Co dávat k obědu? Nejí maso a některé druhy zeleniny

liduskabalanova
15. říj 2014

Ahojky maminky, potřebovala bych malinkou radu .. Mám 10ti měsíční holčičku Anetku, no je to náše největší štěstí v životě a krásná naše kočička nejmilejší, je strašně hodná, šikovná, roste jako z vody, krásně papá, má ráno sváču v podobě ovocné přesnídávky, odpoledne sváču jogurtíka s opravdovým ovocem na kousáníí, během dne křupídu a večer taky malinko bojujeme, proto prosím o radu .. Malinká mi nepapá už skoro od malička ( když byla menší, papala, ale s velkou nechutí ) maso, žádné, jak v polévce, tak libové masíčko, jak ho tam dám malinko, nepapá, mrkev nemůže, protože po ní jí bolí bříško, květák a brokolice nechutnají a já už jsem malinko nešťastná, co jí dávat k obídku a tak vás prosím o radu ..

Další věc, co mě trápí je, že jí nadýmá a staví kašička na večer, ať dám krupicovou, obilnou, rýžovou, ze začátku to nevadilo, ale poslední měsíc jí dám jen lžičku do mlíčka na véču a propláče mi noc záchvaty bolení bříška, samozřejmě vždy teplý obkládek, občas i Panadol a nebo kapičky na bolest bříška, malinká na bolest bříška trpí už malinko od malička, ale kašičku strávila a já teď nevím, čím jí na noc zasytit, papá normálně mlíčko a v noci spinká, vzbudí se ráno až kolem 4. hodinky někdy i déle dopapat a spinká dál do těch 7,8 hodinek 🙂 .. Pokud jí občas nevzbudíme my, spinká u nás v pokojíčku a je to taková zvědavka, že jak se něco šustne, tak je hned vzhůru, aby jí to neuteklo :D ..

Tak Vás prosím, neměli byste nějaké nápady ..??

marecekavendulka
15. říj 2014

no zkus jí především vysadit ty mlíčný a sladký srajdy,opravdu to není nic zdravého pro dítě. jogurt dávej bílý. pak bych zkusila velmi pomalu a nenásilně jí nabízet zeleninu,maso.. jinak kolem toho bolení bříška: byli jste na vyšetření? muže mít klidně nesnášenlivost lepku,ale to hádám.. myslím,že už od začátku má špatné stravovací návyky,ale to nemohu soudit a ani posoudit🙂. jste na UM?pokud jo,zkusila bych i jiné UM

dana3262
15. říj 2014

@liduskabalanova kaši bych na noc nedávala. Ze nejí maso a mrkev vůbec nevadí. Zkus dyni, bataty, hrášek, brambory..je toho spousta a místo masa avokado.

liduskabalanova
autor
15. říj 2014

@marecekavendulka Ale já jí nic takového nedávám, jogurtíka má bílého Activii nebo Holandii občas s ovocem .. A od malinka jsem jí učila nejprve zeleninu, ona ji jí, ale spíše nejraději chrupe zeleninku, jedla jí, to jsem asi špatně vysvětlila, ale skončili jsme spíše na bramborech .. Protože mi dýni není, brokolici ani květák taky ne a mrkev jí nadýmá, tedy postupem času jí začala nadýmat, tak jsem jen potřebovala radu, za co jí na chvilinku vyměnit, aby bolesti bříška přestaly 🙂 .. Jinak proč myslíš, že má od začátku špatné stravovací návyky ..?? Nejí nic špatného ,nic sladkého nejí, až na ovocnou přesnídávku, od začátku vše na rady paní doktorky .. Nene, kojím ji.

liduskabalanova
autor
15. říj 2014

@dana3262 Děkuju moc za příspěvek 🙂 .. A hrášek taky nadýmá, nebo ne ..?? Tak jo, super, vyzkouším 🙂 ..

marecekavendulka
15. říj 2014

@liduskabalanova aha já myslela,že má ovocný jogurty typu florian 🙂 ale i kdyby,tak ej to jen tvoej věc,co jí dáváš.ty stravovací návyky nemusí mít kvuli tomu,že bys ji špatně vedla,já měla to samý.. kluk některý jídla odmítá dodneška.dlouho sme s tím bojovali...vina nebyla v nikom,prostě se šprajcnul. nejvíc pomohlo,když viděl,že to jíme já s manželem.příklady táhnou 🙂

liduskabalanova
autor
15. říj 2014

@marecekavendulka Jéé, děkuju 🙂 .. Já jsem se bála, že za to můžu já, to by mě mrzelo, snažím se pro maličkou to nejlepší 🙂 .. No Activii jí kupuju, Bio jogurtíka a Hollandii, ale je pravda, že občas ovocný taky vezmu, ale buď ovocnou Activii nebo tu Hollandii třeba s borůvkama má ráda 🙂 .. Ale jiank bílý jogurtík a občas přidáme nějakou přesnídávku a nebo chrupe celé jablíčko nebo banáán, to je potom sranda všechno uklízet, ale je to zlatíčko, jak to krásně papká 🙂 .. Jééjda, to mě mrzí, mně ani tak nevadí, že maso nejí, spíš bych potřebovala nějaké nápady co místo toho, aby alespoň nějaký obídek měla, ale je to paličanda vybíravá :D .. No to už taky začíná objevovat, že jí chutná to, co jíme my, to je vlastně větší dobrota, než má ona :D .. Tak vždycky chce ochutnávat a zkoušet všechno po nás :D, ale je to hrozně milé a roztomilé, jen jsem potřebovala nějakou radu co místo kašičky na večer nebo místo masíčka, nebo jak jí ho malinko naučit, aby jí nechyběly nějaké vitamíny 🙂 .. Děkuju moc ..!!

marecekavendulka
15. říj 2014

jo jinak u dětí jasně vedou špagety 😀

helcenka
15. říj 2014

@liduskabalanova - na noc bych jí místo kaše dávala nějakou hustou polívku, vývary, obměňovala bych zeleninku - kousek petrželu, kukuřice, zelené fazolky, růžičková kapusta, lilek, cuketa, okurka,..., zavářku - nudle, rýži, vločky, krupička, červená čočka, brambora..., je spousta možností. Postupně bych možná zkusila maličkatý kousíček masíčka do polévky. Syn měl polévky hrozně rád a vlastně do roka nejedl skoro nic jiného. Kaše hrozně "zabetonují žaludek" a citlivější děti mají bolení a zácpy - jako moje dcera...
A i z téhle zeleniny jde udělat moc dobrý jídlo k obědu, s přílohama, třeba na páře, kousíček másla, postrouhat troškou tvrdého sýra (ale málo, kvůli soli - ale jsou i sýry s menším obsahem soli pro děti), možná bych jí párkrát do - tak můžeš udělat zeleninové rizoto nebo i těstovinky, místo sýra můžeš dát vaječný bílek, nebo třeba brambory vařené s cottage jsou moc dobrý s cuketou, maličko drceného kmínu... A tak za měsíc už bych zkusila dát malý kousek sladkovodní rybičky - kapr, pstruh...

liduskabalanova
autor
15. říj 2014
liduskabalanova
autor
15. říj 2014

@helcenka Jéé, děkuju moc za radu 🙂 .. No super, hned se to bude vymýšlet a vařit lépe 🙂 .. Super, děkuju moc za nápady, to jsem potřebovala, určitě něco vyzkouším, alespoň malinká přijde na jiné chutě taky, děkuju moc, nějak jsem neměla nápady 🙂 .. Super, tak hezký večer a ještě jednou vám moc všem děkuju za příspěvky, to bude mít malinká dobrůtek 🙂 .. Děkuju ..!!

liduskabalanova
autor
15. říj 2014

@helcenka Je pravda, že moje mamka mi taky říkala, že jsme s bráškou byli polévkoví :D .. Tak bych to taky mohla zkusit 🙂 .. S masíčkem teď určitě neuspěju, ale časem snad ano .. No s kaší to máme hrůůza, co povídat, proplakaná noc s tvrdým bříškem jako beton :( .. A to už jí můžu dát těstoviny v 10ti měsících ..?? No dobrá, děkuju moc za rady, určitě vyzkoušíme, snad budu mít malinko úspěch 🙂 ..

ladie
15. říj 2014

@liduskabalanova syn byl taky dloooouho jen na polévkách (ať už vývary se zeleninou nebo zeleninové krémy). A to, že nejí květák nebo brokolici? Tak tuhle zeleninu přidávej jen v menší míře.
U nás šel syn zpočátku obalamutit pastiňákem - kam jsem ho dala, to snědl. Později stejný trik fungoval s batáty. Když byly někde batáty, tak vylízal talíř.
Jo a maso nejí dodnes a to má tři roky 😝

helcenka
16. říj 2014

@liduskabalanova - těstoviny může, dělala jsem domácí nudle bez soli, syn je miloval. A i normální těstoviny, třeba dětské se sníženým obsahem soli, nebo těstoviny rýžové....
A teď koukám, že jsem tam místo žloutku napsala bílek. Myslela jsem samozřejmě žloutek - do polévky, do zavářky, nebo i do těstovin... Taky třeba palačinky s domácí marmeládou, můžeš jí tam dát i lžíci zakysaný smetany nebo hustého bílého jogurtu, děti měly rády řecký jogurt, je hodně hustý a není nakyslý.
A jak píše @ladie, zkus batáty. A ovesné vločky na slano i na sladko jsou fajn.
Můžeš taky zkusit zeleninovou omáčku, třeba právě s těstovinama, osmahnout na lžíci oleje libovolnou zeleninu - víc druhů, trochu drceného kmínu, buď dusit nebo upéct v troubě do měkka a potom rozmixovat, podle hustoty přidal vodu nebo lžíci zakysané smetany, zamíchat do těstovin... Můžeš jí tam přidat i kousíček masa, třeba krůtího, králíka (podušeného se zeleninou dohromady) a rozmixovat se zeleninou... Můžeš úplně dohladka nebo nechat nahrubo...
Uvidíš, prostě jí nabízej a ona se rozjí...

liduskabalanova
autor
17. říj 2014

@ladie Dobroš, no vyzkouším, zítra jdeme nakupovat, tak to všechno seženu a bude mít táákové dobroty, až se bude za ušima oblizovat :D .. Děkuju moc, jééje a co dáváte místo masa ..?? Mluvím hlavně o vitamínech a minerálních látkách, v čem jí můžu tyto vitamíny nahradit ..??

liduskabalanova
autor
17. říj 2014

@helcenka No tak super, tak vyzkouším 🙂 .. Dobré, to se nic neděje, to jsem pochopila 🙂 .. Malinká miluje Activii nebo Holandii a s borůvkama nebo meruňkou, to je největší dobrota 😉 .. Tak všechno určitě vyzkouším, zítra jedeme na nákupík, tak všechno poseženeme a jde se zkoušet 🙂 .. Masíčko mi bohužel zatím neprojde, ale pomaličku to taky občas zkusím .. Jasan, všechno to vyzkouším, uvařím a snad se ta moje vybíravka na něco chytne 🙂 .. Děkuju moc ..!!

abalajda
17. říj 2014

A zkoušela jsi i králíci maso? Dcera byla co se týče masa taky neoblomna,ale jak byl králík,slupla to hned.... Je sice dražší,ale králíci maso je nejlepši.... Jinak dcera tak pred rokem jeste jedla i ryby,kupovali jsme přes kamaráda pstruhy z Jizerek a jako mávnutím proutku uz je teď nechce,prej smrdí,ale zase začala jíst hovězí,takže to neresim. Jinak to chce neutuchající trpělivost,dětem se často mění chutě,proto to chce neustále zkoušet a jednou tomu na chuť třeba přijde....🙂

ladie
17. říj 2014

@liduskabalanova Místo masa? Luštěniny, vajíčka, dělám vývary, omáčky na masovém základě... Ale syn už má tři roky, tak se to vymýšlí líp, než pro prcka 😒 Prostě vařím normálně pro nás a on z toho vypreparuje maso 😀

ladie
17. říj 2014

Jinak souhlasím s @abalajda, že se dětem mění chutě. Před nějakou dobou by se syn nedotkl játrového knedlíčku v polévce dvoumetrovou tyčí. Dokonce, když mu v talíři plaval knedlíček, tak polévku odmítl byť ochutnat. A dneska? Doslova mi vyžral všechny knedlíčky z talíře 😕

liduskabalanova
autor
17. říj 2014

Myslím, že králičí ne, ono jsme se skoro nepohnuli od kuřecího :D .. Aha, takže bychom mohli zkusit i jiné druhy masíčka a třeba nějaké zabere 🙂 .. Super, no dobrá, budeme zkoušet, zkoušet a zase zkoušet 😀 .. Dobře, nebudu to vzdávat a uvidíme, co jí přijde na chuť 😉 .. Děkuju Vám všem moc za rady .. Potřebovala jsem malinko inspiraci 🙂 .. No dobroš, všechno to vyzkoušíme a držte nám palce, abychom dobře dopadli 🙂 .. Děkuju Vám moc .. Hihihi :D :D :D .. Tak to je hezké, no vidím, že chutě nejsou vybíravé jen u nás 😀 😀 ..

markuc
19. led 2015

Kvůli masíčku nemusíš být smutná, náš kluk ho taky nejí. Správně ti poradili červenou čočku, tu mu dáváme skoro do všeho, je téměř bez chuti a vůbec nenadýmá, navíc se po pár minutách rozvaří tak, že prakticky zmizí. Dá se jí i zahušťovat atd. Pokud ji občas prostřídáš s nějakou jinou luštěninou (třeba naklíčené mungo fazole) a budeš dávat žloutky, nepotřebuje žádný maso ... good luck ! 🙂

markuc
19. led 2015

... ještě jedna věc - v případě akutnějších stavů s nafouklým bříškem doporučuju rourkovat, my chlapečka rourkujeme skoro od narození, naučili nás to v nemocnici, kde chvilku po narození ležel. Dítěti se okamžitě uleví a v klidu se vyspí.
A nemusíš se bát babských pověr, že když si dítě zvykne na rourku, nevykaká se pak samo. Je to nesmysl, jakmile se začne víc hýbat a chodit, línější peristaltika se rozhýbe.
Není to nic složitýho, nejmenší rozměr rourek koupíš v lékarně za pár korun, k tomu Vaselinum Album a hurá do toho ! 🙂