Baby led weaning aneb první příkrmy jinak

luvie
7. črc 2010

Baby led weaning (BLW) je metoda postupného zavádění příkrmů, kdy dítě ve věku asi 6 měsíců nedostává kašičky, ale přímo kousky různého jídla, z nichž si samo vybere. Nejdříve bude jídlo pravděpodobně jen zkoumat a olizovat, postupně se naučí žužlat, kousat a polykat.

Svému dítěti jsem doposud občas dávala kousky intuitivně, začalo to tak, že mi sama "kradla" syrovou zeleninu při snídani, teď krásně užužlá kus okurky, sní kousek banánu. Kaše mi moc nejí, za dva měsíce přikrmovaní se stalo 4x, že snědla víc než dvě lžičky... Téměř vždy ale sotva ochutná a jídlo ze lžičky odmítá. Ale kousky zkouší s velkou chutí, i když toho taky mnoho zatím nesní. Uvažuju, že se se kašiček zbavíme navždy... Pro mě je stresující každý den vařit jak ďas a pak si to sama sníst...

Dnes jsem se náhodou dověděla o této metodě - máte někdo zkušenosti?

radushka
7. črc 2010

Metodu bohužel neznám, ale taky bych radši šla do rozmačkaných potravin, než do kašiček nebo mixovaných.
U těch kusů bych možná měla strach , že to mimčo vdechne.Nebo to není možné?

naty
8. črc 2010

no, já si nedovedu představit, jak by užužlal třeba takovou mrkev, když nemá zuby? 😅 to by prostě ten kousekmusel polknout celej, ne? nebo se mu dávají jen potraviny, který jsou měkký? nevím, jen se ptám...zase třeba, když si vezme jednou to a jednou to a na něco bude alergická, jak poznáš na co?

beruska2x
8. črc 2010

a co pak plina?? vsimala sis ze to cele co sni taky cele vykadi? rozkousat ani travit to nedokaze, takze to jen projde organizmem a efekt nula 😅

a presne s tou citlivosti, kdyz ji vsechno najednou tak nepoznas na co pripadne reaguje, ...

strouzek
8. črc 2010

teda tak to jsem nikdy neslyšela ale asi bych to nikdy nezkoušela, nám jsou 4 měs. a začínáme zkoušet mrkve a kaše, no vcelku to jde ale představa že bych za 2 měs. dala malé kousek jablka vcelku aby si ho olízala a pak rozkousala a snědla mi přijde jako scifi 😀 i tak si myslím že kdybych měla nechat malou jakou chut si vybere a baští jen to co jí zajímá a chutná tak jediný co by snědla by byl banán namočený v sunaru 😀

naty
8. črc 2010

a co jsi jí dávala za jídlo? jen kaše nebo i zeleninu a ovoce? myslím jako přesnídávku, ne kousky...ono to ze začátku trvá, zvlášť když se mimi lžička nelíbí, ale chce to prostě vydržet...vždy´t nemusíš vařit jak ďas, na jednu dávku ze začátku stačí třeba půl mrkve., navíc si můžeš dělat do zásoby..ale s tou lžičkou bych vytrvala, co budeš dělat, když jí pak pořád nebude chtít a bude mít jít třeba do školky?

fender
8. črc 2010

To jsem nikdy neslyšela.
Ale nemyslím, že by bylo nutné mixovat, já malému nikdy nemixovala, jídlo měl vždycky jen rozmačkané. A že bych speciálně vařila to taky ne, když si dělám pro sebe brambory, jeden mu uvařím zvlášť, když si dělám brokolicovou polívku, brokolici mu uvařím zvlášť, totéž s masem apod.
Naprosto souhlasím s radushkou a nebezpečím vdechnutí....

luvie
autor
8. črc 2010

Tak vidím, že jsem strhla spíše negativní ohlasy... ☹

Zkusím ještě stručně nastínit více, česky jsem o tomto způsobu přikrmování nic nenašla, takže čerpám z různých angl. psaných zdrojů. Snad se vyjádřím k vašim otázkám a komentářům.

CO JE BABY-LED WEANING:
BLW je založeno na faktu, že každé dítě se vyvíjí jinak, včetně trávicího traktu. Vše jde ruku v ruce, takže pokud se dítě netrefí s jídlem do pusy, znamená to, že ještě neumí žvýkat. Také musí umět sedět a zajímat se o to, co jí ostatní v rodině. Kojení je důležité, dítě hlavně zpočátku přijímá veškeré zdroje energie z MM (lze BLW provádět i u dětí na UM, ale tam je to mnohem pozvolnější - kvůli chuti jídla a žvýkání), jídlo jen olizuje, zkoumá, jak vypadá, jak voní, jakou má konzistenci, tvar, atd. Nikde jsem to nenašla, ale myslím, že ohledně alergií není problém nabídnout dítěti nejdříve mrkev, o pár dnů později mrkev a brambor, atd... Prostě jako při "normálním" přikrmování. Dítě má zpočátku prostě omezenější výběr. Navíc u kojeného dítěte je všeobecně mnohem menší riziko vzniku alergií, pokud tuhou stravu zvádíme později.
Není pravdou, že by se dítě mohlo udusit. Udusit se může i kašičkou, ale dle průzkumů, které jsem našla, je dítě naučené na kousky méně náchylné - naučí se totiž potravu nejprve rozkousat a teprve pak polknout. Pokud se mu větší kousek dostane dále do krku, má dítě tendence jej vykašlat (potvrzuji z vlasní zkušenosti - trochu jsem se lekla, když si Kačka ulomila růžičku ze syrového květáku, ale nechala jsem ji a poradila si). Dítěti nesmíme jídlo strkat do pusy, musí to zvládnout samo, a samozřejmostí je permanentí dohled, jako i u jiného jídla. Děti, které začínají na pyré, mívají někdy problémy s přechodem na stravu s kousky - neví, co si s ní počít. Představte si, že vás někdo krmí, nevíte, co vám strká do pusy... Taky bych se možná začala trochu dusit, kdyby mi tam toho dali víc než zvládnu.

ZÁKL. PRINCIPY:
Na počátku dítěti umožníme jídlo odmítnout
dítě se samo rozhoduje kolik sní, nedokrmujeme lžičkou
Nespěcháme
Nabízíme vodu při jídle
Nedáváme dítěti pevnou stravu, když chce prso!
Zpočátku nabízíme měkké druhy ovoce a zeleniny, případně tepelně upravíme, aby bylo možno "ukousnout" dásněmi
Jídlo podáváve v podlouhlých kouscích, nebo v přirozeně se vyskytujících tvarech lehce uchopitelných, např. květák, brokolice - dítě si odkousne, co zvládne
Nepodáváme oříšky a jiné záludnosti
S jídlem, které se nedá jíst rukou, nabídneme lžičku. Jogurty, atd.

Zdravotnická organizace v Británii doporučuje zároveň s mixovaným jídlem podávat dítěti i kousky jídla hned, jak o to samo dítě projeví zájem. BLW dítěti umožní jíst samo hned od začátku.
Děti se nenaučí žvýkat tím, že budou odsávat mixovanou stravu ze lžičky, ale tím, že budou trénovat.
BLW děti se naučí rozpoznávat potraviny, které jim chutnají. také mají možnost rozeznávat více chutí, ne jako se smíchaným mixerem. Navíc dle výzkumů také později poctivě koušou a odhadnou množství potravy, které si dát do pusy.

@beruska2x v plence má kousky, to je fakt, ale od té doby co sní byť jen kousek pevné stravy, se její hovínko změnilo radikálně... Je otázka, kolik toho ten maličký trávicí systém zvládne... A jinak ohledně trávení, viz také výše.
@naty kaše jsem nedávala vůbec, začala jsem mrkví, pak postupně přidávala další zeleninu, teď už je to i ovoce. Zkoušela jsem to ředit víc i míň, rozmačkat vidličkou, propasírovat, krmit lžičkou, rukou, nechat ji v tom se vymáchat... prostě kdeco. nejvíc jí prostě chutná, když mi to může vzít z ruky a strčit si to taky do pusy, jako máma 🙂 Ohledně lžičky: podobně by se někdo mohl zeptat: A proč jí dávaš plenku, jak ji pak naučíš na záchod? Proč ji vozíš v kočáře, co budeš dělat, když nebude chtít chodit? ... A jinak s vařením a to je odpo i pro @fender, jsem to nijak zle nemyslela, taky si vařím, to co dávám jí, ale spíš to pasírování, k tomu hora nádobí, a ona si pak ani nelízne... Tak mi to někdy přišlo depresivní. Zásoby nějaké mám, ale pořád mražené jí dávat nechci...

No, a abych tedy ukončila svůj dlouhý monolog:
Dnes jsem jí dala do misky různé kousky všeho možného. Pochutnala si víc než obvykle, dokonce vybírala ředkvičky, které předtím jako pyré vůbec nechtěla, snědla toho dost, odpoledne si dala ještě kus banánu a u večeře mi okusovala rajče. Je u toho sice bordel jak hrom, ale učí se tím a nedělá mi to schválně a já nemám stres 🙂

naty
8. črc 2010

No, tak pokud ti to takhle vyhovuje, tak proč ne...jen je otázka toho trávení, no...když to ještě nedokáže rozkousat, ale pokud to není úplně syrový, tak to asi očividně nevadí... 🙂 ...nevím, malej mi ze lžičky papá jak ďas, takže tohle naštěstí řešit nemusím...ale taky toho občas 3/4 vyhodím, no, co se dá dělat... 😀

beruska2x
8. črc 2010

jsi o tom presvedcena delaj co myslis, ja osobne nejsem, kdyz by mi nekdo vymlatil zuby a pak mi dal rizek tak taky nebudu nadsena 😅
ale hlavne melnema strava tolik nezatezuje zaludek, streva, ten travici system na to zkratka neni pripraven, ty kousky projdou ven bez uzitku, nenecha ji to zadny ziviny a nic...

me malej jedl kousky v pohode - proste mu je tam nechavas postupne vetsi a vetsi, podle toho kolik zvladne koli ma zubu atd...

ja bych ale taky v 7,5m diteti nedala rektvicku ani rajce.. takze to mame asi uplne rozdilne no...

jijitka
8. črc 2010

Jestli jsem to dobře pochopila, jde tady spíš o to, aby se dítě naučilo jídlo rozžvýkat.
Já naštěstí nemusela řešit problém se lžičkou, malý se na jídlo celý třese 😅 a nevadí mu ani kousky (mačkám jen vidličkou), občas se stane, že mu zaskočí (protože hltá 😀 ), ale s tím si dítě taky musí poradit.
Myslím, že takovéhle krmení taky musí být hodně časově náročné - než si dítě samo odkouše, aby se zasytilo ....
Spíš bych to použila jako doplnění stravy ze lžičky u trochu staršího dítěte.
Bohužel znám matku, které se dítě málem udusilo, když se mu povedlo svým jediným zubem ukousnout z mrkve, kterou si žužlalo..

beruska24.9.
8. črc 2010

Také o tom slyším poprvé a jak to tak čtu, nezkoušela bych to.
Je pravda, že malá se rozpapala až po 2 měsících přikrmování (začala jsem od 5m.), že jsem z toho byla dost na nervy 😠 a zkoušela všechno možné, ale zároveň jsem se uklidňovala tím, že než půjde do školky, snad se jíst naučí 😉
Jediné pyré jsem dávala mrkev od sunárku, pak jsem vše ostatní jen povařila hodně do měkka a pomačkala vidličkou co to šlo. Někdy po 8m. jsem začala přidávat těstoviny a ty moc pomačkat nešly - takže jsme vlastně začali s menšími kousky. Teď stále mačkám, ale už jen tak, aby se neřeklo (takže zvládne spapat i šlupičky z kukuřice).
Jsou jídla, která zvládne rozkousat a sníst i z kusu (brambora, rohlík, meloun apod.), ale např. jablko jen rozkouše a pak kousky vyplive.
A k té plínce - podle toho, co je v plínce se dá dobře poznat, co vlastně jedla. Ani na rozbor nemusíme. 😀

beruska24.9.
8. črc 2010

jijitka - mně se malá takhle dost ošklivě dusila kouskem chleba. Nakonec se mi podařilo ho z ní ´´vyrazit´´ silnějším klepnutím do zádíček.
Chleba už nedávám a u každého papání jí hlídám. Když začne hltat jako by týden nejedla 😀 je schopná se začít dusit čímkoliv.

luvie
autor
8. črc 2010

@naty kdyby mi neprospívala, řeším to asi jinak. Ale je v pohodě v podstatě pořád jen na MM

@beruska2x mně to přijde naopak dost přirozená metoda. aniž bych tušila, že něco takového existuje, začaly jsme s tím, i když jen vyjímečně. Všude prsotě píšou pyré... Navíc, když mi ze lžičky nesní nic a do kousku zeleniny si aspoň kousne - kde je větší výživová hodnota?
a k rajčeti - když jsem sháněla výživu pro děti na cesty, kol. 6.měs, to Kačka měla za sebou teprve asi 3 druhy zeleniny a maso, mnoho jsem toho nenašla... V každé druhé je rajčatový protlak, celer, či jiné "alergeny", nemluvím o jahodové přesnídvce... A teď na co se má člověk spolehnout...

@jijitka nejde jen o žvýkání, souvisí to se spoustou dalších věcí. učí se samostatnosti, má to pozitivní vliv na mluvidla, atd... Ohledně času, já taky jím dost dlouho, takže mi to neadí, naopak, aspoň se stihnu v klidu najíst. Jinak to bylo, narvat aspoň něco do pusy a pak se zase starat o zábavu - teď má svoji zábavu. Je to spíš náročné na úklid... ale s tím počítám. A jinak, taky jsem slyšela o rodičích, kterým se dítě udusilo, utopilo, utrápilo... Je otázka, za jakých souvislotí - já ji s mrkví samotnou nenechávám...

@beruska24.9. ad hovínka - Kačce chutnají taky sedmikrásky, mám jasný přehled kolik jich za týden sní... 🙂

beruska2x
8. črc 2010

@luvie sam na sebe, sklenicky bez rajcat a jinych urco jsou, musis pohledat, znacky nevim, nikdy jsem to nekoupila.. podle me je to konzerva jako kazda jina, ja je nejim tak proc bych je davala diteti 😅

proste podle me to smysl velky nema, ze by se toho dite dosyta najedlo silne pochybuju a riziko zaskoceni je dost velke, pochybuju ze bys pak nezpanikarila a jednala tak jak klidne mluvis...

luvie
autor
8. črc 2010

@beruska2x hledala jsem dlouho, vždycky tam bylo něco, co se mi nelíbilo. nakonec jsme vezli na chatu jídlo sebou a prostě jsem jí uvařila...
dosyta se nají u prsa, s opravdovým jídlem si zatím hraje a já to respektuju, nebaví mě ji nutit každou lžičku. Zaskočilo jí už několikrát a zatím to vždy zvládla sama. klidná u toho nejsem, ale vidím, že to má pod kontrolou, takže nezasahuju. Taky myslím, že už je relativně dost velká na to, aby si to aspoň zkoušela. Lžičku nezatracuju, ale rozhodla jsem se jídlo jí nadále nepasírovat každý den, když to pak stejně nesní...

beruska2x
8. črc 2010

@luvie tak to neni jedlik, to by nasemu rozhodne nestacilo byt na mliku...

luvie
autor
8. črc 2010

@beruska2x každé dítko je prostě jiné 😀

jijitka
8. črc 2010

@luvie - s tím nebezpečím jsem to myslela hlavně tak, že když dítě krmím ze lžičky, jsem celou dobu s ním a jediná činnost, kterou v tu chvíli dělám, je krmení - takže ho mám pod kontrolou.
Kdežto když dítě jí samo, už to svádí k tomu se věnovat něčemu jinému nebo si jen na chviličku odskočit....
Já tu metodu neznám, tady o tom čtu poprvé, takže si netroufám to nějak hodnotit, jen mi připadá, že se v poslední době na všechno vymýšlejí novinky a moderní metody a ty staré, osvědčené se začínají kritizovat.
Ale v blbosti a nebezpečnosti se nic z toho určitě nevyrovná létání miminek ☹

radushka
8. črc 2010

@luvie mně se to líbí, ale spíš jen jako hra a ne jako plnohodnotná náhrada porce jídla.Asi bych to praktikovala jen jako hru , která vede ke zdokonalení všech výše jmenovaných věcí.Ale přijde mi to málo na zasycení, popř. jak dlouho by musel prcek ožužlávat zeleninku, než bych věděla, že má dost a ne, že ho jenom přestala hra bavit?
Vůbec tu metodu (s tím, jak je "vymyšlená") neodsuzuju, ale dala bych asi na své instinkty a zdravý rozum.Takže pohrát si z mrkví a pak ještě dopapkat rozmačkaným něčím 😉

Ale my jsme ještě pořád na MM, tak fakt nevím, co bude za pár měsíců 😅 😀

luvie
autor
8. črc 2010

@jijitka já nestíhám ji pouze krmit, taky někdy musím jíst 😀 ale jíme spolu, rozhodně nikam neutíkám, jednou jsem vynadala taťkovi, když si "jen" skočil do kuchyně pro čaj nebo co... Tu metodu jsem taky neznala jako metodu, prostě jsem ji občas praktikovala intuitivně, až náhodou jsem na ni natrefila a začala se zajímat víc. A myslím, jak o tom tak přemýšlím, že právě ona je víc přirozená a stará - jak asi krmily děti naše prababičky? Skleničky s rozmixovaným jídlem určo nebyly... někde jsem četla teorii, že polibek vznikl vlastně tím, že matky krmily svoje děti ústy, když jim předtím potravu rozmělnily, ale taky možná počklay, až se dítě nají samo. Dnes jsme hrozně ovlivňovaní vším možným - papírové plenky a nočník až ve 4, UM i když máme prsa, dítě do jeslí už v roce... A co je správně? snažím se řídit tím, co je mně a mé dceři po chuti... 🙂
Ale s létáním se teda shodneme... 🙂

luvie
autor
8. črc 2010

@radushka my jsme taky pořád na MM 🙂 Kačka si s jídlem hraje, ale podle mě ví, že je to jídlo - u čehokoli jiného nevydrží tak báječně dlouho... 😀 a stejně jako ví, kdy má dost mléka, určitě ví, kdy má dost mrkve 🙂 v tomhle jí věřím 😝

beruska2x
8. črc 2010

no tak ja do dneska sedim u malyho kdyz ji, a to uz ji i sam lzickou ale presto ho "dokrmuju a koriguju" a jim az je najedeny on a nijak ochuzena si tim nepripadam....
jinak teda nevim nic spatneho ani na papirovych plenkach ani na UM - kazdy kojit nemuze a nani proto min sparvna mama...atd..

shaula
8. črc 2010

O této metodě slyším poprvé, ale osobně bych ji nezkoušela - tedy ne v takovéto podobě. Riziko vdechnutí nebo zalknutí tu určitě existuje, i když asi nebude zas tak závratně velké. Jako horší vidím zbytečné zatěžování trávicího traktu - vždyť i u dospělých je důležité stravu pořádně rozkousat, a to malé mimino to fakt neumí a neví, že by mělo kousat... 😉 To podle mě přichází postupně - stejně tak jako se napřed učí plazit, lézt a pak chodit (obvykle), tak i u příkrmů napřed musí pochopit, že to, co mu mamina najednou strká do pusy místo mlíka, se má polykat, a teprve pak se soustředit na to, že to má kousat... Nehledě na to, že na kvalitní rozkousání v tomto věku ještě rozhodně ty děti nemají zuby...
Takže já osobně jsem zastánce spíše postupného zavádění kousků než hned frknout miminu nakrájenou potravu 😉

radushka
8. črc 2010

@luvie já jsem spíš myslela, jestli ji to třeba neomrzí a přestane jíst.Ale jak říkám, zatím to ještě nechápu 😉
@beruska2x já si myslím, že luvie nechtěla říct, že je to špatně a že by ty maminky byly horší mámy, ale že se prostě doba vyvíjí a věci se zjednodušují.Někdy je to ale bohužel na úkor zpohodlnění člověka. Naše generace neměla plínky už kolem roku, roku a půl,protože nám prostě vadilo mokro v kalhotech, dneska je děti mají i v těch 4.A je to jenom proto , že je strašně pohodlné plenku vzít a vyhodit.Jenže mimča pak jsou pořád v suchu, tak proč by měly chodit na nočník, když plenka je časově neomezuje od hry chozením na nočník.
Jinak já používám taky jednorázovky 😉

luvie
autor
9. črc 2010

@beruska2x radushka to vystihla, prostě je jiná doba (v níž se vším nesouhlasím, ale v něčem je fajn). Výrobci UM a plenek na nás tlačí, že jejich výrobek je pro dítě to nejlepší, Přesnídávky se taky nějak musí prodat... Každý má právo se rozhodnout podle svého a já nechci rozhodně nikoho odsuzovat za to, že své dítě krmí z flašky 🙂 Tak nějak jsem se naučila jít si svou cestou, i když ne vždy se mi to daří. Jen chci znát názor ostatních, a vaše názory tydy jsou většinou dost negativní, možná proto, že jste neviděli to moje dítě, jak si to užívá, a vaše vám jí hezky vzorně ze lžičky už od začátku 🙂

@radushka přestat jíst může kdykoli, třeba když se narodila,měla rekord v nepřetržitém spaní 11 hodin v kuse, teď jsem ráda když v noci spí aspoň 5 a nevstává dřív než v 5 😀 a dík za podporu 🙂
@shaula opět musím reagovat s odporující reakcí - nezatěžujeme dětský travicí trakt spíše tím, že mu do žaludku nacpeme lžičkou víc než zvládne? 😀 to jen tak, že na všechno jsou různé úhly pohledu 🙂

naty
9. črc 2010

@luvie no nevím, ale proč bych mu měla cpát víc než zvládne? 😅 ty jí taky cpeš víc kousků zeleniny než zvládne? lžička není zbraň, jen dopravní prostředek jídla, a určitě nesedím u malýho dokud do sebe nenacpe poslední sousto a nervu mu lžičku násilím do chřánu... 😀

beruska24.9.
9. črc 2010

luvie - také mě zarazilo to ´´že mu do žaludku nacpeme lžičkou víc než zvládne´´. Vždyť i u lžičky si dítko řekne, kdy má dost.
Jinak ještě k té metodě. Dnes dopoledne malá papala meloun a banán nakrájený na malé kousky. Tak, že jsem jí vždy na dlani podala kousek a ona si ho sama dala do pusinky. A teď k tomu, co jsem tím vlastně chtěla vyjádřit:
za 1. už je zase o něco starší a ze lžičky napá už i papání s kousky (mačkám vidličkou, ale né důkladně).
za 2. papala měkké ovoce (zeleninu v příp. melounu)
Takže pořád nechápu, jak to dítě může jíst třeba mrkev?? S tou mám občas problém i já, abych jí ukousla a pořádně rozkousala 😀 😝

beruska2x
10. črc 2010

@luvie ani jednou jsem nekoupila vyzivu ve skle, presnidavku parkrat. Malej to nesmel kvuli exemu, ale proste davat tak malemu diteti kusy tvrde zeleniny, tepelne nezpracovane je bez uzitku, stejne to cele vykadi...

i se lzickou vi kdy ma dost, proste dalsi do pusy nevezme, nedelej z deti nesvepravne blbce, oni dobre vedi kdy maji dost.....

taky nechapu co je na uspore casu , at plinama nebo cimkoliv dalsim spatneho - ja ho vyuzivam k tomu abych vic byla se svim ditetem co je jasne +
a neznam osobne dite co ma plinky do 4 let, to uz je opohodlnosti matky, ne ditete....

jijitka
10. črc 2010

malej se mi častěji přejedl u kojení - prostě ho bavilo žužlat déle než bylo nutné 😅 než při krmení lžičkou. Přestane otvírat pusu, můžu se snažit jakkoli a už neotevře.

johanka.
10. črc 2010

no ja by som to nebrala ako nejaku novu prevratnu teoriu zavadzania prikrmov. Mozno ide aj o to, najst sposob ako dieta zacne prijimat aj nieco ine okrem MM. My sme s tym teda mali problemy, vlastne stale bojujeme, a tiez som skusala aj dat jej jedlo v kuskoch, nech si sama dava do ust, ze ju to mozno bude viac bavit. Nakoniec sme tak ci tak ostali pri lyzicke, ale je fajn, ked mamicky vedia, ze aj toto je sposob, ktory sa da vyskusat, ak ich dieta pyre proste nebavi.

Mmch, annag na svojom blogu
http://dojcenie.wordpress.com/2010/01/10/prve-p...
tiez pise, ze netreba mixovat uplne dohladka, ze od zaciatku zvladne babatko pozut dasienkami. Ze nakolko tie ziviny telicko vyuzije zo stravy v kusoch, tym by som sa teda netrapila. Ja vacsinou mixujem a stale je to u nas viac hra nez jedenie. Tak ci sa dieta hra s kasou alebo s kuskami, to je jedno.

V jednej knizke hier s detickami je aj hra urcena pre vek od 6 do 9 mesiacov, ze "zbieranie hrasku". Pred dieta vysypeme pol salky zmrazeneho hrasku a nechame ho nech sa s tym hra, strka do pusy a tak. Hm, tak ak je toto bezpecne, tak potom sa naozaj niet coho bat pri podavani nemixovanej stravy.

Ktosi tu spominal, ze vzdy sa zacinalo vylucne kasickami ci pyre. Tak asi celkom nie. Nasi nam davali v piatom mesiaci, ked sa nam prerezavali zuby, obhryzat korku chleba. Dve muchy jednou ranou, aj sme nieco zjedli, aj si ulavili od bolesti. Takze asi tak s tou tradicnou mixovanou stravou.