Baby led weaning aneb první příkrmy jinak

luvie
7. črc 2010

Baby led weaning (BLW) je metoda postupného zavádění příkrmů, kdy dítě ve věku asi 6 měsíců nedostává kašičky, ale přímo kousky různého jídla, z nichž si samo vybere. Nejdříve bude jídlo pravděpodobně jen zkoumat a olizovat, postupně se naučí žužlat, kousat a polykat.

Svému dítěti jsem doposud občas dávala kousky intuitivně, začalo to tak, že mi sama "kradla" syrovou zeleninu při snídani, teď krásně užužlá kus okurky, sní kousek banánu. Kaše mi moc nejí, za dva měsíce přikrmovaní se stalo 4x, že snědla víc než dvě lžičky... Téměř vždy ale sotva ochutná a jídlo ze lžičky odmítá. Ale kousky zkouší s velkou chutí, i když toho taky mnoho zatím nesní. Uvažuju, že se se kašiček zbavíme navždy... Pro mě je stresující každý den vařit jak ďas a pak si to sama sníst...

Dnes jsem se náhodou dověděla o této metodě - máte někdo zkušenosti?

dodkap
25. lis 2012

videla som to v telke, ale tak male deti predsa este nevedia moc travit surovu zeleninu a ovocie napr., nie? a tiez sa z toho asi velmi nenaje... mozno je to len vymysel z USA, ktory zasa o nejaky cas zapadne prachom ako nie moc dobry, bohvie...A co ja tvrdim, co babo, to individualita. Niektoremu moze viac vyhovovat kusok, niektoremu kasicka. Vsetky sa ale nakoniec naucia jest 🙂.

katka_brno
25. lis 2012

@jaajaa zkus okurku ještě přepůlit na hranolek - lépe se to drží a já ji teda loupu 😉

jaajaa
25. lis 2012

@katka_brno jj ja ji pak oloupala. Ja si prave nebyla jista, aby to nebylo moc male. Ale zvladl to, takze po 6.te mesici takhle zacnem s vetsinou prikrmu, co pujdou. 😉

cacika
26. lis 2012

tak aj ja pridam dake foto nasho krmenia 🙂 🙂

cacika
26. lis 2012

no ta druha je daka rozmazana, som si az teraz vsimla, co uz...

janinek
1. pro 2012

@cacika Nevadi, bereme i rozmazane.

Chci se zeptat na okurku a cuketu, zbavujete zrnicek?

katka_brno
1. pro 2012

@janinek okurku ne, cuketu jsem nedávala...myslíš syrovou nebo vařenou (to by bylo blemclé ne?) a rajče zbavuju

jaajaa
1. pro 2012

@janinek tak u cukety se vzdy vyndava ten stred ne? Teda u mlade to nedelam, ale tam jeste nejsou zrnicka. 😉

janinek
1. pro 2012

@katka_brno
@jaajaa My jime takove ty male cuketky a ted jsem si ji delala, tak me to napadlo. Treba kamaradka sobe ta zrnicka vyndava u okurky, ze s nimi ji nadyma.

katka_brno
1. pro 2012

@janinek aha to mě nenapadlo s těma prdíkama, ale zase díky bkm se krásně vyprdí 😀

janinek
1. pro 2012

@katka_brno no me to napadlo jen kvuli te kamaradce prave

janinek
29. pro 2012

Tak jak vam to jde?

My uz zkouseli dvakrat. Poprve v 5m a ted v peti a pul, zatim bych rekla, ze neni pripravena jeste.

Sama si nevezme z tacku, z ruky jo, ale jak si vsechno rve do pusy hned, tak mrkev/dyni/cuketu spis ne. Nakonec si to do pusy dala, ale spis to olizla a pak zase pustila. Dneska kdyz uz to vypadalo, ze by mohla vic zkoumat a zmoulat, tak kousky dosly. Mame ji na kline a povede se nam kazdy kosuek odchytit jednou dvakrat, nez ho chyti pes 🙂

Myslim, ze to ale delame spatne, protoze poprve jsem mela svuj talir a vedle byla jeji podlozka adnes jsme meli dojedeno a mela jen ona, priste udelam nam obema to same presne a budeme to jist vsichni s ni ze stejneho tacku.

katka_brno
30. pro 2012

@janinek ona se z toho nemá najíst, má to prozkoumávat, takže že nic nesní nevadí, malá něco málo zbaští až teď a jídlo ji podáváme, ona si bere jen někdy, spíš ji zajímá miska, talíř,...pořád malou kojím po cca 2-3hod a to mezitím sem tam něco zbaští, neboj se toho, prostě dávej, ona si to prozkoumá a postupně něco sní, stejně má čas ;) já dlouho dávala jen brokolici mrkev a petržel a jedla jen brokolici

janinek
30. pro 2012

@katka_brno Ja vim, ze to nema jist, ale ona to ani moc neprozkoumava 🙂 Mne to teda nevadi, spis jsem to chtela zase vyzkouset, bylo to takove spontanni.

Tim jist vsichni myslim nas dva. Ona uz jeden kousek cukety docela zacla zkoumat a asi chtela pokracovat dal, ale precen motorika jeste neni slavna, takze nez se mohla poradne rozhoupat a zacit zkoumat, uz to bylo v chrtanu bisonka 🙂 A jak ta situace byla nova, bylo videt, ze je z toho zarazena. Porad na nas tak koukala, co se po ni chce a co je to za novinku.

janinek
12. led 2013

Tak uz jsme oopravdu zacali. Uz jsem ji parkrat nabizeli, ale dnes prvne 'jedla'. Cuketa, mrkev a dyne na pare. Nej byla cuketa, z te vysavala duzninu a stavu. Mrkev olizovala, dyne byla moc mekka, takze sla psovi. Priste to musim udelat tvrdi trosku, no ty casy jeste vychytam. Krmili jsme oba, manzel ji mel na kline, ja sla prikladem. Prvni mrkev si brala ode me z ruky a dalsi uz z tacku pred sebou.

zlilly
14. led 2013

my sme začali po svátcích, kousky brambory, mrkvička, dostal už i vřetýnka.... a obrovský nadšení. báječný na hraní a když zjistil, že se to dá jíst, tak byl v sedmým nebi. dneska sem chtěla koupit brokolici, ale musela bych ji koupit a při tom, jak je venku na to kašlu a nejdu nikam. bude zase mrkvička.

katka_brno
14. led 2013

holky jsem ráda že furt kojím, nevím co bych dělala, kdyby malá měla už jídlo místo mlíka, poslední dva dny bojkotuje jídlo, chce jen mlíko a sem tam křupky sní tak 3 za den, sem tam okurku, banán, jablko, vše ale v minimálním množství a to už tak krásně baštila.Snad to bro přejde.
jinak těstoviny dávám taky - zatím kukuřičný, dost se rozpadaj, mrkev ani petržel už ne, jak už chce polykat tak toto nedává, zkusím špenát jak začne jíst, máme mražené listy, udělám ho normálně na cibuli a čsneku s oliv olejem a zkusím jestli to veme do ruky a bude jíst

janinek
14. led 2013

Tak u nas den 2 a den 3 nic moc, ale blbe jsem ji to casovala asi.

@zlilly Jak kojis a kdy davas jidlo?

@katka_brno urcite se zase rozji 🙂

zlilly
14. led 2013

@janinek Kojím jak mě napadne 🙂 a jídlo mu dávám k obědu a k večeři. prostě tak, aby seděl u stolu a "jedl" tehdy kdy jíme my. většinou to vychází tak, že kojím před 11, okolo 12 dám děckám oběd, pak ho kojím v posteli a on usne. večer jíme mezi šestou a půl sedmou, pak koupáme, pak se kojí a spí.

janinek
14. led 2013

@zlilly A tobe uz sam sedi nebo ho mas na kline?

katka_brno
14. led 2013

@janinek mě malá pořád nesedí a furt ji mám na boku njn jo a jinak já teda nečasuju, malé dávám když jím já, takže co 2-3hodiny někdy později plus kojím co cca 2hod

zlilly
15. led 2013

mívám ho na klíně, ale v ikeácké židliče už chvilku v pohodě vydrží.

janinek
15. led 2013

@katka_brno
@zlilly Mam ji na kline a neni to snadne, halvne mam problem se psem, hodne toho haze na zem a halvne po nem porad kouka. Sedet sama nebdue dlouho jeste.

giddens
31. led 2013

moja dcerka ma 14 mesiacov a BLW som s nou robila od zavadzania prikrmov, iba tak, intuitivne, ani som nevedela ze take nieco existuje. Samozrejme,vela som jej zeleninku a ovocie aj pasirovala (nikdy nie mixovala v mixeri), ale videla som na nej ze chce papat sama. Teraz sa uz ani inak nechce najest, sama sa krmi...Len dnes mi kamoska povedala,ze taka metoda existuje a ked som si o tom citala,tak mi doslo, ze vlastne robim nieco velmi prirodzene a ono to ma nazov🙂)) na zaciatku som mala dcerku stale na rukach, samostatnu stolicku sme jej dali az ked mala 10mesiacov...Velmi sa jej tam paci,jedlo je total vsade. Ale aj tak sa najlepsie naje ked moze ujedat s tatinkovho taniera, ked ju krmi on s jeho lyzickou. stravujeme sa nastastie celkom zdravo,takze vacsinu veci papa s nami a z nasho. Tak predsa najlepsie chuti. ved aj ja ked som bola mala som pocitila hlad az ked mal tatik nalozene🙂))

zlilly
3. únor 2013

nový veliký hit - cuketa 🙂

janinek
3. únor 2013

@zlilly U nas cuketa je zakladni potravina, te sni nejvic. Ma nejlepsi strukturu asi. Co vsechno ji mrnous?

Nas repertoar je cuketa, mrkev, dyne, sladka brambora, turin, avokado. Krome avokada vse na pare. Dnes asi chci zkusit meloun zluty. A musim koupit brokolici.

zlilly
3. únor 2013

cuketa, brokolice, brambory, mrkev a rýže. jo a vřetýnka, takže lepek už máme taky. vida, to mě ani nedošlo.... tuhle sem mu dala jablko, ale nějak ho to protáhlo, takže fakt pomalu a hooooodně postupně.

janinek
11. únor 2013

@zlilly A ryzi ti ji jak? A jablko davas syrove nebo teple? Ja zacla s hruskou na pare ted, dneska byla zkouska lilku, ale ten nas ani jednu neuchvatil takhle samotny neochuceny, tak ten odlozime. A pridam brokolici radsi. Mam tam koupenou i repu, ale do te se mi desne nechce kvuli barveni, uz ted mame vsude avokado a jine.

Lepek ani maso jsem jeste nedavala, ale tak za tyden dva bych uz chtela zkusit.

Koukam na svuj prispevek z ledna, tak musim rict, ze uz se to srovnalo. Pes je lepsi, ale hlavne stravnice. Ted dostava 2x denne a chci pridat treti dopoledni, protoze ted davam mezi 11-14 jednu davku a mezi 17-19 druhou, podle toho, jak nam to ten den vyjde. Nekdy jen jednou, ale to je vyjimka. A chci pridat po prvnim kojeni asi dopoledne a to bych chtela ovoce, tak musim zaradit neco dalsiho take. Ale snazim se nove vzdy tri dny, nez dam dalsi, tak to trva. Tenhle tyden chci pridat brokolici a meloun. A mozna zkratim intervaly na dva dny nove.

A ji moc pekne, fakt si bere i sama, jeden kousek za druhym. Nekdy ji to dam na ruku moji nebo ji tim musim mavat pred oblicejem, ale pak ji. Kdyz zrovna nekouka z okna, to bylo dnes, prselo a ona porad cucela ven a mohla jsem mavat s cuketou, jak jsem chtela a nic. A na zaver davam vodu v pitku a na to, jak se desne snazime, aby byla baby-led, tak vodu chce ode me drzet 🙂

blandik
11. únor 2013

holky, od kdy jste začaly zkoušet u dětí BLW?

janinek
11. únor 2013

@blandik Prvni pokus asi v 5M, ale to nic nebylo, pak jsme zacli v 6M, ted je to skoro 4 tydny, prvni dva tydny byly takove vselijake, jeden den jdnou, pak 2x, pak tri dny nic (jako nenabizela jsem ani), ted uz tak skoro dva tydny ma minimalne jednou denne.

Problem je, ze u toho maji vzprimene sedet kvuli zaskoceni a tak, ale nase samozrejme nesedi, ani se jeste nepretaci.Tak ji mam na kline a snazim se ji nejak zezadu podpirat, ale nejsem z toho nadsena. kdybych mela cekat na sezeni, tak zacneme tak v 9M, pokud nejsem ted moc velka optimistka 😉