Bude moct chleba a rohlíky, když má alergii na kravskou bílkovinu?

petule96
21. bře 2018

Ahojky chtěla jsem se zeptat jestli malej bude moct chleba a rohlíky když má alergii na kravskou bílkovinu? Děkuji za odpovědi 😊

ivankapri
21. bře 2018

To se musíte zeptat v pekárně, někdo přidává ledacos. Když peču doma chleba či rohlíky, tak tam kravského nic není. Resp. ani u nás v domácnosti nic kravského není.

absintka19
21. bře 2018

@petule96 malemu delali testy? Je malicky v 4m to jeste nebude prukazne, casto to samo zmizi do 3let veku 🙂 do peciva by mleko jit nemelo-nutno se pidit po slozeni nebo pect doma (neplest abkm a celiakii). Drzim palce at to brzy odpadne.

helis91
21. bře 2018

@petule96 dcera ji ma taky,rohlik i chleba sem davala, nic ji to neudelalo a to ma tezkou formu alergie...

bubbi
21. bře 2018

taky máme doma alergičku, ale už starší 😉 Klasický rohlík není problém, ale některé chleby mléko obsahují, takže to chce pročíst nálepku 😉

martinakosnerova
21. bře 2018

Ja volala do pekarny a slozeni mi ochotne sdelili. Vetsinou je v takovym tom lepsim rohliku myslim syrovatka. Obycejne rohliky ze supermarketu byvaji z vody. Chleba je taky u nas bez mleka a kdyz nevim, koupim krajeny a na nem je slozeni napsany.

priefi
21. bře 2018

@petule96 pokud ve slozeni neni mleko, nic tomu nebrani.

odula
21. bře 2018

@petule96 ahoj,syn měl jako kojenec a batole hodně silnou ABKM. Chce to dodržovat že začátku hodně přísnou dietu (í pro tebe pokud kojis), kojit kojit co to dá a pomaloucku zavádět ( pokud budeš kojit dyl tak nejlépe tak že třeba v roce ditete začneš nejprve ty sama zavádět bkm do tvé stravy). Z bkm většinou děti vyrostou. Takže zatímco dřív jsem já (když jsem kojila) nesměla ani rohlík a pastiku, teď už syn (8 let) basti krom syrovyho mlíka a jogurtů téměř všechno. Chce to postupovat pomalu podle stupně ty alergie, a je dost dobře možný že třeba ve 3 si ten rohlajs (nebo proste pecivo s bkm) klidně dá ;)

swetlusska
21. bře 2018

jak se zjistí ABKM? Jen na základě testů? Jaké jsou ty příznaky?

priefi
21. bře 2018

@odula ja jsem kojila do 18m a kdybych snedla neco, co obsahuje mleko, bylo by to fakt spatne. ABKM misto aby klesala, tak sla mirne dolu, takze za mne behem kojeni nezavadet nic mlecneho 😉

priefi
21. bře 2018

@swetlusska krevni testy maji smysl az v roce, drive muzou byt falesne pozitivni nebo falesne negativni. U mrknousku jedine eliminacni dieta, pokud matka koji, tak i ona musi drzet dietu. Casto se ja ABKM prichazi pozde. Priznaky muzou byt ruzne, ekzem, zacpa nebo prujem, bolibrisko a v noci je ditko neklidne, klidne muzou byt vsechny priznaky. Ekzem zacina nejcasteji na lickach v utlem veku a pak se siri na koncetiny a nasledne na telicko.

odula
21. bře 2018

@priefi jasný. Strašně záleží na konkrétním případu a stupni alergie.

petrasipkova1
21. bře 2018

musíte se zeptat v pekárnách, nevim odkud jste, u nás v pekařství u Kollingera visí cedulka s alergenama u každého výrobku, já dcerce jednu dobu musela hlídat mléko a vajíčko, v Merhautově pekařství mají seznamy na webu. Hlavně se nespoléhat na prodavačky, několikrát jsem naletěla neinformovanému personálu. Jinak vynikající chleba z kvásku se dá péct doma.

swetlusska
22. bře 2018

@priefi díky, malej má právě už přes rok a má od 4 měs. pupínky na tvářích (drobné pupínky, jako krupičku nebo akné), nedaří se nám to ničím zmizet. Pokud jsme chtěli vynechat mléko (a zjistit případnou ABKM) a nahradit jinými značkami, nešlo to, jiné pití ráno a večer než mléko Hipp prostě odmítá :( Snížili jsme lepek, laktozu, zmizel mu menší ekzém z nožiček, ale tváře zůstávají. Takže buhví co to je a asi to bude chtít ty testy...

priefi
22. bře 2018

@swetlusska doporucuji zadanku u detske dr.do gastroenkrynologicke ambulance, tam udelaji krevni testy na potencionalni alergeny a pokud se potvrdi abkm, dostanete neocate junior. My jsme prechazeli z kojeni na neocate v 18m, ale musela jsem ho prvne pomalu na neocate zvyknout, takze jsem mu ho davala behem dne a postupne vyrazovala kojeni, kazde vyrazeni byl boj, ale pak si vzdy vzal. U Vas doporucuji mixovat um. Vzdy jednu naberacku vymenit za to HA, nechat to tak 2 az 3 dny a vymena dalsi naberacky a zopakovat postup a pokracovat dokud nebude ciste HA. Mimochodem, neocate je na recept a je plne hrazeny (ale je treba zjistovat v lekarnach, protoze nektere maji doplatek, ja obvolalava a hledala, abychom neplatili nic).
Nejcasteji problem je mleko, bilek, zloutem a lepek. Syn ma prave abkm, vejce, banan a brambory.

zelenaesmolda
3. dub 2018

samozrejme ze muze,pritel ma intoleranci na laktozu a pecivo normalne ji.muze si dat i cheddar protoze tam je te laktozy opravdu minimum kdyz si proctes slozeni.ale kdyz si da zmrzlinu tak se pos....

odula
3. dub 2018

@zelenaesmolda laktoza je mléčnej cukr,ne bílkovina.

priefi
4. dub 2018

@zelenaesmolda intolerance na laktozu se nerovna alergii na bilkovinu kravskeho mleka, hodne lidi to zamenuje. Na intolerance laktozy jsou i nejake tbl., ktere tuto intoleranci minimalizuji. ABKM je horsi 😉

zelenaesmolda
4. dub 2018

@priefi taky mi to nedoslo ze nemluvite o laktoze, 🙂

petule96
autor
5. dub 2018

@priefi a v kolika letech mu dělali testy? 😊

priefi
5. dub 2018

@petule96 v roce, obvodni dr.chtela uz v 10 m, ale jeji sestra mu rozpichala rucicky a ani kapka krve, tak pak ho poslala na gastro. Ja uz mela podezreni od 3.tydne, ale dr.mi prvne tvrdila, ze se nejedna o ekzem, jen aby mohla pak ve 3m ockovat. Pak se to zhorsovalo, poslala nas na kozni v 6.m, coz bylo kolecko kortykoidu, pak jsem odmitla tam dal chodit, nic to neresilo. Pomohlo az vysetreni na gastru v tom roce, nase dr.mela proste cas a nebyl duvod nas posilat driv, protoze to prece nemusela byt alergie... jsem docela nakrknuta kvuli tomu. Eliminacni dieta pri kojeni mi nic neprokazala, porad ekzem byl nic moc, nenapadlo me, ze to mohly zpusobovat i brambory...