Jak často kojíte při plných příkrmech?

mikulka
7. čer 2009

Holky,

poraďte, prosím.
Dávám příkrmy 3 denně - ovoce, zelenina, kaše (většinou plné dávky kromě kaše, tu moc nechce) a kojím cca 5-6 denně (noc nepočítám, to je max jednou). Vždy jen z jednoho prsa (z druhého už nechce). Je to v pořádku, moc, nebo málo? Malému je 8 měs.

1. Jak často kojíte vy při plných příkrmech?
2. Dáváte i jiné tekutiny? (já jen tak pár lžiček 2x denně)
3. Když chci odstříkat na nemléčnou kaši, neodstříkám už skoro nic, nebo jen pokryté dno. Je to normální? Nebo se mléko tvoří malému až při sání a odsávačka nestimuluje tak dobře jako sání děcka?

evinkaa
24. čer 2009

Ahoj holky, chtěla bych se zeptat, jestli máte některá zkušenosti s přikrmováním umělým mlíkem kolem 3,5 měsíce dítěte. Dnes jsem se vrátila od doktorky, malá za týden nepřibrala (měla navíc problémy s průjmem) a bylo nám doporučeno, abych po každém kojení zkusila ještě dát malé napít Nutrilonu HA 1 z lahvičky. Příkrmům se zatím bráním, plně kojím a nemyslím, že mám málo mlíčka. Poraďte prosím, co byste dělaly vy? Na kontrolu mám jít zase v pondělí. Jsem z toho na nervy. ☹

slunicko27
24. čer 2009

evinkoo moje malá přibírá ani né 200g za měsíc, dr se u toho nepozastavila. Malá je spokojená, čůrá, kaká, takže bych to na tvém místě neřešila, jen bych častěji kojila a spíš se zabívala tím, jak dostat do malé to zadní hutné mléko než UM.

shaula
24. čer 2009

Evinkaa, pokud šlo jen o ten jeden týden, tak bych to zatím neřešila. Dítě nemusí přece přibírat lineárně, jeden týden nepřibere nic, druhý o to více. Takže až kdyby nepřibrala třeba 3 týdny nic, tak pak bych o tom možná začala uvažovat. Ale pokud je spokojená, nepláče hlady, tak si myslím, že k dokrmování není zatím důvod...

potapko
24. čer 2009

Berenika, davam malej Sunar. A mam uspech, rano po ranajkach (spapka pol rozka) jej chuti mliecko a vypije 90 ml - celkom dobre. Hlavne, ze to nevypluva, ako to robila na zaciatku. Inak vodicku ponukaj stale. Ani moja nechcela a casom pit zacala. Najskor to boli len glgy a mozno 10 ml za den, ale dnes je to takych 150-200, co je v norme. Takze treba len ponukat a ponukat - hlavne po tych chrumkach, alebo hlavnom jedle.
Evinkaa, presne ako hovori slunicko. Skus to UM nedavat. Moja mala tiez malicko priberala (dokonca mala tyzdne, kedy schudla - vazila som ju vzdy raz za tyzden) a doktorka povedala, ze hlavne je, ze pribera. Nezalezi na tom kolko. Ak je pokojna a neplace, tak to nerob. Skus naozaj castejsie prilozit. Ak mas s kojenim problem, co si teda vobec nemyslim, tak to UM daj, nie je to ziadna katastrofa. Ale bolo by to skoda, kedze mliecko mas - zbytocne je platit za UM, ked mas svoje zadarmo a zdravsie, no nie? 😀

evinkaa
24. čer 2009

slunicko27, shaula a potapko: Děkuji moc za rady, zkusím teda ještě vydržet. Navíc jsem dostala od porodu první menstruaci, nevím, jestli to na tvorbu mléka nemá náhodou taky vliv. Po kojení bych ještě i odstříkala, takže nemyslím, že ho mám málo. Ale holky, co mám doktorce v pondělí říct? Že jsem nedokrmovala i přes to, že mi to doporučila? Malá má žlutozelenou stoličku, tak možná i proto chtěla, abych dokrmovala. Jinak je ale Natálka spokojená a celou noc spí, cca 10 hodin.

vanja
24. čer 2009

evinkaa: počkaj ešte s dokrmovaním umelého mlieka, pokiaľ plne kojíš a malá saje, neobávaj sa že máš málo mlieka. Moja slečna odmietala jeden prsník od 1 mesiaca, nakoľko som v ňom mala iba jeden mliekovod, takže jej mliečko išlo ťažšie, kojila som ju iba z jedného prsníka a z toho druhého som si odsávala, ale postupne sa mi v ňom mlieko prestalo tvoriť. Takže od tretieho mesiaca kojím iba z jedného prsníka. Šesť mesiacov som plne kojila bez príkrmovania umelým mliekom a to bolo niekedy aj po 45 minútach. Niektoré dni boli ťažké, ale vydržali sme. Malá má teraz 17 mesiacov a stále ju ešte kojím. Mali sme dni keď bola v kuse na prsníku, boli aj bolesti aj ranky, ale moja snaha kojiť nepovolila. Prvú slečnu som tiež na odporúčania starších a lekárov začala dokrmovať UM, pretože vraj z jedného prsníka ju nevykojím a tak som ich počúvla, a teraz má oslabený imunitný systém a je alergička. Snaž sa vydržať a kojiť, veď možno bolo iba teplejšie a preto menej pila a neukázalo sa to na váhe.

vanja
24. čer 2009

potapko: prečo chceš po roku odstaviť od kojenia?

holly1
24. čer 2009

ahoj, někdo tady zmiňoval, že do 10. měsíce by dítě mělo být kojené aspoň 3x denně, pak do roku 2x denně a po roce stačí 1x denně. Započítává se tam i večerní kaše a jogurt? To je další mléčná dávka, ale znamená to, že kromě kaše a jogurtu se musí kojit ještě 3x denně nebo se tahle jídla do kojení započítávají? Nevím, jestli jsem to napsala srozumitelně 😉

vanja
24. čer 2009

myslím si že nie je správne držať sa pravidiel, koľkokrát má byť kojené podľa počtu mesiacov. Moja slečna má 17 mesiacov a kojím ju ráno cez noc asi 2 x a cez deň 1x prípadne 2 krát. Keď má zlý deň, že je mrzutá aj viackrát, nakoľko sa pri kojení uspokojí.

terkytka
24. čer 2009

Evinko: já jsem měla něco podobnýho, Dr. mě strašila začít dřív dávat zeleninu, řešila jsem to tím, že 9 hodin přes noc, kdy malá spí, já nekojím a tvoří se nejvíc mlíka jsem kolem půlnoci, když jdu spát odstříkávala (i dál odstříkávám) a dávám přes dne jak potřebuju ješt z lahvičky jako dokrm. Je to snadnější , že to samo teče a žádnej problém, že by pak nechtěla prso nenastal, takže tak.

lenko
25. čer 2009

holly,
ja kojím minimálne 2x denne, a v noci nepočítamm dobrá noc = 4x. 😲 Píšeš, že po roku 1x, tak u nás to neplatí.
A žiadne umelé mlieko som zatiaľ nepotrebovala, pudingy robím z môjho zamrazeného. 😀
Martinko má 14mesiacov.

lenko
25. čer 2009

Vanja presne ako píšeš. Keď je mrzutý a zuby idú, tak sa ukludňujeme na prsníku jedna radosť, ale on aj veľa vysaje, ešte stále by som si vedela odstriekavať. 😖 Je to môj prísavníček.

mikulka
autor
25. čer 2009

holly: jogurt 150-200 ml nahradí jedno kojo, ale i přesto do 10. měs je třeba kojit 3y denně.

evinkoo, tak řekni dr., že ti to malá odmítala. Časteji koj a ž kdyby dlouhodoběji nepřibírala, nebo plakala hlady, pak bych jí ten nutroš dala. To poznáš, jestli má po kojení ještě hladík. 😉
s tím MS nevím, zda má vliv na tvorbu, spíš mohou děcka odmítat, mlíčko není tak sladké, ale jez hodně sladkého a bude to ok.

potapko, za jak dlouho ti malá začala pít těch 150 ml a jak ačsto jsi nabízelka pití?

potapko
25. čer 2009

Vanja, kojit chcem prestat aj z toho dovodu, ze Patka nie je kojace dietatko - neberie to ako pozitok. Skor ju musim k tomu nutit. Aj si vzdy velmi malo vytiahne - iba takych 70 ml (vazila som ju). dokonca v noci, ked sa zobudi skor, tak mi zacina prsnik odmietat a len tak dudle a vypluva. Takze ju ucim na umele (aby mala dostatok mlieka) a myslim, ze do roka kojenie staci. Keby si to velmi vyzadovala, tak by som to neriesila, ale toto mi pripada take nasilu. Necham tomu volny priebeh a mam pocit, ze sa odstavi sama.
Mikulka, tekutiny som zacala davat od 7. mesiaca, ako som zacala s plnou davkou prikrmu. Vzdy po jedle, som jej ponukla vodicku. Samozrejme, ze som musela najskor najst hrncek, z ktoreho si aspon troska potiahla 😉. Potom som to tak robila stale a rozpila sa az okolo 8,5-9 mesiaca. Takze to chce trpezlivost. A napriklad po kasi ju velmi smadi a napije sa. Treba ponukat a ono to pride - zvlast, ked bude teplo.

vanja
25. čer 2009

potapko. máš pravdu, nechaj tomu volľný priebeh, veď každá mama chce pre svoje dieťa to najlepšie

holly1
26. čer 2009

mikulka, mně se zdá, že až zařadím odpoledne jogurt (tak za 14 dní), tak už 3x kojit nemůžu. Vychází mi to takto:
před snídaní - kojení
snídaně - kojení
dopol.svačina - ovoce
oběd - masozelenina
odpol. svačina - jogurt
večeře - kaše

většinou máme kaši tak okolo sedmé, pak už kojit nechce.

Tak jak to mám udělat, abych kojila 3x?

holly1
26. čer 2009

taky jsem se dívala včera na krabici Nutrilonu od 6 měsíců. Píšou tam 8.-10. měsíc tři dávky denně, celkem 750 ml., po 10. měsíci 500 ml. Mně teda malá 750 ml teď rozhodně nepije, pochybuju, že by si za těch pár minutek co pije, vytáhla 250 ml. V noci nekojím, spinká celou noc, takže myslím, že tolik mléka prostě nemá.

evinkaa
26. čer 2009

Ahoj holky, tak teda odolávám a UM jsem zatím dávat nezačala. Malá saje, ale myslím, že ne tak, jako dřív, jakoby zlenivěla nebo co. Nebo jí prostě teď to mlíčko nechutná, když jsem to dostala, chce to asi čas, ale toho mám proklatě málo, když musím s malou v pondělí na převážení. ☹ No uvidíme, jak jsme to zvládly. Doktorce asi přiznám, že jsem zatím na její doporučení nedala. Radila jsem se i s porodní asistentkou a doporučila mi přesně, co vy, ještě vydržet a třeba se to zlepší. Kdyby malá nepřibírala nebo dokonce hubla, tak mám Nutrilon začít dávat. Už se těším, až budu řešit kašičky a zeleninku jako vy. 😉 Tak nám na pondělí držte pěsti !

mikulka
autor
26. čer 2009

evinko, ale bu´d ráááádaa, že ještě neřešíš kašičky a zeleninu. To už není taková pohoda jako kojo. 😉
A to můžu říct i přesto, že jsem si s kojením taky užila - zánět prsu, 40 st. horečky, bojkoty, laktační krize - ztráta mlíka a naštěstí pak obnova poté, co jsem kojila i dvě hodiny.
Uvidíš podle váhy.

holly, a proč malou po příkrmech ještě nedokojíš? Třeba po tom ovoci? To už nechce?
Ale asi pokud dáváš mléčnou kaši a pak bude i jogurt, mělo by to stačit. Nebo zkus ještě nabídnout po tom ovoci. 😉

Holky, já přemýšlím, že po zelenině bych už nekojila. Chci malýho naučit na jiné tekutiny, ale on i když má žízeň, jinou tekutinu, než mléko prostě nebere. Max si cucne.
Nevím, jakt o teda udělat do budoucna, aby mi odpadlo jedno kojo, po té zelenině? Zatím kojím furt plně.

dvojka
26. čer 2009

mikulka-já přesně tohle řešila u první dcery...Začala jsem teda s příkrmy až po 8 měsíci,ale kojení v poledne mi odpadlo až skoro v 11 měsících,do té doby si malá před poledním spánkem vždy prso žádala a pak jednoho dne už nechtěla...To byla ale úleva 😀

dvojka
26. čer 2009

Jo a potom jsem postupně nahrazovala kojení přesnídávkami atd...a nakonec jsem v roce kojila už jen ráno a večer(spala celou noc) a po orce jsem dávala už večer jen sunar a kojila až do 18 měsíce jen po ránu 😉

dvojka
26. čer 2009

a ted jsem to popsala tak,že se v tom nikdo nevyzná 😝

mikulka
autor
27. čer 2009

dvojka, já to pochopila, díky 😉
No my máme plné příkrmy, že jako sní plné dávky 2 měsíce, předtím jedl tak půlku... Ale v 10 měs bych ráda jedno kojo ubrala, tak uvidíme. Třeba si řekne i dříve. 😅

bereninka
2. črc 2009

Holky, mně malý sní velkou přesnídávku, pak po lžičkách vypije 50 ml vodičky a stejně chce k prsu. Pláče, cucá si palec a neuklidní se, dokud nedám prso.

Otázka je: Má hlad, žízeň, nebo je to zvyk???

U zeleniny to samé.

garfie
2. črc 2009

berenika: já myslím že spíš zvyk-máš malýho závisláčka 😀 Zkoušela jsi zvýšit dávky jídla-jestli fakt nemá hlad?

cka
2. črc 2009

ahojte holky...
chcem sa spytat, moja mala ma mesiac, papka riadne,pribrali sme za 3 tyzdne 900g, ale budi sa mi niekedy kazdu hodinu a pol, az dve hodiny v noci, a prikladam si ju. Len sa mi zda, ze nieje hladna, ale iba vyprahnuta z toho tepla, lebo potom grcka, cize ma prebytok, a brusko ma riadne plne. Mozem jej davat cajik v noci od smedu alebo vodu prevarenu, a mam jej davat na lyzicke alebo mozem skusit flasku? Tuto noc som jej dava fenyklovy, lebo bolo fakt dusno, ani ja som nespala, tak neprotestovala, vzala 3 lyzicky a hotovo, spala este hodinku a potom som jej dala MM. Ale bojim sa flasky, ze sa oduci cicat mliecko...hmm?? ako ste to riesili vy?

bereninka
2. črc 2009

garfie, zkoušela jsem ze 200 ml zvýšit na 230 a už pak blinkal. 😒

cka: zkoušej čajík, nebo jen převařenou vodu. vše podávej vlažné. Flašku nedávej vžádném případě!!!! Odvykla by si ti na prso. Dávej po lžičkách, nebo stříkačkou pomalu poštěj do pusinky. 😉

jiskrina
2. črc 2009

Holky, mně malý po příkrmech už MM nechce, kojím tedy jen 2-3 xdenně. Zdá se mi to málo, protože mi nejí mléčné výrobky. Co myslíte, stačí kojení 2-3 x denně, když má 3 plné příkrmy včetně mléčné kaše?
Malý má 9 měsíců.

cka: ony se tekutiny nemají přidávat mimo MM, spíš nabízet častěji prso. Ale zase v těch vedrech... Já bych asi taky zkusila vodu.

cka
2. črc 2009

jiskrina, ked ona casto grcka, ked jej davam iba prso, lebo pije vela, smadna je, a potom je naliata. Neviem. Skusim s tou striekackou, to ma nenapadlo. Dakujem. 🙂

jiskrina
2. črc 2009

jj, zkus vodičku, ale stačí pár lžiček tak 3x denně. Ať ji nezahltíš. 😉