Dvouměsíční miminko nechce jíst, co s tím?

iva_kucerova
13. dub 2012

ahojky, mám takový menší problém....nebo spíš větší, že už si myslím, že mi z toho hrábne. Naše Ivanka je krmená jen Nutrilonem. Na svou váhu už by měla vypít nejmíň 120 ml 6x denně, ale ona těch 120 vypije jen tak 1x denně a to to do ní musím vyloženě "nalít". Jak ji začnu krmit, vypije 40 ml a začne se u toho šíleně kroutit a ječet....ale když dám flašku pryč, tak je najednou klid, takže mi nepřijde, že by to byly prdíky. Chvíli jí chovám, všechno je v pohodě, ale jak jí dám k puse flašku, zase šílenej řev a nedostanu do ní nic. Někdy vypije i 80-90 ml, ale to jí krmím minimálně třičtvrtě hodiny s přestávkama, takže mlíko můžu tak třikrát ohřívat. Za den teda většinou vypije kolem 500 ml, a to mi přijde na její váhu málo (4,5 kg). Sice nám zatím přibírá, ale už míň než ze začátku. Doktorka mi na to neřekne vůbec nic, na všechno slyším jen odpověď, že každé miminko je jiné..což je určitě pravda, ale třeba první měsíc jsme tyhle problémy neřešili. Přišlo to spíš po šestinedělí. jsem z toho už zoufalá a jednou už jsem vzteky mrskla flaškou o zem, protože to se fakt nedá.... ☹

maja2016
20. dub 2016

Dobrý den, dnes jsem objevila tuto diskuzi a zajímalo by mě, jestli je možné dozvědět se, jak pokračují vaše příběhy? Došlo k nějakému zlepšení, přišlo se na příčinu problému? Řeším teď s dcerou v podstatě to samé, co tu mnohé popisujete - zhruba od jejího 7. týdne to teď (10. týden) se vzpouzí u krmení (je jedno zda kojím, dávám z lahvičky MM nebo UM). Předtím jedla krásně, nyní je prakticky jediná šance, jak do ní něco dostat, když usne.. (Zkoušela jsem různé druhy UM, vysadit mléčné výrobky a dávat UM pro alergiky na bílkovinu kravského mléka, různé savičky, polohy při krmení, krmit v podstatě násilím v pravidelných intervalech, nechat naopak až si sama o jídlo řekne, ale vždy výsledek stejný)

omanka
22. dub 2016

@maja2016
Můj příběh je zde také, asi si ho také četla...
Já jsem prckovo nepití/nejídlo dotáhla v jeho 3 měsících (dříve mě nikdo neposlouchal) až do nemocnice - žádný patologický nález nebyl nalezen a byla jsem následně označena za hysterickou matku. Pediatrička nás pak dostala na dětské gastro a tam nám poradili krmit ve spánku a tak jsem až do Kubova cca roku natahovala budík, šponovala uši, vychytávala TEN správný moment a krmila UM ve spánku. Také jsme měli z gastra nstavené jinak podávat příkrmy, maso, ovoce, jogurty, tvarohy atd. - vše nám urychlili.
Teď jí prcek už relativně přiměřeně jeho věku (15m), na jídlo nemá čas, ale některá jídla už mu šmakují. Teď má v 15m už přes 10kg.
Ale bez pohádky na tabletu se nenají - prostě jídlo ho nebaví, potřebuje zabavit...
Také kousky nechtěl dlouho pozřít, ale každé dítě má své tempo....
Je to vyčerpávající, já jsem málem skončila u psychiatra...
Ale zpětně jsem ráda, že jsem to řešila i když bez výsledku...

maja2016
22. dub 2016

@omanka Děkuji za reakci. Presne tak, pediatr to neresi, protoze dcera ma váhove přírůstky. Je to ale jen proto, ze toho do ni dostanu relativne dost, když spí. Nesetkala ses s názorem, že takto zavadis diteti špatný režim?

omanka
22. dub 2016

@maja2016
Ne nesetkala, doktoři nakonec uznali, že NĚCO není v pořádku...
Protože, když jsem uposlechla a nesnažila se za každou cenu do Jakuba dostat alespoň minimum mléka, tak stagnoval na váze. U nás byl problém i v tom, že odmítal jakékoliv tekutiny, tedy i čaje, šťávy, vodu. Tedy neodmítal ale bylo to vždy na úkor množství vypitého mléka. Takže si dokážeš představit, jak jsem byla vyřízená loni v létě v těch vedrech. Byla jsem furt s malým zavřená doma, už mi slušně hrabalo...
Také se odmítal krmit v náručí, lépe to šlo v autosedačce...
Neznalé matky mě samozřejmě odsoudily, ale jak říkám, měla jsem vše schválené od dětské gastroenteroložky a vše jsem s ní po telefonu konzultovala.
Třeba jogurty jsem zavedla v 5,5 měsíci a Lipánek měl poprvé v půl roce. Samozřejmě to není a nebylo asi úplně ideální, ale rvát do dítěte násilím mléko i když ho nechce minpřijde mnohem horší.
Vsuvka, včera jsem na zkoušku dala Kubovi kapku UM a 2x si dobrovolně loknul a to je úspěch!!

maja2016
23. dub 2016

@omanka Teď zkouším asi to samé - dát dcerce jen to co si vezme (plus ve spánku jen to nejnutnější, aby měla alespoň tekutiny) a uvidíme. Byla bych ráda, kdyby nás pediatr poslal na gastro (už jsem tam volala a bez žádanky ani omylem a stejně nejdřív červnu...), ale zřejmě to udělá až sám uzná, že něco není v pořádku, což bude stagnující váha. Připadám si, že dělám pokusy na vlastním dítěti, aby se mu někdo začal věnovat a já nebyla za hysterku :(

tucica
26. dub 2016

U nás se mlíko od toho 4 m taky stále nepije, zkoušela jsem to ale bez úspěchu. Dr. neřeší, nevidí žádný problém u malé, přibývá, je čilá. UM má tedy jen v kaši 2x denně na lžičku a jinak v noci mi ve spánku vypije pouze hotové mlíko s kaší od Hami. Ale jak tu píše omanka, u nás taky jídlo není ta nejoblíbenější činnost. Už jsem přestala řešit a dostává hold mléčné výrobky a ne UM. Až mi dr dovolí vyzkoušet normální mléko, tak tajně doufám, že to jí třeba zachutná...Stále si říkám, že naděje umírá poslední ale UM už asi pít prostě nebude ☹

tucica
26. dub 2016

@maja2016 majaU nás se mlíko od toho 4 m taky stále nepije, zkoušela jsem to ale bez úspěchu. Dr. neřeší, nevidí žádný problém u malé, přibývá, je čilá. UM má tedy jen v kaši 2x denně na lžičku a jinak v noci mi ve spánku vypije pouze hotové mlíko s kaší od Hami. Ale jak tu píše omanka, u nás taky jídlo není ta nejoblíbenější činnost. Už jsem přestala řešit a dostává hold mléčné výrobky a ne UM. Až mi dr dovolí vyzkoušet normální mléko, tak tajně doufám, že to jí třeba zachutná...Stále si říkám, že naděje umírá poslední ale UM už asi pít prostě nebude ☹

maja2016
26. dub 2016

@tucica Radil vám pediatr nebo nějaký gastroenterelog s příkrmy (dříve, právě mléčné výrobky)? Zatím je na to u nás brzy, ale jak jsem se dozvěděla, objednací lhůty právě na gastroenterologii jsou hrozně dlouhé.

jitu77
15. črc 2016

Holky jsem zoufalá. ..malá 8 týdnů pije 7×70...60ml někdy i 50 ml. Je to boj. Má 4kg takže by měla vypít 600 ml ale to nedá. Už nevím co mám dělat. Zkoušíme vše ,aby jedla. Máme Bebu HA. a přibíráme stále méně. Nějaká rada či útěcha

maja2016
15. črc 2016

@jitu77 Ahoj. Do teď bylo vše ok? Jak často pije a jak to probíhá (říká si o jídlo, v jaké poloze krmíte,..)? Kolik tedy přibírá? Nějaká další problémy (které třeba na první pohled s jídlem ani nesouvisí - vyrážka,..) Nevím, jestli jsem ta pravá na rady, my s pitím stále bojujeme, ale nějaké postřehy jsem přeci jen nasbírala.. Pokud to jen trochu půjde (vím, že je to těžké), zkuste lahev nenutit, s tím mám opravdu hodně špatné zkušenosti. Spíš nabízejte a hledejte schémata, která budou vyhovovat - třeba jí začaly trápit prdíky a sama si řídí krmení tak aby bylo častěji po menších dávkách? Zkuste vypozorovat, kdy a kde to jde lépe a v tom jí podpořte (třeba se potřebuje vyspat a pak pije lépe, nebo naopak před spaním se ucumlá, někdo zkouší krmit v náručí, v autosedačce,..). Takové ty obecné zásady jako nechat odříhnout a dát znovu jste asi zkoušeli.. Hodně maminek když už neví co by, zkouší nabídnout lahev v polospánku, to obvykle funguje dobře. Můžete si tak pomoct a dohnat denní "deficit" třeba jednou nebo dvěma lahvemi v noci. Jen je lepší nedělat si z toho pravidlo, někdy to nejedlictví končí tak, že jinak ani dítě jíst nechce (což je také náš případ, ani nevíte, jak vám závidím vypitých 60 a to mám už 5 měsíční dítě 🙂
K té útěše - může to být něco přechodného (a pravděpodobně taky bude) jako rozjíždějící se rýma, Vaše hormonální změna po šestinedělí, cokoli. První tři měsíce jsou také doba, kdy se případně obvykle rozjede alergie na bílkovinu kravského mléka, může to být nedostatek železa nebo vitamínu B12, vše se dá docela jednoduše vyřešit. Nechci tady ale tipovat a strašit Vás, vím jen, že toto bylo první, co se zjišťovalo u nás.

jitu77
17. črc 2016

@maja2016 ahoj a díky za rady... je to tak od začátku, malá se narodila s roštěpem. Kvůli tomu nám překazili kojení. ...narvali ji lahvičku s velkou dírkou. Pak už se nepřisála. Dávala jsem odstrikané a pak bebu takže krmení trvalo hodně dlouho a začali koliky . Po měsíci kdy pila jakš takž... to začalo chvíli pije pak pláč kroucení hysterak. Doktor říká dokud přibírá tak je vše ok. Měnili jsme polohy jídlo láhve .... a stale je to horší a horší.

jitu77
17. črc 2016

Krev ji brali... železo v pořádku a zánět taky žádný. ... napsal nám sab simplex. Teď pro změnu vypila s břemen a násilím 30 ml po 4 hod. Běham s ní, chodím po schodech. Tak jedině trošku pije ale taky jen chvíli

maja2016
17. črc 2016

@jitu77 Opravdu to může být jen bříško, koliky umí potrápit, jen bych pak čekala, že některé krmení bude ok a bude se vztekat jen někdy. U nás začínaly problémy s jídlem dost podobně a asi vás nepotěším, není to lepší ani po 3 měsících. Ráda bych řekla, čím to je, ale pořád pátráme a to už má dcera za sebou všechna možná vyšetření. Jediné na co přišli, je skrytý reflux. To, co popisujete, by tomu také mohlo odpovídat. Jak miminko pije, vrací se mu obsah žaludku do jícnu, bolí ho to a nechce dál pít. Na internetu najdete celou řadu protirefluxních opatření (zvednutá poloha, zahuštění mléka,...), můžete to vyzkoušet a uvidíte. U nás to nezabralo. Teď zkoušíme ještě speciální mléko pro ABKM. Není to úplně typické, ale i to, co popisujete, může být příznak. Jinak ale bývá obvyklá vyrážka, hleny ve stolici, problémy s dýcháním - trápí miminko i něco z toho? Zkusili jste krmení v polospánku?

jitu77
20. črc 2016

@maja2016 děkuji za tipy... v polospánku jedla o malinko lépe. ... příští týden nás čeká kontrola u mudr.... zkusím se poradi t co ještě můžeme dál. Díky nostrilkam se jí dýchá hůř. ... no budeme zkoušet

titti_h
4. zář 2016

My mame uplne stejny problem - male budou za par dnu tri mesice a zacala se priserne rozcilovat u krmeni. V noci pri spanku pije krasne, vypije si svoji davku 90 ml, ale jakmile je probuzena, sermuje rucickama, vzteka se - no silenstvi. Pusobi to na me, jako by si zacala uvedomovat, ze se muze branit kdyz chce, jako takove miminci obdobi vzdoru. Ja jsem zkusila udelat neco, co se vam asi libit nebude, ale zavinula jsem ji do pliny tak, aby mela rucicky pevne u tela - v tu chvili se mala uklidni a dal uz pije docela pekne. Nemusim ji savicku ani nutit do pusinky, vezme si ji vzdy sama, pak ji necham odpocinout, zase zkusim a takhle porad dokola - nevim, co jineho s ni delat... kdyz jsem ji mela na ruce a zkusila ji nutit, tak se rozcilovala tak, ze jsem myslela ze dostane infarkt a i kdyz jsem do ni neco dostala, pak to vyblinkala. Takhle zavinuta je v klidku 🙂

petabb
4. zář 2016

Holky, nečetla jsem celou diskuzi, ale přidám se 🙂 Kojení nám bohužel nevyšlo, ale odstříkávala jsem a dávala lahví + dokrm UM. Cca od 3m začal odmítat pít obojí. Zkusila jsem postupně snad všechny druhy UM, jestli mu náhodou některý nezachutná. Nezachutnalo 🙂 Doktorka to neřešila, malý přibíral. Ale jen díky tomu, že jsem ho krmila v polospánku. Jak jsem viděla, že bude spát, tak jsem mu dala mlíko a to vypil. Takhle jsme to "pytlíkovali" až do doby, kdy jsem všechny mléčný dávky nahradila jídlem. Teď je mu 13m a je to zdravej chlapeček, ale nerada na to krmení vzpomínam...

markeeta83
30. led 2017

Dobrý den,Ivo,v minulosti jste hodně řešila svoji dcerku,co byla na UM a nechtěla moc jíst.Chci se zeptat,jak nakonec jste dopadli,začala jíst,změnili jste něco zásadního?Máme druhorozeného syna,který je částečně na UM a částečně na mateřském(odstříkávám,prso nechce) a je to s ním jak na houpačce-někdy dá za celý den 840,někdy jen 650ml,někdy je u flašky zcela klidný,někdy začne po chvíli řvát,kroutí se a nechce více,moc nenabírá(cca 100g týdně),jsou mu 3,5 měsíce a zítra se jdeme nechat sledovat do nemocnice,pediatrovi se váhový přírůstek nelíbí a myslí si,že by to mohla být alergie na kravské mléko.Prdíky odchází,stolice bohužel 1x za 2-3 dny,podávám Espumisan,Bio-Gaia,máme Nutrilon Comfort na doporučení lékaře.Děkuji za odpověď,Markéta

radka120
25. bře 2017

@iva_kucerova
Ahoj my máme něco podobného,malé byly 19.3.dva měsíce a od narození jsme měli problémy s jídlem.Všechno začlo když jsme se vrátili z porodnice,tam papala pěkně tak nás brzy pustili a doma už to šlo od 10 k 5.Kojení hrůza vztekala se řvala a nechtěla se prisat.Pak jsem začal ztrácet mléko tak jsme zacaly sunarem,a pila tak 30ml až 50ml.A to ji vydrželo do teď.začaly jsme dávat nutrilon to hned vypila 90ml tak jsem se radovala že ji asi jen nechutnal sunar.Ale další krmení už zase pila tak 40ml a je to stále stejné.Tak jednou za den vypije 80max jinak stále tak 50 ml.Do toho teď je nemocná a má antibiotika tak se to moc nejlepší.Počkám až se uzdravy a pokud bude pít stále málo tak půjdeme na celkové vyšetření mám z toho už fakt hrůzu.Někdy nespí celý den,takže pořád uspavam a to mám doma ještě 2,5 letého syna tak jsem fakt už hotová.Držím palce ať se vám to zlepší.

radka120
25. bře 2017

@iva_kucerova
Všimla jsem si datumu až teď 😀 tak by mě zajímalo jak to malá papala dál?

jitu77
27. bře 2017

Ahoj... teď Nam bylo 10 měsíců. Nikdy nevypila dávku podle tabulek. A ani množství dle váhy za den. V průměru vypila 90 až 100ml / na kilo. Proto jsme přecházeli na příkrmy o pár dní dříve než ve 4 m. A byl to také boj. Domácí vařené nechce do teď, jen kupované. Na mlíčko ji uspáváme. Za tu dobu jsme si zvykli, že nepřibírá tolik jako ostatní. Je hravá a veselá a šikovná a to je to nejdůležitější.

radka120
29. bře 2017

Děkuju za uklidnění,už jsem z toho trochu na nervy,ale dnes pila krásně tak snad se to už zlomí 🙂

sarasok
26. pro 2018

Tu

balisek1
9. čer 2020

Hezky vecer vsem maminkam, které trápí stejny problém, o kterem je tu spoustu napsaného. Obnovuji tim tuto diskuzi o miminkach, ktere nechtějí papat a o jejich zoufalých maminkach. I ja patřím k nim. Memu chlapeckovi (treti syn) budou za tyden a den 4 mesice. Od cca 2 mesicu se trápíme stejnym problémem, ze maly nechce skoro vubec pit. Zpočátku to bylo chvilkove vztekani u lahve, ale pak vse vypil.a od cca dvou měsíců to je cim dál horsi. Boj u každé lahve, sileny rev, vztekani, kopani, házení hlavou a prostě nechce. Parkrat potáhne a konci. Vzdy kdyz zacne sat, tak mu zacne krucet jakoby v žaludku, zřejmě jak se daji streva do pohybu, coz je prý normlani, nevim, zda ho to nejak extremne neboli, ale vždycky pri tom zacatku toho bublani a kruceni prestava prave sat a zacne se odvrácet. Takze dsme krknout, s nanovo!vysledek stejny. Musim čekat az usne, to se naji v klidu a vypije co ma. Nekdy tedy take ne, jai nespi tvrde tak to prokoukne a zacne brecet. Kdyz tedy spi, tak se krasne chytne a saje jak blazen. Nechapu to. Ani nemusim psát, kolik lahvi, svaicek jsme vyzkoušeli, mleka bebu, sunar, sunar ar, hipp a výsledek stejny. Dvakrát jsme byli v nemocnici na pozorovani a vyšetření, malej je vysetreny od hlavy az k páté, naštěstí vse v pořádku, krome tedy toho ze ma skryty reflux, nekdy i po dvou hodkach po jidle si sem tam odplivne. Alergie na bkm vyloučena, podle dr jdyz neni prujem, zvracení, hlen a krev ve stolici, nebo exem, tak není duvod se obávat alergie. Ono mi stejne ani nepil ty mleka na alergie. Vahovy přírůstky za mesic je cca 900 g. No je to mazec! Jsem vyčerpaná, nejhorší tedy na tom je to, ze nevim, proc mu to mleko tak vadi, najeli jsme uz na příkrmy, zatim jen mrkev a brambory a ani to uz mu proste nejede. Je tu nejaka maminka ktera prochazi tim samym? Abych nezapomněla, malej pv 3000 g cm, ted necele 4 mesice 6300g ale jen proto ze ho krmim ze spani. Vsem preji krásný den a dekuji maminkam starsich předešlých příspěvků, ze se podelili o zkušenosti, alespoň vime, ze v tom nejsme sami ♥️

maja2016
9. čer 2020

Dobrý den,
procházeli jsem si tím samým... Nikdy se nepřišlo na příčinu a to jsem absolvovali všelijaká vyšetření, v mém zoufalství jsem zkoušela i "léčitelku" 🙂 . Kolem 9 měsíce se to začalo velice pozvolna lepšit, kolem roku a půl bych řekla, že už bylo napůl vyhráno. Dnes jsou dceři 4 roky, ve všech směrech běžné dítě, chodí do školky, jí. Dodnes pro ní není jídlo priorita, málokdy s o něj sama řekne, ale když už jí posadím ke stolu, jí. Není vybíravá, jí hodně ovoce a zeleniny a před sladkým dá přednost spíš masu nebo nějaké slané dobrotě. Proč to píšu - dodnes si s mužem říkáme, že když se podíváme na naší malou, jak se cpe špagetama, před 3 roky bych za to dala nevím co, byla jsem s nervama v háji. Držte se, ono to bude určitě časem lepší a lepší a pak si oddechnete, že je to za Vámi!

balisek1
9. čer 2020

@maja2016 dobry den,teda i lecitelku, to jsem jeste nezkusila a verte, ze jeste chvili, a uz bych o ni take uvažovala, chodila jsem k ni uz když jsem se snazila otěhotnět😊 ale koukam, také jste si teda prosli pěkným obdobím. Zrovna jsem si rikala, jak dlouho to bude asi takhle razantně odmitat, protoze posledni dobou si fakt pres den sam neda. Jediny tedy svetly bod vidim v tom ze i tak je jinak spokojeny a usmevavy chlapeček a ze jednou snad vude normálně jist. Verim, ze kdyz si ted vzpomenete, ze se tomu ani nezasmejete, jak se o jinych vecech říká, protože je to fakt o nervy.hlavne je to zvláštní, ze to proste nechteji! Kdyz nic jineho neznaji a jídlo by pro ne melo byt priorita, meli by se na nej tesit a ne se radsi trápit hlady

omanka
15. čer 2020

@balisek1 J
Ahoj, já jsem do této diskuze také psala, viz příspěvky výše.
Synovi už je 5,5 roku a u nás to bylo trošku na delší lokte.
V 10 měsících přestal pít UM úplně, odmítal jakékoliv mléko i kravské cca do 3 let. UM jsem přidávala, na radu gastroenteroložky, do veškerého jídlo do roka.
Také měl syn problém s kousky pevné stravy, takže ještě ve 2 letech jsem musela ledacos mixovat. Matně si pamatuji, jak jsem z toho byla všeho zoufalá (také je a bude syn jedináček) 😅. Vše se zlomilo až tak ve 3,5 letech a teď už jí úplně vše a bez problémů. Měří 120 cm a váží 20kg.
Vůbec se nepřišlo, co to bylo, čím to bylo, nemám na to tedy žádné odpovědi, skoro všichni lékaři mě měli akorát za hysterickou přecitlivělou matku.
Ve 4 letech jsem začala se synem chodit, na doporučení v MŠ, na logopedii a paní doktorka říkala, že to mohly být oslabené mimické svaly a jazyk, ale takto zpětně to diagnostikovat nelze. Každopádně, teď už je syn úplně v pohodičce, ale zapomenout na tuto zkušenost nelze.

omanka
15. čer 2020

@balisek1
Ještě mě napadlo, zkuste krmit ve spánku. Byl to mordor, ale byla to jediná možnost kdy do syna něco dostat. Obzvláště v noci. Každou noc jsem k němu vstávala 2x, poprvé o půlnoci a pak ve 4h ráno, vždy vypil tak 250 ml za obě krmení a z toho více méně žil.
Když jsme zkoušeli noční krmení vynechat, na rady nechávat vyhladovět, tak to stejně nepomohlo. Jenou, pod lékařským dohledem v nemocnici, vydržel 10 hodin bez UM a jakékoliv vody, či čaje. Nejšťastnější byl, když byl hladovej 😀

balisek1
18. čer 2020

@omanka no to je tedy hezky
Az ce 3 letech? A meli jste odzkoušené i mleko na alergii, i když se treba nijak neprojevila? Prave ja krmim jen ve spánku! Zpočátku parada, uz tak jedeme mesic, ze vždy po trech hodkach uspat a vypil tech 160 ml, zakze za den tech 720 ml dal. Jenže uz to prokoukl a uz ze soanku vebec nesaje

balisek1
18. čer 2020

@omanka takze uplne sileny, taky si narizuji i budik, ale red uz marne protoze on mi. To pouští ven z pusy a vypije sotva 30ml

omanka
20. čer 2020

@balisek1 Měli jsme odzkoušené opravdu úplně všechno a to včetně mléka Neocate. Všechny lahvičky na trhu, všechny možné savičky. Vydupala jsem si i hospitalizaci v nemocnici, kde synovi dělali UTZ břicha, průchodnost střev, zda nemá skrytý reflux atd. Dokonce ho měli za úkol po 24hod krmit i zdr. sestřičky a ty jen nevěřícně kroutily hlavami. Nic se tedy neprokázalo, pustili nás domů a odkázali mě na dětskou gastroenterologii, kde mi poradili krmit v autosedačce a při spánku. Přesně jako ty, jsem si nařizovala budík, ale jak jsem už psala, v 10 měsících přestal syn pít mléko úplně. Na gastru nám dovolila Dr. zařadit tedy i potraviny, které se smí třeba až od roka. Takže syn směl už Lipánky atd., ale míchala jsem skoro do všeho potají UM.
Že ti vypije 720ml je nádhera! Byly dny, kdy jsem já byla ráda za 500ml.
V dětském albu mám napsáno, že první nemixovaný banán snědl ve 2 letech a první rohlík se šunkou skoro až ve 4 letech. Řekla bych, že s jídlem synovi i dost pomohly jesle a školka.