Co mám dát dřív? Zeleninu nebo kaši?

jankadudova
27. črc 2011

Maminky poradte. Chystam se brzy na prikrmy, zaroven bych rada navecer zkusila nemlecnou kasi. Muzu zacit s kasickou? Nekojim, takze mame lahev. Tudiz kasi lahvickou s "rychlejsim" dudlikem. Nevim, zkusenosti nemam, necham si poradit🙂 dekuji

olicek
27. črc 2011

My začali včera s kaší, kojím. Dala jsem jí do lahvičky, jako při 1. synovi, ale vůbec to nechtěl, tak jsem udělala hustou na lžičku a to dlabal. Ale zlatá flaška, na lžičku je to pěkná piplačka. Kaše všude 😀 😀

petrakm
27. črc 2011

Ahoj,určitě dřív zeleninu,kaše je sladká, tak at prckovi nepomates chute 😉pokud ale mate problem s vahou,tak jsou jina pravidla..jinak pokud jste vahove v norme nebo nad,tak kasi ted pediatři doporučuji,co nejpozději z důvodu rychlýho přibýváni,takže nejlépe az po ostatních prikrmech (obezita se formuje do 3let věku,resp počet tukových buněk,pak uz se jen zvetsuji 😕 taky ted zkousime prikrmy..kaše na dobrou noc vetsinou stejne neprodlouzi intervaly nocniho buzeni..

mihaulka
28. črc 2011

My taky začali kaší kvůli častějšímu nočnímu kojení. Doporučila nám to dr. a myslím, že to problém není, ikdyž se říká, že by se mělo začínat odpoledními příkrmy a zeleninou. Jen pozor na nějaké kaše, jsou zbytečně přeslazené. My papáme Hipp - jablečná - na dobrou noc, od ukončeného 4.M. Není vůbec sladká a malá dlabe, ale myslím, že je lepší začínat lžičkou, ať si už začíná zvykat 🙂

luciebx
28. črc 2011

taky sem sla prvne na kasicky a pak az na masove a zeleninove veci..

luthien.k
28. črc 2011

Není kaše jako kaše, samozřejmě nezačínat slazenými mléčnými kašemi 😉 Navíc taková mrkev nebo dýně jako první příkrm jsou také sladké 😉
Kaše jako první příkrm má svůj smysl - pro hladové nebo málo přibírající děti - jinak bych preferovala zeleninu.
K lahvičce nebo lžičkou - určitě lžičkou, příkrmy v lahvích jsou dávno překonané, nejde jen o rychlé zasycení, ale také o to, aby si dítě tu dovednost jíst lžičkou pomalu osvojilo.
Z nabídky trhu bych vybrala například nemléčnou rýžovou kaši Hipp, rozdělala buď do vody nebo do osvědčeného kojeneckého mléka (nejlepší postup je rozdělat ve vodě a nakonec přidat odpovídající množství odměrek UM). Začít postupně - první den lžička, druhý den tři, třetí den šest atd. (alespoň pět dní u potenciálních alergiků) - kvůli rozpoznání případné reakce včas. Určitě nedávat hned na noc, ale raději ráno, kdyby měla být nějaká reakce, lépe se to řeší ve dne a navíc dítě není unavené jako večer a snáz se učí jíst lžičkou 🙂
Kaše má mimochodem nezastupitelné výživové hodnoty, obsahuje složité cukry, minerály, vitamíny... Obzvlášť hodnotná je třeba kukuřičná 🙂 Od uk. 4. měsíce je podle posledních poznatků dobré zkoušet i obiloviny s lepkem, takže jako druhou kaši například ovesnou nebo špaldovou 🙂

ja.na81
28. črc 2011

Ja jsem teda dala nejdriv zeleninu (v ukoncenych 6ti mesicich maleho), za mesic potom ovoce a za dalsi mesic jogurt a pak az kasi (maly se budi v noci stejne s kasi jako bez kase 😉 ) Ale ja teda 6 mesicu plne kojila a kojim trochu porad...

hansed
28. črc 2011

Tak každá mamina tady ti asi poradí něco jiného 😉
Já osobně jsem začala zeleninou, pak ovoce a pak teprve kaši. Pokud budeš začínat kaší, radila bych udělat ji hustší a na lžičku, ať si mimčo zvykne 😉

lucie777
28. črc 2011

Ve 4 měsících sme začali večerní kaší, asi o měsíc později se zeleninou, papala bez problémů! 🙂

jop
28. črc 2011

začala bych zeleninou, ale ne mrkvi, po té mívají děti zácpu. Jestli kaši, tak lžičkou.

sova33
28. črc 2011

Já jsem začala nedávno mrkví (s tou zácpou je to pravda), tak jsem přešla na dýni, brambor, cuketu a tu mrkev tam přidávám. Večerní kaši (na lžičku) jsem zavedla pár dní po mrkvi a malému nejen chutná, ale po pár dnech už vydrží celou noc (ze začátku se ještě jednou na kojení budil, ale to byl asi spíš i zvyk). A po 14 dnech jsem dala k odpolední svačině jablko. Zatím ale ještě pořád kojím.

dilemma
28. črc 2011

ja malymu davala kdzy byl v tak starem veku jako tvoje ditko jen ovocne presnidavky ty jsou od 4 mesicu a nic mu neudelaly ale zaly jsme krmit normlane uz lzickou plastovou abychom mu nepodrely dasinka ve 4 mesicich jsme zacly davat polevky nekorenene rozmixovane take lzickou se nemusis vubec bat a pak uz i zeleninove prikrmy pak masove a pak uz normalni jidlo akorat pomixovane a v 6 mesicch nas maly jedl uz uplne vsechno🙂

luckakol
29. črc 2011

Ahoj, ja jsem u druheho decka taky zacala kasi. Najednou mi to prislo takove nejake prirozene. Koupila jsem nemlecne a delala jsem neslazene. Sunarky jsem zacala davat asi az cca mesic pote. Ty mi vyhovovaly, protoze jsou neslane a neslazene - nemusi se to kontrolovat na lahvicce, coz mi prislo jako obrovska vyhoda.

Jo, ale ja bych to v zadnem pripade nedavala do lahvicky. Kdyz zacnes s kasi a krmenim normalne lzickou, je to nejen dobry trenink na dalsi zeleninu, ale hlavne, dlouhe cumlani kase kazi zbytecne zuby.

pajapoj
30. črc 2011

My jsme začli v 5 a 1/2 měsíci přidávat večer kaši - po nakojení dostal ještě 20 ml řídké kašičky od Nestlé (není slazená) - zlepšilo se mu tím spaní.
Pak přesně v 6ti měsících jsem zařadila zeleninu už na lžičku a večer asi do necelých 7mi měsíců tu kaši v lahvi pak hustší už do misky a lžičkou.

Nikdy jsme neměli problém, že by mi něco nejedl, krom dýně (asi mě slyšel, když jsem říkala, že je to humáč) 😒

ameli
30. črc 2011

Já bych řekla, že to záleží na dítěti a celkovém přístupu k jídlu. Prostě bych začala s příkrmem podle situace a tak aby to miminku vyhovovalo a je podle mě jedno jestli to bude kaše večer nebo zelenina v poledne, na tom dle mě až tak nezáleží.
Dcera je od narození špatný jedlík, ale hodně špatný 🙂 lžičku odmítá dodnes, jak ji vidí, žačne mi utíkat, takže jí rukama aby vůbec něco pozřela. A podobně tomu bylo u zavádění příkrmů, musela jsem začít kaší z lahve. A souhlasím s názorem, že není kaše jako kaše, já začínala s nemléčnou rýžovou, je neslazená. Potom jsem postupně dávala jáhlovou, ovesnou a vícezrnnou. Ochucené, mléčné kaše nedávám dodnes a asi nikdy nebudu.

xovicka
30. črc 2011

Většinou se radí začínat zeleninou, ale já taky začala kaší. Přišlo mi to přirozenější. Ale dávám pozor abych kupovala nedoslazované a bez ovoce, jen obilné. Já kojím, takže dávám většinou nemléčnou zastříknutou mateřským mlékem rýžovou od Hippu, teď bud nově zkoušet pohankovou a když se mi nepodaří odstříkat, třeba když někam jedeme, tak rýžovo-kukuřičnou mléčnou. Jednou jsem v rychlosti koupila tu samou od Sunarky a plival ji. Hlavně bych radila, pokud nemáte problémy s přibíráním, jakože bys opravdu potřebovala dítko vykrmit, tak nedávat do lahve, ale zkoušet lžičku. Prcek si za týden zvykl. A pokud nekojíš, tak můžeš klidně koupit rovnou mléčnou, ale dávej pozor, aby to bylo z umělého mléka a ne jen z plnotučného kravského a aby to nebylo doslazované. Taky bych zatím nekupovala ovocné, dokud jste se nedopracovali k ovocným přesnídávkám. Většinou výrobcové umělých mlík vyrábějí i ty kaše. Takže třeba pokud jste na nutrilonu, tak ten dělá ze svého mléka docela prý dobrou rýžovou kaši...

ladybugie
30. črc 2011

já začínala kaší, ovocnou od nestle, pak sušenková, až po prvním roce krupička z normálního mlíka. A co se týká příkrmů, tak jsme začali přesnídávkama v 5 a 1/2 měsíce, zeleninu od 6.m a nebyl problém. Naše malá sežvejkne všechno