Baby led weaning aneb první příkrmy jinak

luvie
7. črc 2010

Baby led weaning (BLW) je metoda postupného zavádění příkrmů, kdy dítě ve věku asi 6 měsíců nedostává kašičky, ale přímo kousky různého jídla, z nichž si samo vybere. Nejdříve bude jídlo pravděpodobně jen zkoumat a olizovat, postupně se naučí žužlat, kousat a polykat.

Svému dítěti jsem doposud občas dávala kousky intuitivně, začalo to tak, že mi sama "kradla" syrovou zeleninu při snídani, teď krásně užužlá kus okurky, sní kousek banánu. Kaše mi moc nejí, za dva měsíce přikrmovaní se stalo 4x, že snědla víc než dvě lžičky... Téměř vždy ale sotva ochutná a jídlo ze lžičky odmítá. Ale kousky zkouší s velkou chutí, i když toho taky mnoho zatím nesní. Uvažuju, že se se kašiček zbavíme navždy... Pro mě je stresující každý den vařit jak ďas a pak si to sama sníst...

Dnes jsem se náhodou dověděla o této metodě - máte někdo zkušenosti?

janinek
22. říj 2012

@aknapets Ja doma kojim v posteli, ona pije tak dvacet minut vzdy a na rukach mi to tolik nejde, venku je to pro nas vzdy boj.

Teorii kousku mam zmaklou, celkvoe teorii asi chapu, spisme zajima konzumace v praxi. Jestli nabizite jen k obedu nebo hned od zacatku trirkat denne? Podle popisku chapu, ze spis obed. Ja mam v planu delat na pare, kvuli tomu jsme koupila ten predrazeny hrnec. varim v nem teda nam kazdy tyden, tak je vyuzivan dost.

A na talir si ted d avas jen to, co muze i on? Ze tam nemas nic, co bys jemu davat nechtela? A alergie nejak resite?

Jo, jeste dotaz, jak to casujete s kojenim? Ja pres dne kojim po2-3h, takze bych myslela to zkouset tak hodinu po kojeni?

A sni vam fakt neco nebo spis zuzlaji?

janinek
22. říj 2012

Jinak jsem jeste vycetla, ze miluji okurky a ze idelani tvar je anglicka hranolka, teda chip, takove ty mesicky http://netlogx.com/wp-content/uploads/2012/08/c... A stejne tak i hranolkova konzistence, ze tvrdsi zvenku a mekke uvnitr.

aknapets
22. říj 2012

@janinek Tak já v posteli kojím jenom v noci a ještě v sedě, neb by bylo mlíko všude.. 😀 Ona je ještě malá, Jonáš v jejím věku chtěl kojit jako hodinky a tam to nějak dobře nešlo. Teď tak nějak najíždíme na režim snídaně - svačina - oběd - svačina - večeře. Přičemž pro ukázku dnešek: k snídani jsem měla takový koláč, kde navrchu bylo strouhaný jablko s puninkem bez mlíka. Tak jsem mu dala to jablko (pudinku bylo fakt málo...) a pak kojení. K svěčině kojení, protože hlavně spal 😀, k obědu zeleninu s těstovinama (ale dneska jsem podlehla a dala mu rozmačkanou brokolici, kterou nechtěl...), k svěčině asi dostane měsíček jablka a k večeři uvidíme.. Jo a vždycky ho dokojím! 🙂 Kojení tvoří základ. 🙂 Ale teda první dávám jídlo a pak kojení...

Jinak to jablko dneska snědl a třeba když jsem mu dala okurku, tak ta mu jela, ale hlavně žužlal, přecejen je ještě malý na to, aby jadl normálně.. 🙂

Jinak ono se řekne hranolková konzistence, ale vychytat to. 😀 😅

katka_brno
22. říj 2012

@janinek já časy neřeším, kojím cca rozmezí 1h-3h(ale to spíš v noci 😀) vžycky prvně nakojím a po jídle nabídnu mlíko zase... když si dělám jídlo pro sebe nebo mě i m tak udělám i něco pro ni....včera jsme měli k večeři omáčku z dýně a bezl těstoviny kdyby chtěla a ještě jsem ji udělala brokolici normálně vařenou ve vodě a okurku syrovou, ale oloupanou a měla to ve své misce (fotka je právě ze včera) dneska jem svačila jabko tak jsem ho uvařila a jedli jsme spolu a oběd taky - alergie neřeším, stejně to jen žužle, sní toho opravdu velmi málo... tím banánem to neznám takže nezkoušela 😀 ...jo a ten tvar...asi tak nějak to krájím...pošlu ti do IP odkaz na neveřejné video včerejší večeře (část teda) -netušila jsem do půlky že to m natáčí, ale uvidíš to v praxi

aknapets
22. říj 2012

@katka_brno Furt mě láká dělat to tak napůl. K obědu mu dát ze lžičky a jinak do ruky... Kdy myslíš, že se rozjí?

katka_brno
22. říj 2012

@aknapets myslím že je to individuální, moja neteř skoro mejí a budou jí 2roky za týden 😀 ale začínali až v 8m....já taky zkouším lžičku, chci aby se s ní seznámila aby pak jedla sama, zkoušela jsem to jablíčko rozmačkané, ale snědla jsem si ho nakonec sama asi jako ty tu brokolici 😀

aknapets
22. říj 2012

@katka_brno Jenže já se bojím, že jsem si to tak trochu po... On se po jídle natahoval a teď už to moc nedělá. Tak nevím, kde nastala chyba. Chtěla bych ho zase rozjíst 😀 A asi to fakt nakombinuju.když bude chtít, tak dostane do ruky a budu mu dávat i lžičkou... Mimochodem se nám víc osvědčila umělá vidlička. Přišel na to manžel. Byla sjem v obotu pryč a on mi měl dovést oběd, tak jsem mu psala, aby vzal vidličku. On to pochopil tak, že má J. krmit vidličkou. A jak mu to jelo. 😀 Dneska jsem to taky zkusila a fakt lepší. 🙂

katka_brno
22. říj 2012

@aknapets příbory umělý nemáme jen dvě lžičky 😅 a vidlička má ostré hroty to se bojím, jinak já jí to teda normálně podávám to jídlo, buď misku nebo ode mě z ruky, chňapla mi totiž po talíři a málem vše letělo na zem...možná koupíme nějaké dětské příbory třeba k 6ti měsícům, to už i prachy budou 😀

katka_brno
22. říj 2012

jo tak dneska měla mrkev úspěch - uvařená v osolené vodě (lehce) a lehce potřená ramou máslovou 😅 tož dneska dala svačinu oběd i večeři
jo a zeleninu resp. brokolici, asi jí, ale netráví, měla v kakáči takové ty zelené kousíčky z hlavy brokolice 😀 😀 😀

janinek
22. říj 2012

@katka_brno
@aknapets Diky, no budu vas tu cist a za ctvrt roku se snad pripojim s vlastni praxi.

janinek
22. říj 2012

Jinak ja cetla, ze do roka se to prost ebere jako 'jidlo hrou', ze kdyz kojis, ze je prsote krmene z toho a jidlo ma spis ochutnavat a vytvorit si k nemu pozitivni vztah, ale nepocita se vylzoene s tim, ze by proste v 7 mesicich jedl misto kojeni.

katka_brno
23. říj 2012

@janinek budeš začínat až kolem 7měsíce?ne dřív?

janinek
23. říj 2012

@katka_brno Jsem to zaokrouhlila.

Uprimne nevim, chci kolem toho 6M, ale ted je hodne clanku o tom, ze kvuli alergiim se ma sposut apotravin zavest mezi 4-6M. jenze kdyz do te doby nebude sama sedet, tak nevim prave.

katka_brno
23. říj 2012

@janinek a proč sedět? 😕

janinek
23. říj 2012

@katka_brno No, to pisou k BLW, ze dite ma umet sedet vzrpimene, aby prave mohlo jsit, ze ta poloha nalezato neno vhodna, kvuli otmu daveni atd. A sedici uz ma byt vyspele prave, aby to umelo spolknout anebranilo s etomu. Ono to vysvetleni je delsi teda, ale proste jsem si z toho odnesla, ze ma sedet a umet cilene chytat veci a dat si je do pusy. To ma byt i ten test s bananem nejak, ze prave plozit pred nej banan a jestli s vezme sam.Nevim teda, proc zrovn abanan, mozna proto, jaky jsou so svine klouzavy, jak by rekal Pretty Woman.

Mimochodem, nekde jsem cetla tip, ze banan se ma rozkrojit napric, jako podelne skrz a na casti, ze pak neni tak slizky a lepe se drzi. Neumim to asi lepe popsat, ale tak snad si to dopredstavite.

katka_brno
23. říj 2012

@janinek to je blbost 😅 😀 , některé děti si samy sednou až ze stoje třeba v roce, naše malá taky nesedí vždyť jí není ani 6m a ja jí to jde, než si sedne máš ji právě na klíně jak já, v mírným předklonu

katka_brno
23. říj 2012

dnešní večeře pečené brambory, biokuře a okurek - maso jí moc nejelo, brambor klasicky rozpatlala všude a nakonec užužlala jako jindy střed z okurky 😀

katka_brno
28. říj 2012

tak co jak vám jde baštění?

luvie
autor
1. lis 2012

Milé maminky,
nepročtu vše, ale ráda bych se s vámi podělila o své poznatky. Moje dcera, která bude mít brzo 3 roky, se stále ještě občas kojí, ale hlavně, i když při BLW začala trochu víc jíst až kolem roku, jí teď všechno, někdy víc, jindy míň. (Teda, co jí dám, ne třeba fast food...) Absolutně nemá problémy s váhou, na svůj věk je možná vyšší, ale je tak akorát.
Vám, co začínáte, doporučuju posadit si dítě k sobě na klín, nechat mu cokoli co uznáte za vhodné pro své dítě (vařenou či syrovou zeleninu, ovoce, příp. i jiné) položené před ním na talíři a taky to mít na talíři. Já jsem ráda zdůrazňovala, že to jím taky, ale jellikož nemám ráda, když se mi někdo hrabe v talíři, měla K. vždycky svůj talíř.
Hlavně nečejte zázraky, jak ostatní maminky kolem vám budou říkat, co všechno už jejich 7m Pepík nepapá (hlavně knedlíky a lízátka... fuj), u BLW to jde prý většinou pomaleji.
Ohledně alergií, my jsme oba alergici na kdeco, ale K. je pořád v pohodě 🙂
hodně štěstí

katka_brno
9. lis 2012

dneska jsem vylepšila sezení u jídla....uvázala jsem si malou do šátku na bok, díky tomu jsem měla obě ruce volné a bera taky a neřešila jsem nic, jedla lžičkou mixlou stravu....dostala příkrm králík+brambor+šoenát od babičky a docela ji i chutnal ....snažila jsem se, aby jedla lžičkou sama....a včera měla kus eidamu, a v ppohodě, takže asi nemá alergii na bkm 😀 😀 😀 jenom teda bio banán jí nechutná 😀

katka_brno
22. lis 2012

koukám, přispívám jenom já 😀 nové poznatky - mazlavé věci jsou fuj a oloupané jabko není tak skvělé jako se šlupkou

pifina
22. lis 2012

@katka_brno uz nas cim mazlavejsie, tym lepsie (sa to natiera po tvari a do vlasov 😀)

janinek
22. lis 2012

Me vcera pobavil manzel, kdyz rekl, ze se na BLW tesi, ze jako to jidlo neudue vsude, kdyz bude zpusobne jist ty kousky 🙂

katka_brno
22. lis 2012

@janinek ale má trochu pravdu, bude jen na ní, na tobě/na něm a v blízkém okolí ale nebude na zdi a široko daleko, to je bonus ne 😀 😀 😀

janinek
22. lis 2012

@katka_brno myslim, ze i tak bude prekvapen. Na zemi ne, mane vysavac znacky Bisonek 🙂 Po ovozel by se utloukl.

cacika
22. lis 2012

ahojte, tak to som netusila ze ten sposob akym sa krmi moja dcera ma aj meno 😀 😀 jedlo mam vsade, lebo ona musi papat sama, odo mna si nevezme, ani pusu neotvori, len si do prstekov chyti a strci do pusy 🙂 kasicky u nas nemali uspech a nase prve prikmy boli paradajka a slivka (lebo su makke a daju sa jest rukami) 😀 . na jednej strane sa mi to paci, lebo jej nemusim zvlast varit, ale ten bordel co je vsade.. no katastrofa. najhorsie je ked papa maso s ryzou, tak ryzu mame potom po celom byte. a nasa oblubena hra pri stole: rozpucit na stole zemiak a potom to rozplplat vsade naokolo... a namiesto taniera pouzivame podlozku, lebo ta sa neda prevratit vysypat vsetko na zem (aspon nie vsetko naraz) 🙂
inak, @luvie, ako sa tvoja naucila potom papat lyzickou a priborom?? v akom veku asi?? lebo predpokladam ze trojrocna uz nepapa rukami?

luvie
autor
22. lis 2012

@cacika nevzpomenu si přesně, kdy to bylo, ale teď má tři a zvládne používat správně příbor, nožem si ukrojí i kus masa (i když ji to zas tolik nebaví, protože jí to přece jen dlouho trvá a maso miluje... to se musí rychle...)
Každopádně lžičku jsem jí strkala do ruky v podstatě ještě než jí byl rok a teď ji spousta lidí obdivuje, jak to s ní umí...

luvie
autor
22. lis 2012

@cacika ještě jsem něco vyhrabala: tady jí bylo asi 8 měsíců a už používá lžičky dvě... ten pokus každopádně dopadl tak, že jogurt z misky zcela zmizel.... na stole, z druhé strany misky, ve vlasech, na těle, na židličce....

katka_brno
25. lis 2012

dneska malé udělám vývar z mrkve, petržele a jehněčího a mixnu to do "krémové" polévky, polívku už jednou měla dýňovou s náma a krásně ji baštila lžičkou, tak vyzkoušíme masovou, ať má taky něco na lžičku, zjistila jsem, že ví co se lžičkou, ale ...dělala jsem v létě pyré z jablek a je to kyselejší a je to pyrééé 😀 tak to nechce (mě to chutná tak to sním postupně sama), ale syrové jablko zbufne ani nevím jak rychle, ale jenom teda se šlupkou, jinak to flákám, a víc kojím než by jedla, krom pohankových a jahelkých křupek 😅 ty má za odměnu a když jím něco co nemůže 😀
@luvie koukám na tu fotku, šikulka, normálně naší malé jsou tyhle plastové lžičky pořád velké, baští obyč nerezovou, pokud teda něco lžičkou jí 😀 jinak je super, že si to tu založila a jak vidíš, přesto, že to před dvěma lety přišlo mnohým divné, dneska se nikdo nepodivuje

jaajaa
25. lis 2012

Ahoj, s prikrmy jsem jeste nezacala. Ale vcera a dneska uz jsem nasemu prckovi zkusila dat kus okurky a dneska banan. 😎