
Pred par dnami som si rychlo vecer iba chcela dat banan, kym ho okupem a uspim, lebo sa dovtedy nenajem, tak si dam aspon banan. No a taky cisty okupany mi ho zacal trhat z ruky, tak som mu este musela nacat dalsi banan, spraskal polovicu. No a potom si dal este mliecko, takze mal bananovy koktejl 😉

luvie
autor
2. zář 2010

@ichbinich berme to tak, že dokud naše děti prospívají z mlíčka, není třeba se stresovat, kolik toho sní 🙂 to je velká výhoda toho, že kojíme a nemáme problémy.
Jsem zvědavá, co bude Felix dělat, až mu dojdou zmrzlé borůvky 😀 půjdeš jak Maruška, k 12 měsíčkům prosit 🙂
S tím hrníčkem u nás to taky není nijak závratné ,držím jí ho, ona do něj zpočátku strkala jazyk a pila jak kočka, teď už jí to jde trošku líp, ale netrénuje to každý den, pořád pije hlavně z prsíku, takže to nehrotím. Začala jsem s tím proto, že mi furt rvala hrnek z ruky, když jsem pila, tak teď aspoň ví, že případně dostane taky a už mi tolik nebere ten můj...
my jsme dnes byly na malinách a jak jsem si jednu strčila do pusy, Kačka byla nějaká naštvaná, co si to jako dovoluju, že to je přece hlavně pro ni, ne? musela jsem se smát... pak jsem jí dala trnku a to mě krmila, asi aby si mě udobřila. Je to super s těma dětma...

ichbinich
3. zář 2010

@luvie: no ano, kojenie ma super vyhody. A Felix je aj tak mliekoholik 😀 A tiez sa nestresujem, len by som bola rada, keby to slo niekedy trosku lepsie. Ale ked vidim, ze sa uz iba hra alebo ked obrati hlavu a neotvori usta, tak samozrejme koncime.
No, s tymi troma kilami cucoriedok to hadam nejak vydrzime. Kamosky, od ktorej mamy tie cucriedky mam, som sa pytala, ale uz nie su. A kupovat predrazene v supermarkete sa mi tiez nechce. Musim ho naucit na ine ovocie, hihi. A cucoriedky bude mat iba v nedelu :-P
Ja som na maliny tohto roku nestihla ist - mame nedaleko sice malinove pole so samozberom, ale nejak mi to nevyslo. Navyse bolo aj pocasie v auguste take vselijake. Zato minuly rok som zvladla ich tolko "kostovat", ze som nevladala... Ale vyhovorila som sa, ze to preto, lebo mi vtedy Felix v brusku tlacil na zaludok 😀 Uz sa tesim, ked tam pojdeme na buduci rok spolu a Felix ich bude uz sam zbierat a jest. Len mu budem musiet obliect nieco cervene...

luvie
autor
3. zář 2010

@ichbinich neboj, ono to určitě někdy přijde. Moje neteř dodnes toho mnoho nesní a to jsou jí 4 - jenže ji taky pořád někdo nutí, což mně se teda moc nelíbí... ale nejsem její máma, tak to řeším jen když je unás na prázdninách - to dva dny nic nejí a pak sní skoro všechno, co jí dám 🙂
Já jsem loni v létě ujížděla na melounech a okurkovém salátu - myslela jsem, že to naše dítě bude po mě, okurek, to jo, ale melounu moc nedá... Ale teda mlékoholik to ona je taky, spíš prsoholik 😀