Baby led weaning aneb první příkrmy jinak

luvie
7. črc 2010

Baby led weaning (BLW) je metoda postupného zavádění příkrmů, kdy dítě ve věku asi 6 měsíců nedostává kašičky, ale přímo kousky různého jídla, z nichž si samo vybere. Nejdříve bude jídlo pravděpodobně jen zkoumat a olizovat, postupně se naučí žužlat, kousat a polykat.

Svému dítěti jsem doposud občas dávala kousky intuitivně, začalo to tak, že mi sama "kradla" syrovou zeleninu při snídani, teď krásně užužlá kus okurky, sní kousek banánu. Kaše mi moc nejí, za dva měsíce přikrmovaní se stalo 4x, že snědla víc než dvě lžičky... Téměř vždy ale sotva ochutná a jídlo ze lžičky odmítá. Ale kousky zkouší s velkou chutí, i když toho taky mnoho zatím nesní. Uvažuju, že se se kašiček zbavíme navždy... Pro mě je stresující každý den vařit jak ďas a pak si to sama sníst...

Dnes jsem se náhodou dověděla o této metodě - máte někdo zkušenosti?

norikk
24. kvě 2011

jeej presne tuto metodu som hladala, lenze som nevedela, ako sa to vola :( ....... mame velky problem s prikrmami....zacali sme tyzden pred polrokom, a nevieme papat do dnes....je pravda, ze sme to neskusali kazdy den, mali sme aj dlhsie pauzy....ale momentalne to vyzera tak, ze papame len MM, lyzicka je nas nepriatel a ked ju vidime, zatneme usta, ani nevyskusame, co je na nej....a ak mame v puse nejaky kusok, napina nas, akokeby sme sa dusili...a o duseni ani nevravim......slzy v ociach, tvar cervena....katastrofa.....

dnes som mu dala zuzlat banan....uz mu aj chutil.....ale len zuzlal, nenajedol sa nic, len ja :( a to mame zajtra 8 mesiacov

lucikan
24. kvě 2011

@zlilly tak ze si aj sam naberie na lyzicku? blahozelam, maly sikulko 🙂

lucikan
24. kvě 2011

@norikk vitaj!
My dnes tiez mame druhy den banan, dostane kusok a zuzle. Hadam aj nejake mini casti pojedol si myslim. Ked sa mu dostane do ust dostane trosku vacsi kusok (teraz myslim jedlo vseobecne) vacsinou ho vypluje. Ber to tak, ze to papanie sa tiez musi naucit a pride to postupne. Heslo pri BLW je, ze jedlo do jedneho roka je zabava, objavovanie, skusanie, tak sa nebaziruje na tom, ze musi zjest dieta tolko a tolko. My sme tiez v podstate stale plne na MM.
No a to dusenie - odkedy prikrmujeme, maly sa nedusil, ale co robil, ked mu jedlo slo dole krkom, respektive sa mu dostalo dalej do ustnej dutiny - zacal kaslat (chcel to teda zrejme odtial dostat prec). Ja som si najskor myslela, ze ho drhne a vzdy ked to urobi, tak sa zlaknem, ale nastastie som neprepadla panike a nevyplasila tym maleho, ale postupne som si uvedomila, ze on tak reaguje na to, ze mu ide dole hrdlom nieco ine ako tekute mlieko. Proste si parkrat odkasle a je dobre. On sam sa tym nezda byt konsternovany (hadam taketo slovo skutocne existuje 😀 , ak nie, viete co myslim). Teraz uz kasle menej casto a uz na nom aj vidim, ze prehlta. Aj to prehltanie sa musel naucit a trvalo to veru nieco cez tri tyzdne.

lucikan
25. kvě 2011

Dnes sme skusili prvy krat maso a chutilooo!!!

zlilly
24. čer 2011

Ach jo. mam BLW krizi. mimino nic nejí, akorát všechno rozpatlá, pak má hlad v noci, celou noc pije, pak čurá, budí se i 4x za noc, víc než novorozeně. Manžel si myslí, že bysme ho měli začít krmit kašičkama, to se mě furt nechce, ale pořád přemýšlím, jak ho nakrmit, aby neměl celý noci hlad.

hamma
24. čer 2011

Ahoj, jsem ráda, že jsem našla tohle téma. Jojo má 8 měsíců a pořád zkoušíme různé příkrmy, nejdřív papal kašičky docela pěkně, ale teď ho začaly bavit kousky (i když ještě nemá žádný zuby) a potřebovala bych poradit, co třeba dáváte dětem k večeři - normálně by jedl nějakou kašičku, ale teď zrovna má úplně nekašičkový období...včera jsem mu dala rohlík s lučinou, ale chtělo by to i něco jinýho. Dávate zeleninu jako k obědu? Nebo ovoce? (Má oběd i svačinku - teda jak kdy, samozřejmě, někdy skoro nic a teď právě začínám z tou večeří.)

lucikan
24. čer 2011

@zlilly no poviem, ti aj na nas doslo. Ako sme zacali s masom, tak prvy den super, odzuzlikal si pidi kusok, no ale potom dalsie dni som mu kazdy den vyvovila z pusy taky kus masa, ze ma az hroza obchadzala. Tak som si povedala dost, na hento som uz nervy nemala. Odvtedy mu robim sice nie pyre, ale take vidlickou pucene a na drobno pokrajane. Davam mu to lyzickou, ktoru on vzdy tiez chyti ked ju ma pred ustockami a sam si to vsunie do ust. Tak srandovne to vyzera, ale proste si to vzdy musi chytit. Pokial ide o mnozstva, papa stale tak pomenej, ale ja som aj tak spokojna. Dnes napr dokopy za cely den 70g prikrmu (to je myslim aj jeho maximum co zatial zjedol, jedol to dnes na tri krat, kuskus s cuketou). V inych temach by nas asi vysmiali, ale podla mna je to ok.
Kusky dostane len ked je to makka potravina, napr. ovocie alebo chleba.
Ked pises ze v nocu furt cuca - to sa zmenilo teraz niekedy? Ze predtym spal v noci dlhsie a az teraz sa zacal budit? My to mame stale stabilne, tie 4 razy priemerne kazdu noc. Zvykla som si, neriesim, tam niekde v dialke je noc, ktoru ja zase raz celu prespim 😉

lucikan
24. čer 2011

@hamma ahoj, no my fungujeme tak, ze navarim mu rano prikrm a to mu priebezne davam. Podla toho ako mi to casovo vyjde mu ponuknem ten prikrm 2 alebo aj 3 krat. Cize aj na veceru to iste dostane. Takto s nim budem ficat, kym sa dietko rozpapa. Bo ja zatial skoro vzdy vyhodim na konci dna minimalne polovicu toho co bolo nachystane. Tak ja keby som mala este druhy chod chystat a potom ho cely vyhodit, tak by ma piclo. 🙂

zlilly
25. čer 2011

@hamma no ja to dělám tak nějak podobně jako lucikan. uvařím různy kousky zeleniny, brambor, maso na nudlicky, k tomu nakrajim par kousku ovoce a to ji (nebo taky neji) celej den. teorie je takova, ze kdykoliv jis ty, tak mu taky kousek dat, nejjednodussi ze sveho vlastniho talire. cili oba 5-6denne, oba pekne bez soli, bez konzervantu... hihi dobra motivace jak jist sama zdrave.
jinak nase opicatko jako by tusilo, ze sem ho tady pomlouvala ze neji, tak dneska krasne spapalo brambor, ryzi, solidni kousek pecenyho kurete, svym rohlikem nakrmil psa a pak ukradl muj rohlik a kus snedl. teda doufam, ze ho snedl a nenajdu ho nekde zastrcenej.

zlilly
25. čer 2011

@lucikan no nekdy v kvetnu uz mel obdobi ze spal i sest hodin v kuse. a jinak se budil tak 1x-2x za noc - teda myslim za tu dobu, co spim ja. takze ted se budi rozhodne vic. predevcirem to byl des. 22, 24, 2:20, 2:40, 3:17, 4:45 a 6.30 definitivni budicek. jak o tom tak ted premyslim, tak si zmenili spanek pres den. takze ono to mozna s jidlem az tak nesouvisi a je to nejaka znamka vyvoje?

zlilly
25. čer 2011

@lucikan jinak kuskus je dobrej napad.

hamma
25. čer 2011

@lucikan @zlilly Hm, tak to dělám taky stejně....Někdy sní skoro všechno, někdy skoro nic. Někdy si to cpe do pusinky sám a jindy zas otvírá pusinku, abych mu dávala kousky já. A jak vidí lžičku, zavře pusu.
A spaní se mu taky teď zhoršilo, budí se klidně i 5x, 6x za noc a pije - někdy opravdu pije a někdy si jen tak cucne na usnutí. Zkoušela jsem mu nedat, ale ten řev mi za to nestojí...snad to zas přejde..

zlilly
7. črc 2011

tak kuskus se neosvědčil. nesnědl vubec nic, ale svinčíku bylo hromady. ale velkej úspěch slavily bramborový noky a špenát 🙂

lucikan
9. črc 2011

@zlilly moj drobec momentalne (trva to uz cez tyzden) neje nic ine len ovocie a aj toho trochu, dnes napr polku marhule. No konecne vysiel prvy zub pred dvoma dnami, tak ja verim ze to preto ma to nechutenstvo. Skusila som sa inak vratit ku kuskom, dala som brokolicu, co bolo osvedcene a vdacne z minulosti a totalna ignoracia 😖 Tak som zvedava co bude dalej.
Mozem sa ta inak spytat kolko maleho kojis? Stale tak ako predtym, ci vam z kojenia trochu ubudlo odkedy ste na prikrmoch? Nam neubudlo ani trochu. Prikazujem si nestresovat. 😕

mandragora22
9. črc 2011

@norikk ahoj, ja by som z toho vedu nerobila. moja mala papala mixovane jedlo do svojich cca 14. mesiacov. akonahle bola vacsia hrcka alebo nebodaj kusocek niecoho, okamzite ju naplo, a uz som do nej nedostala absolutne nic. ale skusala som dalej a dalej, nenasilne, teda, ked odmietla, tak som jej viac nedala "hrcky" v ten den, az na druhy den. a dosli sme tak daleko, ze dnes ma 17 mesiacov, odhryzne si z rozka, z piskoty, uz spapa aj "hrckaty" obed, neje mi vsetko, je prieberciva, banan napriklad iba popuceny s nastruhanym jablkom, ale co narobim. som rada, ze sa jej jedalnik rozsiril, lebo donedavna pozostaval naozaj len z mlieka, kasi, mixovanej zeleniny a ovocia. teraz jej mozem dat aj syr, chlebik, zacina mi uz aj kravske mlieko pomaly popijat - ku chlebiku alebo rozku, proste pomalicky. masko varim alebo dusim uplne do makka a tiez jej davam malilinke nadrobno posekane kusky a spapa to. takze za posledne cca 3-4 mesiace to je ohromny pokrok u nej. poviem ti narovinu, kym mala tolko, co tvoje dieta, absolutne som neriesila to, ze nechce jest. co zjedla, to zjedla, potom som jej dala opat na druhy den. a vsetko mixovane. a poznam baby, ktore maju 2,5-3 rocne deti a mixuju im jedlo, jednoducho deti napina a ine ako mixovane nezjedia, hoci uz mamicky skusali kadeco. ved raz z toho vyrastu. snad nebude potrebne mixovat do 18-tky, ze? 🙂 😉

zlilly
10. črc 2011

@lucikan No, Žánkovi taky teď rostou zuby, dokonce dva naráz a asi ho to dost bolí, takže je to s ním jak kdy. třeba v pátek už se přes den prakticky nekojil. jedl v 8ráno, a pak až asi o pěti. mezítím sem mu zkoušela dat ale nechtěl. no a zase včera se kojil docela dost a přitom mě připadalo, že toho i dost snědl. asi měl spíš žízeň nebo chtěl mazlit. takže jo, myslím, že kojení přes den pomaličku ubývá. ale zase se kojí dost v noci. budí se po dvou, max třech hodinách. uvidíme co uvidíme až vylezou ty zuby.

tannawe
31. črc 2011

Můžete se o blw více dozvědět i na mých stránkách 😉 http://www.rodicem-prirozene.eu/attachment-pare...
Postupně přibudou i recepty 🙂

mamusia
25. říj 2011

Uz tu nikto takto neprikrmujete,ked je tu take ticho? 😅

cervena_vila
13. pro 2011

Nečtu celou diskusi, ale my jsme to měli intuitivně podobné. V době zavádění prvních příkrmů bylo léto, takže kromě obligátních mrkvových kašiček malá ochutnala maliny a borůvky, rozžužlala rajče, banán jedla taky vždycky vcelku, okurku a meruňku taky stihla ve svém prvním létě. Pak samozřejmě hojnost zahradních plodin odešla a zase jsme vařili mrkvové kašičky 😀 A ještě jedla papáju a avokádo, což jsou doporučované plody pro nejmenší, protože mají měkkou konzistenci a jemnou chuť.
Od rohlíku jsem ji ovšem držela dál, i s masem jsme čekali relativně dlouho.

jaajaa
13. říj 2012

Je tu nekdo, kdo jede podle Rapley metody? 😕

katka_brno
14. říj 2012

Ahoj,
jsou stránky i v češtině? Dost mě to zajímá, nšla jsem jen stránky v angličtině, ale udělat "chybu" pro můj špatný překlad se mi nechce 😅 .Nebo prosím zkušenější o rady. Co a jak? Např. vařené nebo syrové?Jak moc měkké?
Díky

jaajaa
20. říj 2012

@katka_brno ahoj- ja teda pojedu podle knihy v holandstine a mozna i podle anglicke verze, kdyz si nebudu jista. Kdy budes s prikrmami zacinat? Ja pocitam az nekdy v prosinci/ lednu. Jecku jsou ted akorat 4 mesice a je porad plne kojeny.

katka_brno
20. říj 2012

@jaajaa já už začla malé bude za 14dní 6m, taky je kojená, ale ožužlávat jídlo zbožňuje 😀 jedem od pondělí takže cca týden většinou oběd, já jím a ona taky a pak to spláchne mlíčkem 😀 pomohla mi diskuse na slepičárně

aknapets
22. říj 2012

Bájo, já jsem furt trochu skeptická, mám pocit, že toho moc nesní... 😀

aknapets
22. říj 2012
katka_brno
22. říj 2012

tak u nás vyhrává brokolice z kaufu, domácí biomrkev teda ani omylem a dneska ke svačině trochu uvařeného jablíčka 😀 a toho bordelu všude kolem, to má pes radost 😀

katka_brno
22. říj 2012

@aknapets já si teda solím, decentně, takže jíme to samé, dnešní oběd pečené brambory, paprika a pidi kousek brokolice, vše na ol oleji, osolené zlehka br a papr, žužlala brokolici a trochu brabory, papr ne, tu teda jen syrovou

janinek
22. říj 2012

Ahoj, se hlasim jako smirka zatim jen.

@katka_brno
@aknapets Muzete sem napsat nejak presne, jak to delate? Jako jak a kdy kojite a co presne a kdy davate? A sedi vam v zidlicce? A davate to pred ne a vezmou si sami?

janinek
22. říj 2012

A zkouseli jste tne test s bananem? Nevim teda proc zrovna banan, ale ze se ma pred dite dat a kdyz si vezme, ze je pripravene prave na BLW.

aknapets
22. říj 2012

@katka_brno Já normálně taky skoro nesolím, ale dneska mi tam skoro vypadla slánka, něco jsem ještě vylovila, ale moc to nešlo 😀 Zítra to taky zkusím.
@janinek Jak to dělám? Uvařím jidlo pro sebe tak, aby ho mohl i Jonáš. To znamená, skoro nesolit a nekořenit.. Nejlspší je, nakrájet to na kousky, který se dobře drží.. a je důležitý dávat to s tvým jídlem, aby prostě dítě jedlo s tebou (to je dobrý i s kojením - kojit u jídla).