Baby led weaning aneb první příkrmy jinak

luvie
7. črc 2010

Baby led weaning (BLW) je metoda postupného zavádění příkrmů, kdy dítě ve věku asi 6 měsíců nedostává kašičky, ale přímo kousky různého jídla, z nichž si samo vybere. Nejdříve bude jídlo pravděpodobně jen zkoumat a olizovat, postupně se naučí žužlat, kousat a polykat.

Svému dítěti jsem doposud občas dávala kousky intuitivně, začalo to tak, že mi sama "kradla" syrovou zeleninu při snídani, teď krásně užužlá kus okurky, sní kousek banánu. Kaše mi moc nejí, za dva měsíce přikrmovaní se stalo 4x, že snědla víc než dvě lžičky... Téměř vždy ale sotva ochutná a jídlo ze lžičky odmítá. Ale kousky zkouší s velkou chutí, i když toho taky mnoho zatím nesní. Uvažuju, že se se kašiček zbavíme navždy... Pro mě je stresující každý den vařit jak ďas a pak si to sama sníst...

Dnes jsem se náhodou dověděla o této metodě - máte někdo zkušenosti?

luvie
autor
13. zář 2010

tak musím říct, že zatím se mi to co děláme vrací hezky zpět. Kačka jí všechno, ne každý den, jednou si špenát nedá, ale druhý den ho sní hromadu. Zatím jí pořád nedávám úplně všechno co jíme i my, sůl ochutnala asi dvakrát v chlebu, cukr ani sladidlo vůbec. ale dnes jedla pečené brambory s česnekem a kmínem, dávám jí už i mletou papriku, bylinky. zítra bude zase čočka, tu máme obě rády 😀

meleri
13. zář 2010

Ahoj Luvie,
kdysi jsem tu psala, bylo to zajímavé ta metoda o které jsi psala. no píšeš že se malá rozjedla to je fajn! my zas máme takové období že je trochu vybíravý.....taky zkouší trochu jíst sám, ale moc mu to zatím nejde....🙂

luvie
autor
18. zář 2010

@meleri myslím, že ta vybíravost je asi u dětí normální... u nás zatí nic podobného není, Kačka jí úplně všechno, co jí nabídnu, něco má radši, něco jí méně, ale jí všechno a krásně prospívá, i když jsou dny, kdy toh omnoho nesní a hodně se kojí. Kačce už obšas dám do ruky lžičku, snaží se nabírat (nebo si něco na tu lžičku dá druhou rukou) a pak si ji dává do pusy, předtím ale všechno vysype 😀 každopádně pochopila, jak lžička funguje 🙂 tak držím pěsti, ať drobek hezky prospívá.

ichbinich
29. zář 2010

Taaak... v ramci samojedenia mame za sebou pizzu 😀 Samozrejme, ze iba cesto z okraja, ale chutilo mu.
Lebo uz zacina byt priebercivy, chce iba to, co jeme my. Nastastie s tou pizzou sa dalo. Boli sme v Taliansku, tak uz vie, ako ma prava pizza chutit, hihi. Broskynu jedol vyzlecenny do plienky na terase a potom siel rovno pod sprchu.
Zboznuje jogurt, to sa pekne necha krmit. No a vcera sme mali pecene zemiaky (cele v supke v rure, do makkucka), a otvaral usta ako na jogurt, to sme kukali. Lebo predtym nechcel, ked som mu spravila pyre s mojim mlieckom... No a dnes mi tiez zjedol tretinu zemiaku... Ale iba z mojej velkej vidlicky, ked som tu to dala na jeho lyzicku, nechcel...
Dnes este zjedol pol slivky, dokonca aj so supkou. Ja som myslela, ze ich vypluje, ale on vsetko prehltol. Uz viem, co najdem najblizsie v plienke, hihi.
Celkovo ale u nas dost premenlivo. Su dni, ked zbytocne chystam a pokusam sa mu nieco dat, a su dni, ked pekne je alebo sa da krmit (podla toho, co je na programe). Ale o weaning, teda odstaveni, este dlllho nie je slychu (nie, ze by som sa o to odstavenie nejak extra snazila). Ani len obedna davka mliecka nie je nahradena, nie to 3, ako ostatne babatka v jeho veku. (len to nepovedzte mojmu pediatrovi, hihi. Ten ma isiel sprdnut na 5-mesacnej prehliadke, ze este neprikrmujem. Ale vsak mam dve usi - jednym dnu, druhym von 😝).
Ale zase s MM nemam nikdy stres a problem 😉 Je vzdy po ruke... Len teda dufam, ze ho pred pisomnou maturitou nebudem musiet ist este nakojit 😀

katja24
30. zář 2010

Ahojte, moja dcerka dnes oslavila 6.mesiac a zaciname s prvymi prikrmami. Velmi sa mi paci BLW metoda, ale aj informacne som v tom uplny zaciatocnik. Dnes som urobila prvy pokus - kasu z mrkvy (na pare, popucena) a zaroven som jeden kus aj cely naparila. Dala som jej do ruky tu mrkvu v celku a snazila sa dat jej aj z kase. Z kase sa zacala drhnut, tak som ju dojedla sama. Za to kus mrkvy mal uspech. Pekne si z neho dvoma zubkami smirglovala a papala 🙂 Co by ste mi ako zaciatocnikovi odporucali? A ako deticky usadzate k jedlu, ked este nevedia sediet? Ja som mala Sarku vo vajicku, no nema tam "stolik", mrkva jej vselikde padala z ruky... bordel okolo seba nenarobila, fakt pekne "papala"... 😉

ichbinich
1. říj 2010

@katja24: Gratulujem k polroku a uspesnemu zaciatku s mrkvou!
Ked som zacala s prikrmami, maly vedel ako-tak sediet, tak som ho mala v stolicke alebo na kolenach. V stolicke niekedy trochu "visel" dopredu, tak tam samozrejme bol iba chvilu. Na kolenach to funguje doteraz celkom dobre, nie vsade je predsa k dispozicii stolicka. Alebo ju skus dat do kociara.
Mozes skusit urobit "stolcek" vo vajicku zo zrolovaneho uteraka alebo tak. Alebo si ju skus drzat na kolenach. Ale pri mrkve radsej pouzi oranzovy uterak alebo bielu plienku, ktoru prinajhorsom mozes vybielit 😀 Ale na mrkvove flaky dobre funguje slnko...
Dobre sa drzi aj karfiol alebo brokolica - iba ruzicky s tym malym hlubikom, proste aby to dobre drzala. Tie hrube hluby mozu nafukovat. U mojho mala brokolica vacsi uspech ako karfiol, ked som mu ich dala naraz.
Mozes skusit aj banan, ale ten robi flaky, ktorych sa nezbavis, pozor! To jej oblec nieco tmave alebo ju vyzlec do plienky. Ja som sa tych ciernych bananovych flakov zbavila iba chlorom, ani Vanish, ani sol proti skvrnam, nic uz nepomohlo.
V principe mozes davat hociktore "zaciatocnicke" ovocie a zeleninu, nakrajanu na vhodne kusky a podla potreby naparenu/predvarenu.
Dobre sa drzia aj kukuricne (nesolene) chrumky, moj maly ich zboznuje a vie sa s nimi zabavit. Ked budes zavadzat lepok, mozes dat do ruky baby piskoty alebo kusok bieleho chleba a tak. Proste vsetko, co sa dobre drzi a cmula 😉
Tu kasu jej skus spravit trosku jemnejsiu alebo redsiu, mozno jej bola husta. Doteraz pila iba mliecko a musi sa naucit spracovat aj nieco hustejsie. Z kuskov si dasnami babtka sami spravia "kasu". Mozno to bude chvilu trvat, kym jedlo poputuje dovnutra a nie von... Podla mna treba, aby sa babo naucilo jest aj kasovitu potravu z lyzicky, ked potom bude jest napr. jogurt a tak.
Co sa tyka informacii o BLW, precitaj si tento thread, alebo v anglictine http://www.babyledweaning.com/ alebo v nemcine http://unpueriert.wordpress.com/. Alebo sa samozrejme spytaj tu 😉

luvie
autor
1. říj 2010

@katja24 Ahoj, @ichbinich už ti tu všechno napsala 🙂 Jednu věc ti ale hned na začátku musím vytknout - nenechej své dítě krmit se samo ve vajíčku!!!! Tu je totiž riziko zadušení, může mu do krku vklouznout kousek potravy. Pokud ti malá ještě nesedí, krm na klíně ve vzpřímené poloze, ale nikdy ne v pololeže.
Co se týče jídel, zaváděla jsem úplně normálně - vždy s nějakým odstupem, třeba jen jeden den na novou potravinu. Je v podstatě úplně jedno co jí dáš - třeba kuličky hrášku ti asi ještě nesní, ale bude si trénovat pinzetový úchop. Až zvládne zvednou hrášek a dát si ho do pusy, znamená to, že je zralá hrášek sníst. Samozřejmě malé kousky ( a nejlépe všechny kousky) by měly být dostatečně měkké, aby si s nimi dítě poradilo, ikdyž já jsem Kačce dávala i syrovou zeleninu, nejdřív ji jenom tak ocucávala, pak si masírovala dásně, teď se jí občas podaří u něčeho měkčího, třeba ředkvičky, kousek ukousnout, ale plive to zatím ven, protože to nedokáže dál zpracovat - syrovou zeleninu jí taky teď strouhám, ona si nabírá rukou do pusy. Podotýkám, že ještě nemá ani jeden zub 😀
těstoviny jsou super, borůvky, maliny - dávám je vcelku, ale je fakt, že Kačka už je starší a možná budeš chtít s ovocem chvilku počkat. Maso jsem jí taky dávala celý uvařený kousek, játra (občas), nebo játrové knedlíčky (recept někde výše). U BLW máš nekonečné možnosti dát dítěti hned od začátku to co jíme my, prostě co nezvládne, nesní. samozřejmě pozor na tvrdé ořechy, kulaté věci raději překrojit, mít dítě vždy pod dozorem, snažit se dát dítěti možnost trochu se napít v průběhu jídla.
BLW ale taky znamená, že jsi připravena kojit 🙂 asi je to tak i u jiných dětí, ne u všech, ale tady necháváš opravdu na dítěti ten výběr, zda bude jíst nebo ne, a kdy 🙂 kojení je furt když chce 😀 Ještě před měsícem, jsem měla skoro plně kojené dítě. Ale ani dnes nemá jedno jídlo místo kojení, pořád kojím i 12x za den, včetně nocí.
Po zkušenostech z posledních dvou dnů (že mě to nenapadlo dřív ho koupit) doporučuju bryndák umělohmotný s korýtkem - děti hrozně plivou věci, které nerozkoušou a je to fakt rozdíl 🙂
No snad je to vše, ale určitě se ptej dále 🙂

@ichbinich vidím, že jsme na tom podobně, odstavení u nás taky zatím nijak nehrozí, jí jak chce, jednou víc jednou míň jindy nic.
škoda, že jsi tu o tom banánu nenapsala dřív - mám asi 10 věcí flekatých - navždy... 😀

tikasi
1. říj 2010

Super tema paci sa mi 😀
Zaciname s prikrmami,zatial kasicky uplne najemnucko,pretoze malu z kuskov napinalo na vracanie,ale dala som jej uz aj stvrtku osupaneho jablcka a cuckala ho uplne uzasne,dokonca z neho aj troska zmizlo 😀
S tym udusenim si myslim ze sa to prehana,ved to sa moze stat aj ked jej zabehne slinka,alebo vyvratene mliecko v spanku a ked sa krmi je pod dohladom 🙂

luvie
autor
2. říj 2010

@tikasi tak vítej mezi námi 🙂

dana3262
2. říj 2010

Ja jsem s prikrmy zacala, maly je nadsene prijimal, ale o to mene jsem pak kojila, tak jsem s nimi prestala. Zatim uplne. Ted mu bude 8 mesicu a ja mu davam od sebe kousky. Tuhle kousek bananu, tuhle kousek melounu.. Ale to je treba jen ob den, ne ze by se tim zasitil. Zasiti se mlikem a to jidlo ma jenom na ochutnavku. Bavi ho to 😉
Tuhle metodu presne neznam, ale jako zamer - u me dobré! 😀

dana3262
2. říj 2010

Takova ohavna hrubka! Odpusťte 😔

tikasi
3. říj 2010

@luvie Dakujem 🙂
Vcera som davala zemiakova pyre,ale moc sa jej to nepozdavalo,tak dnes skusim zemiak v celku a uvidim,dam vediet ako to dopadlo 😀

tikasi
3. říj 2010

No tak zo zemiaku si hned "odhryzla" riadny kusisko,ktory hned vyplula,a z tych kusockov co jej zostaali v puse ju napinalo,tak som dala tu kasicku a pohodka 🙂
Ale budem to skusat s ovocim to sa mi pozdava viac na take hryzkanie 🙂

ichbinich
4. říj 2010

@luvie:
No, na ten banan asi musi prist kazdy sam znicenim aspon jedneho body... bohuzial 😒 Ale ide to fakt chlorom. Ja som si povedala, ze to risknem na tom 2-eurovom body s potlacou, ze prinajhorsom ho potom cele vybielim 😀 Tak som vatovou tycinkou davala chlor na flaky, ale nieco sa dostalo aj na tie potlacene zvieratka - a tie to prezili! Juhu! Takze v principe som zachranila aj to body, co by mi nastastie nebolo moc luto. Zase na druhej strane mas dost veci iba na jedenie bananov 😉 Horsie to uz asi nemoze byt, ci hej 😉

@tikasi:
Vitaj! Co sa tyka zemiakoveho pyre, aj mne nim pohrdol. Skus mrkvovo-zemiakove, nebude to take sypke ako ciste zemiaky a bude to sladsie. A ked zemiaky upecies cele v supke v rure, budu jemnunke. Tie mi moj vyjedal, zjedol mi polku zemiaka na posedenie. Mozes jej dat tiez kusok predvarenej mrkvy. Predvarit, aby bola maksia, ale aby sa nerozpadala. Ovocie mas teraz super na drzanie jablka, hrusky, slivky,... Treba skusat.

@dana3262:
Vitaj tiez. Ako mozes vycitat z nasich prispevkov, nejak striknte tu nikto nedodrziava ziadne zasady (vobec nic kasovite, nepomahat detom atd.) Kazda si robi, ako jej to a jej babu vyhovuje. Takze hor sa do skusania!

janneke
6. říj 2010

Co s těmi banány děláte, že máte flekaté děti? To se nám ještě nepodařilo.
Banán tedy dávám tak, že oloupu pouze horní polovinu, tedy spíš 2/3 a tak má dcerka vlastně velmi pohodlné držátko ze zbývající slupky. Ten spodek sloupnu a to si většinou pak narve do pusy už celé. 😀
Dcerka brambory miluje. Teď už teda jí lžičkou, ale nejdřív jsem je vařila a krájela na malé kousky, které si pěkně dávala do pusy.
Posledně jsem dělala gratinované (zapečené se šlehačkou a trochou sýra) - olizovala se až za ušima.

ichbinich
6. říj 2010

@janneke:
To je jednoduche 😉 On si ten banan schmatne a potom rozmiaga alebo si odhryzne taky velky kus, ze ho potom vypluje a rozmiaga ho tiez 😀 Ten trik, olupat iba kusok a dat mu odhryznut, u mojho nefunguje. Bud si naozaj stihne rukou nieco odlomit, ze nestiham alebo odryhzne kusisko... Ale aky je potom rad, ked to rozmiaga, ze mu to potom ide pomedzi prsty, hihi.
Dnes sme zase jedli pecene zamiaky. Dali sme si obaja k nim trochu Luciny (cream cheese, pomazankove maslo). Ale jedol zase iba z mojej vidlicky 😀
Pred par dnami vIdel v kuchyni slivky, tak si pytal a zjedol polovicu aj so supkou. Aspon, ze mu chutia. Len hrusky maju vsade iba talianske, tak na nich kaslem. Budem musiet ist na trh, aby konecne ochutnal aj cerstvu hrusku.
Na ranajky si uz drzi chleba sam. Je potom namazany az za usami, ale co uz. Ale niekedy mu nakrajam male kusocky a on si ich berie a je. Podla nalady.
Mnam, gratinovane zemiaky, budem ich musiet zase spravit, to sa asi budeme o ne vsetci traja bit 😀 Aby som urobila najmenej dvojaku davku :-P

janneke
6. říj 2010

@ichbinich Tak to u nás nehrozí, rozpatlat banán. Dcerka je sice čuník, ale celkem v mezích. Ona je docela žravá, takže jí je nejspíš líto s jídlem patlat okolo. Ona radši všechno hned sní. 😀

dana3262
6. říj 2010

@janneke no, ona @ichbinich ma dite temer o pul roku mladsi 😉

luvie
autor
6. říj 2010

@dana3262 ahoj, jak ty to teda vlastně máš s tím kojením až do roku? 😀

@tikasi děti to nejdřív vyplivnou, právě proto, že to neumí rozžvýkat tak, aby to mohly spoklnout. klidně zkoušej třeba jen ovoce, prostě co se ti bude pozdávat. Já dávám Kačce skoro cokoli, když to prostě nemůže sníst, vyplivne to, ale učí se to skvěle, už pozoruju, že si dokáže ukousnout menší kousek, který se jí pak v puse lépe žmoulá... Pořád nemá žádný zub, ale kouksy zvládá bravurně.

@ichbinich mám štěstí, že jsem spoustu věcí podědila, i když teda máme zaflákané od banánu i úplně nové bodýčko 🙂 nějak to ale moc neřeším, stejně ze všeho hned vyroste, tak co, aspoň si to užije 🙂
A čím mažeš Felixovi chleba?

@janneke cheche, máme to úplně stejně jako @ichbinich - je jedno, jak jí ten banán dám, dokonce i když ho držím, jako třeba dnes ve městě, skončí mi třeba kus na botě 🙂 nevím, jak to děláme 🙂 ale aspoň zkouší konzistenci jídel, ví co může čekat, takže to nějak extra neřeším. Oblečení pro mě není to nejdůležitější 😀

ichbinich
7. říj 2010

@luvie:
Chlieb dostane bud bez vsetkeho, korku do ruky len tak. Ale kedze uz coraz viac chce jest to, co ja, tak mu dam na chlieb bud zerve (gervais) alebo pomazankove maslo. Ja som jedla Kiri a trhal mi ho z ruky, tam som mu kusok dala. Ale kedze su tam kadejake taviace soli, radsej som mu kupila ciste zerve a pomazankove maslo. A zase raz mi trhal chlieb s obycajnym maslom z ruky 😉 Takze ochutnava toho dost...
A je pravda, ze ked si s nejakym kuskom nevie poradit, tak ho vypluje. Este nikdy sa mi nedusil. A to jedol broskyne aj slivky so supkou a zjedol aj tie.
Zuby tiez nema, ale odhryzne si aj z jablka. Sice raz moc velky kusok, co ho potom vyplul, ale hryzie. Ked prisiel na to, ze si moze odhryznut, tak to skusal so vsetkym. Hlavne piskoty a tie sa krasne mrvia 😀

janneke
7. říj 2010

@dana3262 Ow, nevšimla jsem se! 🤐
Pokud sledujete, jaké potraviny jsou vhodné pro děti - @ichbinich se zmiňuje o Kiri a tavících solích - tak toto jsou skvělé stránky:
http://www.chemievjidle.cz/seznam-potravin

dana3262
7. říj 2010

@luvie no, snazim se.. 😅
vcera jsem tedy jako krkavci matka sla na pivo s kamarady a vratila se az o pulnoci, takze prvne dostal umely mliko. Bebu 1 ha. Nevim, ale mam z tech umelych mlik uplne trauma. Dnes jdu vecer zpivat, tak ale uz ma pripravenou veceri ode me 😉
Davam mu jidlo jen na ochutnani. Ze kdyz neco jim, tak mu dam, ale jen neco samozrejme. Treba lepku se budu snazit, co nejdele vyhnout a mlecnym vyrobkum alespon do toho roka, ale uvidime, nechci z toho delat moc vedu. Rada bych pak kojila jeste dal normalne k jidlu. Jenze chceme dalsi mimi, tak se taky uvidi, jak to pujde (kojeni v tehotenstvi).

ichbinich
7. říj 2010

@dana3262:
Lepku sa vobec nemusis bat. Podla najnovsich vyskumov je najlepsie zaviest lepok relativne skoro, hlavne pokial je dieta este kojene. Ak ale mas ty alebo manzel alergiu, mozno je to inak. To sa porad s lekarom.
Ciste kravkse mlieko (nie kyslomliecne vyrobky a syry) sa odporuca po roku, ja s nim tiez pockam.
@janneke: vdaka za link. Ja nemam nejaku fobiu na Ecka, ale snazim sa, aby ich zatial tolko nepojedol. Ved napr. aj prasok do peciva ma svoje Ecko 😉 Ale napr. v chlebe je uz tiez kopu sajerajtov, a iba doma piect sa tiez neda. Ale to, co si odstriehnem, tam davam pozor. Ale co si dva krat odhryzol z mojho chleba s Kiri, to je tiez jedno. Ta trosicka, co zjedol, co by uz malo byt. Nastastie zatial nereagoval na nic, dufam, ze to tak ostane 🙂

janneke
7. říj 2010

@dana3262 Já jsem zase četla názor, že je nejlepší dítěti lepek dát, dokud ještě kojíš. Že se s tím pak nějak lépe vyrovná.

janneke
7. říj 2010

Koukám, že jsme reagovaly současně.

janneke
7. říj 2010

@ichbinich Samozřejmě ne všechna éčka jsou špatná (Například E150 je prachobyčejný karamel)
Ale pokud budu mít na výběr ze dvou druhů sýrů a v jednom z nich budou všechny tavící soli, co jich je a v druhém ne, tak je jasné, co vyberu.
Chtěla jsem malé třeba udělat pitomý puding - zkuste se v obchodech podívat, co všechno v tom je (hlavně barviva).

😲

ichbinich
7. říj 2010

@janneke:
Puding je jednoduchy aj bez hotoveho prasku, naozaj! Mlieko, zltka, kukuricny alebo zemiakovy skrob (co mas doma), cukor a vanilka! Farba je zo zltkov, chut z vanilky a skrobom to zahustis, hotovo.
0,5l mlieka, 2 zltka, 40-45g skrobu (ale radsej sa pozri aj na baleni), cukor podla chuti, vanilka alebo vanilkovy cukor. Vsetko zmiesat, a varit do zhustnutia. Pozor, kedze su tam zltka, rado to prihori, musis stale miesat.
Na cokoladovy puding pridas do hotoveho horuceho pudingu roztopenu cokoladu, mnam.

janneke
7. říj 2010

@ichbinich Tak to je skvělý recept. Dík.

dana3262
7. říj 2010

@janneke
@ichbinich
Ja to s tim lepkem taky cetla, ale treba P.Fořt (podle me zkuseny odbornik) se zas naopak rozciluje jaky je to nesmysl a jak to nekdo mohl vypustit ven.
A hlavne lepek neni v nicem dobry, takze kdyz mu ho nedam, tak mu ani neublizim (kdyz uz podle nekterych studii nepomuzu). Taky zalezi na tom, jak dlouho se koji. Kdyz treba 2-3 roky, tak to beru
😉
Ja mam napr.atop.ekzem. Kdyz mi delali testy, tak to dopadlo takhle:'Strasna reakce na lepek! Uz nikdy ani trosku!' a po pul roce bezlepk.diety, po dalsich testech:'Strasna reakce na kukurici! V zadnem pripade ji nekonzumujte' Takze to taky beru s rezervou 😀

luvie
autor
7. říj 2010

@ichbinich tak suchý chleba už Kačka taky dostala, i když jsem se dlouho bránila, přece jen je tam i sůl... dnes měla taky s kapkou másla, ale jinak jí zatím nic moc nemažu.

@janneke zajímavé stránky 🙂

@dana3262 s tím lepkem souhlasím s holkama, když kojíš je dobré toho využít a zavádět, v malém množství samozřejmě, co nejvíce potravin, i alergenů. Já dávám lepek (vločky) snad už asi od 6,5 měs. Kačka už měla i rajčata, okurek, celer, papriku, banány, jsou mimochodem taky pro náš organismus taky pěkně alergizujiící, ten už taky měla... Každý ti ale řekně něco jiného, myslím, že nejlepší je získat informace z různých zdrojů a pak se rozhodnout podle vašich potřeb.
A ke kojení v těhot, a při dalším mimi, vřele doporučuju stránky annag
http://dojcenie.wordpress.com/ o tandemovém kojení/dojčení. ale má tam spoustu skvělých článků i k jiným oblastem kojení.
a jinak zde diskuze
https://www.modrykonik.cz/diskuse/tema/kojeni-v...