Co dáváte jíst a pít ročním dítkům?

sabrine23
23. zář 2012

Maminky prosím, co dáváte jíst a pít ročním dítkům? a kolik?? někdo mi říká, ať mu dávám to co jíme my, někdo že to není vhodné.. nu, jsem z toho poněkud zmatená, tak děkuji za Vaše rady a typy... 🙂

romcovaklarka
23. zář 2012

@sabrine23 Tak já dávám to, co máme my, pokud to není něco, co bych mu nedala 😀 Snažím se vařit tak, aby to mohl i malej, takže třeba málo solit, moc nekořenit, my si to kdyžtak dochutíme na talíři. Takže jakékoli těstoviny, rýže i knedlík s omáčkou, snažím se, aby v tom byla zelenina, nebo třeba se špenátem, se zelím (ale zase nezahušťuju ho moukou apod., snažím se to všechno dělat spíš lehčí). Taky všechny možné polévky. Nedávám smažené, ale to celkově moc neděláme, taky nedávám vnitřnosti a zatím jsem nedávala ani ryby, protože se bojím kostí. Jinak nedávám sladké a na pití jen vodu, aby si nezvykal, ale jinak jí už hodně to, co my.

A kolik? V podstatě kolik chce, když to nesní nenutím, když má ještě hlad, tak i přidám, anebo spíš mu dám na "doprásknutí" nějakou čerstvou zeleninu.

llluckaaa
23. zář 2012

Tady určitě taky najdeš plno různých názorů. Jestli jíte doma zdravě, může se jídelníček ročního dítěte tomu vašemu hodně podobat 😉 Já u nás pro Kačku (je jí 20 měsíců) vařím obědy pořád zvlášť, snídaně, svačiny a obědy dostává víceméně stejné jako ostatní (hlavně pro to, že by nic jiného než mají ostatní, nechtěla). Ke snídani si dáváme vločky, jogurt, banán, ke svačině ovoce nebo přesnídávka, k obědu vařená zelenina, někdy maso nebo vejce, příloha nejvíc brambory, občas rýže, těstoviny nebo jáhly, odpolední svačině jogurt, chleba nebo ovoce, k večeři většinou chleba s máslem a sýrem, někdy je i hustá polévka.
K pití vodu a nebo někdy zředěný jablečný mošt.

dana3262
23. zář 2012

@sabrine23 my jíme jak zlucnikari, takze má taky většinou to, co my 🙂 prakticky nesolim, jime hodně zeleniny, ted furt hokkaido, cukety..ale obědy dělám většinou zvlášť. U prvního syne jsem to hodně resila, v rice nejedl vejce, lepek, maso atd. Ma trochu ekzem, nízkou imunitu, takovej citlivouckej, ale druhej evidentně nemá problem, tak jsem benevolentnejsi..a taky unavenejsi na to, abych to resila 😀

ssassi
24. zář 2012

ahoj. asi jde o to, jak a co doma běžně jíte. pokud máte obden vepřo knedlo zelo a střídáte to se smaženou krkovicí, tak si né 😉
já třeba přes týden vařím malému obědy zvlášť (mně stačí salát, rohlík nebo něco malého) a o víkendu se snažím vařit tak, aby se z toho najedl i malý. když máme kuře s rýží, tak malýmu ještě v hrnečku uvařím mrkev, cuketu nebo třeba fazolku, aby měl dost zeleniny a maso a rýži jí "naši". myslím, že pokud nepůjdeš do extrémů, nic nezkazíš.
na svačiny jí rád banán, poslední týden jsem zavedlana svačiny kromě ovoce i pribináčky, ovocné jogurty. večer, když máme něco, co vím, že mu chutná (špagety) dostane s námi, jinak kaši. hlavně myslím, že by měla být strava vyvážená, pestrá a chutná

zdezli
24. zář 2012

Ja zhruba od 13 mesicu davam temer vse, co mame my - mame jeste o 19 mesicu starsi dcerku, ktera uz samozrejme ji normalne, a syn vyzaduje to same, co ma ona. Takze varim tak, aby to bylo pro deti vhodne: polevky, maso-zelenina-priloha, omacky, zapekana jidla... Korenim obecne malo, pokud mame neco ostrejsiho nebo koreneneho (cina), tak detem odebiram a nam nasledne dochutim. Dale nedavam tezsi jidla jako houby, fazole, zeli apod.

Takze nas jidelnicek: rano UM, dopoledne jogurt a nejaky piskot ci krupka, obed to, co my, odpoledne cerstve ovoce, zridkakdy presnidavka, vecer to, co my.

Jidla jedi tolik, kolik chteji. Pokud nechteji, nenutim, ale nedavam ani nic jineho. Pokud chteji vice, dostanou.

Co se tyce piti, ani jedno z mych deti nepije vodu, bohuzel, takze piji caje a redeny 100% jablecny dzus.

olusenka
18. kvě 2013

Prosím Vás, co dáváte ročním až rok a půl starým dětem k svačině (co nepozře větší kousky, nepočítám do toho pečivo)? Já furt střídám prakticky 3 věci a je to hrůza. Čerstvé ovoce jí jedině banán a/nebo strouhané jablko smíchané s jogurtem (nebo banán samotný).

olusenka
18. kvě 2013

...a ještě se zeptám, jak často dáváte maso?

skvrne2
11. čer 2013

Já dávám také téměř to samé co máme my, ale teď jsem na zpestření koupila v ovocný nápoj o Hamánka a moc chutnal. Teď ho mají mít dokonce v akci http://www.akcniletaky.com/letak-rossmann--novi... tak ho asi par koupim, aby měl malý kapku změnu :o)

petrusew
11. čer 2013

Já dávám prakticky to, co jíme. Nekořením moc, nesolím a nedávám jí smažené. Jí hodně zeleniny a ovoce v neupaveném stavu, má to moc ráda, okurek nebo jablíčko do ruky, sama si ukousne, takže jí dávám opravdu skoro všechno. Těstoviny, kuskus, rýži, brambory, domácí pečené hranolky (ovařené ve vodě a upečené v troubě). Maso jí skoro každý den, má ráda kuřecí, hovězí, vepřové. Když dělám něco co ji nechci dávat, udělám jí zvlášť. Problém mi to rozhodně nedělá. na pití ji dávám dětský čaj, vodu, šťávičky... no prostě to střídám🙂 sem tam dostane mlíko (nutrilon mi nepije už od roka!)
@olusenka tak čtyřikrát až pětkrát do týdne. Sladké ji na oběd moc nedávám. Max krupici bez cukru a kakaa. Takže ostatní je čistě maso s něčím🙂 Nebo zeleninová hustá polévka (spíš zelenina bez ničeho s máslem😀 )

olusenka
11. čer 2013

@petrusew to se máš. Náš mrňous má 6 zubů, teď dva dole rostou, chleba a tvrdý sýr celkem ukouše, ale jiné věci ne. Jak je v jídle kousek masa větší než 3-5mm, tak to plive, jablko by neukousal, kousek by spolkl nebo by se zadusil nebo plival. Když už něco uvařím, moc to nechce, takže to řeším hodně často skleničkama, což znamená, že má maso i 2x denně a víc jak 10-12x týdně. ☹ Což asi není dobře. Naše jídlo není vždy pro něj, ani to není zrovna něco, co by bylo ideální krájet na pidikousky.
A ty svačiny, to je taky boj: jogurt už začal jíst samotný, takže jogurt, nebo biotvaroh Matylda, přesnídávka, banán s jogurtem, když jsme venku, tam ale jogurt neberu, když je teplo, a dvě přesnídávky za sebou by nechtěl, takže někdy ten kupovaný mléčný dezert, jak je v těch malých kelímkách 4x100g. Víc fakt nevím, co dávat. ☹ Pití taky nic moc, sotva vypije jeden hrnek 300ml za den.

petrusew
12. čer 2013

@olusenka do pití - tedy tekutin se počítají přesnídávky, kaše, mlíka. Za den by tekutin mělo dítě dostat do sebe přes litr a půl. S tím jídlem ti to nezávidím. Vím, že mám neskutečné štěstí.

olusenka
12. čer 2013

@petrusew no teda, tak to nevím, jestli to dá sotva litr, spíš ne, a litr a půl, ani omylem. ☹ Ráno ho nakojím, pak trochu kaše, pak oběd, odpoledne ten tvaroh nebo jogurt nebo banán a ta přesnídávka, večeře zas masozelenina,....když mu přidám do vody šťávu, vypije víc, někdy i ten hrnek a kousek. Aspoň že jinak je zas hodnej a spí od mala celou noc (s výjimkama), holt člověk nemůže mít vše. Kdyby bylo druhé mimčo jako první, byla bych nadšená. 🙂 Když zas vidím, že se ale nají všude, kdežto kamarádka nemůže s malou ven, protože jinde než doma v klidu nic nesní, a pak jí ještě půlku vyblinká, tak jsem taky šťastná. Pořád si říkám, až bude víc zubů a hlavně stoličky, taky už to bude jiné. Asi by neškodilo, kdybych tam občas přeci jen propašovala větší kousek, co? Ať si zvyká....

petrusew
12. čer 2013

@olusenka já si myslím, že ten litr dá, počítá se do toho polévka, kašička, kojení, přesnídávka..a něco vypije. Určitě mu můžeš pomalu přidávat hrubší kousky, ať to pro něj není potom takovej šok😀

hanuu
12. čer 2013

@olusenka syn ma 14m a jeste pred dvema tydny mel taky jen 6 zubu a kousky pokouse, i jablicko (ale radeji bez slupku) kousku zkousej davat, v rodine mam zkusenost, ze teta hodne mixovala a sestrenice a bratranec meli s normalnim jidlem problem jeste ve trech letech.
A malej mi pije jeste min, ale teda vic kojim.

cajomilka
12. čer 2013

Ahoj, taky se přidám... Dcera má už skoro 18 měsíců, jí docela dobře a má už skoro všechny zoubky, problém mám já - nevím, co jí mám vařit k obědu, abych si na tom pochutnala s ní. Vařím jí zvlášť a střídám pořád dokola několik jídel (brambory/rýže + nějaká zelenina + kuřecí maso Alnatura, těstoviny + špenát + kuřecí maso Alnatura/vejce, červená čočka s mrkví, výjimečně něco jiného), ,sobě moc nevařím a už vůbec ne maso, spíš se různě odbývám a pořádně se najím až večer s manželem. Neměly byste tip na nějakou dobrou kuchařku pro batolata, příp. webové stránky s recepty? Aby to bylo rychlé, jednoduché a zdravé a klíďo jen zeleninka 🙂 Já na vaření vůbec nemám fantazii ☹ Jo a ještě problém - jak naučit malou jíst čerstvé ovoce? Jablka odmítá, ostatní moc nemůže kvůli ekzému 😒

olusenka
12. čer 2013

@hanuu jablko jsem zkoušela už párkrát dát oloupané nakrájené na měsíčky. Řekne rázně "ne" a odstrkuje to rukama. Ach jo. Snažím se být trpělivá, ale přijde mi, že to trvá moc dlouho (5měsíců?) a zlepšení žádné.