Jak často kojíte při plných příkrmech?

mikulka
7. čer 2009

Holky,

poraďte, prosím.
Dávám příkrmy 3 denně - ovoce, zelenina, kaše (většinou plné dávky kromě kaše, tu moc nechce) a kojím cca 5-6 denně (noc nepočítám, to je max jednou). Vždy jen z jednoho prsa (z druhého už nechce). Je to v pořádku, moc, nebo málo? Malému je 8 měs.

1. Jak často kojíte vy při plných příkrmech?
2. Dáváte i jiné tekutiny? (já jen tak pár lžiček 2x denně)
3. Když chci odstříkat na nemléčnou kaši, neodstříkám už skoro nic, nebo jen pokryté dno. Je to normální? Nebo se mléko tvoří malému až při sání a odsávačka nestimuluje tak dobře jako sání děcka?

jajkaz
14. únor 2010

Ahojky,
Máte někdo zkušenost s narkózou během kojení? Moje kamarádka asi bude muset jít na revizi po porodu, že se špatně čistí a má obavy, aby to neohrozilo kojení její 3 týdenní holčičky...

ava
14. únor 2010

já jsem byla na revizi 3.den po porodu, po narkoze jsem musela odstrikat a vylit...jinak nic...ale ted uz bych se snazila udelat si vetsi zasobu odstrikaneho mlicka i na kojeni po narkoze

annalena
14. únor 2010

jajkaz po narkoze akonahle je mamicka schopna drzat babatko a kojit, moze. 😉 narkotika, lieky proti bolesti ani antibiotika nie su podla najnovsich studii a poznatkov dovodom na prerusenie kojenia alebo vylievanie MM.

radka.m.
15. únor 2010

annalena-antibiotika nejsou to samé,co narkoza 😉 ,po narkoze se nesmí kojit přibližně asi 6hodin po výkonu,doporučuje se hned,jak se mamina probere,tak odstříkat a mléko vylít a další kojení už by mělo být bez problémů,po tu dobu,co matka nemůže kojit,tak dát dítěti bud předem odsáté mléko,nebo prostě UM,jedna dávka neublíží 😉 😉

annalena
15. únor 2010

radka to nieje pravda. 😉 bolo to tak kedysi, dokonca sa doporucovalo 24 hodin nekojit, ale odstriekavat a vylievat. podla najnovsich poznatkov to vsak nieje potrebne. som od fachu a robim s tym, takze viem co pisem 😉

radka.m.
15. únor 2010

Dotaz: Dobrý den,
chtěla jsem poprosit o radu.
Mám dvouměsíčního chlapečka, narozen v termínu (3,730 kg 52 cm).
Nyní váží 5,100 kg a měří cca 60 cm. Matýsek je plně kojený, přes den co 2 hodiny a v noci se vzbudí nejdříve po cca 5-6ti hodinách a pak každou třetí hodinu. Kojíme pořád z obou prsou. Při porodu se mi neodloučila placenta, udělali mi revizi dělohy v narkóze, ale bohužel se placenta nepovedla odstranit celá. Čeká mě proto zákrok znovu. Chtěla jsem se proto zeptat, jak je to s kojením po narkóze. Zákrok zatím odkládám právě z důvodu kojení a moc se bojím, že tím Matýska natrvalo odstavím. Je to mé třetí dítko, větší děti jsem bohužel kojila taky asi jen 2 měsíce. Možná kdyby Vaše poradna byla již tenkrát, mohla jsem kojit déle. Právě proto, že jde tentokrát kojení tak dobře a Matýsek je moje poslední miminečko, moc mi na kojení záleží.
Nejsem si jistá, jestli jsem schopná odstříkat mlíko na dobu mé hospitalizace.

Mockrát vám děkuji za odpověď.

Odpověď: Lído, dobrý den, revize se dá jistě domluvit i ambulantně, s nástupem ráno a propuštěním třeba odpoledne. Samozřejmostí by mělo být, že můžete mít dítě u sebe nebo na novorozeneckém oddělení. Ale spíše doporučuji nakojit dítě těsně před zákrokem a pak zhruba za 6 hodin po narkóze. Po probuzení z narkózy mléko odsát a vylít. Během těch 6 hodin jsou to tedy 2 dávky mlíčka, které dítě bude potřebovat. Připravila bych si tedy 2x 150 ml. Když budete mlíčko sbírat, tak za pár dnů se Vám podaří toto množství nasbírat. Zkuste, ale jistě půjde za celý den těch 70-80 ml postupně nasbírat. Ty 2 krmení je pak možné dítě krmit i z lahvičky nebo stříkačky. Odstavení se vůbec nebojte, syn se velmi rád na Vás vrhne hned jak to bude možné. Sama jsem si prošla týdenní hospitalizací a akutní operací žlučníku, když měl starší syn 3 týdny. Ale to byla jiná situace, jednak nebyla laktace zaběhlá, měla jsem kruté bolesti a nemohla nic jíst 5 dnů. Tehdy jsem prakticky o mléko přišla, ale nakonec se rozkojení podařilo po urputné snaze. Vy se bát opravdu nemusíte, je to malý zákrok a velmi krátká narkóza i hospitalizace. Hodně štěstí!

radka.m.
15. únor 2010

anaalena-zajímal by mě docela odkaz,kde jsou ty nejnovější poznatky 😀 😝 ,tady jsem přeposlala odpověd laktační poradkyně p.Mrázkové 😎

jajkaz
15. únor 2010

Holky, díky
Ať tak nebo tak, myslím, že se mi kamarádku podaři uklidnit a zvládnou to hezky. Přeju krásné dlouhé kojení - snad se toho taky brzy dočkám 😉

annalena
15. únor 2010

najlepsi clanok http://www.velb.org/docs/ls-4_2007-anaesthesie-... ktory je pod zastitou embryotox.de , organizacia, ktora sa zaobera embryotoxikologiou - ucinky liekov v tehotenstve a kojeni.

ale aj

http://www.aerztemagazin.at/dynasite.cfm?dssid=... bod 13

http://www.docs4you.at/Content.Node/Vorsorgemed...

http://zeitung.hebammen.at/2007/01_07.htm rakuske PA

a tak dalej. Mozem skusit najst aj nieco v cesko/slovencine, ale zato nerucim 😉

Samozrejme zavisi od ochoty a vedomosti anesteziologa, ktory bude narkozu robit. Cize urcite by som to riesila po dohode snim. Ale da sa to. U nas v nemocnici a tych, co poznam (zial zahranicie) to je mozne a bezne to robime, maminky koja skoro hned po prichode na izbu 😉

annalena
15. únor 2010

na druhej strane tu nechcem nikoho presviedcat. samozrejme, ze sa da aj jedno kojenie vynechat. 😉

radka.m.
15. únor 2010

já bych to určitě raději řešila právě s laktační poradkyní,než s anesteziologem, 😎 ,nevím,jak v zahraničí,ale p.Mrázková se řídí nejnovějšími doporučením WHO 😉

annalena
15. únor 2010

lenze anesteziolog robi narkozu a voli lieky a nie laktacna poradkyna 🙂 . ale nejdem sa hadat, nech sa kazdy rozhodne ako chce. 😉 nase laktacne poradkyne sa tiez riadia odporucaniami WHO a maju rovnaky nazor. 😉

latvia
15. únor 2010

a doporucenia WHO su robene hlavne lekarmi 😝
je zas otazne o aku narkozu ide....lebo pri revizi delohy su podavane do tela matky uplne ine lieky nez po cisarskom reze napr.
po klasickej revizi moze zena kojit hned, tak je to v nemecku ako vravi annalena....snad sa aj nemecko riadi dla WHO, ci ma niekto dojem ze je to rozvojova krajina? 😉

aponchie
15. únor 2010

annalena ja ti v tomto celkem verim vzdyt dneska uz preci neplati s temi leky takove silene opatreni jak kdysi ja u prvni holky bala snist prasek pri KHCD a trepela jak vul a 3lekari jen proto,ze se bali tak rekli,ze nic nesmim a muj lekarnik rikal,ze je to nesmysl at si okamzite nasadim leky od kasle teploty atd a sam mi nasadil a ulevilo s emi do trech dnu a to sem prosim mela uz krece a blila jak amina jak sem chrchlala a maminka na poporodnim u nas byla na revizi a kojila taky hned to vim,ze ju hnali honem honem kojte byla nejak cerstve po porodu a nemeli poradne rozjetou laktaci

latvia
15. únor 2010

ked porodnici ponukaju zenam pri porode lyticku zmes, tak jednoznacne zenska moze kojit hned po narkoze 😝 😝 😝

annalena
15. únor 2010

vsetko co vyslo tak cca po roku 2000 dovoluje kojit hned ako sa zena po operacii nato citi 🙂 do mlieka sa dostava najviac 1% (pravdepodobne vsak este menej, uvadza sa dokonca 0,1%), takze tak... 😉

mne kojenie po mojej revizii po cisarskom nastastie odobrila aj laktacna poradkyna, lebo inak by som teraz asi mala vycitky 😝 😝

latvia
15. únor 2010

no, zrejme maju slovenske a nemecke laktacne poradkyne rozne WHO informacie 😝

annalena
15. únor 2010

😀 😀 😀 ale co ked sa ta moja riadila odporucanim anesteziologov, to by bolo coooooo 😝

latvia
15. únor 2010

to by ju potom trebalo vyhodit z klubu laktacnych poradkyn 😉

annalena
15. únor 2010

aj tak mi to neda, takze este posledny krat 😀

http://toxnet.nlm.nih.gov/cgi-bin/sis/htmlgen?LACT a to je stranka ktoru ma v odkaze laktacna poradkyna, nie lekar 😀 😝

nibiru
26. bře 2011

mamičky ktore dojčite a papate prikrmi chcela by som sa spytat dojčite pred podavanim prikrmou alebo až po podani ja som doteraz ponukala prsnik po prikrme samozrejme aj počas dna na požiadanie no našla som stranku o dojčeni kde je forum s laktačnymi poradkinami a našla som tam prispevky kde je napisane že dietatu by mal bit prikrm podany az po kojeni ak som to spravne pochopila mliečko je stale vyživnejsie a prikrm ma bit doplnok stravy a nie mliečko nahradene prikrmom.ako podavate prikrmi vy?pred alebo po dojčeni do akeho veku je postačujuce materske mliečko ak je v jedalnicku viac ako prikrmi?

cicimon
26. bře 2011

@nibiru tak ja moju kojim az po prikrme, inac by si naplnila brucho mliekom a jedlo by uz nechcela....a je na svoj vek dost chuda, tak nech je... ona zas nema problem hocikedy cucat a fakt vela. takze mne sa neosvedcilo kojit pred jedlom to spravim jedine v pripade, ze sa jej cka

nibiru
26. bře 2011

@cicimon vsak to uplne som zostala zaskocena tiez som myslela ze to robim spravne vobec ma nenapadlo ze do 1r. by MM malo bit stale hlavny zaklad stravy myslela som ze sa ma prave mliečko nahradzat prikrmami 😒 a dojcit dalej na poziadanie ...neplanujem malu ani odctavit ani jej znizovat davky mliecka pokial sama nebude chciet...

cicimon
26. bře 2011

@nibiru no moja je stale kojena cez den cca 4x a v noci tak 2-3x, ona je slaby jedak... ale zas ak chcem, aby aspon daco jedla, tak ju nechcem kojit pred jedlom, to uz nezje celkom nic. a o tyzden ma rok a stale nemam v plane prestat kojit..

nibiru
26. bře 2011

@cicimon super ja tiez difam ze nam to vydrzi aspon do 2r. 😀 to za to moja by zjedla aj kince akonahle jeme mi tak vycitavo pozera tak sa snazime jest pokope 🙂