Baby led weaning aneb první příkrmy jinak

luvie
7. črc 2010

Baby led weaning (BLW) je metoda postupného zavádění příkrmů, kdy dítě ve věku asi 6 měsíců nedostává kašičky, ale přímo kousky různého jídla, z nichž si samo vybere. Nejdříve bude jídlo pravděpodobně jen zkoumat a olizovat, postupně se naučí žužlat, kousat a polykat.

Svému dítěti jsem doposud občas dávala kousky intuitivně, začalo to tak, že mi sama "kradla" syrovou zeleninu při snídani, teď krásně užužlá kus okurky, sní kousek banánu. Kaše mi moc nejí, za dva měsíce přikrmovaní se stalo 4x, že snědla víc než dvě lžičky... Téměř vždy ale sotva ochutná a jídlo ze lžičky odmítá. Ale kousky zkouší s velkou chutí, i když toho taky mnoho zatím nesní. Uvažuju, že se se kašiček zbavíme navždy... Pro mě je stresující každý den vařit jak ďas a pak si to sama sníst...

Dnes jsem se náhodou dověděla o této metodě - máte někdo zkušenosti?

blandik
12. únor 2013

@janinek - mě je blw moc blízké, tak nějak rezonuje s mým přístupem k výchově - nenutit...naše bude mít čtyři měsíce za ani ne dva týdny..a právě jsem si četla na netu o blw a tam taky psali, že dítě má sedět bez opory (náš starší se sám posadil až v 11m..), takže tudy cesta nevede..určitě to musí být kompromis s tím sezením..Takže ty poslední dva týdny ti už něco i sní tímto způsebem? a co ji nabízíš? Já u staršího právě v době, kdy začal sedět, nějak intuitivně taky dávala kousky a on se krmil sám, rukou..Nejsem si ještě jistá - tento přístup k zavádění příkrmů toleruje mačkání vidličkou? na netu bylo mashed or cut into pieces..tak mě to zmátlo - že mačkané nebo nakrájené na kousky..jak se pak podává to mačkané, když to má dítě jíst samo? Díky.

jaajaa
12. únor 2013

Ahoj, ja jsem tu kdysi taky nadsene psala o blw. No, trosku se to zmenilo- zacala jsem s prckem po 6ti mesicich, v te dobe to teda nechapal vubec. Do pusy si teda nacpal vsechno a pak cekal, co bude.
Diky okolnostem a hlavne moji praci- jsem mu zacala prikrmy mackat vidlickou a krmim ho ja. Kousat se naucil dasnemi uplne v pohode, ted (je mu skoro 8 mesicu) ji kousky sam, nedela mu to zadny problem. Kousky- ze si bere sam mu davame 1-2x denne- kousek chleba, meloun, brambor, mrkev a zvlada to. Sedi v polohovatelne zidlicce (sam taky jeste nelezi) a krmi se sam jidlem. Vyhovuje mi to hlavne u naseho jidla- jime vsichni spolecne. Ale je pod nim a okolo neho teda paseka. 😀 😀
U nas bylo taky hlavni, ze pri zavedeni prikrmu se znacne omezilo kojeni, v podstate pres den uz kojim jen jednou.

katka_brno
12. únor 2013

@jaajaa to je zajímavé, já kojím pořád stejně 😀 co 2hodiny a obdivuju tě že tak s malým cestuješ 😉

katka_brno
12. únor 2013

@blandik já měla malou v šátku na boku nebo v ruce na boku, prolistuj, myslím, že je tu někde fotka a posadila se teprve před 3týdny(nebo 2? ten šas tak utíká) a začli jsme v 5,5m

janinek
12. únor 2013

@blandik Jo, s tim sezenim to je zapeklite. Ale to proto,z e BLW je anglicka ci americka 'metoda' a tady s eneresi spravne noseni a tak, posazuje se, netrenuje se na brisku, deti jsou hdoen v choditkach a hopsatkach, i na kline je hodne maji na hopsani a psotavani od zacatku.

Ale filosofie BLW je, ze nikdo diteti nic nedava do pusy, ze dite samo. Neni to jen uprava jidla, ale hlavne ot podavani. Pokud nekdo rekne, ze dela mix BLW a pyre, tak to neni proste BLW, ale finger food a pyre. Takze kase a rozmackane veci by dit emelo jsit samo rukama ci lzici, muze smu lzici naplnit, ale dat do ruky a samo se ma snazit se trefit.

A podle toho, co z ni vychazi, toho sni docela dost uz teda. Odhadem bych rekla, ze jedno krmeni je tka pul sklenicky minimalne.

zlilly
13. únor 2013

@janinek v rýži se patlá. a myslím, že ji zkoušel jíst lžičkou, to se mu líbilo. nesnědl pochopitelně nic, ale nadšení spousta. jabko tehdy snědl bratrovo syrový, pak měl pár dní průjem, nevím jestli to bylo tím jabkem, každopádně od té doby sem nezkoušela. už sem nedala ani ten lepek, má jakousi vyrážku na nohách tak čekám, až to přejde. sice myslím, že je to pracím práškem, ale radši budu v tom jídle ještě nejaký čas opatrná.

janinek
13. únor 2013

@zlilly Ja dokud nesedi sama ve sve zidlicce se prave zdraham davat lzicku, prece jen v zidlicce budu moci mti trosku odstup.

Jablko chci zkusit na pare, davam tak hrusku. Dneska mela meloun zluty na pare, ale mela na nej reakci.

blandik
14. únor 2013

@janinek - a to si v těch 6m už dokáže samo tvé dítě vzít to jídlo a dát do pusy?

janinek
14. únor 2013

@blandik Jj, ji sama. Nekdy ji to dam na moji ruku a bere si to z te. Ale to je spis o soustredeni nez, ze bys i to neumela vzit z tacku. A hlavne z tacku sice jednu vezme, ale tri pritom hodi na zem, takze pak se stane, z enam jidlo dojde, mame toho vzdy hromadu radsi. Kdyz treba mela prvni brokolici, tak koukal na tacek, zmercila ji a sla po ni naprosto jiste. Jinak ji je sedm mesicu uz, ale jak jsem zacinaly, tak v tech sesti to zvladla take. Ted uz fakt presne vi, sedneme a uz kouka po tacku, co by si vzala.

blandik
14. únor 2013

@janinek - tak to je supr, jestli mi bude mlíko stačit, tak to taky tak zkusím..pokud ne, budu muset lžičkovat a pak přejít na toto..páč se mi to moc líbí. tak přeji další a další krmící úspěchy.

janinek
15. únor 2013

@blandik Diky. Do pusy si to urcite davat bude, vsechno davaji do pusy. Akorat na zacatku to treba bude jen cucat, nebo prekusovat a plivat, pak zjisti, ze se z toho da vycucnout stava a nebo jinak vyzuzlat duznina, tak bude delat to. A neco spolkne, neco vyplivne. Ja vlastne plne kojim, tak to jidlo neresim, kolik sni, jen chci, aby si brala a zkousela, to je pro me hlavni.

katka_brno
15. únor 2013

@blandik já taky pořád plně kojím, jde o to, že do roka prostě plně kojíš a je potřeba se s tím srovnat, malá mi přibírá, už i něco sní, jí přes den, tu sušené ovoce, tu jablíčko, chleba, okurek, něco k obědu, k večeři, hrášek, křupka,....sní přes den max co ostatní děcka na oběd 😀 a zbytek mlíčko...je to trochu náročnější ale teď při zubech je to super 😅

@janinek to jsem ti chtěla, já netestuju 4dny, max dva, pokud je to alergen, jinak ne, jak jí přes den různý věci, tak to nějak neřeším

janinek
15. únor 2013

@katka_brno No, ja kdyz koukam do zapisku, tak testuji take dva dny spis 🙂 Akorat treba tne meloun jen jednou a jak mela reakci, tak uz nedavam. Takze dneska bych vlastne mohla zkusit jablko na pare asi, nic jineho noveho doma nemam. Jeste okurka vlastne.

Maso davas?

Na zuby jsem cetla je super studena syrovna mrkev ci okurka. Okurka teda chladi, mrkev masiruje dobre.

Prosim te, jeli jste s ni na nejaky delsi vylet? Nas ceka cesta autem do CR a rada bych ji ten den jen kojila kvuli zrychleni a hlavne upatlani, ale aby ji to jidlo nechybelo uz.

blandik
15. únor 2013

@janinek
@katka_brno - no já trošku bojuju s kojením, mívala jsem málo mlíčka a sice plně kojím už asi měsíc, ale bývají dny, kdy ji chybí a vlastně pije hodně často - většinou kojím tak co hodinu. takže budu muset i trošku podle toho, vlastně ten 4tý měsíc vnímám jako úlevu, že kdyby chybělo a měla hlad, tak nemusím už snad vůbec sáhnout k UM...ale blw se mi hrozně líbí...mám dotaz - řešíte nějak při nabízení příkrmů, aby nejprve vaše děti si ochutnaly jen zeleninu? Jak se říká, že dítě má nejprve dostat zeleninu, zvyknout si, a až pak ovoce? Aby neupřednostňovaly pouze sladkou chuť?

janinek
15. únor 2013

@blandik A pribira? Ja si take myslela, ze moc mlika nemam a viditelne asi mam. Ale pokud se upina sk BLW jako nahrade za MM, tak to bcyh moc nedoufala, protoze pokud bys chtela fakt zacinat ve 4M, tak toho urcite na zacatku moc nesni a bude si s tim spis hrat.

Jak dlouho kojis po hodine? A v noci take? Muze mit spurt treba. A denen ti to vyjde kolikrat?

Jinak my zacly zeleninou - cuketa, mrkev, batat. U pyre s evzdy radi zacinat mrkvi, ze je sladka, takze nevim, jak je to s tou chuti. A mliko je take sladke. Nicmene teda zacla jsem tamtemi a pak pridala dyni, turin, avokado, pak hrusku (prvni ovoce), pak brokolici, pak meloun, ten neprosel, a dnes prave asi bud okurka ci jablko. Ja se zatim snazim davam vse tepelne upravene, tak asi vyhraje jablko dneska. A i kdyz zna hrusku, tak ji vse, prijd emi, z evybira podle vzhledu, ne chuti, ted frci na brokolici.

blandik
15. únor 2013

@janinek - nepřibírá nijak enormně, ale ona je velké dítě, narodila se se 4,5 kily, klesla na 4 a teď váží 6250 a dlouhá bude taky dost, ale mudra chodí k nám, takže jsme ji ještě neměřili...od Vánoc už přibírá pomaluji, tak kolem 100gr na týden, ale nejsem si jistá, musela bych si to propočítat..je možné, že tento týden měla nějaký spurt, protože byla dost nespokojená a chtěla tak tři dny pít i co půl hodiny a za šest dní (posledních) "přibrala" 10 gramů. v noci spí slušně, spím s ní, první spánek má něco mezi 4-6 hodinami a pak se budí tak co 2 hodiny..ale spává těch 12 hodin v noci..za to přes den spí po 20-40 minutách...občas si dá hoďku..a intervaly bdění přes den má cca kolem dvou hodin, jen ráno vydrží déle vzhůru..nevím přesně kolikrát kojjím, ale myslím, že je to tak 3x za tu dobu bdění - po probuzení, pak v mezičase a pak před usnutím...takže pokud to s kojením půjde a bude jít to stačít, tak od toho 5.mésíce chci ji nabízet dle blw, pokud ji nebude stačit, tak budu muset užít i lžíci k nasycení..ale jsem zvědavá, ona s náma bývá hodně u stolu a zdá se mi, že neskutečně kouká, co to jíme a že ji to zajímá...

janinek
15. únor 2013

@blandik No ona je to s prtousy dost veda, jak ji, piji a pribiraji.

Na BLW by meli byt prirpaveni, coz je to samosatatne sezeni, ale to proste vymysleli Anglicani, kteri deti podkladaji polstari od zacatku a vecne nuti do sezeni, a musi mit doboru motoriku. A zajem o jidlo muz ebyt matouci, protoze je sice zajima, jak jime, ale nemusi to znamenat, ze uz jsou sami na jidlo prirpaveni. a v 5M ji BLW proste nenasytis. Tam se bere, ze dite plne kojis a navic vlastne ochutnava. nejd eo to dite necim natlaskat, ale seznamovat ho s jidlem a stolovanim.

blandik
15. únor 2013

@janinek - jj, rozumím, že dítě musí samo aktivně si brát a být připravné a vlastně tak člověk nepředíhá jeho vývoj a nenacpe do něj více než dítě samo potřebuje..pokud to s kojením půjde, tak určitě nebudu nic nutit, ani dávat aktivně já a nechám to na ní..pokud kojení nebude stačit, budu muset sáhnout ke lžíci, protože to vidím jako lepší alternativu než začít opět s dokrmy umělým mlíkem...a už se na to hrozně těším...jinak jet o síla s tím posazováním, u nás se to tak řeší a snad každý ví, že dítě bude sedět až opravdu samo si sedne... a tam je to jinak...

katka_brno
15. únor 2013

@blandik naše malá by se nikdy nenajedla, kdyby si měla brát sama, to dělá až poslední dobou, brala si, ale ode mě z ruky, sama si z misky nikdy nic nevzla, ale ode mě jo a krásně "baštila", měla jako první mrkev, ta jí nejela a pak hned brokolici a tu i snědla - měla ji v hovínku 😀

pifina
18. únor 2013

dievcata, mame nejake osvedcene oblecenie na krmenie? lebo nasa je komplet mokra, bez ohladu na to, aky podbradnik jej dam ... a ked nema tekute, tak je oblepena brokolicou, rezamcami alebo cim kolvek inym ... nie ze by mi vadilo ju prezliekat, ale ona to neznasa a prezliekat ju po kazdom jedle je tazky boj a kedze sa velmi poti, tak aj po spanku musim 😝

janinek
19. únor 2013

@pifina resim to same a take hledam. Prevlekam komplet celou. Snasi to ok.

luvie
autor
22. únor 2013

@pifina
@janinek Ma jsme měli takový umělohmotný bryndák s jakousi kapsou dole, nebo korýtko nebo jak to mám nazvat... nakonec nám teda praskl, takže jsme akorát zaneřádili planetu dalším nepotřebným plastem, ale celkem se osvědčil...

luvie
autor
22. únor 2013

@pifina jo, a když bylo léto a jedla jogurt, tak jsem ji nechala nahatou, pak akorát to vybrat z vlasů--- 🙂

natty53
22. únor 2013

@pifina vies co u nas bolo naj? kupila som v tescu taky podbradnik co sa oblieka aj na ruky,cely taky je ako keby "umely" a to som len dala dole,umyla pod vodou ho cely,dala vysusit a bolo po probleme.. 🙂

natty53
22. únor 2013

@pifina nieco take...len rukavy som podhla na viackrat 🙂

http://www.ikea.com/sk/sk/catalog/products/7017...

pifina
22. únor 2013

@natty53 dostali sme taky z tesca, ale ked jej ho obleciem, tak prva uloha je ho vyhrnut a potom natlacit jedlo pod podbradnik 😀 a ked ho aj zniesla na sebe, tak cez rukavy sa jej premocilo oblecenie, lebo tie nie su gumene ...
@luvie poznam taky, brat mal 😅 najvacsi problem mame s rukavmi, do ktorych si utiera vsetko, co ma po stoliku ... skusala som jej ich aj vyhrnut, ale ako sa vrti, tak si ich stale da dole ...

natty53
22. únor 2013

@pifina my sme mali cely gumovy a fakt toto jedine bolo ze good 🙂

pifina
22. únor 2013

@natty53 tak skusim pozriet taky gumovy ... aj ked najnovsie sa uz v sedacke postavi, tak neviem, ci bude ten podrabnik ucinny aj na "uteku" 😀

janinek
22. únor 2013

Mame ty z ikey, ale jak je mala, protece ji to kolem krku a hlavne to protece i skrz, kdyz pije. Stava z jidla ne, ale vodu, co pije, tak ona ji dost vybrynda a to tim bryndakem protoce na obleceni.

Mam jeste vyhlidle jedny bryndaky kolem krku, ze by mely lepe sedet, tak uvidim. A zkusit najit nejaky hodne igelitovy, co by neprotekl. I kdyz ono je to asi jedno, stejne popatla me i sebe. Uz se tesim, a zbdue umet sedet a nebudu ji muse tmit na kline.

Jinak ted mame nejak utlum. Jeden den jsem zavedla brokolici a te se nemohla nabazit a pak mi prestala jist ostatni, proad jen brokolici, tak ji ted nedostava, vcera jedla uz lip, ale dnes obed par lzicek (odhaduji) a vecer spis kousla do cukety a mrkve.

katie555
26. únor 2013

Ahojte, dufam ze sa k vam mozem pridat...Moja mala ma 4 mesaice (aj tyzden) a som plne rozhodnuta ist touto cestou co sa tyka prikrmov...Ale az ked budeme koncit 6 ty mesiac..Teraz sa ani neunuvam vobec zacinat bo si myslim ze vobec este nie je ready na ziadne prikrmy..Ona si nic do ust nedava a zatial jej plne staci mliecko..
Vedeli by ste mi dat nejake info s ktorymi potravinami je najlepsie zacat?
drzim vsetkym palce bo vidim ze na svk sa tato metoda s neviemakym nadsenim nestretava a kazdy poctivo rve do deti kasicky od 4teho mesiaca 😲