Baby led weaning aneb první příkrmy jinak

luvie
7. črc 2010

Baby led weaning (BLW) je metoda postupného zavádění příkrmů, kdy dítě ve věku asi 6 měsíců nedostává kašičky, ale přímo kousky různého jídla, z nichž si samo vybere. Nejdříve bude jídlo pravděpodobně jen zkoumat a olizovat, postupně se naučí žužlat, kousat a polykat.

Svému dítěti jsem doposud občas dávala kousky intuitivně, začalo to tak, že mi sama "kradla" syrovou zeleninu při snídani, teď krásně užužlá kus okurky, sní kousek banánu. Kaše mi moc nejí, za dva měsíce přikrmovaní se stalo 4x, že snědla víc než dvě lžičky... Téměř vždy ale sotva ochutná a jídlo ze lžičky odmítá. Ale kousky zkouší s velkou chutí, i když toho taky mnoho zatím nesní. Uvažuju, že se se kašiček zbavíme navždy... Pro mě je stresující každý den vařit jak ďas a pak si to sama sníst...

Dnes jsem se náhodou dověděla o této metodě - máte někdo zkušenosti?

ichbinich
27. dub 2011

@meleri:
tu su tie stranky, odporucam 🙂

http://dojcenie.wordpress.com/

lucikan
27. dub 2011

@luvie nadherne ditko 🙂 aj pazitka fajna 🙂

lucikan
27. dub 2011

holky, ake mate skusenosti s podavanim olejov do jedal detickam? My s manzelom ulietavame na takych vselaikych specialnych olejcekov, vsetko lisovanych za studena, su od vymyslu sveta, napr teraz mame tekvicovy a olej zo psenicnych klickov. Maju ich v lekarni a su este vselaike, napr sojovy, sezamovy, z vlaskych orechov a mnohe ine a vsetky moc zdrave. Dali by ste nieco taketo dietku mladsiemu ako rok? Ci len olivovy?

meleri
28. dub 2011

@lucikan já dávala do příkrmu vždycky pár kapek olivového oleje. ale když nevaříte příkrmy tak fakt nevím....na oleje z ořechů bych si dala bacha, přecejen se ořechy nemají dávat do tří let, můžou způsobit alergii, podobně jako hřiby třeba..

meleri
28. dub 2011

@ichbinich děkuju!

lucikan
28. dub 2011

@meleri jojo, tiez som si to uz tak nejak v hlave zrovnala, ze bud ten olej je z nejakych orechov alebo jadier ci semien a vsetko sa mi to zda byt riskantne. asi len olivovy budem pouzivat, sice len ked nejaky maglajzik zarobim co nebude az tak casto, kusky jasne ze mu nebudem polievat olejom, to by bola sabotaaaz 🙂

meleri
28. dub 2011

@lucikan ono se říká že ty oleje jsou důležité že to nějak aktivuje vitamíny v žaludku toho dítěte, proto jsem to tam dávala....a vůbec takové ty zdravé oleje jsou super..já mu dávám zel. saláty kde je olej ale moc mu to nejede...to už radši holou zeleninu sní..

mě by zas zajímalo jak je to s tím olivovým olejem? ono se vždycky říkalo že na smažení je zdravější atd, a ted jsem zase slyšela názor že olivový olej při vysoké teplotě není vhodný...že je zdravější ten normální....tak už fakt nevím, pár let smažím na olivovém ol a ted je to zase špatně?

luvie
autor
28. dub 2011

@lucikan děkuju, snažili jsme se 😅

@lucikan @meleri Nějaký tuk je důležitý proto, aby se "rozpustily vitamíny rozpustné v tucích. (jsou i vitamíny rozpustné jen ve vodě). Osobně bych se nebála kapičky jakéhokoli oleje, ale je to na zvážení každé z vás. Každopádně, pokud kojíte, je ideální příležitost zavádět VEŠKERÉ alergeny, já už malé dávno dávám ořechy, různá semínka a všechno při mateřském mléku v pohodě. Samozřejmě rozemelté nebo nastrouhané, pokud to není na pečivu, ale to asi dobře nevstřebá...
Ořechy se nemají dávat kvůli zadušení... a jsou důležité kvůli svým mnoha látkám, satčí trochu zagooglovat, co všechno v nich je.
Jo a na zeleninu vařenou v páře dávám kousek másla. K už měla i sádlo - domácí teda.

Ale vše s rozumem!!!!

lucikan
28. dub 2011

@meleri @luvie a davala si aj pred dovrsenim prveho roka? Ja si tiez prave myslim ze je to moc zdrave, vsetky tie olejceky, aj semienka, aj orechy ale zaroven sa aj bojim to malemu dat. Ma problemy s kozou, akurat dnes sme boli na koznom a tam bol letacik o atopickom ekzeme a co vsetko vylucit z potravy. My sice nemame potvrdeny AE ale bojim sa toho ako cert kriza. Momentalne cely chrbatik s velkymi suchymi kruhmi a to sa taha uz asi mesiac a tak budem asi hodne opatrna radsej.
Zatial ale nema vyznam malemu davat ani ten olivovy olej alebo masielko na kusky, ale to len z toho dovodu, ze aj tak mu to pada z ruk, keby to bolo s olejom tak by to ani neuchopil tak by sa mu to smykalo.
Dnes mal inak kus uhorky a ok, cucal si ju. Mam pocit ze sa mu viac pozdavaju surove veci. Zatial.

meleri
29. dub 2011

@lucikan ořechy nene to fakt ne, někteří lidi na to fakt můžou mít alergii..ale ten olej jo, normálně dvě tři kapky nebo prostě lžičku...já to dělala tak že jsem vzala velký hrnec, do toho jsem naházela mrkev, brokolici, brambor, květák, hrášku trošku, fazole, kousek celeru (ale malinký) nebo petrželovou nať , cuketu, kousek masa, lžičku vloček, ten olej, pak jsem to rozvařila rozmixovala a měla jsem příkrmu na několik dní. dvě krabičky jsem měla v lednici zbytek v mražáku a tak pořád dokola...asi od osmnácti měsíců už jí to co my. s tím že se snažím vařit zdravě teda..žadné mastné atd..

@luvie tak to jo....já osobně tedy bych měla strach dát ořechy, jednak ze zadušení ale hlavně ta alergie teda. ale já sama ani ořechy moc nemusím jsem dospělá ale i tak když je jím tak z nich kuckám kašlu prostě nevím vůbec nekupuju ořechy tak ani malý to nejí, a já s nima chtěla tak i tak počkat do tří let...tak jako hřiby, a mořské plody, i když obojí už občas dám..🙂 kojení je super že ty děti dostávají různé chuti v mlíku...v tomto je umělé fakt nevýhoda....

zlilly
29. dub 2011

Zeptám se asi úplně blbě, ale jak je to podle vás s pečivem? Jak mám dát dítěti třeba rohlík, když v něm jsou vajíčka, mliko a tak? nebo to v upečeným nevadí? chleba mě tak problematickej nepřipadá, tam je jen mouka a voda a špetka soli, to snad nemůže vadit. ach jo. četla sem tolik výživových doporučení, že sem z toho úplně zblbla 😖

zlilly
29. dub 2011

a těstoviny vlastně to stejný. taky sou v nich vajíčka.

ichbinich
29. dub 2011

@zlilly:
Musis si precitat zlozenie. Obycajny rohlik by nemal mat ani vajicka, ani mlieko. Lupacka ma podla vsetkeho mlieko a mozno je potreta vajickom.
Pozor fakt na zlozenie, sypu uz aj do chleba a peciva kadejake sajerajty, len aby dosiahli co najvacsi objem s co najmensim monzstvom surovin (zahustovadla, emulgatory, atd.) Chlieb, co pozostava iba z toho, co si myslime, ze by mal, treba hladat, bohuzial.

Ked kupis talianske cestoviny, su iba z muky a vody. Takze nie "domace", kde su vajicka, ale na taliansky sposob, ktore su iba z muky a vody. Inac, najlepsie sa drzia v ruke fussilli 😉

Moj uz jedava aj pecivo s posypom (sezam, lanove semiacka atd.). Co nevie prehltnut, aj tak vypluje. Ale uz ma skoro 17 mesiacov. Aj orechy uz jedol, aj mak, v kolaci, chutili mu (mlete) a reakciu nemal ziadnu. Vyzera to, ze mam stastie a nema ziadnu alergiu (ved by som sa aj cudovala, vsetci v rodine sme bez alergii).

zlilly
29. dub 2011

@ichbinich prave ze obchdni pecivo je kdovi z ceho. myslela sem na domaci pecivo. jinak sem koupila nejake detske biotestoviny, no uvidime....

kaselka
29. dub 2011

@lucikan ahoj, ja malej dávam prevažne ľanový lisovaný za studena kvôli tomu, že obsahuje omega 3 mastné kyseliny, ktorých majú podľa viacerých štúdií málo ľudia s ekzémom (malá mala probléme no našťastie po zavedení viacerých režimových opatrení ho máme už dlhšiu dobu pod kontrolou) Inak som dávala slnečnicový a olivový. Takže ja by som tieto 3 druhy len odporučila. Asi by som sa nebála ani tekvicového, obsahuje veľa vitamínov skup. B, len je ho asi ťažšie zohnať. 🙂

lucikan
30. dub 2011

@kaselka dakujem za tip. Zeby som mu to dala rovno na lyzicke tak ako mu davam vitamin D 😅 Zacinam trochu panikarit, uz nad nami visi hrozba kortiko masticky.

kaselka
30. dub 2011

@lucikan nemáš za čo, len nech to pomôže. Dobré tipy nájdeš aj v diskusii https://www.modrykonik.sk/forum/tema/babske-rec... ak si tam ešte nebola. Mne veľmi pomohlo, keď som si "prelúskala" problémy a odpovede. Vďaka vš. opatreniam máme ekzém pod kontrolou. Ja ten ľanový olej (1 malú lyžičku) primiešavam do obedňajšieho príkrmu asi od 6-7 mesiaca a skús aj probiotiká Bio Gaja 5 kvapiek /deň mne ich poradila pediatrička, schválila alergologička a radia ich aj mamičky v hore uvedenej diskusii. Tak nech sa darí 😉

luvie
autor
2. kvě 2011

@lucikan dávala. ne mnoho, je fakt, že když jsem ještě kojila hodně, tolik jsem to neřešila, protože i v MM je nějaký tuk, takže pokud se malá nacucla před i po mrkvi, nebylo to ani tolik nutné 😀
@meleri četla jsem tolik protichůdných studii, až jsem si nakonec udělala názor sama. i na ořechy... Třeba mě dost zaráží, že celer, rajčata,atd se nemá dávat do roka, ale ve výživách pro děti od 6. či 8. měsíce už tato zelenina je.... Takže se řídím hodně svým citem a rozumem. 🙂 Ale nikoho nenutím, vždycky se snažím zdůraznit, že je to hlavně na zvážení maminky dítěte, ta ho zná nejlíp a sama sebe taky, viz ty a ořechy
@zlilly viz tyky co jsem napsala meleri... taky jsem dlouho řešila pečivo, hlavně teda kvůli soli, ale nakonec jsem jí ho taky dala.... Nejlepší je asi opravdu domácí, ale kde najít čas na všechno 😀

meleri
3. kvě 2011

@luvie jo je fakt lepší si o tom něco přečíst ale přecejen pak dát spíš na svůj dobrý pocit...myslím si že to co lidi jedí jako rodina tak by pak měli dát i svému dítěti a třeba celer jsem taky dala dřív snad v 9 měsíci protože to příkrmu dodá dobrou chut, samozřejmě kousek jenom....třeba ti dcerka dostávala ty ořechy už v mlíku kdoví jak to funguje a tak jí to neublíží ale já to nikdy nejím i když bych se asi sem tam donutit měla a tak si myslím že by mu to moc nesedlo...🙂

jojo péct si sama to bych chtěla taky...:( ale třeba jednou až budu mít víc času...

zlilly
4. kvě 2011

dneska prvni pokus s masem. dopadlo to tak, ze se matlal ve vretynkach a s chuti pojidal mrkev, kterou predtim nechtel 😀
ještě jedna otazka. proč jí všechny děti takovy ty housenkovitý kukuřičny křupky? má to nějakej přínos nebo to matky dávají dětem jen tak aby je zabavily?

ichbinich
5. kvě 2011

@zlilly:
Gratulujem k uspechu s mrkvou, aj ked si skusala maso 😀 Aj na maso si zvykne, neboj.

Z casti su tie kukuricke chrumky o zabave, z casti o uceni sa jest, a navyse je to cista 100% kukurica, takze prinos ako kukurica 😉
Moj maly ich ma strasne rad, aj ryzove a ine "polystyrenove" chlebiky, jednoducho vsetko, co mu chrumka 😀
A priznavam sa, ze mu ich niekedy dam ako zabavku, ked mrnka v kociari a ja potrebujem niekde ist a nemozem ho niest alebo dat chodit vedla kociaru atd.
A ked ma blby den, ze dokopy nic neje, tak "ranajkuje" rozne taketo chrumy a moje mliecko 😒 Aj take dni byvaju...

luvie
autor
5. kvě 2011

@zlilly to je normální, že si dítě vybere to, co vůbec nečekáme 🙂
Křupky dávám taky spíš jako dobrůtku, nemá žádné slazené sušenky, takže je tohle na zabavení ideální. Jestli to má nějaký pozitivní přínos nevím, ale když jich sní moc, zaplácá si tím žaludek a večeři si už třeba nedá, ale tu si někdy nedá ani když předtím nejedla nic 😀 Každopádně doporučuju natural, protože se dělají i se solí nebo cukrem...

lucikan
6. kvě 2011

tak my ficime dnes uz stvrty den na brokolici, prvy tyzden ked som mu nukala pomaly kazdy den nieco ine (ale zrejme nic z toho nezjedol, aj ked niektore veci zuzlal), sme sa zastavili u tej brokolice, lebo jednak sa na nu chytil a jednak som sa ja uvedomila, ze s tou kozou (s tym ekzemom, ci co to vlastne bolo, uz to je ale zda sa pod kontrolou) to idem brat konecne seriozne a tak pomaly budeme testovat jedla po pat dnoch, aspon prve dva mesiace. Z brokolice uz aj zjedol, bo jedna plienka bola plna tych drobulinkych ruziciek co ma brokolica. Rozkosne 😀
No a vlastne mozem zhodnotit, ze to trvalo u nas tyzden a pol, kym maly zacal ist na istotu - myslim, ze ked dostal tanierik s jedlom, tak uz pekne chnapol a sup rovno do ust. Predtym kukal, zhadzoval tanier, zuzlal tanier (ale to som mu zatrhla aj tym, ze som kupila taky co sa pricucne o stol a dostane ho vzdy az na konci jedenia, ked je tanier prazdny). Tak to vnimam ako pokrok, to je ta hlavna vec co sa naucil, ze jedlo sa papa 🙂

zlilly
7. kvě 2011

@lucikan je to sikula 😀 u nas je to zhruba totez. rozhodne uz chape, ze jidlo je k jidlu. s pricucavacim talirem sem ale bohuzel nepochodila. mame porezni stul i desticku u jidelni zidlicky a talir na ni nedrzi. grrrrrr.

lucikan
8. kvě 2011

tak dnes sme si dali repete so zemiakom, ktorym sme vlastne zacinali, ale vtedy este nevedel co s nim. Uvarila som ho a dala mu kusky nakrajane na stvrtky. No ale chnapol do ust dost velky kus, tak som mu to radsej hned vybrala a zhabala cele zemiaky ako boli. Popucila som mu to vidlickou na taky maglajzik a tak som mu to dala a takto to malo uspech a aj ja som bola pokojna. Papal to rukami.
Drobec este nema ani jeden zub...Takze niektore typy potravy mi pride fakt lepsie popucit, tak na hrubo nech to zase moze naberat rukami.
@zlilly ako ste vy riesili zemiak? kusky ci popucene? vy uz predsa len mate par zubkov.

zlilly
9. kvě 2011

@lucikan malej ji prave brambor na ctvrtky. pekne si to drzi a ukusuje. sem tam si ukousne velkej kus, ale zase ho vyplivne. i kdyz on ma prece jen uz 4 zuby, takze si muze ukousnout pekne. akorat nam v tom ted udelala binec babicka, ktera mu to prave roztlapkala a on se v tom zacal patlat, desne se mu to zalibilo a ted si tu bramboru s pesticce rozmacka a placa s ni misto co by jedl. je to srandovni 😀

zlilly
9. kvě 2011

jinak maso stale ignoruje. vcera si ho vzal, strcil do pusinky, osklibl se a zahodil. divim se, ze neudelal fuj. 😀

lucikan
21. kvě 2011

@zlilly prosim ta, ako mu davas to maso? aky velky kus asi? mam bobky ze sa mi bude drhnut 😖 Uz z neho aj nieco vycucal/odzuzlal ci stale fujky? 🙂
My mame za sebou 5 dni s cuketou, aj nieco pojedol, ale len trosku a posledne 2 dni co ju mal ju dost ignoroval. Potom som presla na jablko, ale to mu robim mixovane, ale nie na uplne pyre. Ale nie je sanca ho nakrmit lyzickou, ja normalne rozmyslam ako to ine zeny robia, ze dostanu do svojich drobcov aj 200 g prikrmu. To keby som chcela klasicky kasickovat, asi by som bola hodne hodne frustrovana. Tak to robime tak, ze ja mu tu lyzicku omocim v miske, dam mu to blizko pusinky a on si siahne na tu lyzicku a supne si ju do pusy. Prvy den si z toho jablka dal, ostatne dva dni uplne ignoroval. Zacinam mat pocit, ze mixovane ho vyslovene nudi, normalne mi kuka od stola, smerom kde sa hrava. To pri kuskoch nerobi.
Tak od dnes sme na ryzi - zatial na ryzovych krupkoch, obdoba tych kukuricovych cervov, zajtra tiez budeme kedze ideme na navstevu, tak nech mu tam mam co strcit do ruky a v pondelok mu asi uvarim ryzu normalnu.
No a potom by som skusila to maso.

zlilly
22. kvě 2011

@lucikan udělala sem mu kuřecí na nudličky. velikost asi tak jako do "číny". zkoušela jsem dělat tak asi 10g nudličky, někde sem si přečetla, že dítě má mít 20g masa denně, tak aby měl jako dvě nudličky. pěkně si je drží. cosi už sní, ale že by to bylo těch 20g masa, to ani omylem. taky by me zajímalo, jak kasickove matky do dítěte dostanou celou tu skleničku nebo co.
jinak u nás se pokus se lzickou konal na ovesne kaši s jabličkem. lzicka měla úspěch, kaše ne. zanedlouho plánuju zkusit jogurt, tak jsem vážně zvědavá, jestli do něj něco dostanu.

zlilly
24. kvě 2011

musím se pochlubit. Honzík se dneska naučil jíst lžičkou.