Baby led weaning aneb první příkrmy jinak

luvie
7. črc 2010

Baby led weaning (BLW) je metoda postupného zavádění příkrmů, kdy dítě ve věku asi 6 měsíců nedostává kašičky, ale přímo kousky různého jídla, z nichž si samo vybere. Nejdříve bude jídlo pravděpodobně jen zkoumat a olizovat, postupně se naučí žužlat, kousat a polykat.

Svému dítěti jsem doposud občas dávala kousky intuitivně, začalo to tak, že mi sama "kradla" syrovou zeleninu při snídani, teď krásně užužlá kus okurky, sní kousek banánu. Kaše mi moc nejí, za dva měsíce přikrmovaní se stalo 4x, že snědla víc než dvě lžičky... Téměř vždy ale sotva ochutná a jídlo ze lžičky odmítá. Ale kousky zkouší s velkou chutí, i když toho taky mnoho zatím nesní. Uvažuju, že se se kašiček zbavíme navždy... Pro mě je stresující každý den vařit jak ďas a pak si to sama sníst...

Dnes jsem se náhodou dověděla o této metodě - máte někdo zkušenosti?

luvie
autor
14. dub 2011

@lucikan máš to moc hezky promyšlené, držím pěsti. Jestli ti ještě drobek nesedí, nic si z toho nedělej. Doporučuju připravit talíř s jídlem, které mu chceš dát, začít sama jíst a mít ho na klíně a nechat ho, jestli si dá s tebou nebo ne. To je v podstatě ideální stav, počkat až dítě začne samo sápat po jídle, které jíš ty. Takže toho využij 🙂 dej vědět
Jo a ještě jedna věc, k tomu přislazování - Kačka kromě kukuřičných lupínků a jednou kousku loupáčku ještě nedoctala nic sladkého - dávám jí jen ovoce. neměla zatím ani dětský piškot - je tam cukr, i ve spoustě různých dětských sušenek, třeba od 4, měs... dost mě to zarazilo, když jsem jí chtěla koupit nějakou mňamku, takže teď ujíždíme na rýž., kukuřičných a pohankových křupkách natural, nebo sušené jablíčka má taky ráda.

zlilly
15. dub 2011

dneska jablicko. zdá se, že mu docela chutnalo. a mrkev nechce krájenou na spalíčky, ale na plátky, lump. 😀

lucikan
15. dub 2011

@luvie Jo jo, tiez nevidim dovod preco by dieta malo dostavat sladke, okrem ovocia, a to je teda sladke dost. Tiez mam kamosku, co ako mnamky davala tieto vseliake vychytavky - krupky (slovensky ma to teraz nenapada) a jej maly to vdacne bastil. A susene jablcka je tiez super napad, ale na to si pockame, na to treba byt ozubeny 😀
@zlilly Mrkvu si uvarila ci surovu si dala?

Ja som dnes dala malemu vodu 😀 V ramci hry dostal ten poharik momma s naustkom s trochou vody. Doobeda obhryzal len rucky toho poharika, poobede uz objavil aj ten naustok a parkrat tahal. Sranda to bola. Tak my sa zatial len takto hrame. Tento pohar je super, ze sa vlastne vobec neoblial. Budem mu potom davat aj obycny pohar, z akeho pijeme my, ale tam staci jeden smah ruky a je mokry. Tu sa mi paci, ze kym nepotiahne aktivne, nic mu fakt nevykvapne.

lucikan
15. dub 2011

@luvie joj a ked o tom sladkom, netreba zabudnut na sladucke mm, ze ano...cize sladkej chute si uzije dojcene dieta habadej!

ichbinich
15. dub 2011

@lucikan:
Mierne ti odporujem ohladom susenych jablk a zubov 😉 Ziadne na to netreba 😀 Moj ich ozuzlaval aj take, a potom mi ich dal, ze si to take vycucane mam ja teraz jest, hihi.
Dodnes mi vdacne dava taka ozuzlane kusky (napr. chleba alebo tych kukuricnych chrumiek), ja si odhryznem, podakujem sa a on ma zase suchy chrumkavy kusok 😀

Ja to s cukrom neberiem az tak striktne, dostaval aj babypiskoty, aj ked je v nich cukor. Jasne, ze nie na kila a kazdy den, ale dostane aj piskoty. Ale inak ja neprisladzam nic.

Kedze mi teraz nechce ovocie, hladala som alternativy ako desiatu/olovrant. No a na druhom mieste je v tych vsetkych hotovych babypudingoch atd. cukor! Tak teda nech si nechaju. Ale dnes mi vytrhol jablko z ruky a hryzol, tak dufam, ze ho to pomaly prechadza a bude zase jest aj ovocie 🙂

lucikan
15. dub 2011

@ichbinich jaj tak fajn vediet, ze ani na to zuby netreba 🙂 ja som si samozrejme predstavila seba, ako aj mne obcas ide tazko odhryznut to susene, ale vlastne jasan, vsak zuzlat sa da vsetko... 🙂
No a teda dakujem pekne dopredu za tie ozuzlane kusky 😅 budem sa to musiet naucit nejako nenapadne uhrat bokom 😀

zlilly
16. dub 2011

@lucikan davam varenou. ale jednou uz sem mu soupla i platek syrove. pekne si s nim hral. snist se mu asi nepovedlo nic.
jinak dneska zase jablicko. chutna mu moc.

luvie
autor
16. dub 2011

@lucikan stejně jako @ichbinich - Kačce první zuby narostly až v 11,m, do té doby vše žužlala a v podstatě to dělá dodnes 🙂 jinak k pití, kačce jsem dávala vodu až později, stačí prý do roku mm, My jsme začali dřív kvůli mému nástupu do práce, takže jsem byla asi 8 h. v tahu. Tata koupil jakýsi spec. hrníček (drahý jak čert) no ta naše malá si nechávala vždy přidžet hrnek normální. Dnes už to umí i sama, ale často ještě chce ať jí ho držíme. zkoušet každopádně můžete co je libo .-D
K ožužlaným kouskům - když nemám chuť, klidně jí to řeknu, ona to celkem rychle pochopila, takže někdy si ráda vezmu co mi nabídne a jindy poděkuju 🙂

@ichbinich Když mi K. nechce jíst svačinku - ovoce, nenutím, dostane prso - ona si sama řekne. 🙂 Pak jsou zas dny, kdy sní třeba celý pomeranč. Je naprosto nepředvídatelná 🙂

@zlilly já ještě i dnes dávám strouhanou zeleninu - teda kombinuju, ale strouhané se "nají" víc 🙂. Vy ale začnete asi až později, nebo ne? Každopádně se připrav na nepořádek, koupila jsem nakonec takový bryndáček-korýtko, který zachytával aspoň něco 🙂

luvie
autor
16. dub 2011

Jo a holky začátečnice 😝 musím říct, že nevím teda, kdy se děti mají naučit jíst "způsobně", ale Kačka mnoho nepořádku už dnes nenadělá, jí lžičkou, vidličkou i rukama, jak má zrovna chu´t, vybírá, ale jednou sní to, podruhé zas to, co nejdela předtím. je to pozitivní

zlilly
17. dub 2011

@luvie strouhanou mrkvičku dokonale rozhňácal. 😀 binec zatím řeším tak, že na podlahu prostítám takový ten omyvatelný ubrus , ten pak osprchuju. a misto bryndáku ho navlecu do svýho starýho tmavýho tricka a dál aŤ si dělá co chce.

luvie
autor
17. dub 2011

@zlilly taky řešení 🙂 takže Honzík si jídlo evidentně umí užít 😝

lucikan
17. dub 2011

@zlilly tak to je suuuper napad s tym starym trikom, to urcite odkukame. A ked bude este byvat fakt teplo, co bude kedze ideme do leta, tak ja dam drobca do plienky a nech sa realizuje...

lucikan
17. dub 2011

@luvie ano ano, viem ze mm staci, ta voda je skor pre hru, vsak ani z nej stale necuca, este si to nevie tak spojit si myslim, ze odtial to mi potece... zuzle aj rucku toho poharika. No a bonznem na seba, mozno je to divne, ale ked dnes cucal ten naustok toho poharika co v nom ma vodu, na styl podobne ako satie z prsnika, normalne mi to nebolo prijemne, som mu hned mala chut strcit prso do ust, len som bola sirokou rodinou obkolesene, tak som nechcela robit cavik...nejak to tak intuitivne mam fixnute, ze akonakhle zacne napodobnovat satie - hracky alebo ruky - hned dostava prso a tu mi vyslovene vadilo ze preco ked saje by mu mala ist nejaka voda a nie mlieko 😅
Pekne bude sa ucit pit vodu z obycneho pohara bo maminka inak ziarli 😖 No vadna uz asi som ci co 😅

lucikan
17. dub 2011

este som sem chcela dat tento link - fajn citanie o BLW - chat s "autorkou" tohto konceptu, keby mal kiekto zaujem citat: http://www.iwantmymum.com/site/articles/baby-le...

meleri
18. dub 2011

@zlilly chápu tvůj odpor ke kaši. taky jsem ho měla. přišlo mi to že zacpávat mu žaludek něčím takovým je nanic...místo toho jsem dávala zeleninový příkrm nebo bílý jogurt který jsem si sama dělala. kaši jsem začla dávat až jak jsem odstavila a syn nechtěl za žádnou cenu umělé mléko. takže nějak jsem to mléko do něho dostat musela. dávala jsem tedy jogurty a tu kaši...podle mě když kojíš tak kaše není třeba. u nás je od ted problém ted že syn mi odmítá chleba. nechce ani se šunkou ani se sýrem nebo s vajíčkem. takže paradoxně ted když už je velký tak jí každý večer kaši.

meleri
18. dub 2011

@lucikan to máte pravdu, čím později se začne se sladkým tím líp. bohužel já jsem v poslední době bezradná páč syn jak píšu mi odmítá chleba..ranní svačina je ok, dávám strouhanou mrkev, jogurt, nebo všelijaké ovoce. jenže odpoledne jsme třeba venku, a když vytáhnu chleba co jsem připravila tak bude radši hlady...musím dávat buď doma co je upečené, nebo oplatky nebo čokoládový krosan. večer pak dávám krupici nebo to co bylo na oběd. kaše mu nikdy nechutnaly, ale krupici má poměrně rád...

ichbinich
18. dub 2011

@luvie:
To s tou nepredvidatelnostou mi F. predvadza kazdy den...
Ranajkuje suchy toast alebo iny chleba. Cez vikend, ked mame sunku, tak si da kusok sunky a niekedy dokonca cele vajicko. A potom zase iba vsetko rozmrvi 🙄
Ja ho tiez nenutim, ked sa zacne iba hrat a nic neje, tak mu to zoberiem. Najradsej by jedol prosne churmkave gulicky od rana do vecera... To zje vzdy, tie si pyta.
No a potom ma dni, ze zje pekne celu porciu na obed, pol bananu na olovrant... Potom mi ignoruje, co som uvarila, a chce hipp... Takze na preskacku.
Mliecko dostane vzdy, ked si ukaze znak a pri kazdom zaspavani. Snazim sa to neriesit, ale niekedy ma to hneva, ja mu chystam, a on mi to ignoruje, v lepsom pripade sa hra. Ale co uz. Umriet od hladu neumrie.

Na ucenie pitia z pohariku odporucam vanu 😉 Tam sa moj napije najviac, hihi. Pris stole mu poharik bud drzim ja alebo mu dam malicko. Niekedy sa krasne napije a potom posledny glg vyleje na seba. Ale vsak to je iba voda...

luvie
autor
18. dub 2011

@lucikan myslím, že to "žárlení" vůbec není divné - měla jsem to jeden čas podobně, teď mi zas vadí, když třeba 3 hod. nechce prsíko... 🙂 nevím, co budu dělat, až se odstaví 😀
@meleri jsem zastánce toho, že dítě si vybere, co mu chutná. K taky někdy nechce chleba, nebo něco jiného i delší dobu, snažím se střídat co nejvíc, ať si může vybírat. Chutná jí také takové ty vypečené bagetky, je to křupavé, přijde mi že je v tom teda aasi dost soli, ale nedávám jí to často. Když nechce, nechce, sní něco jiného jindy 🙂 nebo zkus jen sychý chleba. nebo ho dávat jindy. S dětmi člověk musí být kreativní 🙂
@ichbinich my máme velmi podobné děti 😝 taky uspávám u prsíka, jinak, když nemám nic k jídlu od včerejška, dělám nám oběma stejný oběd. rychle jsem si zvykla na neslanou chuť, teď mi spíš slané jídlo vadí, takže nevařím nadarmo. A to co nedojí, přihodím si třeba druhý den do jídla, nebo dělám pomazánku. Snažím se moc nevyhazovat jídlo, i když ne vždy mám chuť dojídat požužlané kousky čehosi neidentifikovatelného .-D jo a ve vaně K taky trénuje pití, to je fakt.

lucinka02
22. dub 2011

@lucikan uplne suhlasim, naco dietatko navyknut na sladkosti, ked tolko zdravych veci je tak sladkych, ze ta chut je postacujuca, no nie ? ako prikrm davam detske vyzivy od ovka, roznych chuti a sladke "blbosti" uplne vynechavame, ved na to ma cas 🙂 a dokonca aj ja som si navykla na chute vyziv, tak si tym nahradzam sladke, lebo ja som tych sladkosti teda pojedla 🙂)) treba dieta od mala viest na spravne stravovacie navyky...

lucikan
23. dub 2011

@luvie tak sme dnes teda zacali s prikrmami, drobec dostal pareny zemiak nakrajany na stvrtky - tak aby to mal fajne do ruky. No ale viac ho zaujimal tanier. Tak sme po asi dvoch minutach tanier zrusili a len tak dali tie kusky pred neho na stol. On co sa chnape po veciach sa moc po tom zemiaku nechnapal. Ked ho uz aj mal v ruke, akurat ho pucil a potom pustil. On inak co ma v ruke, ma o chvilu v puse, ale tentokrat nie. Ani naznakom si to nesmeroval na pusu. My s manzelom sme jedli pri nom, mali sme ho na kolenach a kukal po nas ako my jeme, ale neinspiroval sa. Dala som dva pokusy, obed aj veceru. Tak teraz babo rad. 🙂
Viem treba mu dat cas a skusat dalej. Na kasicky zatial nepomyslam, skor sa mu ich este viac bojim dat, lebo to ako to prebiehalo, beriem ako signal ze este nema zaujem a teda nie je pripraveny. Manzel mu dal pidi kusok do ust, asi 3x3mm a bolo vidno ako jazycek pracuje aby to dostal zo seba von, tak by to asi bola podpasovka supnut mu dozadu na jazyk lyzicku s nejakou kasickou, ze? Ci? 😒

luvie
autor
24. dub 2011

@lucikan takhle je to myslím úplně normální. Já jsem začala kašičkama (viz v úvodu) a byla jsem z toho na nervy. Takhle připravíš jídlo pro vás, přílohy klidně hoď do páry a když si malý něco zobne, super. Když ne, myslím, že pokud prospívá i při kojení, je to v pořádku. Kačka začala trošičku ochutnávat až později, kašičky vlastně ani moc nejedla, potom při kouscích se velmi pomalu rozjedla. Ale tak do 11. měs. jsem měla skoro výhradně kojené dítě 🙂
Jestli myslíš, že je to takhle v pořádku, nenech se odradit lidmi, kteří ti budou tvrdit, že mu máš dát ot či ono, aby mu chutnalo - dej na svůj instikt, ty to víš nejlíp, ať už zvolíš třeba i špatnou cestu, ale postupem a zkušenostmi se zase vrátíš na tu správnou cestu.
A s tím kouskem, co mu dal muž - tady názorně vidíš, že dítě se nechce zadusit kouskem jídla - doteď byl zvyklý cucat a sát, najednou to není tekuté, to jsou instikty, které mu velí - pryč s tím!!!
Nespěchej na něj ani na sebe 😀

zlilly
25. dub 2011

@lucikan Hihi nasemu žánkovi se taky daleko víc líbí talíř než jídlo. ale brambora mu chutná. už měl i kousek květáku, s tím si pěkně hrál.

lucikan
25. dub 2011

@luvie hej hej, viem si zivo predstavit svoju frustraciu, kebyze sa snazim poctivo kasickovat.
Druhy den prikrmov bol lepsi (ale lepsi preto, ze ja som sa upokojila ze vsetko je ako ma byt) - premyslela som si, ze predsa len rovno pojdeme na to pravidlo, ze vzdy ked jeme my, tak sa zapoji aj drobec a nieco dostane. Cize ranajky, obed, vecera. (Ked ja snackujem drobnosti pomedzi to, tak to jasne ze ho nezapojim). To je jedna zo zasad BLW - dieta "je" s rodinou. Najskor som chcela davat len obed, az kym dajme tomu nieco realne nieco nezje. Ale to by bola pre nas blbost. Tak na ranajky som mu dala zuzlat kus salatoveho listu. Na obed zas upareny zemiak a pre uplny pokoj v dusi som mu dala aj kusok aj kasicku. To aby som si mohla povedat, ze so to aspon skusila. Urobila som ju ale prilis hustu (rozriedila som ju len trochou materskeho mlieka) ale tak neva. Len som tu lyzicku v tom namocila a tak mu podala, olizoval ju si trochu, ale tak ako v ramci hry, nie ze "mnami, mam tu nejake jedlo" 🙂 . No a na veceru jablko z takeho toho sietkoveho cumla. To potiahol - vycucal asi do polky.
No a ako si minule pisala, ze su dni kedy nebude nic, lebo jednoducho to nevyjde - presne dnes nic nebolo. Boli sme s kamaratmi na opekacke a sice som mu tam zobrala to jablko v cumli, ale nechcel ho. No a presne, ziadna tragedia, dnes mal len mlieko a je to samozejme uplne v pohodke.
A inak sa mi velmi paci, ze teraz musim uz fakt dobre premyslat co navarim, vzdy tam musi byt nieco aj pre maleho vhodne. To je celkom dobry tlak na zdravu stravu aj u nas dospelych, uz aj menej solime, koreniny uz skoro ziadne, to ale uz pocas tehu u mna zacalo. Taky zaujimavy vyvoj a dosledok toho ze uz sme traja. 🙂

meleri
26. dub 2011

@luvie ono je to už horší s dvěma dětma...kolikrát mám pocit že pro jedno musím zanedbat druhé.. ☹ na výběr už kolikrát není čas...přes den ok ale právě ty večeře....
ale jsem moc zvědavá jak to půjde s druhým synem.
teda plně kojit do 11 měsíců to klobouk dolů! 🙂 syn byl strašný žravec takže chtěl jídlo 😅 sám se mi pak odstavil v 15 měsících ale to už měl mlíko fakt jenom jako pití...🙂
ted doufám že to všechno půjde stejně hladce jako poprvé.. 🙂

luvie
autor
26. dub 2011

@lucikan jdeš na to moc dobře, takhle bych to chtěla dělat s druhým taky. Neřešit, jestli začnu obědem nebo svačinou,ale ať si dítě samo řekne, kdy chce co chce, v rámci zdravé výživy. Kačce dodnes vařím jídlo pro "malé děti", známí kolem nás dávají dětem mnohem víc jídel, které jí sami, my vaříme aspoň částečně zvlášť, nebo tak, aby to mohla i Kačka.
A jinak ohledně koření, vím, že se moc nedoporučuje, ale kačka se může utlouct po česneku (syrový i vařený) má ráda papriku, používám kmín, bylinky. Kromě skořice, kterou jsem zkusila jednou a asi jí to moc nesedlo, snáší všechno moc dobře. Dle mého je to hlavně o rozumném množství.

@meleri taky přemýšlím, kde budu brát ten čas až budu mít dvě děti 😀
Kojení mi nijak nevadí, ba právě naopak, docela mi chybí, když se některý den nehlásí tak často 🙂 Ale myslím, že @ichbinich taky kojila podobně dlouho, myslím, že u dětí, které nejsou nucené nějakým způsobem vzdát se kojení, je to celkem normální. Ale je to rozhodnutí dvou hlavních aktérů 🙂 takže držím pěsti, ať jde vše dle tvého jako po másle.

ichbinich
26. dub 2011

@luvie:
Ja kojim este stale, moj maly zavislacik sa nechce mliecka vzdat 😝
Ale ako aj ty, aj ja som mala takmer rok viacmenej plne kojene dieta, kedze dovtedy zjedol tak polovicu porcie. Teraz mu zase idu zuby, tak je to horsie. Ale nic mu nechyba a to je najdolezitejsie.
Dnes mal na obed suche spagety a na veceru jedol s nami safranove rizoto. Z korenin ma rad vsetko, minule jedol s nami mexicke a to bolo aj trochu stiplave. Vobec mu to nevadilo, prave naopak. Chcel ochutnat, tak som mu povedala, ze to je trochu stiplave a nech teda ochutna. A potom uz robil iba mnam-mnam a chcel viac... A bez nasledkov 😉 Zboznuje bazalku, uz aby pekne rastla na balkone 😀
Takze som si povedala, ze idem kaslat na extra vyvaranie a budeme jest vsetko spolu, teda budem aj pre nas varit najma take, co moze aj maly. Ale ved to uz je skoro vsetko. Menej solim, alebo ak mal jeden den dost "dospelackeho" jedla, na druhy den uvarim jemne pre neho uplne bez soli.

lucikan
26. dub 2011

@luvie Vlastne ano, na cesnak ako na korenie som nepomyslela. Ale to je super ze malej chuti, ved to je taka zdrava bomba. Ja som myslela moje divoke predtehotenske korenenie, to bola taka moja radost, pomaly na kazde varenie som si vymysliet nejaky mix z viacerych korenin. To by som skor malemu teraz a ani po roku este nedavala, tak ale jak sa mi zmenili chute v tehu, aj mna to preslo a zacali mi jednoduche a povodne chute potravin. Ale bylinky su podla mna fajne aj pre dieta, zas asi zavisi ake, ale take ze bazalka, pazitka, kopor to su hadam bezpecne volby. Co mi pripomina ze je najvyssi cas sadit! 🙂

meleri
27. dub 2011

@luvie
@ichbinich
je fakt že zezačátku jsou ty příkrmy spíš o tom aby poznali různé chuti, moc se z toho nenají..🙂) nám třeba dlouho trvalo než se syn naučil polykat a vůbec jíst..přitom většina dětí to hned pochpí nám to trvalo asi týden než dokázal něco sníst...🙂 ale byla to legrace, strašně se na to těším u mladšího syna...starší už je pašák, napapá se už i sám ale musím mu hodně pomáhat..
kojení je super, chtěla bych kojit co nejdýl ale nevím zda budu mít dost mlíka...ono ke konci jsem fakt byla vděčna za příkrmy protože večer jsem už skoro nic neměla...

luvie
autor
27. dub 2011

@ichbinich taky ještě kojím, celkem i často, jen jsem se špatně vyjádřila, měla jsem na mysli plné kojení 🙂 zhruba do toho roku. S jídlem to máme podobně, v podstatě u nás se vaří o víkendu víc dospělé jídlo - to vaří táta, máma se přes týden spokojí s jídlem miminkovským, ale snažím se vařit různě - v páře, na cibulce, s masem či bez, polévku, atd... dělala jsem už i obalovaný květák a brokolici - to nám chutnalo oběma 🙂
S chutnáním dospěláckého jídla - dělala jsem jednou pomazánku ze zbytků zeleniny, přidala sýr, hořčici, cibuli, česnek, no ssamé dobré věci - málá se taky oblizovala, když jsem jí na její přání dala ochutnat, ale jen trošičku 🙂

@lucikan kopr jsem ještě nezkoušela (nemám), ale po pažitce se kačka mohla minulý rok utlouct 🙂
http://pabx.rajce.idnes.cz/Kacenka_a_jeji_fotky... teď už si ji na zahrádce trhá sama
a zelenou petrželku taky miluje

@meleri jenom týden než pochopil, že se to má spolknout? to je chytrý kluk 😀 K. to pořád nějak nechtělo do toho bříška jít 🙂 A hlavně neřeš, jestli budeš mít dost mléka, budeš. Kdyžtak koukni na stránky annag.

meleri
27. dub 2011

@luvie jo já to zas porovnávala s těmi co jedli hned! 😀 annag má svoje stránky? právě že mi kdysi poradila...nehodíš mi kdyžtak jméno těch stránek?