Baby led weaning aneb první příkrmy jinak

luvie
7. črc 2010

Baby led weaning (BLW) je metoda postupného zavádění příkrmů, kdy dítě ve věku asi 6 měsíců nedostává kašičky, ale přímo kousky různého jídla, z nichž si samo vybere. Nejdříve bude jídlo pravděpodobně jen zkoumat a olizovat, postupně se naučí žužlat, kousat a polykat.

Svému dítěti jsem doposud občas dávala kousky intuitivně, začalo to tak, že mi sama "kradla" syrovou zeleninu při snídani, teď krásně užužlá kus okurky, sní kousek banánu. Kaše mi moc nejí, za dva měsíce přikrmovaní se stalo 4x, že snědla víc než dvě lžičky... Téměř vždy ale sotva ochutná a jídlo ze lžičky odmítá. Ale kousky zkouší s velkou chutí, i když toho taky mnoho zatím nesní. Uvažuju, že se se kašiček zbavíme navždy... Pro mě je stresující každý den vařit jak ďas a pak si to sama sníst...

Dnes jsem se náhodou dověděla o této metodě - máte někdo zkušenosti?

ivanka.7
29. čer 2013

@janinek aj po roku sa moze rozjest 😀 ja som tiez stale cakala do roka a ten magicky okamih prisiel a... a ono nic! 😀 bola som normalne nastvana, ze ako mi to to moje dieta mohlo urobit 😀 ale teraz je to uz lepsie, takze potrebovala len o mesiac-dva viac 😀 Ale kojim stale rovnako vela 😀

karkuliak
10. črc 2013

@barbade jasne, u nas to trvalo asi 1 tyzden. Tak ratam, ze uz ste tiez v pohode ak ast to vydrzali 🙂

janinek
20. črc 2013

Ahoj po delai dobe, hlasim, ze dcera se rozjedla v 11m na dovolenev CR. mnohem mene kojim. Je fakt nenazranec ted, porad neco ji. Jo ted hrozne krasne, jsem fakt rada, ze jsme s BLW zacali a vydrzeli.ji i lzickou, ze ji na toneco dam a lzicku dam doruky a ona sama si ji da do pusy.

pajenka
23. črc 2013

Ahoj holky, tak jsem taky začala přikrmovat touhle metodou, respektive dcera si vybrala (chtěla jsem dávat kaše+finger food, ale kaše nezájem, pouze lžička ji zaujala 😀 ) a mám dotaz. Jak to u BLW děláte s tukem? Do pyré se dává lžička na 100g a to se zamíchá, ale když je to na ty hranolky, tak to kapete nahoru? Nebo nedáváte? Ona teda ještě zdaleka 100g nesní, ale ptám se dopředu. Díky za odpověď.

janinek
23. črc 2013

@pajenka ja to driv postrikala olejem, ale ona to s olejem moc nechtela. Ted ji davam maslo. Treba ted am oblibene jehneci se spenatem a bulgurem, tak tam dam do tepleho maslo,a by se rozpustilo.

pajenka
23. črc 2013

@janinek Zkusím to teda taky pokapat, jestli to bude chtít. A tuhle kombinaci Ti jí malá už lžičkou nebo vidličkou?

janinek
23. črc 2013

@pajenka zkus mozna aslo rozpustit, mne prijde, se olej ji vadill, ze byl moc silny.

Jinak tohle ji lzickou, nandam ji to, vezme silzicku do ruku a sama strci do pusy. Ale je ji rok, ne im, kolik je vasi.

pajenka
23. črc 2013

@janinek Teprve jsme začaly, má necelých sedm měsíců, ptala jsem se, protože už jsem viděla, jak bude jíst špenát rukama 😀

katka_brno
25. črc 2013

@pajenka malá jedla dlouho rukama, dlouho si se lžičkou jen hrála a až teď sama lžičkou jí, já dávala máslo nebo jsem to dělala na oleji, nebo nic 😅

pajenka
4. srp 2013

@katka_brno Díky za odpověď

pajenka
6. srp 2013

Zdravím, jak vám děti snášely trávit kousky? Mně se zdá, že dcera to nezvládá ☹ od narození žádný problém s bříškem neměla, až teď, co jsem začala nabízet jídlo, tak se mi v noci budí a nemůže se vyprdět a kousky jídla má i v plence, tak mi přijde, že ty kousky prostě neumí strávit. Máte zkušenost nebo zase máme něco extra? Díky. Jo a probiotika dávám

pifina
11. srp 2013

@pajenka zo zaciatku mala v plienke takmer vsetko, co zjedla, ale bolesti bruska preto nemala ... postupne, ako jej pribudali zuby, tak sa kusky zmensovali a teraz uz vacsinou nema (ked zrovna nepoje cele hrachy alebo semienka 😀 )

romcovaklarka
13. srp 2013

Holky, kdo jste praktikovaly blw, co si myslíte o "krmící síťce" (jak se tam dá mimču nějaké ovoce nebo zeleninka a ono si to z toho "vyžužlává")?

katka_brno
13. srp 2013

@romcovaklarka mě to přijde hnusný, když si to může vzít ruky nebo mu to může být podrženo u pusy, za mě je to nechutné 😀

ebsian
13. srp 2013

@katka_brno
@romcovaklarka A pro mě je to vysvobození, určitě koupím. už se mi dusila melounem fest. Z hroznů pokaždé vykrajuji pecky a mačkám šťávu do pusy. Jinak mi ovoce moc nechce bohužel a zatím má příkrmy necelé 2 měsíce a chce fakt spíše mixnutější konzistenci. Takže se bojím už cokoliv hrubšího dát.

mamainprogress
13. srp 2013

@romcovaklarka podla mna sietka je vhodna na specificke situacie v case ked dieta moze odhryznut vacsi kus jablcka a zacat sa dusit- napr v kociku, v aute. Pouzivala som ju asi 2 mesiace prave na tieto situacie. Vyhodou bolo to, ze jablko bez sietky bolo rozhryzene na marne kusky a povypluvane, kdezto jablko zo sietky nemal moznost odhryznut tak pekne cical a cely kus jablka zjedol.🙂
Neodporucam davat do nej banan, neda sa to dobre umyt, ble.

ebsian
13. srp 2013

@mamainprogress Krájíte dovnitř jablíčko i se slupkou předpokládám?

katka_brno
13. srp 2013

@ebsian no moje malá nic mixnutého nejedla a měla jsem asi štěstí, že se nedávila, prostě hned věděla co s tím nebo to vyplivla, řekla bych, že je to spíš pro děti, co jedí mixované a pak neví co z kouskama respektive kusama

mamainprogress
13. srp 2013

@ebsian podla toho ake jablko mam. Z nasej zahrady mame jablka makke a aj slupka je poddajna, ak ale mam kupene s tvrdou slupkou tak ju dam prec.

romcovaklarka
13. srp 2013

@katka_brno Mně právě přišlo, že by u toho mohla být "samostatná" a nemusela bych se bát, že se mi tím bude kuckat. Ne samozřejmě, že bych ji krmila jen z toho 🙂 Ale nevím, no - taky mi to na jednu stranu přijde trochu divný 😅

romcovaklarka
13. srp 2013

A ještě se zeptám, když dáváte třeba od toho půlroka nebo prostě mimčům, co ještě samy nesedí, tak v jaké poloze jedí? U vás na klíně? Nebo v židličce polohovací? A podáváte jim jednotlivé kousky do ručičky? Staršího jsem krmila v lehátku, jenže to jsem ho krmila já. Nebo s tím můžu začít teprve až bude sedět? Tohle mi na tom z praktického hlediska trochu není jasný 🙂 Díky moc za zkušenosti.

katka_brno
13. srp 2013

@romcovaklarka jenže blw není úplně o samostatnosti, je to o společném stolování, o tom, že dítě ochutná seznámí se s potravinou apod., moje jí sama až teď v roce a 3měsících, a to tak, že na ni stejnak vidím, max v sedačce , jenže to už ví jak na to a když už, tak to vykucká, to se ovšem může sttát i dospělému a ad stolování, já měla mrně v šátku na bolku nebo na ruce na biku bez šátku, je dobré aby byli v mírném předklonu, takže někdy i na tygříka, ne moc, nejvím v M poloze nebo klubíčku s mírným předklonem, právě kvůli dávení a kuckání

romcovaklarka
13. srp 2013

@katka_brno To jo, ale právě co jsem četla, tak to bylo většinou podáváno tak, že si dítě samo vybere, co chce zkusit, ochutnat, papat... z toho, co mu předložíš. Tak jsem si představovala sedící mimino, před ním dejme tomu tácek s kouskama několika různých věcí, ať se v tom samo hrabe.
Jinak Sam mi jedl někdy v 16 nebo 17 měsících taky skoro vždy sám - v jedné ruce lžičku a tou druhou jedl 😀 ale v pohodě 🙂

pajenka
16. srp 2013

@romcovaklarka Mám ji v židličce v takovém polosedu, krásně zvládá vykašlat, když jí zaskočí, jen ji vždy narovnám, potraviny má na talířku a sama si bere. Krmící síťku mám, dala jsem jí tam meloun, meruňky, jablka, mrkev, dávám i se slupkou a zrníčky a nemusím se bát, že se mi začne dusit

janinek
18. srp 2013

@romcovaklarka Jako bezdetna jsem tu sitku koupila parkrat jako darek, ale jako detne se mi zu tolik nelibi, neni to prirozene nebo jak to rict. Takze davam ovoce v kuse, stejne je clovek musi porad hlidat. A zuzlani pres sitku mi jako vrchol samostatnosti neprijde. Ja treba syrov ejabko vlastne nedavam dodneska, na pare ji mco nechutnalo. A zrovna jabko je nebezpecne na duseni, protoze obalene slinami je moc kluzke. Pokud se bojis dusnei, tak treba dej vodni meloun.

Ze zacatku jsem take davala jen oloupanou hrusku a tak, ale ted dam celou broskev, maximalne trochu nakousnu, kdyz si o nakousnuti rekne. A ke konci vykousnu pecku a vratim ji to. Ma hodne rada kanadske boruvky, ty ma v tehle mistice, s ktere si je po jednom bere a nevysypou se. http://www.tjskids.com/munchkin-snack-catcher-p...

A uci se jist lzickou, tak ji delam presnidavky, kde uvarim ovoce na pare a rozmackam. A na ven ma kupovane jidlo, to je take rozmackane jidlo v takovych pytlicich, z kterych si to sama vysava.

Jinak na zacatku jsme ji mela posazenou na kline. Opriala se zady o me a byla v tAkovem jakoby klubicku. Sedi od 10 a pul mesice. Maji byt totiz ve vzprimene poloze kvuli duseni. U pyre ten pololeh nevadi, u kousku by na zacatku mohl, nez se nauci poradne jist. Bohzuel BLW prislo z UK, kde oni neresi zaden zdrave noseni, posazuji a postavuji od narozeni. Takze dite vlepi proste do zidlicky natvrdo rovne. Tohle jsem take desne ze zacatku resila. Ale viditelne ji to neublizilo, protoze jinak sjem neposazovalaa a tohle take nebylo vylozene posazeni. Krmila jsme od pul roku a sama si sedla po 4 a pul mesicich. Ale to tak,z e hned nadherne sedela, bez drzeni a pevne, zadne kymaceni.

Jeste k tomu duseni, je duseni a daveni, daveni nevadi, to si vyplivne samo dite. Hodne lidi si to plete.

zago
22. srp 2013

Moje holcicka ma skoro 6mesicu, prospiva hezky, ale doktor mi doporucil, at uz zacnu prikrmovat., ze stejne ze zacatku toho moc nesni, bude se to jen ucit, a az se to nauci, tak to bude prave na konci 6 mesice. Ona uz nejakou dobu se natahuje po jidle, davali jsme ji ozuzlavat meloun, jablko, okurku...vodu taky chce pit ze sklenicky...tak jsem zkusila tuto metodu, a ona kousala dasnema banan az ji zustal v pusince uplne kus, tak jsem se lekla, aby si neukousla vic nez je schopna polknout, tak jsem si rikala, ze nejdriv at se nauci polykat a az potom to znova zkusime

katka_brno
24. srp 2013

@zago tak polykat už umí, polykací reflex je přirozený a umí ho už od narození jinak by nemohla sát a pít mlíko 😉 😀 promiň, neboj jestli míňíš aby se neudusila, tak to se neudusí, právě tím, že dáváš kousky se naučí to zpracovat a to buď polknout nebo "vykašlat"

katie555
24. srp 2013

ahojte ..hlasim sa po nejakej dobe .Mala uz ma cez 10 mesiacov. Zosrotuje vyslovene vsetko co jej na tacku dame ... V podstate jej uz davame nasu stravu (nesolenu, a z nejakymi vynimkami ) Vyslovene nema z nicim problem ..Akurat ranajky byva krmena, jednoducho ona neznesie ani len kusky v ranajkach ..Lenivostou by som to nazvala, ked je tam kusok jednoducho vypluje ...Co sa tyka kvantity zje dost, zasyti ju to .. Ja uz nekojim, po navrate do prace asi mesiac dozadu jednoducho stale sice cucala ale nezasytilo. Takze sme na 4 x 150 ml mliecka z flasky teraz a 4 krat 'normalne' jedlo
akurat ideme na dovolenku tak dufam ze bude na hoteli (all inclusive) strava vhodna pre nu ...
mam dve otazky
1. odkial cerpate recepty? bo niekedy mam pocit ze moja mala ma dokola to iste ..alebo nejake napady poprosim ..v podstate uz zje vsetko a v dostatocnej miere.
2. kedy ste zacali z lyzickou a ako na to?

Za vsetky napady a odpovede dakujem 🙂

petrenkalinka
27. srp 2013

Ahoj, nechtěly byste se sejít na Praze 5 a pozvat si laktační poradkyni? Oosbně je to přeci jen lepší...znám paní ze Slánské Laktační poradny, mohla by přijet, cena myslím příznivá - kdyžtak písněte: petra@kamaradchameleon.cz

madlisek
27. srp 2013

@romcovaklarka u stolu máme na židli autosedačku (je to úplně v rohu, takže nemůže spadnout, má ze dvou stran zdi, ze třetí stůl, ze čtvrté jsem na židli já) a když jíme my ostatní, je J. u stolu s námi v té autosedačce. Zeleninu a maso pro ni mám v mističce, z té jí nabídnu nebo jí rovnou něco dám do ruky,, ona si něco vezme a jí to v tom polosedě s námi u stolu. Po očku na ní koukám, jestli už to snědla, pokud si ukousne moc velký kus, oznámí to sama takovým zakuckáním, ale se vším si poradí vlastně sama, buď to vyplivne nebo spolkne