Baby led weaning aneb první příkrmy jinak

luvie
7. črc 2010

Baby led weaning (BLW) je metoda postupného zavádění příkrmů, kdy dítě ve věku asi 6 měsíců nedostává kašičky, ale přímo kousky různého jídla, z nichž si samo vybere. Nejdříve bude jídlo pravděpodobně jen zkoumat a olizovat, postupně se naučí žužlat, kousat a polykat.

Svému dítěti jsem doposud občas dávala kousky intuitivně, začalo to tak, že mi sama "kradla" syrovou zeleninu při snídani, teď krásně užužlá kus okurky, sní kousek banánu. Kaše mi moc nejí, za dva měsíce přikrmovaní se stalo 4x, že snědla víc než dvě lžičky... Téměř vždy ale sotva ochutná a jídlo ze lžičky odmítá. Ale kousky zkouší s velkou chutí, i když toho taky mnoho zatím nesní. Uvažuju, že se se kašiček zbavíme navždy... Pro mě je stresující každý den vařit jak ďas a pak si to sama sníst...

Dnes jsem se náhodou dověděla o této metodě - máte někdo zkušenosti?

lassice
8. kvě 2013

Ahoj maminy, dost jsem slyšela o BLW, ale nevím, jak se do toho pustit. Naše jinak docela rozumná MUDr. mi už měsíc říká, že od 4,5 až 5 měsíce mám začít přikrmovat. Doporučuje kašičku z mrkve, petržele a potom přidat brambor. Řekla mi to už 3x a já nějak nevím, jak na to reagovat. Přijde mi přirozené, aby si dítě začalo brát příkrmy až když je na to připravené - ale kdy to jako je? Když sedí? Můj syn se ještě ani neotáčí, jsou mu 4,5 M. Jídlo ho zatím nezajímá. To je trochu v kontrastu s tím, co říká Mudr. Nějak nemám energii na to řešit dohady s doktorkou...Jak jste to vyřešily vy? Jak jste komunikovaly s doktorem/doktorkou a jeho/její reakce?

speedygon
8. kvě 2013

Příkrmy se obecně zavádí, když mlíčko dostatečně nezasytí ty naše hladovce...já, jelikož nekojila, tak jsem tuším začla taky v tom 4. měsíci...začala jsem jednodruhovýma zeleninovýma příkrmama a jak to Leničce chutnalo...mrkev,květák...prostě jsem jich vyzkoušela více...však mu zkus udělat doma mrkvičkový a uvidíš, jak se na to zatváří 🙂

katka_brno
9. kvě 2013

@lassice ja zacla kdyz se mala pri kazdem jidle natahovala a chtela taky bylo ji asi 5m ale treba moje neter az v 8m.je to velmi individualni.doporucuju ti si to tu procist a pak se kdyz tak ptat.jinak mudr neres rekni ze mimco nejevi o prikrm zajem a ze plne kojene dite by dle who melo zacit po ukoncenem 6.m.jo a pocitej s tim ze blw dite je vicemene plne kojene do roka a asi ti nebude moc pribirat jak vrstevnici
@speedygon vzhledem k tomu ze diskuse je o blw je tva rada mimo misu bez urazky

speedygon
9. kvě 2013

@katka_brno Jsem to špatně pochopila a potom už to nešlo smáznout...omlouvám se tedy....

katie555
9. kvě 2013

ahojte,
tak idem sa 'pochvalit' a tiez poprosit o radu..
zacali sme asi pred mesiacom, no bola to najskor katastrofa, dali sme zemiak to sa tvarila akoby sme ju chceli otravit..Tyzden skusania nic, ziaden pokrok (jedine co mi jedla bola porridge na ranajky ale to ju krmim ja-davame blw obed/veceru) ja som bola zufala, skusila som pomiaganu mrkvu s mojim mlieckom, to mlieko vysala a mrkvu vyplula. skusal tatko - rev akoby ju krajal na pasiky...Ale teraz uz po mesiaci, vychytali sme par detailov - nechce jest sama, najlepsie je ked veceria s nami, a my sa tvarime 'akoze' si ju nevsimame ..., kusky musia byt dlhsie - najoblubenejsie jedlo je avocado, potom nasleduje sladka tekvica...ovocie som este nskusala jej davat ale mam na plane coskoro.
A chcela by som poradit ako pripravovat maso - kurca a mocacie? aby to bolo makke...ma len jeden zubok moje malinke ..Privitam akekolvek rady
a tiez by som povedala ze treba len kopec trpezlivosti a nevzdavat to..Zatial som sa stretla s dost negativnym postojom okolia 😖

janinek
9. kvě 2013

@katie555 Ja maso delam na pare, do mekka. Muzes ho asi i varit. nevadi, ze nema zuby, oni umi kousat dasnemi. Kure je lepsi asi stehno, je tucnejsi, lip to klouze do krku. Ja kureci ani kruti(?) jeste nedavam.

Tobe uz v 6 mesicich sama sedi, ze ji s vami a nevsimate si ji?

Pokud jde o ovoce, ja zacla hruskou/jablkem na pare, jabko rada nema doted, mi pridje, hrusku jo. banan docela ano, ale jen sladky, meloun byl moc kysely a osypala se po nem ji pusa, ale zmizlo to hned. Dnes sjem dala ananas a nebyl z nej odvazana, ale jedla ho. Take jedeme spis na zelenine. Nejradsi ma okurku.

A tenhle tyden sjem zavedla lososa a prvni den z nej byla hodne nadsena, druhy den uz mene. Ale rozhdone vetsi uspech nez treska.

katie555
9. kvě 2013

@janinek ona sedi pri nas v high chair., a ano sedi v pohode sama..a to nie ze nevsimame si ju , ale skratka necham ju s tym nech sa bavi a skusa sama...neboj pod kontrolou ju mam 😀 😀
ja som prave rozmyslala ze jej dam rybu este pred masom. Uz sa celkom slusne naucila zuvat. Parak nemam tak neviem ci len na vode uvarit? A ake maso jej davas ? (a jj morcacie je kruti )

janinek
9. kvě 2013

@katie555 Ja to nemyslela, ze si ji nevsimate, spis me zaujalo, ze sama sedi. Nase nesedi,t akz eji ma na kline v takove polosedopololeho pizici, no uz se nemzuu dockat prave, az se rozleze a nauci se sedet, aby mohla do zidle. Pekne me z toho boli zada.

Ja davala zatim jen jehneci, haddocka (treska skvrnita), lososa. Chci pridat jeste krutu, teleci, ale do kurete se moc nehrnu. Hovezi a veprove bych asi chtela tak od dvou let, jestli se mi podari vydrzet.

Jestli ne na pare, tak muzes zkusit dat na dno hrnce trochu vody a priklopit a varit v tom, je na to dobry nerezovy tlustostenny. Ale asi to pujde v kazdem vice ci mene.

A jeslti chapu spravne, zije stake v UK, to me prekvapuje, ze je okoli tak negativni.

janinek
9. kvě 2013

@lassice Tu pripravensot poznas podle vice veci najednou, BLW treba tvrdi, ze kdyz dite umi sedet. Jenze BLW je angloamericka metoda a oni tady odmala posazuji pasivne neustale, takze to se pak s ceskym 'uz sedi' dost rozchazi. Jinak pripravene je tehdy, kdyz to jidlo fakt ji a chce. Ja se ridila tim, ze by se melo zacit tak v tech 6M, at maji co nejvic vyvinute organy. To pro me bylo nejdulezitejsi. My to tedy zkusili v 5M, ale to nechtela nic, v 6M jsme zacli znovu. A to uz si to fakt brala. Pokud se necitis, pockej.

A komunikace s dr- tady nejsou zadne prevnetivni kontroly, jen v sestinedlei a pak v roce. ja ted aobcas s necim zajdu, ze s emi enzda. Byla jsem tam zrovna kolem tech 6M a tak se me ptala, zda prkirmuji uz, tak jsem rekla, z ejsme jeste nezacali, to mela par dni pred 6M prave. A ona at zacnu, a tji udelam polivku nebo dam jogurt. Od te doby jsem tam nebyla, takze tolik ke komunikaci 🙂 Ted bud emit 10M a ma devet a pul kila. A je v zasade kojena s tim, ze si trosku neco sni navic pevne stravy. Ale to mnozstvi je na lzicky - 5-10 lzicek na obed a tak pet svacina. A to dneska treba ze svaciny nesnedla skoro nic - nechtela rozmackany banan, banan s jogurtme, hrusku na kousky. Uci se lzickou, ja ji to nandam na lzici a dam do ruky a ona se krmi sama. Ale moc ji to ze lzice nejede, mi prijde. Nakonec to bylo tak, ze z misky pila hruskovou stavu, co se tam udelala, jak jsem rozmackavala hrusky.

A mimochodem, zrovna tu slavnou mrkev nema moc rada.

katie555
9. kvě 2013

@janinek no sme uk tu v pohode kamosky...to som bola doma na dovci s malou a vsetci na mna kukali ako na debila ze ci si chcem dieta udusit ... (teda tam som sa napocuvala aj ine 'pikosky' typu ze jej musi byt zima chudatku a tiez preco nema cumel)
no skusim tie rybky - my bezne jedavame lososa, cod a haddocka...takze budeme mat rovnake, to by mohlo fungovat...
presne takto sme zistili ze jej chuti avocado (co mna osobne by nenapadlo jej dat) ale ja som jedla a natahovala sa strasne, tak som jej dala a to je hadam jej najoblubenejsie ...(v zavese je butternut squash) Teraz jej uz pomaly zacinam davat aj 2 druhy zeleniny nech ma navyber. Minule si ukoristila surovu mrku odomna - tak si brusila dasna tym ale neprehryzla (ma jeden zub) ale tak bola zabavka na 15 minut pri hrani...
s tym sedenim to ti fakt nezavidim - chloe plne sama sedi od cca 5.5 mesiaca, uz pomaly sa zacina hybat - co ja teda nie som moc nadsena..to bude pohroma po celom dome 😀 😀 😀

lassice
10. kvě 2013

@katka_brno
@janinek mám knížku, číst tohle všechno se mi nějak nechce, ale zkusím to...každopádně díky za rady, co říct doktorce, to mě asi trápí nejvíc, chci si to prostě dělat jak chci já a mimi a ne jak chce doktorka ☹
jinak kojit chci stejně co to dá, kojení nám oběma vyhovuje a o obříka neusiluju, takže mi nevadí, když nebude strašně přibírat, spíš se bojím toho že to budu mít jako @janinek, že mi nebude dlouho sedět..

janinek
10. kvě 2013

@lassice Ja bych doktorce nci nerikala. Nebo rekni, ze to zkousite a nechce.

katka_brno
10. kvě 2013

Ja mela malou v satku na boku nebo na boku na ruce nekde tu je fotka.

karkuliak
13. kvě 2013

@lassice ja som mala to iste s lekarkou. povedala som jej, ze sme este nezacali , ked sa pytala ci uz prikrmujeme. jednoducho jej povedz, ze si si to studovala a nazory pediatrov sa ohladne zavadzania prikrmov dost rozchadzaju a ty si sa rozhodla este pockat, resp chces zacat az v xy mesiaci. je to jednoduche. ked vyjadris vlastny nazor, nemoze ta nutit a mozno bude i rada, ze to mas nastudovane a nestavias sa k tomu ako by ta to nezaujimalo. vies lekarka moze mat rozne mamy a tak sa snazi starat. urcite to nemysli zle, hlavne ak pises, ze je rozumna 😉

sal80
28. kvě 2013

Ahoj holky. O této diskuzi jsem se dozvěděla díky @katka_brno , takže díky, Kačko 🙂 Musím si to tu přečíst, protože i u nás by se mělo začínat co nevidět s příkrmy. Mělo, ale mně se nechce 😅 Plně kojím a zatím to stačí 😉 O této metodě jsem slyšela, ale nikdo v okolí na ní "nejel" 🙂

janinek
28. kvě 2013

@sal80 mne se take nechtelo, prislo mi to brzy, zkusili jsme v peti, nechtela, pakmv sesti chtela.

Jinak s BLW do roka kojis, nase toho ted v deseti mesicich moc nesni, ji, ale na mnozstvi malo. Ale tak cekam, Ze do roka se proste rozji.

rebelie
28. kvě 2013

@lassice Mně malej neseděl do 10m a přesto jsme od cca jeho půl roku jeli BLW, kupodivu se nikdy nedusil, ačkoliv jsem ani striktně nedodržovala, aby jedl v předklonu... dávil se párkrát až v 11., 12. měsících kouskem chleba...A doktorce jsem vše odkývala, stejnak říkala, že už můžeme zkusit to či ono, což platilo... v jaké formě mu to dávám se neptala, v ČR nikoho nenapadne, že by někdo nemixoval...
@sal80 Žádný spěch, já čekala na nějaké projevy zralosti k zavádění příkrmů - zuby, sed, zájem o jídlo (ten byl u nás první, ale až tak kolem 6, 6,5měsíce).

katka_brno
30. kvě 2013

@janinek no.. hehe... já kojím i po roce dost 😀 vlastně všechny co jedou blw dost kojí i po roce, že 😀 😝 😀

pajenka
3. čer 2013

Ahojky. Jaký je rozdíl mezi BLW a finger food?

janinek
3. čer 2013

@pajenka blw je cela filosofie krmeni, finger food je kdyz davas pyre a obcas ke scacine na kousani.

pajenka
3. čer 2013

@janinek Díky za vysvětlení

janinek
3. čer 2013

@pajenka jinak prakticky je to to same, jen rzne pouziti, nebo jak to rict.

blandik
7. čer 2013

@janinek - tak se hlásím snad po dvou měsících a hlásím, že naše dítě si asi BLW zvolilo dobrovolně, protože ze lžičky téměř nechce jíst, dá tak čtyři lžičky, pak se začne dávit nebo sledovat něco jiného..a když ji dávám z talíře nebo ji dám na talířek kousky, tak si je sama bere - tedy nejlépe jí to jde z ruky a sama se krmí..hurá..já si to přála, aby to tak bylo, ale měla jsem málo mlíka a tak jsem přikrmovala už hrozně brzy při kojení..tak se k vám asi přidám, jestli ji to budu pořád takto vyhovovat..¨
Zajímalo by mě, jak se touhle metodou dává dítěti maso?

janinek
7. čer 2013

@blandik Ahoj 🙂

Ja davam normalne takove tlustsi prouzky, ty delam na par. nebo jsem pekla bez soli jehneci a pak ji oddelila. Nejhoris je ryba, tam to nejde na pruhy jako maso, ale nejak se s tim popere, kdyz ji chce.

blandik
12. čer 2013

@janinek -děkuji..začala jsem zase mixovat, protože ji sice baví neskutečně si dávat kousky do pusy sama, ale pak má plnou pusu a neví co s tím, a je vzteklá, že má hlad..ale dávám ji kousky chleba..se těším, až si sedne a bude si moci sama jíst.

janinek
12. čer 2013

@blandik ahoj, nase konecne sedi, v 10 a pul mesicich zacla. A i mnohem lip ji, ze lip kouse polyka. Malo na mnozstvi stale, ale lepe. Aktualni faborit je cerveny meloun.

blandik
13. čer 2013

@janinek - tak to máš radost, viď? Náš první si sedl v 11m..linda si snad sedne dříve, pevně doufám..já vidím, že ty kousky se ji líbí.když ji dám něco před pusu, tak si to vezme do ruky a sama si to dá..

barbade
18. čer 2013

Ahoj holky, skusala som dat mojmu 5,5 mes suhajovi mrkvicku a tekvicu, uvarene, jablcko, marhulu...vsetkym sa viacmenej zacal dusit, ako keby mal strach to prehltnut. Vzdy islo o malicky kusocek, ktory si ''odhryzol''. Skusam to len par dni zatial... Mate podobnu skusenost?

kacenkaharris
28. čer 2013

Zdravim z Ameriky. Akurat som znovu docitala knihu Vegetarian Baby a tam je opisany "pokus", kde dali miminu vybrat z pestrej ponuky roznych jedal-kuskov a mimino si to "skombinovalo" tak, aby malo vyvazenu stravu. (akurat som citala dake prispevky na zaciatku tejto diskusie, kde sa babenky bali, ze dietatku sa nedostane vsetkeho, co potrebuju takouto metodou). Tu sa BLW neodsudzuje, vela knih odporuca "preskocit" fazu krmenia lyzickou a nechat dieta krmit sa samo s finger food, co mne pripada skoro ako BLW metoda-co chce dieta z taniera zjest , to zje, co nie, necha tak alebo zhodi na zem 😀 . Moja dcerka ma len vyse 4 mesiacov, tak este vobec neprikrmujem, ale uz hladam dake napady, ako a s cim zacat. Len vam chcem napisat, ze vas podporujem, nebojte sa "novych" metod o ktorych v SR/CR este nikto nic nevie, snad jedneho dna to bude lepsie... 😉

katka_brno
29. čer 2013

@kacenkaharris to je milé, sice diskuse vznikla před 3 roky, takže ty příspěvky jsou starší, ale milé to je 😉 tak řekla bych bych že blw je hodně o kojení a zkoušení, finger food a jedení rukama, každopádně, se přidávám a říkám, ženské nebojte se to zkusit