Dítě nechce jíst jinak než lžičkou

ally666
11. zář 2017

Ahoj maminky,
omlouvám se, jestli tady podobný dotaz už je. Mám 19 měsíčního chlapečka, je to poměrně velký nejedlík, kdyby nemusel tak nejí vůbec, jídlo je pro něj nutné zlo. Je naučený, že ho krmím lžičkou a on akorát na otvírá pusinku a "z milosti" mi teda jídlo sní... Ale kdybych ho nekrmila lžičkou, on sám po jídle netouží... nevím si proto rady, jak ho naučit jíst trochu samostatně, když on sám to jídlo prostě nechce. S lžičkou si akorát hraje, jakmile mám snahu mu jí navést k pusince, tak jí okamžitě pustí a začne se vzpírat... když nabízím jakoukoli mňamku do ručičky, strčí si ruce před obličej, schovává hlavu, popř. mi rukama jídlo odstrkuje pryč od sebe a tváří se znechuceně. Jíme spolu u stolu aby měl motivaci že i já jím, nechávali jsme vyhládnout aby měl snahu jíst sám, jím mňamky před ním a nabízím mu kousnout, nic nezabírá.... navíc tím jak málo jí, tak nám doktorka pořád hubuje, že musí přibrat a že to nemůžeme nechat na něm "až bude mít hlad", protože to by nejedl klidně celé dny. Máte někdo nějaké osvědčené rady? 🙂

makky1310
11. zář 2017

@ally666 tak na dr bych se asi vyprdla, pokud neni kluk nejakej podvyzivenej. Proste by jen byla rada aby byl kluk podle tabulek🙄 jinak radu moc nemam. Ja osobne bych to nechala na nem. Zkusila bych mu max nechat nejaky jidlo na stolku a kdyz bude chtit, sam si vezme. Nuceni je kotraproduktivni. Syn ma taky nekdy obdobi "diety" jak ja rikam. Proste toho moc nesni. Jediny co, tak kasi sni vetsinou celou.

monaluza
11. zář 2017

Ja nemam rady, ja mam jen doma stejneho lumpa 😉. Jako obcas si sice sam neco da, ale pet lzic a konec, nezajem, odchazi. Ted mame doma jeste jednoho tritydenniho, tudiz nastava vetsi prostor pro samostatnost, uvidime co to udela...

ally666
autor
11. zář 2017

No my prý bohužel "podle tabulek" už spadáme do podvýživy... takže jsem z toho špatná když zkouším metodu "nechat to na něm" a tím pádem třeba celý den bez jídla... Není na první pohled nějak hubený, ale tím jak málo jí, tak pomalu roste a oproti svým vrstevníkům je drobounký.

veronikav31
11. zář 2017

@ally666 Jaká má oblíbená jídla? dá si rád rohlík? co třeba jogurt,sýr,salám?

barumat
11. zář 2017

Já bych se naopak vyprdla na samostatnost a ještě ho chvíli krmila, jako jo, nabízela bych třeba ovoce na kostičky k zobání, třeba můžete spolu udělat banán v čokoládě jako superňamku, ale hlavní Jirka bych mu klidně ještě cpala, ať sílí a roste. Do školky máte ještě času dost a tyhle věci se můžou zlomit ze dne na den. A do třiceti ho krmit nebudete... 😉

barumat
11. zář 2017

Hlavní jídla, samozřejmě... 🙄

popelka1984
11. zář 2017

@barumat naprostý souhlas, taky bych ho ještě krmila, ono se to opravdu zlomí. Při jídle bych mu dala extra lžičku když bude chtít ať si do toho jídla taky hrábne, nebo bych mu do misky dala lipánek nebo kaši ať se v tom povrtá a jednou prostě sám nabere a bude to. Dávala bych před něj v misce ovoce nebo dětské chrupinky ať se obslouží, nějaký pěkný talířek s obrázkem, barevné lžičky, prostírání, ať vám dává jídlo do pusy jako vy jemu a pak ať zkusí on sobě a tak. Postupně to půjde.

zvedavec2
11. zář 2017

Muj je nejedlik nejvetsi na svete, jsou mu 2r2m a kdyz nekrmim, tak neji. Takze krmim, nabizim vse mozne, ruzne chute a konzistence. Bavi ho zkouset to vidlickou (detska plastova), nekdym

Ji jenom jednodruhova jidla - ciste testoviny, cistou ryzi, cistou sunku, ciste maso. Bez omacek a nikdy ne spolu 😉 tak mu do vseho davam orech masla, ma to vyzivnejsi.

Taky mu chutnaji Emco mysli susenky a kolonada oplatky. Susene banany a jumbo zlate rozinky. Chce to zkouset, nabizet, nenechat se frustrovat. Zlomi se to, pujde to.

barumat
11. zář 2017

Já to třeba vidím na dceři (16m), baští ráda, ale je roztěkaná. Třeba první lžičku jí kolikrát musím nutit přes řev, pak najednou přijde na to, že to chce, ale jakmile zažene hlad, už kouká kde co lítá a sama by dál nejedla. Dlouho jí navíc nerostly zuby, až v 13m vykoukl první, takže vůbec neměla touhu a potřebu něco strkat do pusy a hlodat, tím pádem byla taky v tomhle hodně pozadu, nějakou křupku nebo rohlík do ruky, to bylo donedávna úplný sci-fi. Stejně tak láhev si dodnes nedrží, když má žízeň, najde ji, odvíčkuje a odnese mně, ať jí dám napít. Kdybych jídlo a pití nechala na ní, je taky podvyživená, když ji krmím a napájím, je přesně uprostřed percentilních tabulek. Jasně, je mladší než váš klučík, ale ne o tolik. Ale mně přijde, že se dnes ohledně samostatnosti na děti mladou nesmyslné nároky, např. právě že by děti od roka měly trénovat samostatné krmení lžičkou. Když jsem to řekla mámě, koukala na mě jako na cvoka. Dřív bylo normální děti krmit, samostatné krmení trénovaly až kvůli školce mezi 2. a 3. rokem věku. Když je navíc nejedlík, tak ho nechte, ono se to poddá. Zkoušejte, ale v klidu.

ally666
autor
12. zář 2017

Děkuji za názory a zkušenosti. 🙂 Jak říkám, co se dá dát na lžičku, to mi z milosti sní... nesápe se teda po ničem, oblíbená jídla nemá, nejraději by prostě nejedl. 😀 Takže jogurt, kousek sýra, párek, ovoce, puding, kašička... na lžičce sní. Ale do ruky prostě nic nevezme. Cokoli mu nabídnu já z ruky, tak dá ruce před obličej, začne se mudlat a nasadí výraz "Ježiš dej mi s tím pokoj." 😀 Jeho vrstevníky stále vidím jak mají v ruce rohlík a nadšeně ho žužlají... ten náš když už něco vezme do ruky, tak maximálně aby to hodil na zem psovi. 🙂 A přesně jak píše Barumat - první lžička je u nás většinou přes řev, pak chvilku jí dobře a ke konci už je to zase nucení... všude píší "hlavně do jídla nenutit" tak mám obavu, jestli to nedělám celé špatně. 🙂

barumat
12. zář 2017

Já bych v určité míře nutila. Tj. aby pravidelně snědl aspoň malou porci, any si zvykl na to, že se prostě v určitých časech jí, udělal v tom řád. Snídaně, svačina, oběd, svačina, večeře. Ty svačiny klidně fakt malinké, třeba pár malin, pár měsíčků mandarinky, atd. Ty hlavní jídla u stolečku, a s tím, že teď se papá, snídat aspoň malou porci a při tom třeba vykládat, co budete dělat až aspoň tohle sní (procházka, pohádka, oblíbené hračky, návštěva babičky...), když sní víc nebo projeví zájem, chválit, i před ostatními, zveličovat, obdiv atd... Ale nebojte, za pár let přijde doba, kdy před ním budete zamykat ledničku 😁

nelinecka1
12. zář 2017

A co mu zkouset davat s vaseho talire, to ho taky nezajima? A nebo zkouset nova jidla? A kapsicky taky nechce? Existuji plnitelne, takze muzete dat klidne mixlou polivku, ovoce, ovoce s jogurtem.

terezapetrova
12. zář 2017

@ally666 nech ho dojit k tomu přirozené, ze si bude brát jidlo do ruky sám. To, ze sám nejí lžickou tedy v 19mes jako problem nevidim. Jediné, ze DR prudí, ze je moc hubenej chápu, ze je nepříjemný. Na druhou stranu plánované nechat hladovet je za me blbost. DR bych řekla, ze ma cca normální výživový a kaloricky prijem ( nedala by pokoj..?) coz asi ma kdyz ho krmis ne? A jestli je na spodních tabulkách Bmi ale jinak prospívá tak co? Hele ja mam obě deti lunty a jeste starsi blbe prospiva a co udelam? Tedy s tou stravou.. Btw jak často k DR jdete?

terezapetrova
12. zář 2017

@ally666 ted jsem to četla s tou podvyzivou, jestli ti nevadí napíšeš mi jeho vahu i délku?

lucie_91
12. zář 2017

vit B12

tetta
12. zář 2017

@ally666 Podle mě to děláte dobře, jen bych se snažila dávat potraviny které jsou fakt výživné, aby z mála vytěžil co nejvíc.

babanci
12. zář 2017

No, tak každý není žravec, že jo? Já jako malá nejedla skoro nic, nikdo mě nechtěl hlídat, jezdila jsem do tábora pro podvyživené děti a měla bys mě vidět teď. 😀 Já bych se mu podbízela se zdravými potravinami, párek ani salám bych mu teda nedávala, ani když skoro nic nejí. Maliny, borůvky, různé hezké ovoce bych mu krásně servírovala a natřásala se u toho, to je mňaminka, to budou krásné tvářičky...🙂 A zeleninu, sýry, dělala bych mu švédské stoly. A nevzdávala to, vezme si trošku, alespoň tak. Když prospívá a nechřadne, tak holt bude drobný.

ally666
autor
12. zář 2017

terezapetrova: Nevadí klidně napíšu. Při kontrole v 18 měsících měl 8700 g a délka 78 cm. K doktorce jsme doteď chodili každý měsíc právě kvůli tomu že je údajně podvýživený, aby si nás prý hlídala... teď nám dala kontrolu až po třech měsících, že prý to s námi asi lepší nebude, tak budu konečně trochu víc v klidu. 😀
Kapsičky baští, ale zase - musím mu jí strčit do pusinky a pomalu vymačkávat, že by si z ní nasál sám nebo si jí držel, to ani náhodou... to mi jí radši odstrčí rukama od obličeje, at mu s tím dám pokoj. 🙂 Zkouším i z mého talíře, to ho trošku zajímá, ale jen na hraní... jak mu dojde, že to není hračka ale jídlo, začne opět znechuceně odvracet hlavu a zatne pusu abych se mu to nesnažila dávat do pusinky. Jak říkám, on je naučený na krmení lžičkou a sní ze lžičky v podstatě vše, i hodně masa a zeleninky dáváme, jde mi o to že v 18ti měsících už vidím jiné děti většinou alespoň něco brát do ruky a do pusy samostatně. To bude pro nás asi nadlidský úkol. 🙂

tetta
12. zář 2017

@ally666 Samostatnost bych v tomhle věku vůbec neřešila, i když chápu, že ta "odlišnost" od ostatních vás trápí.

penelope87
12. zář 2017

@ally666 taky bych řešila spíš množství a kvalitu jídla než samostatnost. Můj syn - 21 měsíců - to má teda asi od roka úplně naopak. Všechno musí sám. Nechce, aby ho kdokoli krmil. I lžičkou chce jíst sám, což jsou u polívky dost nervy, a taky to většinou trvá věčnost.

ninanela
12. zář 2017

Ach,co já bych za to dala kdyby dcera jedla aspoň lžičkou!Nechce lžičkou,nechce z ruky!Rohlik zuzla ,ale je ho více pod ní.Nekdy si vezme sama např.hrozen ,postavím před ní a dělám jako by nic,nenutim.A pak si vezme.Musi si sama vzít, když ji to dám do ruky,nechce,lžičkou taky ne.Ani neochutna.☹

terezapetrova
12. zář 2017

@ally666 hm takhle zhruba to mel můj starsi v roce. A jeste by se mělo přihlížet k genetice, jak vypadas ty a partner? Jaká byla porodní váha? Dokážu se jen tak nějak vcitit do toho, ze te štve ta DR, nás DR strasné strašila a dlouho tak vím .. Ale to nám treba vyhrožovali, ze ma synek syndrom, se kterým se dožije maximálně 10ti let apod. Hrůza...