Baby led weaning aneb první příkrmy jinak

luvie
7. črc 2010

Baby led weaning (BLW) je metoda postupného zavádění příkrmů, kdy dítě ve věku asi 6 měsíců nedostává kašičky, ale přímo kousky různého jídla, z nichž si samo vybere. Nejdříve bude jídlo pravděpodobně jen zkoumat a olizovat, postupně se naučí žužlat, kousat a polykat.

Svému dítěti jsem doposud občas dávala kousky intuitivně, začalo to tak, že mi sama "kradla" syrovou zeleninu při snídani, teď krásně užužlá kus okurky, sní kousek banánu. Kaše mi moc nejí, za dva měsíce přikrmovaní se stalo 4x, že snědla víc než dvě lžičky... Téměř vždy ale sotva ochutná a jídlo ze lžičky odmítá. Ale kousky zkouší s velkou chutí, i když toho taky mnoho zatím nesní. Uvažuju, že se se kašiček zbavíme navždy... Pro mě je stresující každý den vařit jak ďas a pak si to sama sníst...

Dnes jsem se náhodou dověděla o této metodě - máte někdo zkušenosti?

janinek
26. únor 2013

@katie555 4M mi take prijdou desne brzy, ja nasi nabidla v 5M, nechtela, tak pak jsme zacly v 6M. Ona si v tech 5M rvala do pusy naprosto vse, ale jidlo ne 🙂

A s cim zacit, zelenina do mekka varena nebo na pare, musis to byt schopna prekousnout rty/dasnemi, bez pouziti zubu. U nas sla nejlepe ze zacatka mala cuketka. A jako prvni mela dyni, mrkev, batat. To byly prvni potraviny, co jedla. Miluji borkolici, ale o te tu pisu par prispevku zpatky, tu nedostava ted.

Dneska prvne maso, jehneci, byla po nem dost diva.

katka_brno
26. únor 2013

@katie555 určitě se vyplatí si to tu pročíst (opravdu tu jsou věci kdo s čím začínal, jak jíst - neposadíš apod.), je to pár stránek, já začala brokolicí, mrkev nechtěla a nechce do teď, jinak ti musím říct, že musíš zapomenout na vše okolo příkrmů, je to těžký ale je to tak, jinak vlstně nebude nic jíst, já dávala skoro hned i ovoce a chleba, kukuřičné bevaječné těstoviny apod., malá dneska zbaští skoro vše a to má skoro vyrostlé dva zuby, sní i sušenou meruňky, rozmělní ji dásněma 😀 a pak mysli na to, že blw dítě = dítě víceméně kojené do jednoho roku a je to tak, malá sice baští celej den, ale já kojím celej den ;) (i když dneska ani ne 😕 ) a taky mi pomohla tato diskuse http://www.slepicarna.cz/?cat=forum&ftopic=467&... taky doporučuju přečíst

katka_brno
26. únor 2013

jinak už jsme profíci, občas jí i pohanku rukama, ale lžíci teda nechápe vůbec 😀 a jedna fotečka

katie555
26. únor 2013

@katka_brno @janinek dakujem dievcata...ja som si tuto temu precitala - na zaciatku som to tam videla dost odmietavo a negativne (okrem @lovie ta sa nevzdavala) ako osobne si myslim ked niekto nema zajem diskutovat o danej teme nech radsej neprispieva a nemele si len svoje..potom sa to zlepsilo ked sa viac mamiciek pridalo...
ja som si precitala dost na anglickych forach (zijem v UK) tu to vyzera dost pozitivne, aj ked je vela potravin co isto malej nebudem davat podla anglickeho vzoru (hlavne sladke a biskvity atd) idem na take mini skolenie ohladom prikrmov tak sa chcem spytat 'odbornikov' aj ked bez ohladu na to co povedia ja som uplne priklonena tejto metode.
malinku nam uz 6 tyzdnov trapia zubky ale stale ich este nemame 😢 takze dufam ze ked bude mat 6 mesiacov tak ich bude mat
dakujem link na forum ..popozeram 😀
ako dlho to pouzivate?

katka_brno
26. únor 2013

@katie555 co myslíš? začla jsem když malé bylo 5m a 2týdny asi tak, sápala se po jídle jak divá 😀 a na příkrmy nereagovala, odmítala je

janinek
26. únor 2013

@katie555 no tady v UK BLW sice znaji, ale daji casto prave cokoli. Ja jedu ty druhy jidla podle ceskeho tradicniho, ale nemixuji. Zuby nepotrebuji. Rozkousou dasnemi.

Kato, jak ti ji maso?

Nase lzicku ovlada super. Nejdriv z ni prsty odstrani veskere jidlo a pak si ji strci spravnym koncem do pusy 🙂

katka_brno
26. únor 2013

@janinek 😀 😀 😀 maso na nudličky a na přirodno na pánvi nebo s náma když pečeme tak dostane odříznuté nebo odtrhnuté do ruky a žvejká, něco polkne něco vyplivne (většinu), ale zas tak často ho nemá, já jak ji dám lžičku tak přestane jíst, nechám to na později, až na to budu mít nervy a vidlička ji nezajímá vůbec, tu nepobrala zdaleka ani jako lžičku a to mě ten příbor stál přes dvě stovky 😅 😀 ..já se neřídím českým přikrmem, ale selským rozumem, aj kombinuju, zatím se nic neprojevilo a neřeším to, moje mamka taky neřešila a já na jídlo alergii nemám (😀 to by byla škoda) fakt by nic nesnědla, a takto ochutná spoustu věcí, "materiálů" chutí,...měla už i mandarinku, pomelo a pomeranč

katie555
26. únor 2013

@katka_brno takze uz tak fungujete 4 mesiace ?

@janinek ved to ...ze oni krmia chrumkami, sladkym a cimkolvek..mame znamych a maly ma teraz 15 mesiacov a sice ma alergiu na mlieko tak uz mu stihli najst kdesi choclate buttons bezmliecne ... skratka hnus... Ako mne to mixovanie pride dost pracne, zuvat sa musia naucit tak ci tak a ked robime baby led feeding tak preco nepokracovat dalej ...ja sa neviem dockat 😀 😀 😀

katka_brno
27. únor 2013

@katie555 no jo, vidíš už to tak bude...dneska malá měla rýři s masovou "omáčkou" (masový příkrm - čisté mixlé krůtí) a jedla rukama i lžičkou, kupodivu snědla asi půlku šikulka, jsem překvapená jak to funguje, jestli si procházela diskusi tak si viděla fotky jak jíme, teda jedli jsme, malá má svoji židličku už teď (s pultíkem) a sedí s náma u stolu

katie555
27. únor 2013

@katka_brno presne to ma napadlo spytat sa ...stolicka - mam vyhliadnutu jednu co sa potom da rozlozit na malu a stolcek (http://www.argos.co.uk/static/Product/partNumbe...) alebo potom uplne klasicku skladaciu (napr. http://www.argos.co.uk/static/Product/partNumbe...) co by si ty (pripadne ostatne maminky) doporucili?chapem ze z toho je poriadny neporiadok a jedlo mozem cakat aj tam kde si zatial prestavit neviem ...

katka_brno
27. únor 2013

@katie555 Kty já nevím, mlá skoro binec nedělala, ale je fakt, že já ji prostě kaše nedělala takže nevím a teď trochu jídla okolo je ale ne moc, až když už nemá hlad, tak ho háže okolo, jinak já mám klasiku, ta s tím stolečkem je hezká ale blw je o rodinném stolování neo separaci, na té fotce je u mích rodičů a prostě svačí na goučíku a jako stůl ji stouží obyž stolička, má teda obyč přiraženou ke stolu, nebo můžeš pořídit tuto http://www.argos.co.uk/static/Product/partNumbe... u rostoucí židle se vyplatí investovat, dítko ji má řadu let, a pokud koupíš šunt, tak budeš muset koupit novou....jinak dokud ti samanesedí, tak je ti židlička na nic

katie555
27. únor 2013

@katka_brno ne ja som to myslela neskor uz len na hranie sa ked bude vacsia nie na jedenie ... 😎

katka_brno
27. únor 2013

@katie555 tak to je super ta rozložitelná, s tím si užije, nebo koupit takové křesílko jak na něm sedí B, s tím si děcka vyhrajou

janinek
3. bře 2013

Tak ja na ikea plastenku davam tyhle bryndacky ted, neni to zazrak,s tejne to tak neutahnu kolem krku, ale lepsi nez s jinymi

http://www.ditezeskatulky.cz/katalog/pro-deti-2...

Jak je tlusty kolem krku, tak vic zachyti, ona se pobrynda vodou z pitka a i stavou, co vytece z jidla. To mame obe vsude.

A ceskymi prikrmy se tak nejak ridim tim, z enejdriv jsem davala vse tepelne upravene, a zavadet novou potravinu dva dny a jen jednu novou. Na zacatku teda prvni davka byla cuketa a batat nebo proste to vim, ze prvni tyden mela dve tri veci porad dokola, ze mi jeden druh prisle malo. A jogurty budu davat tak po osmem mesici nekdy. A maso ted to lehci libove, hovezi az pozdjei mnohem a veprove uplne nejpozdeji. Mne prijde, ze proste se jim pomalu vyvyji ty vnitrnosti a ze by je nemeli drobci tak zatezovat.

Tenhle tyden mela teda jehneci, prvni maso, umi ho pekne okousnout dasnemi, ale neumi ho pak spolknout, ukousne moc velky kus, ten vyplivne, tak nevim, zda neco proslo dal. A vcera mela prvne chrest, ten se ji libil, ale hur jedl. A brokolici stale nedavam. Se bojim, ze mi pak zase nic jineho nevezme. A po tom, jak hur jedla, tak ted se zase rozjedla, tak jsem rada.

Zatim krmim na kline a az bude umet sedet bude ve Stokke zidlicce s tackem. A mame doma i Ikeackou zidlicku s tackem, ta je teda super na udrzbu.

karkuliak
14. bře 2013

ahojte, vidim tu same zname mena 🙂
este som neprecitala celu diskusiu o BLW, no chcela by som BLW urcite vyskusat. este ma mala len 5 mesiacov, tak zatial sa snazim zbieratinformacie a za a proti…
kedy ste zacali prikrmovat tuhou stravou? v 6 mesiacoch alebo neskor?
dakujem 🙂

janinek
14. bře 2013

@karkuliak Ahoj 🙂

My zacli v 6M, zkousela jsem i driv a nezajem. Ani nevim, proc jsem to zkousela, i tech 6M mi prislo brzy.

katka_brno
14. bře 2013

@karkuliak já začla v 5 a půl měsíci, B sama chtěla jídlo, natahovala se po něm jak divá tak začla a v poho, má ségra třeba kojila plně do 8.m a začla až v potom, myslím, že je dobré se řídit tím jestli dítě jídlo chce chce nebo ne

karkuliak
14. bře 2013

@katka_brno no mala sa mi najcastejsie natahuje po iPad-e a chce o strkat do ust a ked nie tak aspon po nom tapkat rucickami. inac strci do ust vsetko co ma v dosahu, tak asi ta spravna doba uz je 🙂 cokolvek jej podam, hned robi ham do pusy. ale aj tak pockam este do pol roka a pojdeme do toho 😀

janinek
14. bře 2013

@karkuliak To, ze vse strka do pusy, je normalni, i to ze na tebe hladove kouka, kdyz jis, ci se po tvem jdile sape. Ale nemusi to znamenat, ze je pripravena na prikrmy, to poznas az pri vyzkouseni. nase si vse take rvala do pusy, ale kdyz jsem ji v 5M nabidla tacek s jidlem jejim, tak si to vzala, zkoumala, ale do pusy vubec nedala. Az v tech 6M. mezitim jsem to ani moc nezkousela. Jak pisu, i 6M mi prijde brzy.

hamma
9. dub 2013

Potřebovala bych radu od zkušených. Nedokážu odhadnout, jak by měla být zelenina správně tuhá - když ji udělám moc na měkko, tak ji syn celou rozmáčkne v ruce a nepodaří se mu ji dostat do pusy (má ji rozmatlanou schovanou v zaťaté pěstičce) a když ji udělám tužší, tak zase ukusuje moc velké kousky, které neumí spolknout.
Taky se chci zeptat, jestli dáváte i zeleninu/ovoce syrové. Náš malej zbožňuje syrové jablíčko - dám mu čtvrtku a on si ji ostrouhá dásničkama. Mám jenom trochu strach, že si odlomí moc velký a tvrdý kousek.
A dáváte banány?

katka_brno
10. dub 2013

@hamma začnu ovocem, nevím jestlinení příliš brzo na ovoce, přece jen je v něm cukr, já osobně začla až později le dávala jsem taky syrové, zeleninu poznáš tak, že ji ukousneš dásněma to je akorát, mrkev bude tvrdá vždycky, brokolice jde lépe "sníst", důležité je, že jí s tebou, pozná různá jídla - konzistenci, chuť pod, ohmatá si to, moc nepočítej, že by se najedl, to ne ;) u blw se počítá s kojením do roka víceméně plným

janinek
10. dub 2013

@hamma Mekkost podle toh zkousnuti dasni,k jak pise Katka. Musis to vychytat. Ja mam parni hrnec, kde uz vim, co jak velke a jak dlouho delat. Ted jsem varila u nasich na paracku a u tchanovci a tam mi ty casy vubec nesedely a u ansich sjem to mela moc tvrde, u tech zase mekke.

Jiank my zacinali v 6M a I to mi prislo brzy. Zacla jsem zeleniniou na pare - cuketa, dyne, mjrkev, batat, pak hruska na pare, jablko na pare a dalsi. Syrovou ted davam okurku na spalicky a mekkou hrusku, ale tu davam jak syroou, tak na pare. Banan nedavam, ze se moc patle, tak s nim vyckavam.

hamma
11. dub 2013

@katka_brno @janinek Děkuju za rady, zkusím to vychytat - nepotřebuju, aby se najedl, ale on je do jídla celej žhavej, už jsem ho fakt nemohla udržet a když si vyškemral první kousek mrkve, tak byl táááák blaženej 🙂
Mě je ho právě vždycky líto, jak si tu zeleninku rozmáčkne v ruce a pak se k ní nemůže dostat, ale to se asi spraví, až bude trochu šikovnější.
Já to kombinuju i s krmením lžíčkou, protože on fakt chce JÍST, ne jen ochutnávat.🙂 Vždycky mu rozmačkám kousek toho, co zrovna jí. Dávám mu normálně ze svého talíře - od té doby, co začal jíst první syn, tak vařím pořád neškodná mimiňácká jídla 🙂.

karkuliak
12. dub 2013

baby,co ste davali prve dni /mesiac? Mala ma pol roka a chce vsetko chutnat,no strcila do ust mrkvu a tvarila sa ako by sme ju chceli otravit.
@janinek davala si vsetko co pises uz prvy mesiac?
Dik

katka_brno
12. dub 2013

@karkuliak s mrkví u nás stejné do teď, tak dobrá je brokolice, má pevný stonek na držení a zároveň měkkou "hlavu" na baštění, peržel je sladká a dobrá, syrová okurka, to pro začátek stačí, pročti si diskusi

janinek
12. dub 2013

@karkuliak Jestli myslis cuketa, dyne, mjrkev, batat, pak hruska na pare, jablko na pare, tak tim sjem zacinala a to jelo ten prvni mesic, I kdyz hruska az tak po 2-3 tydnech I jablko. Take mela turin. Syrovou okurku jsem dala tak od 7M a maso v 8M. Zatim mela jehneci a teleci. ted jak nejsme doma, tak to flakame a sposutu dnu je jen kojena. t5e dmi bylo dva dny spatne, tak jsem take davala jen mliko. Zacneme zase od pondelka uterka poradne.

Brokolice byla velky hit jednu dobu, asi po 3-4 tydnech jsme ji zavedla, jenz eona pak nechtela nci jienho, tak sjem ji zrusila a nedavam. Misto toho ma chrest, ten take zboznuje, ale ji I jine.

Mkev i take moc nejede, nej je chrest, cuketa, okurka. Jeste davam paprika a kapii, no davam toho malo, snad ted vic pridam, az se vratiem domu. Take ma rada susene merunky, ale u nas maji takove hodne mekke, pekne ji vsude rozpatla.

karkuliak
12. dub 2013

@katka_brno @janinek ďakujem 🙂

janinek
25. dub 2013

Ahoj, tak dneska jsem zase zkusila lzicku, ze jako snidane presnidavka, jablko malina. Par lzicek snedla. Vzdy jsem ji to dala na lzicku a dala ji lzicku do ruky. prvni rozpatlala vsude. To jsme psala, ze jak ma neco na lzicce, tak to pracne vynda vse a pak si ji spravne strci do pusy 🙂

Ale pak uz si to strkala, nesmele byt moc plna, jen pulku. A neco asi spolkla, zbytek na obliceji, bryndaku, mne, pyzamu, za uchem. A pak uz nechtela a vylozene to odstrkavala, ale chtela spat. Odpo mozna zkusim jogurt 🙂 Uvidim.

katka_brno
25. dub 2013

@janinek B chce vše míchat a pak teprve jíst, takže lžičkou jí sama moc toho nesní,ale co, že 😅

janinek
25. dub 2013

@katka_brno tak zdroj k dispozici zatim nemela. Nechci to sbirat po zdech.